Snappy Ubuntu Çekirdek nedir?

88

Herkesin bunu yinelenen olarak işaretlemek için acele etmeden önce, gerçekten diğer konuları okudum here ve burayı ziyaret ederek bunu ziyaret edin ve hızlı ana sayfayı ziyaret edin &hl=tr , karışıklığımı temizlemek için arama yapıyordu ve yapamadım. Buraya soruyorum çünkü hala kafam karışmış durumda. Anladığım kadarıyla, bir tür minimal ubuntu çalışıyor ve bu sorunun ruhu, "ne olduğu" değil, ne olduğu ve nasıl işlediğidir.

  1. Uygulamalara hızlı yaklaşım nedir? Ana sayfa, bunun bazı özelliklerini açıklamaktadır, ancak kullanıcı olarak, uygulamaları nasıl alacağım? Hala sudo apt-get install XXXX ? Ya da başka bir şey?

  2. Snappy (normal ubuntu'yu apt-get'i kullanarak veya bir deb paketi indirerek çalışır) ile yüklüyse veya bir uygulamayı yapmak için özel bir şey yapması gerekiyorsa, normal ubuntu uygulamaları çalışır çabuk çalışın mı?

  3. Snappy Core, örneğin farklı bir (mobil) işlemci olan Raspberry Pi için kullanılabilir; buna ek yük yüklüyorsam normal masaüstü uygulamaları hala Pi üzerinde çalışır mı? Çırpma noktası bu mu?

  4. Standart yaklaşım işe yaramıyorsa, uygulamaları nasıl edinebilirim, hangi uygulamaların hızlı çalışabileceğini nereden bulabilirim ve bunları nasıl yüklerim?

Teşekkürler. Sorularım, uygulamaların nasıl çalıştığını ve Ubuntu'ya nasıl yüklendiğimi anladığım kadarıyla formüle edilmiştir, ancak sormak istediğimi alırsanız lütfen daha duyarlı olacak şekilde düzenleyin.

    
sordu ste_kwr 04.04.2015 00:32

2 cevap

76
<%> apt-get ve geleneksel .deb paketleri ile çalışmak için diğer yardımcı programlar, Snappy Ubuntu Core sistemindeki uygulamaları yüklemek ve yükseltmek için çalışmaz. Bunun yerine, snappy yardımcı programını kullanırsınız. Ayrıntılar için Snappy Tour sayfasına bakın.

Snappy Turu'ndan birkaç örneği özetlemek için Docker uygulamasını yüklemek için:

sudo snappy install docker

Ve güncellemeleri yüklemek için, sudo snappy update-versions (normal bir Ubuntu sisteminde sudo apt-get update değerine karşılık gelir), yeni kullanılabilir olanları görmek için snappy versions ve güncelleme için paketleri belirtmek üzere sudo snappy update ... çalıştırırsınız ( ... yeri.

Snappy Ubuntu Core .deb paketleri kullanmadığından, normal Ubuntu sistemleri için oluşturulan Ubuntu paketleri çalışmayacaktır - paket dosyaları söz konusu olduğunda, normal Ubuntu sistemleri ve Snappy Ubuntu Core arasındaki ilişki, Tamamen farklı paket yöneticileri kullanan iki dağıtım arasındaki ilişkiyle aynı. (Örneğin: Ubuntu ve Fedora.)

Sadece herhangi bir işletim sisteminde olduğu gibi, ihtiyaç duydukları tüm kütüphaneleri (ve diğer bağımlılıkları) aldığınız veya alabildiğiniz sürece, Snappy Ubuntu Core üzerinde programları manuel olarak yükleyebilirsiniz. Ancak, çoğu yazılımı normal Ubuntu sistemlerine yüklemenin en iyi yolu .deb paketiyle olduğu gibi, Snappy Ubuntu Core yazılımını kurmanın en iyi yolu özel olarak oluşturulmuş hızlı paketler . Bunların sadece bir kısmı şu ana kadar var.

Snappy Ubuntu Core sistemindeki Snappy Ubuntu Core uygulamalarını aramak için şunu kullanın:

snappy search search-term

Bu, Snappy paketlerini adlarında search-term ile bulur. (Onu aradığınız şeyle değiştirirsiniz, elbette.)

Raspberry Pi'ye gelince, hak ettiğiniz ARM işlemciler, çoğu geleneksel PC'lerimizde kullandığımız her zamanki 32 bit ve 64 bit Intel ve AMD işlemcilerle aynı değildir. Ancak, Raspberry Pi desteği Snappy Ubuntu Core'un ana noktası gibi görünmüyor. Bunun yerine, farkında olabileceğiniz gibi, Snappy'nin genel amacı, en az Ubuntu'nun bulunduğu durumlarda, daha iyi hız, kararlılık ve güvenlik içindir. Çekirdek sistem yeterli ve uygun.

Snappy bulut yönelimli ( "Snappy Ubuntu Çekirdek, büyük ölçekli bulut kabı dağıtımları için mükemmel bir sistemdir ..." ve açıkça x86 (ARM değil) platformlarını destekliyor - "Deneme" seçeneğinin listesine bakın Yeni, çabuk Ubuntu kendin! " Snappy ana sayfasında .

Yine de, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, Snappy Ubuntu Core bir Raspberry Pi'de çalışan bir Ubuntu Core sistemi almanın makul bir yolu olabilir. Sahip olduğunuz hangi Raspberry Pi tahtasına bağlı olarak, daha zengin ve daha geleneksel olanı destekleyebilir veya desteklemeyebilir. Ubuntu'nun kurulumu. Yine de, Ubuntu sistemlerinin geleneksel kullanıcıları için önemli olan şekillerde daha fazla Ubuntu benzeri olabilecek başka seçenekler olduğunu unutmayın:

  • Debian , Ubuntu'ya oldukça benzer ve çoğu Ubuntu kurulumuna daha çok benzer bir deneyim sunar. Özellikle, normal bir Ubuntu sistemi gibi Debian apt-get kullanır. Aslında apt-get Debian kökenli. (Ubuntu, Debian'ın bir türevidir.)
  • Raspbian , Raspberry Pi için özel olarak hazırlanmış bir Debian türevidir. Debian ve normal (Snappy olmayan) Ubuntu sistemleri gibi, APT tabanlı paket yönetimini kullanır ( apt-get ). Debian projesinin Raspberry Pi'deki Debian hakkındaki sayfası bile, "Genel olarak, en iyi seçiminiz Raspbian kullanmaktır" demektedir.

Ayrıca bkz. Raspberry Pi için bu işletim sistemi listesi .

    
verilen cevap Eliah Kagan 04.04.2015 02:18
5

Snappy Ubuntu Core bir Lego sistemi gibidir, her bir snap (app) diğer snaps'lardan etkilenmeyen bir bloktur. Dolayısıyla güvenlik daha basit ve daha yüksektir, bağımlılıklar artık bir sorun değildir ve enstantane kullanım ömrü çok daha kolaydır. Tek bir komutla, sürümleri değiştirebilir, tüm snapp'ları ve hatta çekirdeği (OS) ortadan kaldırabilir ve yükseltebilirsiniz.

Bu, 16.04 tarihinde varsayılan değerdir, ancak Mark ayrıca .apt ve .deb kullanacağınızı söyledi.

    
verilen cevap user287727 06.02.2016 19:01

Etiketlerdeki diğer soruları oku