Windows Ubuntu çift önyükleme - OS arasında dosya paylaşımı

23

Bir netbook'um var, o yüzden pencerelerde oyun oynamam, problem yok. Ama ben daha iyi meze ile yeni bir masaüstü bilgisayar alıyorum ve en popüler oyunları çalıştırmak mümkün olacak ve oyun ve yazılım ubuntu ile uyumlu değil oynamak için Windows sahip olmak istiyorum. Ayrıca birincil işletim sistemim olarak Ubuntu'ya sahip olmak istiyorum, bu yüzden ikili bir önyükleme yapacağım.

Bu bilgisayarda, dosyalarımı saklamak için hem OS hem de ikinci bir sürücü (500 gb HDD) ile küçük bir SSD'ye sahip olacağım. Dosyaları bir işletim sisteminden diğerine her defasında bir dosyadan kopyalamaktan kaçınmak istiyorum. Benim sorum şu: Her iki işletim sistemi de, evdeki HDD'yi NTFS olarak ayarlamak ve ubuntu'yu /home 'ye monte etmek ve aynı zamanda My Documents ,% co_de gibi kullanıcı dosyalarını depolamak için pencereler yapmak gibi kullanabileceğim herhangi bir yol var mı? Bu bölümdeki% ve My Videos , vb.

    
sordu Diego 30.11.2012 00:57

2 cevap

25

Linux, NTFS bölümündeki sahiplik ve izinleri koruyamadığından, /home 'yi bir NTFS bölümünde kullanmak önerilmez.

SSD'deki varsayılan / bölümünde tutmayı / evlemenizi ve NTFS olarak biçimlendirilmiş bir "Depolama" bölümündeki çoğu verinin (Belgeler, Müzik, Resimler, videolar vb.) klasörlere sym bağlantıları oluşturmasını öneririm. hem Ubuntu hem de Windows okuyabilir ve yazabilir.

/home , tüm yapılandırma dosyalarınızı da kaydettiğinden, /home 'sini SSD'deki / bölümünde tuttuğunuzda, işleri hızlandırmak yardımcı olur.

Ayrıntılı bir Nasıl Yapılır: İşte

"Nasıl Yapılır?" bölümündeki talimatları izledikten sonra aşağıdaki gibi sym bağlantıları oluşturun:

 1. Nautilus'u açın ve kullanmadığınız klasörleri silin. / home / [user], Documents vs. gibi. Depolama klasöründeki belgeler vb. (Linux'ta bir bölüm bir klasör de.)
 2. Depolama klasörüne gidin ve Belgeleri vb. göreceksiniz. oradaki klasörler.
 3. Belge klasörüne sağ tıklayın ve Bağlantı Oluştur 'u seçin. Bu irade "Belgelerle bağlantı" olarak adlandırılan bir klasör oluşturun.
 4. Benzer şekilde, "Müzik Bağlantısı", "Resimlere Bağlantı" ve tüm Depolama klasöründeki diğer alt klasörler.
 5. Bu "Bağlantı ..." klasörlerini Ana klasörünüze /home/[user] kopyalayın.
 6. Son olarak, "Dokümanlara Bağla" yı sağ tıklayın ve yeniden adlandırın. "Belgeler". Kalan linkler için tekrar edin.

Alternatif olarak

Daha önce olduğu gibi / home / [user] klasörlerini silin.

Ctrl + Alt + T tuşlarına basarak bir terminal açın ve

'ye girin.
ln -s /media/storage/Documents /home/[user]/Documents
ln -s /media/storage/Downloads /home/[user]/Downloads
ln -s /media/storage/Public /home/[user]/Public
ln -s /media/storage/Pictures /home/[user]/Pictures
ln -s /media/storage/Music /home/[user]/Music
ln -s /media/storage/Videos /home/[user]/Videos

Bunun yardımcı olacağını umarım

    
verilen cevap user68186 30.11.2012 02:16
0

Windows ve Ubuntu için Çift Önyükleme Kurulumu Nasıl Uyumlaştırılır? ve mükemmel bir şekilde çalıştı, yalnızca Öğeleri NTFS bölümünde çöp kutusuna gönderemedim.

Aynı probleminiz varsa, ntfs bölümünü ilgilendiren satırda, "uid = 1000" ve "gid = 1000" seçeneklerini fstab'a eklemeniz yeterlidir. Benimki öyle görünüyor:

# storage mount 
UUID=3F4648C2710CF3A1 /media/storage/  ntfs-3g    auto,user,utf8,uid=1000,gid=1000,rw 0 0

Öyleyse sıfırdan tam adımlar (YatriTrivedi tarafından howtogeek.com ve Manu Järvinen blogunu )

1. Temiz sürücünüzdeki yeni bir GPT bölüm tablosu oluşturun (gparted kullanarak canlı bir usb ubuntu dağıtımından). Bölme planınızı benzer şekilde planlayın:

 • En az 100 MB'lik bir EFI Sistem Bölümü (ESP), bu sistemin önyükleme sisteminin beyinleri olacaktır.
  • Windows bölümünüz (NTFS)
  • Linux bölümünüz (Ext4)
  • Dosyalarınızı depolamak için büyük bir bölüm (veya ikinci sabit sürücü) (NTFS)
  • Küçük bir takas bölümü (SWAP)

Daha kolaylık sağlamak için bölümlerinizi etiketlemeyi unutmayın.

Kişisel deneyimimden, oyun oynamaya veya Windows'da özel yazılım kullanmayı planlıyorsanız (Adobe Suite, ARCGIS, Autodesk ve benzeri), Windows bölümünüzde en az 100 GB'a sahip olmayı planlayın. 150GB ve üzeri ile iyi olmalısınız. Ubuntu yazılımları depolama kapasitesine çok daha az ihtiyaç duyarlar, bu sayede ihtiyaçlarınız doğrultusunda 50 ila 75GB arasında bir Linux bölümü oluşturabilirsiniz.

2. Linux işletim sisteminin her iki işletim sisteminin okuyabildiği ntfs dosya sistemini işlemesine izin vermek için sudo apt install ntfs-3g .

3. sudo mkdir /media/storage veya bölümünüzün görünmesini istediğiniz başka bir yer. Nerede olduğunu bilmiyorsanız, sadece bu satırı kopyalayın / yapıştırın.

4. Sisteminizin disk bölümlerinizle ne yapması gerektiği hakkında bilgi içeren fstab dosyanızı yedeklemek için sudo cp /etc/fstab /etc/fstab.backup co_de. Fstab'ın düzenlenmesi, linux'u her bir başlangıçta bu bölüme düzgün bir şekilde monte etmesini söyleyecektir, bu sayede bir şeyler yapmak her zaman işe yaramazsa bir yedekleme yapmak her zaman yararlı olur. Gerekirse yedeklemeyi geri yüklemek için sudo cp /etc/fstab.backup /etc/fstab .

5. Artık bölümünüzün UUID'sini bulmanız gerekiyor. Bu, seri numarası olarak hareket eden benzersiz bir tanımlayıcıdır: sudo blkid . Parolanızı girin ve daha sonra depolama bölümünüze karşılık gelen satırı bulun. % Co_de%
Bu, ilk biçimlendirme sırasında etiketlemenizin işe yaradığı yerdir. UUID'yi kopyalayın.

6. /dev/sda1: UUID=”23A87DBF64597DF1″ TYPE=”ntfs” /dev/sda2: UUID=”2479675e-2898-48c7-849f-132bb6d8f150″ TYPE=”ext4″ /dev/sda5: UUID=”66E53AEC54455DB2″ LABEL=”storage” TYPE=”ntfs” /dev/sda6: UUID=”05bbf608-87fa-4473-9774-cf4b2602d8d6″ TYPE=”swap” bu, düzenleme için fstab'ı açacaktır. Aşağıdaki satırı fstab'ın en altına ekleyin ve UUID'nizi benimki yerine yapıştırın: gksudo gedit /etc/fstab Uid = 1000 ve gid = 1000 ayarı, bir şekilde öğelerinizi Linux'tan çöp kutusuna göndermenizi sağlar. Fstab'dan başka bir şeye dokunmayın ve UUID'nizin doğru olduğundan emin olun.

7. Kaydet ve yeniden başlat (önemli).

Ve voilà, şimdi yer menüsünün altında bir "depolama" bulunduğunu fark edebilmelisin. Ardından, Linux ve Windows içindeki alt klasörlerinizi belgelerinizin vb. Bölümlerinde saklamak için yapılandırın!

    
verilen cevap Nat Azodnem 04.01.2018 11:09

Etiketlerdeki diğer soruları oku