Bir 32bit'den 64bit kurulumuna “yükseltmek” mümkün mü?

102

Başlığıma göre, başarılı bir 32bit kurulumundan ve sonuçta oluşan yazılım yüklemelerinden sonra, 64 bit sürümüne güncelleme yapıp yapamayacağımı bilmek istiyorum.

Nasıl bölümlendirileceğini biliyorum (aslında çözümlerden biri / , /etc , /home , /var/www ve /opt değerini ayrı bölüm olarak ayarlamaktır) ve temiz bir kurulumun olduğunu biliyorum. Kirli olandan daha iyi, ancak bunu yapmanın mümkün olup olmadığını bilmek istiyorum.

    
sordu dag729 01.10.2010 17:56

9 cevap

66

Temiz bir yükleme, diğer sıradışı, belirsiz, desteklenmeyen yöntemlerden daha az güçlükle karşılaşırsınız.

Yapılandırma dosyalarını, ev dizinlerini vb. bölümlere ayırma önerileriniz muhtemelen en iyi fikirdir ve yüklemek mümkündür. Aynı paketler, başka bir yüklemede olduğu gibi temiz bir yüklemede .

Öte yandan, istediğiniz şey mümkün, Debian tabanlı sistemler için küçük bir rehber var. "Ama bu gerçekten profesyonel seviyedeki sysadmins içindir" ve "bu prosedür her açıdan, kötü bir fikirdir. Eğer ilk doğanını yerse, lütfen bana ağlama ..." ( çok iyi şanslar)

    
verilen cevap 8128 01.10.2010 18:28
13

Çok değişkenli spesifikasyon uygulandıktan sonra yapılması çok daha mantıklı bir şey olabilir. İşte - şu anda 11.04'e ertelendi, ancak şu anda yaklaşık 6 yayın için ertelenmiş olduğunu unutmayın. Yani, gerçek ilerleme 10.10'da yapıldı, yani belki bu sefer olacak.

O zamana kadar, rahatsız etme. Verilerinizi yedekleyin, yeniden bölümlendirin ve yeniden yükleyin.

    
verilen cevap Scott Ritchie 02.10.2010 15:09
10

Öldürülmüş olacağım, çünkü bu iş parçacığı "ubuntu'nun 64 bite yükseltilmesi" ve seçilen cevap, akıllıca bir seçim olsa da, tam bir hikaye değildir.

Aslında Ubuntu’yu 32'den 64 bite yükseltmek mümkündür. Yapabilirsin yapabilirsin .

Böyle bir güncellemeyi yeni bitirdim.

Bu, "yapabilecek" ve "hiçbir şey" kelimelerinin benzer görünmediği anlamına gelir ve bu da bir yükseltme ve yeni bir kurulum için de geçerlidir. Bunu yapabilirmisin? Evet. Yapmalısın Eeeeeh ...

Sistemimi patlatmadan 32'den 64 bit'e yükseltmek bir haftanın daha iyi bir parçasını aldı. Otomatik çözümleyicinin döngü başlatmaya başlamasından dolayı, el ile 600+ kırık paketin manuel olarak düzeltilmesi de dahil olmak üzere, PERL: i386 (yüklü paketler tarafından gerekli) nedeniyle PERL: amd64 (yüklemeye çalıştığınız paketlerin gerektirdiği) ile uyumsuz olduğu anlaşılmaktadır.

Bu sonra el ile bir düzeneği düzeltmek için PERL'nin doğru sürümü de dahil olmak üzere bir paket paketi elle yükledim: görüyorsunuz, apt-get -f install (çoğunlukla çalışmak için gereklidir) 64 bit sistem) PERL32'yi yüklemek için PERL32'yi kaldıracak ... Daha sonra, PERL 'i yeniden yüklemeden önce 1234 diğer paketi kaldırmaya çalışın. Söylemeye gerek yok, apt sisteminin büyük bir kısmı (diğer birçok şey, gerçekten) çalışan bir PERL'ye bağlı olduğunda bu iyi bir fikir değildir.

Yeniden yükleme işlemi tamamen konsoldan gerçekleştirildi (elbette FTW, elbette), çünkü konsol hemen hemen sadece bir çalışma üssü gerektiriyor (ve yetenek için çalışma küfürleri, ama eğer bunu yapmaya çalışırsanız, küfürler bol olacaktır. Bunun üzerine, X, gerektirir ... Sisteminizde açık kalp ameliyatı yaparken çalışırken çalışmaya güvenmek için çok fazla şey.

Tümü, aşağıdaki Debian makalesinde sisteminizi nasıl çapraz sınıflandıracağınız açıklanmaktadır:

İşte

Bu, orijinal kabul edilen yanıtta açıklanan aynı makaledir , çünkü bu süre içinde, işler çoğunlukla değişti, çoğunlukla daha iyiydi.

Temel bilgiler:

 dpkg --add-architecture amd64

 apt-get update

 apt-get install linux-image-amd64:amd64

 reboot

 apt-get clean

 apt-get --download-only install dpkg:amd64 tar:amd64 apt:amd64

 dpkg --install /var/cache/apt/archives/*_amd64.deb

Hangi noktada bunu yapabileceksiniz:

dpkg --print-architecture 

Aşağıdaki satırın sonucu:

amd64

Yay. Ubuntu, 64 bitlik bir sistem olduğunu düşünüyor. Ne kadar tatlı. Elbette daha iyi biliyorsun.

Artık şunları çalıştırabilirsiniz:

apt-get update

Bu, sisteminizi çaprazlamayı bitirmeniz gereken 64 bitlik paketlerin listesini indirir.

Bu noktada, sisteminiz hiçbir şey olmamış gibi hareket eder, ancak herhangi bir şeyi kurma yeteneğiniz iyi ve gerçekten kırılmış.

Görüyorsunuz, şu anda gerçek bir çoklu anahtar eşdeğeri olmayan birden çok i386 paketine sahipsiniz, böylece çeşitli teknik olarak "kullanılamıyor" bağımlılıkları ile sıkışmış olacaksınız. Zaten onları kurdunuz, böylece sisteminiz çalışacak, ama bu aşamada ... atabileceğimden daha uzaklara güvenmeyeceğim.

Makale, düzeltme gerekliliğini tanır ve bu nedenle bunu yapmanızı önerir:

 apt-get -f install

Bu, yaptığınız dağınık pisliği denemeye ve düzeltmeye adanacak. Ve inanın bana, sadece dağınık bir karmaşa yaptın.

Bu prosedürün küçük bir hıçkırıklığı, apt sisteminin (ve diğer kritik alt sistemlerin) bölümünün yoluyla kaldırılmasına neden olacak ve işlemin geri kalanında hatalara neden olacak olmasıdır deme) ve seni dereden uzak tut.

Neyse ki, kürek çekmeden değil. Eksik olan paketleri şu yollarla yükleyebilirsiniz:

dpkg -i/var/cache/apt/archives/(package)*amd64.deb

En azından benim için ağın birde çalışmayı durdurduğuna dikkat edin ... Pekala, birkaç ... Puan. Bunun nedeni, ağınızın çalışmasını sağlamak için gerekli olan bir dizi paketin kaldırılmasıdır (dhcp istemciniz gibi).

Ardından, bazı ek paketler indirmenin gerekli olduğunu bana neşeyle bildirdim. Çalışan bir ağ olmadan.

Eğer bu resmi resmen kemikleşmiş gibi geliyorsa ... Eh, çünkü sen öylesin.

kablolu bir nework yoksa (WiFi paketleriniz zaten kaldırılmıştır ve WiFI zaten işe yaramak için oldukça karmaşıktır), yapılandırma bilgisini bilir ve% co_de kullanabilir %, rota, vb.

Daha fazla hata bulana kadar ifconfig denemeye devam edin.

apt-get -f install 'si sisteminizin durumundan memnun olduktan sonra apt çalıştırabilir ve bulacağınız 600 kırık paketi manuel olarak düzeltebilirsiniz. Görünüşe göre aptitude ve apt , bir çalışma sisteminin neye benzediğine dair farklı fikirlere sahip. Bana neden sorma.

Ayrıca, daha önce de belirttiğim gibi, aptitude çözümleyici, işini otomatik olarak yapmasına izin verirseniz sonsuz bir döngüye girer. Onu suçlayamam, gerçekten, bir çalışma sistemi üzerinde çalışmaya başlaması ve kullanıcının bu tür bir iğrençliği düzeltmemesi için bazı paketler eklemesine ya da kaldırmasına yardımcı olmak için tasarlandı.

Bu, birkaç günlüğünü düzeltmek için birkaç gün süren, ara sıra çevrimiçi bir şekilde gitmek için farklı bir sistemi kullanan ve yanlışlıkla aile köpeğini yeniden biçimlendirmediğimden emin olduğum kısımdır.

Tüm bunlar henüz sizi cesaretlendirmediyse, bunun bir canlı sürümde ikinci girişimi olduğunu unutmayın.

İlkinde aptitude ile bitti.

İpucu, ipucu, büyük fscking ipucu. Ya da, büyük mkfsing ipucu.

Fakat yine de, sonunda aslında çalışıyor .

Sistem çalışıyor, çoğunlukla 64 bitlik paketler kullanıyor (eninde sonunda düzeltmek zorunda kalacağım birkaç özel durum var) ve 64 bitlik yükleme gerektiren uygulamaları çalıştırabilir.

Bu mümkün .

Eğer tek seçeneğiniz buysa, herhangi bir sebepten ötürü, yukarıda açıklanan prosedürü uygulayarak yapabilirsiniz - gerekli alan bilgisine sahipseniz.

mkfs ile sync arasındaki farkı bilmiyorsanız, insmod'la rahat değilseniz, rsync 'yi nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, rutin olarak yetenek tercih etmiyorsanız adından şu anda kaçan grafik yükleyiciye ... Sadece verilerinizin bir yedeğini al ve sıfırdan yükle.

Daha az ağrılı, size zaman kazandıracak çok fazla , ve sizi 11 ay sonra arkada ısırmaya hazır beklenmedik kalanlar olmadan yeni bir kurulumla bırakacak.

Zaten kaybetmek istemediğiniz şeylerin bir yedeğini aldıysanız ve başka bir seçeneğiniz yoksa - ya da sadece kafanızın şeylere (özellikle de duvara) çarparak öğrenmeyi seviyorsanız ... Peki, deneyebilirsiniz.

Hatta işe yarayabilir.

    
verilen cevap Asterix 19.03.2017 14:30
8

Hayır, 32 bit'ten 64 bit'e yükseltemezsiniz. Temiz (taze) bir kurulum olmalı

Sisteminizin 64bit işletim sistemine sahip olduğundan emin olun ve Ubuntu 64 için minimum gereksinimi kontrol edin. Bunu yapabilirsiniz İşte

32-bit ve 64-bit terimleri bir bilgisayarın CPU'suna gönderme yapar, bilgiyi işler. 64-bit sürümü, büyük miktarlarda RAM'i bir 32-bit sistemden çok daha iyi işler. Ubuntu'nun 32 bitlik bir sürümünü çalıştırıyorsanız, yalnızca Ubuntu'nun başka bir 32 bit sürümüne yükseltme gerçekleştirebilirsiniz. Benzer şekilde, Ubuntu'nun 64 bit sürümünü çalıştırıyorsanız, yalnızca Ubuntu'nun başka bir 64 bit sürümüne yükseltme gerçekleştirebilirsiniz.

32 bit Ubuntu'dan 64 bit Ubuntu'ya geçmek istiyorsanız, dosyalarınızı yedeklemeniz ve temiz bir 64 bit Ubuntu yüklemeniz gerekir.

    
verilen cevap Mitch 20.06.2012 08:29
7

Artık bunu, son yükleyicileriyle (en azından kullandığım 13.10 ile) kolayca yapabilirsiniz. 64 bit görüntü DVD'sine (veya USB sürücüsüne veya herhangi bir şeye) önyükleme yapın ve kişisel dosyalarınızı koruyarak yeniden yüklemek için ilk seçeneği belirleyin. Bu, ayrı bir /home bölümünüz olmasa bile çalışır.

Bu, uygulamaların da dahil olduğu sistemin çoğunu yeniden yükleyecektir, ancak bir paketin 64 bit sürümüne sahip olduğu sürece, repo'dan yeniden yüklemek için önceden yüklenmiş paketlerinizin bir listesini alır. Yeniden başlattığınızda uygulamalarınızın çoğu ile sona erer. Tecrübemde bir kaç tane yüklenmedi - esasen Google Chrome gibi 3. parti sürümleriyle yüklenenler - ancak bunları daha sonra manuel olarak yüklemek uzun sürmez.

    
verilen cevap Nick 19.10.2013 14:05
2

Ubuntu 32bit'i 64bit'e yükseltmek mümkündür, çok sayıda istenmeyen dosyaya sahip olacak ve bunu manuel olarak temizlemelisiniz. Gerçek şu ki "HEADACHE" .

YENİ ONLAR İÇİN ASLA TAVSİYE ETMEYECEKTİR.

Ne yaparsanız yapın, öncelikle önemli verilerinizi yedekleyin. O zaman os ile araştırmaya git.

Önce 64bit'in canlı cd'sini deneyin. Çalışırsa, yeni yükleme için önerilir.

Ayrıca 32bit olan bazı yazılımlar da var. Bu yüzden, 64 bit işletim sisteminde 32 bitlik bir yazılım yüklemek için, bazı geri işlemlere ihtiyacımız var. Bunlar da kötü bir şey olacak.

Bir süre düşünün: gereksiniminiz ne, ne yapacaksınız, bir sonraki plan / 64bit os ile çalışın.

    
verilen cevap Sudhakar Krishnan 30.11.2013 08:07
1

İşletim sisteminiz 32bit'ten yükseltildikçe hala 32 bittir - daha fazla bilgi için yorumdaki cevaba bakın.

  

Bu arada 32 bitlik Win ve 64 bit'in bir arada bulunması mümkün   Ubuntu?

Kesinlikle - buna dualboot denir - her ikisini de kullanmak için oturum açma seçeneğine sahip olursunuz.

64 bitlik ISO'yu indirin ve yazdırın ve onunla birlikte önyükleme yapın, çeşitli seçeneklerle sizi uyaracaktır - Birlikte Yükle seçeneğini de seçmek istersiniz.

İşte

    
verilen cevap 23 93 26 35 19 57 3 89 28.04.2012 06:55
1

Sadece yukarıda önerilen çözümü Nick (Ekim 1913) denedim: 64-bit bir yeniden yükleme yapmak için Ubuntu 64-bit Canlı CD'yi kullanma.
Ubuntu 14.04.4 Canlı CD'yi kullandım. Ancak ilk seçenek gerçekten "yeniden yükleme" olarak adlandırılırsa, daha kesin olarak görünür:

Erase Ubuntu 14.04.4 LTS and reinstall  
Warning: This will delete all your Ubuntu 14.04 programs, documents,
photos, music, and all other files.  

Canlı CD'deki yükleyici tarafından sunulan diğer iki seçenek şunlardır:

  • Yüklemek (çift önyükleme seçeneği)
  • Diski sil ve Ubuntu'yu yükle

Emin olmak gerekirse, bir test diski ile denedim, ve gerçekten, "yeniden yükle" seçeneğinin yaptığı ilk şey mevcut ext4 bölümünü yeniden biçimlendirmektir. Hayır şans. Bu yüzden "64-bit'e yerinde yükseltme" denilen çözümden korkuyorum Nick'in 14.04'te artık önerilmediği bir çözüm var. Ve BTW, Canonical, yükleyici için hem "yeniden yükle" seçeneği hem de "Diski sil ve yükle" seçeneğine sahip olmakta zorlanıyorum. İkisi de aynı şeyi yapıyor gibi görünüyor.

Çok kötüyse, 64 bitlik bir yerinde yükseltme seçeneği gerçek güzel olabilirdi!

    
verilen cevap filofel 23.04.2016 12:21
-1

Ubuntu'nun 64bit sürümü ile yeni bir yükleme yapmanız gerekir. Belli sebeplerden dolayı aynı diski veya bölümü paylaşmadıkları sürece 32bit pencereleri ve 64bit Ubuntu'ları kullanmak mümkündür. İkili başlatma hakkında bilgi için belgelere bakın.

İşte

Yüklemekte olduğunuz makinedeki CPU'nun 64bit komut setini desteklemesi önemlidir (en modern işlemcinin şu ana kadar yapması gerekir)

    
verilen cevap papashou 28.04.2012 07:03

Etiketlerdeki diğer soruları oku