Google Chrome ve / veya Chromium arasındaki fark nedir? Her birinin avantajları / dezavantajları nelerdir?

229

Windows’da Google Chrome’u kullandım ve şimdi Ubuntu’daki Chromium’u kullanıyorum. İki programda bir fark var mı? Her programın avantajları ve dezavantajları nelerdir? Hangisi daha iyi görünüyor?

    
sordu RunningUtes 12.10.2010 03:51

16 cevap

230

Google Chrome ve Chromium arasında bazı önemli farklar var. Öncelikle, Google Chrome, Google tarafından açık kaynaklı Chromium projesine dayanan ticari bir kapalı kaynak ürünüdür.

Chrome, açık kaynak kodlu olmadığından varsayılan Ubuntu depolarında mevcut değildir, ancak Google kendi üçüncü tarafları aracılığıyla Chrome'u kullanmaktadır deposu. Chrome, tüm depoyu çalıştırdıkları ve Chrome'u programlarında güncelledikleri için doğrudan Google tarafından güncellenir. Yeniden dağıtılabilir ve açık kaynak olması gerekmediğinden Chrome, Flash ve H264 desteği gibi, kutudan Ubuntu'da gönderemediğimiz şeyleri içerir (Bkz. Ubuntu sözü). Ancak bu desteği birkaç paket ile yükleyebilirsiniz (aşağıya bakın).

Açık kaynak olan Chromium , Ubuntu depolarında kullanılabilir. Bu Ubuntu geliştiricileri tarafından korunur ve Kararlı Sürüm Güncellemesi sürecimizden geçer. Chromium'un yeni bir yayın akışı yayınlanır yayınlanmaz ekibin bir Chromium build'i yüklemesine izin veren bir yayın süreci istisnası vardır.

Gerçekten Chromium'dan yapılmış herhangi bir "sürüm" söz konusu değil. Bu nedenle, Ubuntu geliştiricileri, kararlı Chrome yapısının temel aldığı Chromium'un kararlı sürümüne göre temellerini oluşturuyor. Fabien Tassin, daha fazla ayrıntıya giren bu işlem hakkında bir blog yayına sahiptir. .

Ubuntu'daki aşağıdaki paketler, Chromium'da bulunan ve Chrome'da bulabileceğiniz kodekleri ve özellikleri yükler:

Gerçekten ne istediğinize bağlı. Google’ı bilgisayarınıza kırmayacağınız ve Chrome’un rahatlığını beğenmediğinizde güveniyorsanız, bunu kullanabilirsiniz; Ubuntu geliştiricileri tarafından incelenen ve üçüncü taraf kaynaklara gerek duymayan Chrome'un temelini oluşturan bir açık kaynak tarayıcı istiyorsanız, Chromium'u kullanın.

Bu Wikipedia sayfası , iki tarayıcı arasındaki güvenlik / kullanım izleme farklılıklarının bazılarını özetlemektedir.

    
verilen cevap Jorge Castro 12.10.2010 04:13
37

Resmi Chromium Wiki, Google arasındaki farklar hakkında bir ayrıntılı liste sağlar. Chrome ve Chromium. Ubuntu tarafından sağlanan Chromium paketlerine özgü olanlara karşı vanilya kaynağının farklılıklarını yansıtmamaktadır.

    
verilen cevap zerwas 16.10.2010 20:15
13

Google Chrome , Chromium , Açık Kaynak Web Tarayıcısı. İkisini de kullanıyorum ve% 99.99 oranında benzerler. Sonunda Chromium'u kullanmayı tercih ediyorum çünkü açık kaynak. Chrome'un tüm uzantılarını kullanmaya devam edebilir ve yer işaretlerinizi (ve diğer öğelerinizi) bir Gmail hesabıyla senkronize edebilirsiniz.

Wikipedia’ya bakarsanız, Chrome’un Adobe Flash Player’ın önceden yüklenmiş (açık kaynaklı yazılım değil) ve Chromium’da bulunmaması farklılıkların olduğunu söylüyor. Ama yine de daha sonra kolayca kurabilirsiniz. Chrome'un otomatik güncelleme mekanizması vardır, ancak Ubuntu'yu kullanarak otomatik güncellemeniz vardır (ve ayrıca Chromium deposunu da ekleyebilirsiniz). Ayrıca, Chrome'un Google’ın markasını ve Chromium'unu (umrumda değil) ve logosunun renkleri hakkında bir şeyler söylüyorlar (çok akıllı yorumlar değil). Son olarak, Chrome'un tıklama lisansı şartlarına ve kullanım takibine sahip olduğunu söylüyorlar. Neredeyse emin olduğum son şey isteğe bağlı.

Chromium'u Kullanın!

    
verilen cevap DrKenobi 12.10.2010 04:17
8

Başka farklılıklar olabilir, ancak en büyükleri Chrome'un FOSS değil, Chromium olmasıdır. Chromium, dahili flaş eklentisinden de yoksundur, ancak normal eklentiyi (ffmpeg) sorun yaşamadan alacağını anlıyorum.

    
verilen cevap nathwill 12.10.2010 03:58
6

Chromium , projenin kanama kenarı geliştirmesidir. Bu tarayıcı ve mevcut durumu ne olursa olsun. Genellikle günde birkaç Chromium yapısına sahip oluruz.

Google Chrome , yalnızca Chromium’un yeniden markalanmasıdır, ancak kamu tüketimine biraz daha hazırdır.

    
verilen cevap Javier Gonzalez 12.10.2010 03:56
6

Başka bir büyük fark var: krom, bağlantı kaydı gibi kullanım takibi ile wikipedia'dan:

  

Chromium snapshot'ları, Google Chrome'un en son oluşturduğu yapılara benziyor. Bunlardan en önemlisi, Google’ın marka bilinirliği, otomatik güncelleme mekanizması, tıklama lisansı şartları, kullanım-izleme, dahili PDF görüntüleyicide ve Adobe Flash Player'ın paketlenmesinde.

    
verilen cevap zamies 04.02.2012 18:55
4

Google Chrome, günlük kullanım için tasarlanmış son üründür. Chromium, Google Chrome'u çalıştıran kodu geliştiren bir kaynak projedir.

Unutulmaması gereken bir nokta, Google üzerinden elde edilen Google Chrome sürümlerinin resmi olarak kararlı olması gerekirken, Chromium projesinin kodunun son derece keskin olması ve büyük olasılıkla buggy olması gerekir.

Hatalarla uğraşmayan bir göz atma deneyimi istiyorsanız Google Chrome’a gidin. Tarayıcı kilitlenmelerinin ve Flash belleğin ve CPU kullanımının çatıdan olmasının keyfini çıkarırsanız, doğrudan krom projesinden test edilmemiş kanama kenarına ihtiyacınız vardır.

Son olarak, Chrome / Chromium / Firefox / Google olsun, Google'ın hangi web tarayıcısını kullandığınız konusunda önemli bir şey olmadığını anlamalıyız. Google bu internet ekosisteminin büyümesini istiyor ve paranın olduğu yer.

    
verilen cevap Mughil 28.07.2012 05:31
3

İnsanların neden bilgisiz cevapları yayınladığını bilmiyorum. Chrome beta, kanarya ve dev, kromun 'kanama kenarı' sürümleridir. İşlemin sonunda, yani bir krom kararlı yapı yayınlandıktan sonra, bir krom üretimi elde edersiniz.

Chrome, en yeni ve en büyük sürümleri oluşturuyorsa, google chrome, etrafındaki en yavaş tarayıcı olacaktır. Rakipler kromun oluşturduğu her şeyi sülüklerdi.

Ayrıca, krom ile, bireyler Google Cloud Print, Chrome PDF okuyucu, vb. gibi yeni eklentileri kaçırıyor.

Şahsen Chrome'a ​​sadık kaldım, kromu denedim, ancak gün içinde kaldırıldım.

    
verilen cevap user43148 22.01.2012 22:31
3

Daha fazla önemsediğim iki tarayıcıyla ilgili EULA ve gizlilik sorunları. Sorunların (biraz) dokunduğu makaleyi okuyun:

İşte

Bu yüzden G-Chrome'dan Firefox’a ve Chromium’a dönüştüm.

    
verilen cevap HongboZhu 26.02.2014 14:21
3

Chrome

Chrome, RLZ gibi izleme özelliklerini içerir. Chromium değil.

Chrome’un EULA'sı aşağıdakileri içerir:

  

Google’a kalıcı, geri dönülemez, dünya çapında, telifsiz ve   çoğaltmak, uyarlamak, değiştirmek, tercüme etmek, yayınlamak için münhasır olmayan lisans   herhangi bir İçeriği herkese açık olarak sergileyin, herkese açık olarak yayınlayın ve dağıtın   Hizmetler üzerinden veya üzerinden gönderin, gönderin veya görüntüleyin.

Bu, düzeltilmiş , bunun anlamı ne olursa olsun. Bu noktanın önemli olup olmadığı tartışmalıdır; Sonuçta, saklanacak bir şeyiniz yoksa ...

Son olarak, Chromium, topluluğun incelemesine izin veren Chrome gibi kapalı kaynak kodunu içermez. Bu, Chromium'un flash ve pdf okuyucusu gibi bazı güzellikleri içermediği için daha az karmaşık olması ile birlikte, en azından teorik olarak daha güvenli hale getirir.

İlgili okuyucu için ayrıca bir resmi blog yayını Google Chrome, Chromium ve Google arasındaki ilişki hakkında.

    
verilen cevap Daniel 04.01.2015 21:48
3

Her şeyden önce, Chromium topluluğa aittir. Chrome, Google'a aittir, bu yüzden Google her şeyi yapabilir.

Krom Serbest / Libre Açık Kaynak Kodlu Yazılımı (FLOSS). Bu, yeterli programlama becerisine sahipseniz, kaynak kodunu görebilir ve değiştirebilirsiniz, ve sonunda, bir Kapalı kaynak (= CS) yazılımı (Windows'daki Torch Tarayıcısı gibi) yapabilirsiniz.

Google, OS kodunu kendi koduyla birlikte 3. taraf CS ile daha önce alıp değiştirdi ve Chrome adlı CS yazılımını yayınladı. Eklenen kodun bir kısmı PDF okuyucusu, Flash player (güncelleme yapacak, ancak Linux bir daha güncelleme yapmayacaktır) ve takibi (Google ve NSA her şeyi bilecektir).

Ubuntu'da Chrome sürümü = Chromium sürümü, çünkü Ubuntu ekibi bununla ilgilenir (bir Chrome güncellemesi yayınlanır yayınlanmaz aynı kaynak koduna göre bir Ubuntu'nun Chromium güncellemesi yayınlanır, ancak tabiki Google’ın kodu.

Bunun her şeyi açıkladığını umuyorum.

Seçim sizin: Krom güvenliği veya Chrome'un tam özellikli yeteneği. (veya Firefox veya başka bir tarayıcı ... Bu dünyada birçok tarayıcı var ... Hatta Chromium'un kaynak kodunu da al ve kendi tarayıcını yap.)

    
verilen cevap Dan Cojocaru 19.02.2015 17:26
1

Google Chrome, Chromium tarayıcısının kararlı sürümüdür. Google Chrome, Chromium'u temel alıyor. Bu nedenle, Chromium, testlerin ve yeni özelliklerin Google Chrome'a ​​sabit sürüm olarak kaydırılmadan önce Chromium'da test edildiği bir geliştirici yapısıdır. Her iki yapı arasındaki en büyük fark, Google Chrome yerleşikken Chromium'un Adobe Flash Eklentisi içermemesidir. Ayrıca, Chromium, önceki hatanın giderildiğinden emin olmak için günlük olarak güncellenir.

    
verilen cevap Wilsonzaizai 12.10.2010 07:14
1

Chrome - Chromium yerine Chromium kullanmanın yeni bir nedeni, üçüncü taraf uzantıları kullanmanıza engel olmaz. Google Chrome, artık doğrudan Chrome Ap mağazasından olmayan tüm uzantıları tamamen engelliyor.

    
verilen cevap Davrus 15.06.2014 07:32
1

Diğer yanıtlara ek olarak, fark ettiğim pratik bir fark, Chromium'un Netflix tarafından kullanılan gibi bazı DRM kitaplıklarını içermemesi ve büyük olasılıkla desteklememesidir. Netflix'i Chromium'da çalıştırmanın yanı sıra bunları gerektirebilecek diğer Web uygulamalarını çalıştırmaya çalışırken sorun yaşıyorsanız.

    
verilen cevap lalilulelost 18.12.2017 00:51
0

Evet, Google Chrome Ubuntu'da iyi çalışıyor (firefox'dan daha yüksek bellek kullanımına sahip, ancak firefox'dan daha az cpu kullanıyor). Chrome ve Chromium arasındaki fark, Chromium'un açık kaynak kodlu olması ve biraz daha fazla sorunlu olmasıdır.

    
verilen cevap zuberuber 28.07.2012 01:26
0

Size daha doğru bir şekilde cevap vermek için ... Chromium açık kaynaklı bir tarayıcıdır; ücretsiz olarak ücretsiz olarak ücretsiz olarak bira ... Google Chrome, Chromium tarayıcısının Google Markalı sürümüdür. Ticari markalar uygulanmakta ve ikonlar ve resimler eklenmektedir ve Google, kromu kendi ürünü olarak "talep" edebilecek bir dizi yasal döngü deliğinden oluşmaktadır. ticari markaların süresi yakında sona erecek.

Düz konuşmak gerekirse, Chromium Arabadır ve krom, arabadaki renk boyadır. Umarım bu mantıklıdır! krom, mavi renkte boyanmış arabadır ve krom, maviye boyanmış bir arabadır, ancak bir logo ve ticari marka şeklinde devasa bir çıkartma ile tokatlanır.

Eğer kromun var olmaya devam etmesi durumunda kromun varlığı durduracak ve google bunu sıfırlayabilecekti.

hasta ol chromium, google'ın ürünü kontrol etmesine izin vermese de ürünü yüklemesine bile izin vermez. Bu durumda, kromdaki biri krom tarayıcısını "kesmeye" karar verdiyse, chrome chrome tarayıcısını otomatik olarak günceller. krom "hack" tarafından etkilendi ...

tam açıklama, bunun bir sebepten dolayı yapılmış olması! google, krom tarayıcının kontrolünü ele geçirdiyse, netscape gibi satardı;) Bu sizin içindir!

    
verilen cevap Thomas Scherzer 28.10.2015 15:48

Etiketlerdeki diğer soruları oku