Ubuntu için hangi IDE'ler var? [kapalı]

119
  

Bu soru, tarihsel önemi olduğu için var, ancak bu site için iyi, konuyla ilgili bir soru olarak görülmüyor, bu yüzden lütfen burada benzer soruları sorabileceğiniz kanıtı olarak kullanmayın. Daha fazla bilgi için SSS sayfasına bakın.

Bu Ubuntu'da kullanılabilen IDE'ler için bir topluluk wiki'sidir. Lütfen cevap başına bir IDE gönderin (sadece bir ekran görüntüsünden veya bir bağlantıdan daha fazlası dahil olmak üzere, lütfen en azından kısa bir açıklama ekleyin).

Cevabınızda, IDE'nin ne için olduğunu belirtin (hangi dil (ler) veya RAD yetenekli ise).

    
sordu Alaukik 13.04.2017 14:24

23 cevap

71

Eclipse

Şahsen, Java, C ve Python için Eclipse kullanıyorum.

Wikipedia'dan alıntı:

  

Çoğunlukla Java'da yazılmıştır ve Java'daki uygulamaları geliştirmek için ve çeşitli eklentilerle, Ada, C, C ++, COBOL, Perl, PHP, Python, R. Ruby gibi diğer programlama dilleri ile kullanılabilir. Ruby on Rails framework dahil), Scala, Clojure ve Scheme. Ayrıca Mathematica yazılımı için paket geliştirmek için de kullanılabilir. IDE genellikle Ada için Eclipse ADT (Ada Geliştirme Toolkit), C / C ++ için Eclipse CDT, Java için Eclipse JDT ve PHP için Eclipse PDT olarak adlandırılır.

    
verilen cevap db42 11.03.2017 20:00
47

GVim < img src="https://hostmar.co/software-small">

Herhangi bir dil için ( C , C ++ , C # , Python , Java , makefiles , Bash , Perl , HTML , JavaScript , assembler, PHP , Ruby , < bir href="https://en.wikipedia.org/wiki/ERuby#erb"> erb , fstab

GVim, benzersiz ve çok güçlü düzenleme yeteneklerine sahip, çok yapılandırılabilir bir metin editörüdür. Ekleme modu ve mnemonik tuş ayıklamalarının yerine varsayılan olarak komut kipinde bulunma fikri, bazı IDE / editörlerden gelen insanlar için alışmak isteyebilir, ancak alıştığınız zaman, metinleri hızda düzenleyebilmenizi sağlar. düşündük. Tüm fonksiyonellikler klavyeden erişilebilir olduğu için dokunmatik yazmacı için optimize edilmiş bir editördür (hala ipleri öğrenenler için fare desteği vardır, ancak klavye çok daha hızlıdır).

GVim varsayılan olarak temiz, anlamsız bir arayüzle gelir (burada bulunan çoğu IDE'den farklı olarak, GVim saniyeler içinde değil dakikalar içinde yüklenir), ancak küçük bir yapılandırma ile GVim'in gelmesini istediğiniz herhangi bir şeye dönüştürebilirsiniz. VimScript veya Python'da yazılmış eklenti ve özelleştirme seçeneklerinin servetiyle .

Aynı şekilde çalışan bir terminal sürümü de var, ancak çoğunlukla aynı olan Vim var. Terminal.

Ekran görüntüleri:

GVim’in varsayılan arayüzü; temiz, sıfır saçmalık:

İki sekme içeren GVim, solda bir ağaç dosya gezgini eklentisi ile açılır ve düzenlenir sağdaki Django (Python) dosyası:

İki C ++ dosyasının farkını gösteren GNOME Terminali içinde çalışan Vim:

    
verilen cevap Lie Ryan 11.03.2017 20:00
39

Sublime Text

Sublime Text 2 , tüm önemli platformlarda ( Linux, Windows ve Mac ) kullanılabilen, daha basit ve hızlı bir editördür.

  

Yüce Metin, kod, HTML ve düzyazı için gelişmiş bir metin düzenleyicisidir.   Kaygan kullanıcı arayüzüne ve olağanüstü özelliklere bayılacaksınız.

Bazı önemli özellikler:

 • Minimap: Kodunuzu 10.000 fit arasında görün
 • Tam ekran modu: Tüm piksellerinizi kullanın, her zaman
 • Birden çok seçim: Makro gerektirecek birçok görevi basitleştirin veya düzenli ifade
 • Eşzamansız dosya yükleme, bu nedenle dosya yüklerken asla engellenmezsiniz yavaş ağ sürücüleri kapalı
 • C, C ++, C #, CSS, D ile birçok dilin sözdizimi vurgulaması, http://en.wikipedia.org/wiki/Groovy_ % 28programming_language% 29 "> Groovy , Haskell , HTML, Java, JavaScript, LaTeX , Lisp , Lua , Markdown , MATLAB, OCaml , Perl , PHP , Python , R , Ruby , SQL , Tcl , Tekstil ve XML tarafından desteklenen kutu ve daha fazlası için indirmek
 • Birden fazla renk şeması, birkaç dahil, ve daha fazlası indirmek için mevcut
 • Yan yana çoklu pane düzenleme
 • Tamamen özelleştirilebilir anahtar bağlamaları, menüler ve araç çubuğu

Ayrıca diğer birçok özellik.

Linux

Windows

NOT: Ücretsiz bir editör olmasa da, ücretsiz olarak sınırsız bir değerlendirme alacaksınız . Daha kolay güncellemeler ve entegrasyon için bir PPA da vardır. Eğitici burada bulunabilir.

İşte

    
verilen cevap Nikhil Ben Kuruvilla 20.08.2016 16:41
37

Qt Creator

Qt Framework kullanarak çapraz platform grafiksel C ++ uygulamaları geliştirmek için bir IDE. Ana pencerenin ekran görüntüsü aşağıda görülebilir. Bir IDE'nin tüm beklenen özellikleri Qt Creator'da bulunabilir, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, otomatik tamamlama, kod sarma, sınıf tarayıcısı, vb. Dahil olmak üzere, Qt Creator'ı başka bir IDE veya metin editörü üzerinde kullanmanın büyük avantajı; Qt projesi, GUI editörü, Qt Designer'dır. Bu kod, UI'leri kodun elle yazılması için gereken sürenin bir bölümünde hızla üretmek için kullanılabilir. Qt Creator ayrıca Git dahil olmak üzere çeşitli sürüm kontrol sistemleri için destek içerir.

Qt Designer, hem tek başına bir düzenleyici olarak hem de Qt Creator'da yerleşik olarak gelir. Qt Designer ile GUI tasarımı basitçe UI elemanını sağdaki sütundan ortadaki tuval üzerine sürükleyip bırakarak yapılır ve soldaki sütun her bir nesnenin özelliklerini içerir. Aşağıdaki ekran görüntüsünde, açıklama amacıyla birkaç düğmeyi tuval üzerine sürükledim.

Qt uygulamalarını oluştururken Qt olan veya olmayan birkaç diğer resmi Qt uygulaması vardır. Yaratıcı. Qt Linguist, diğer dillere kolayca çeviri Qt uygulamaları için bir araçtır. Qt yaratıcısında kaynak kodu yazılırken, programcı, kullanıcıya bakan bir metin dizesi yazardı.

tr ("My String")

Bu, metni çeviri gerektirdiğini işaretler. (Not: bu işaretleyicileri, kendiniz çevirmek niyetinde olmasanız da dahil etmek iyi bir uygulamadır). Qt Linguist daha sonra bu işaretleyicileri arayacak ve çevirmenin görebileceği Launchpad'in çeviri araçlarına benzer bir UI sunacaktır. Her dil için çevrilmiş dizeyi bir metin giriş alanına girin ve çevrilen dizeyi arayın. Bir uygulamayı Lehçe'ye çevirmek için kullanılan Qt Linguist'in ekran görüntüsü aşağıda görülebilir.

Son olarak, Qt uygulama paketinden en iyi şekilde yararlanmak için gereken tüm belgeleri ve referans malzemeyi içeren Qt Assistant var. Ubuntu Yazılım Merkezi'nden, Ubuntu'da geliştirilmek üzere olan tüm belgelerin bulunduğu Devhelp'i daha önce kullanmışsanız, bundan ne beklediğinizi zaten bileceksiniz. Belirli bir dersin ne olduğunu bilmeniz gerekiyorsa, sadece Qt Assistant'da ismini arayın ve doğrudan referans sayfasına yönlendirilirsiniz. Yukarıdaki Qt uygulamalarından herhangi birini kullanmak hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bunların hepsi için kullanım kılavuzlarını burada bulabilirsiniz. Tüm belgeler yerel olarak depolanır, böylece Qt Assistant internet bağlantısı olmadan kullanılabilir.

Herhangi bir dil, çerçeve veya araç setinde olduğu gibi, yukarıda belirtilenler gibi özel bir geliştirme ortamı kullanmadan sağlanan kütüphaneleri kullanarak geliştirmek tamamen mümkündür. Aynı zamanda kendi sağım ineğinizi de satın almak ve her sabah saat 6'da bir mağazaya gitmek ve bir hafta sürecek bir karton satın almak yerine bir kovayla yola çıkmak da mümkün. Bir geliştiricinin zamanı değerli bir kaynaktır - doğru iş için doğru araçları kullanarak akıllıca kullanın. Bu araçlar, Qt Framework'ün geliştiricileri olan Nokia tarafından geliştirilmiş ve Qt uygulamalarını geliştirmek için mümkün olan en iyi araçlardır (aslında, bunlar tek araç olabilir).

Bir Qt uygulaması geliştirmek istiyorsanız, Ubuntu Yazılım Merkezine gidin, 'qt' yi arayın ve yanındaki küçük yeşil Qt logosunu kullanarak her şeyi indirin.

Qt hakkında daha fazla bilgi, Qt Geliştirici Merkezi adresinde bulunabilir. Araçların kendileri hakkında daha fazla bilgi bulunabilir. burada .

    
verilen cevap Chris Wilson 11.03.2017 20:00
24

IntelliJ IDEA

Bir topluluğu (ücretsiz) ve ücretli bir sürümü var. Git sisteminizi bu IDE'nin menülerine dahil edebilirsiniz ve herhangi bir programlama işi için endüstriyel güç kodu aracı haline getiren birçok güzel özellik vardır. JavaScript'te geliştirmek için harika bir IDE.

    
verilen cevap Suhaib 17.09.2012 03:10
20

MonoDevelop

MonoDevelop , Mono ( .NET ) geliştirilmesi, ancak aynı zamanda çalışır Son sürümlerde OS X ve Windows. Odak, C # , Vala ve Java (IKVM.Net aracılığıyla), ancak diğer diller desteklenir. Hata ayıklama, kod tamamlama, NUnit birim testi ve daha fazla eklenti için bir çerçeve ve ayrıca yerleşik destek içerir. href="http://en.wikipedia.org/wiki/Apache_Subversion"> Subversion ve Git VCS.

Daha fazla ekran görüntüsü burada bulunabilir

Öne Çıkan Özellikler

 • Çoklu platform Linux, Windows ve Mac OS X'i destekler.
 • Gelişmiş Metin Düzenleme C # 3 için kod tamamlama desteği, kod şablonları, kod katlama.
 • Yapılandırılabilir çalışma tezgahı Tamamen özelleştirilebilir pencere düzenleri, kullanıcı tanımlı anahtar bağlamaları, dış araçlar
 • Birden çok dil desteği C #, VB.NET , C / C ++, Vala
 • Entegre Hata Ayıklayıcı Mono ve yerel uygulamaları hata ayıklamak için
 • GTK # Görsel Tasarımcı Kolayca GTK # uygulama geliştirin
 • ASP.NET Tam kod tamamlama desteğiyle web projeleri oluşturun ve XSP, Mono web sunucusu üzerinde test yapın.
 • Diğer araçlar Kaynak denetimi, makefile entegrasyonu, birim testi, paketleme ve dağıtım, yerelleştirme

MonoDevelop'taki C / C ++ derleyicisinin kullanışlı bir özelliği, C ++ paketlerinin .NET kaynakları gibi yönetilme şeklidir, bu nedenle kütüphane yapılandırması bir doddle'tır.

    
verilen cevap IBBoard 11.03.2017 19:59
17

RStudio

R. için iyi bir IDE

RStudio, tüm grafik, konsol ve komut dosyalarını birlikte tek bir pencereye çeker ve veri kümelerini ve nesneleri izlemek için yararlı bir çerçeve ekler. Harika bir özellik, arazilerin yığılmasıdır, böylece önceki grafikleri inceleyebilir ve hatta değiştirebilirsiniz.

Çapraz platform ve hatta bir Linux sunucusunda çalıştırılabilir ve bir tarayıcı aracılığıyla erişilebilir.

    
verilen cevap sarcozona 17.09.2012 03:11
14

Kate

Kate'in KDE masaüstlerinde kolay geliştirmeye izin veren bir eklenti yapısı ile basit bir IDE.

    
verilen cevap Suhaib 17.09.2012 03:03
14

Aptana Studio

Aptana Studio, web uygulamaları oluşturmak için açık kaynaklı bir entegre geliştirme ortamıdır (IDE). Eclipse'e dayanarak, kod tamamlama, anahatlama, JavaScript hata ayıklama, hata ve uyarı bildirimleri ve tümleşik belgelerle JavaScript, HTML, DOM ve CSS'yi destekler. Ek eklentiler Aptana Studio'nun Ruby on Rails, PHP, Python, Perl, 1 Adobe AIR, Apple iPhone ve Nokia WRT (Web Çalışma Zamanı). Aptana Studio, Windows, Mac OS X ve Linux üzerinde bağımsız olarak veya Eclipse için bir eklenti olarak kullanılabilir.

PHP

Aptana Studio 3, PHP uygulama geliştirme için aşağıdaki desteği sağlar

 • Sözdiziminde tercih edilen temaya göre renklendirme
 • Kod Yardımcısı
 • Sözdizimi hatası ek açıklamaları
 • Otomatik girinti ve Kod Formatlama
 • Öğelerin üzerine gelip Ctrl tuşuna basarak sınıflara, işlevlere ve değişkenlere hiper bağlantı
 • Ek belgelere sahip öğelerin üzerine gelindiğinde PHPDoc popupları
 • Belirli PHP öğelerini tıklatırken Occurrences İşaretleyicilerini oku ve yaz.
 • Aptana Studio'da önizleme yapmak için yerleşik PHP sunucusu,
 • Tam kod yardımı, kod taslağı ve kod biçimlendirme,
 • Entegre PHP hata ayıklayıcısı,
 • Smarty'de yerleşik,
 • Hiyerarşi görünümünü yazın,
 • Bildirime git
 • Entegre PHP kılavuzu (çevrimiçi veya yerel).

Ruby on Rails

Aptana Studio, Ruby on Rails altyapısı için açık kaynaklı bir eklenti olan RadRails'i kullanarak Ruby on Rails geliştirmeyi destekler. Bu içerir

 • Entegre Ruby on Rails kabuk konsolu,
 • Ruby yorumlayıcısı, veritabanı ve hata ayıklayıcısının varsayılan kurulumu ve yapılandırması
 • tür çıkarımı ile kod tamamlama,
 • RHTML dosyaları içindeki Ruby, CSS, JavaScript ve HTML için Kod Yardımı
 • Hiyerarşi görünümünü yazın,
 • Bildirime git
 • Hiyerarşiyi ara,
 • RDT'nin tam uygulaması (Eclipse'in Ruby Development Tools projesi).

Python

Aptana Studio, Python için PyDev eklentisi biçiminde destek sağlar. Bu, aşağıdaki avantajları sağlar

 • Renk sözdizimi vurgulaması
 • Kod tamamlama
 • Kod özetleniyor
 • Hata ayıklama
 • Refactoring araçları
 • Etkileşimli konsolu
 • En uygun entegrasyon
 • CPython, Jython ve IronPython yorumlayıcıları için entegre destek.
verilen cevap Simplans 09.05.2016 11:09
14

CodeLite

Bu IDE nispeten genç ama şaşırtıcı derecede güvenilir bir otomatik tamamlama özelliği ile C ++ geliştirme için çok kararlı bir IDE haline gelmek için şaşırtıcı derecede hızlı bir şekilde evrimleşti.

    
verilen cevap lurscher 20.08.2016 16:28
14

KDevelop

KDevelop, uygulamaları farklı dillerde geliştirmenize izin veren bir IDE'dir.

KDevelop 4.3'ün C ++ 11 için uygun desteği var.

    
verilen cevap Drew Noakes 13.01.2017 14:12
10

Nano

Nano, terminalinizden çalıştırabileceğiniz minimalist bir metin düzenleyicisidir. Varsayılan olarak gelir.

Sözdizimi vurgulamak için nano'daki sözdizimi vurgulamasını nasıl etkinleştiririm? veya bu Ubuntu Forumları yayını .

    
verilen cevap Christopher Kyle Horton 13.04.2017 14:24
9

Val (a) IDE

Vala 'da geliştirmek için bir IDE. Depoda mevcut değil, ancak PPA var. İşte

    
verilen cevap kv1dr 20.08.2016 16:17
9

Eric Python IDE

Eric, Python 'da yazılmış tam özellikli bir Python ve Ruby editörü ve IDE'dir. Son derece esnek Scintilla editörü kontrolünü entegre eden çapraz platformlu Qt GUI araç setine dayanmaktadır. Her günün hızlı ve kirli editörü olarak kullanılabilmesi için tasarlanmıştır ve birçok gelişmiş özellikleri bir araya getiren profesyonel bir proje yönetim aracı olarak kullanılabilir. Python profesyonel kodlayıcıyı sunar. Eric 4, IDE işlevselliğinin ağdan indirilebilen eklentilerle kolayca genişletilmesine izin veren bir eklenti sistemi içerir.

Mevcut kararlı sürümler, Qt 4 ve Python 2 tabanlı Eric 4 ve Python 3 ve Qt 4 tabanlı Eric 5'dir.

    
verilen cevap James 11.03.2017 20:00
8

Vim 'i beğenirseniz, gVim kullanan github.com/aliafshar/a8">abominade kaput:

Gömülü bir gVim editörü, bir dosya gezgini, dosya adlarını sağ tıklayıp açmanızı sağlayan akıllı sekmeli bir terminal bölmesi vardır ve arabellek listesini ön plana getirerek birçok açık dosyayı bir kerede saklayabilirsiniz. İstediğiniz Vim bölümlerini veya fazladan sekmeleri de kullanabilirsiniz.

Ubuntu’ya yüklemek için, sadece

$ sudo apt-get install vim-gtk python-gtk2 python-vte \
  python-dbus python-pip python-dev
$ sudo pip install a8
    
verilen cevap Mu Mind 31.01.2017 06:02
5

Zerre

Scintilla ücretsiz bir kaynak kodu düzenleme bileşenidir. Tam bir kaynak kodu ve herhangi bir özgür proje veya ticari üründe kullanılmasına izin veren bir lisans ile birlikte gelir.

Standart metin düzenleme bileşenlerinde bulunan özelliklerin yanı sıra, Scintilla özellikle kaynak kodu düzenlenirken ve hata ayıklanırken yararlı özellikler içerir. Bunlar, sözdizimi stilleri, hata göstergeleri, kod tamamlama ve çağrı ipuçları için destek içerir. Seçim marjı, kesme noktalarını ve mevcut satırı belirtmek için hata ayıklayıcılarda kullanılan işaretçileri içerebilir. Stil seçimleri, birçok editörden daha açık, orantılı yazı tiplerinin, kalın ve italik, çoklu ön plan ve arka plan renklerinin ve çoklu yazı tiplerinin kullanımına izin veriyor.

SciTE bir SCIntilla tabanlı Metin Editörü. Başlangıçta Scintilla'yı göstermek için inşa edilmiş olan bu program, yapım ve çalıştırma programları için genel olarak kullanışlı bir editör olmuştur. En iyisi basit konfigürasyonlara sahip işlerde kullanılır - test ve demonstrasyon programlarının yanı sıra SciTE ve Scintilla'nın kendileri için de kullanırım.

Scintilla'nın gelişimi, PythonWin'deki metin editörünü geliştirmek için bir çaba olarak başladı. PythonWin tarafından kullanılan Richedit kontrolündeki problemlerden ötürü hayal kırıklığına uğradıktan sonra, ileriye dönük en iyi yolun yeni bir düzenleme kontrolü yazmak olduğu anlaşılıyor. Richedit ve diğer benzer denetimlerle ilgili en büyük sorun, stil değişikliklerini belgede önemli kalıcı değişiklikler olarak ele almalarıdır. Böylece, yığın yığınına kaydedilir ve belgenin kirli bayrağını ayarlar. Kaynak kodu için, stilin mekanik olarak yeniden oluşturulabileceğinden stil kalıcı olmamalıdır.

Scintilla ve SciTE şu anda GTK + ile Intel Win32 ve Linux uyumlu işletim sistemleri için kullanılabilir. Windows XP, Windows 7 ve Ubuntu 10.10 üzerinde GTK + 2.20 ile çalıştırıldı. <İmg src="https://i.stack.imgur.com/FZYPo.png">

    
verilen cevap cprofitt 18.03.2012 02:19
2

JS Studio

JS Studio, JavaScript tabanlı web uygulamaları geliştirmek için bir Qt tabanlı platformlar arası IDE'dir.

JS Studio, etkileşimli JavaScript tabanlı uygulamalara odaklanarak web uygulamaları geliştirmek için tam özellikli bir IDE olacak şekilde tasarlanmıştır. Şu anda mevcut olan özelliklerden bazıları:

 • Bazı ortak diller için sözdizimi vurgulama (JavaScript, Python, HTML ve CSS)
 • Proje yönetimi (dosya ekle / kaldır / yeniden adlandır)
 • Arayüz, JavaScript eklentileri tarafından tamamen genişletilebilir / değiştirilebilir (eklenti yöneticisi içerir)

Uygulamayı şu komutları kullanarak ( PPA 'dan yükleyebilirsiniz):

sudo apt-add-repository ppa:george-edison55/george-edison
sudo apt-get update ; sudo apt-get install jsstudio

Yasal Uyarı: Bu projenin baş denetçisi ve programcısıyım.

    
verilen cevap Nathan Osman 20.08.2016 16:36

Etiketlerdeki diğer soruları oku