Ubuntu 14.04 neden dizüstü bilgisayarımda çok yavaş? [kapalı]

20

Ubuntu 14.04'ü 1.7Ghz Pentium M ve 1Gbyte bellek içeren bir Dell dizüstü bilgisayara kurdum.

Grafikler, Intel® 852GM / 855GM x86 / MMX / SSE2, OS tipi 32bittir.

Tüm sistem ÇOK yavaş. Uygulama yöneticisini başlattığımda, örneğin, yazdığım mektupları görmek için beklemem gerekiyor!

CPU aşırı yüklenmiş ve bellek yokmuş gibi, ama sadece Firefox'um çalışıyor.

Sistemin daha düzgün çalışmasını nasıl sağlayabilirim? Windows XP yüklü ve iyi çalıştı.

    
sordu user301551 08.07.2014 17:15

5 cevap

35

Çünkü 1GB RAM'iniz var! Tek sorun bu değil, ama bunun bir parçası. Basitçe, bilgisayarınız Unity'nin grafiklerinin yoğunluğunu kaldıramıyor.

Windows XP, Ubuntu 11.04+ varsayılan masaüstü olan Unity olarak CPU / Grafik olarak neredeyse yoğun değil. Compiz'e dayanır ve tire çizgisi ve genişleyen başlatıcı gibi her türlü fantezi grafiğe sahiptir. Lubuntu veya Xubuntu 'yu yüklemenizi veya XFCE veya LXDE'yi ve bunu birlikten ziyade kullanarak.

Her iki 3 tane de eski XP bilgisayarım var ve iyi çalışıyorlar (683 MB RAM ile 2006 Lubuntu dizüstü bilgisayarında yazılmıştır).

  

CPU aşırı yüklenmiş ve hafıza yokmuş gibi görünüyor

CPU muhtemelen aşırı yüklenmiş / muhtemelen yeterli RAM yok. % Co_de% uygulamasını yüklemeyi ve kullanmayı deneyin. Daha hafiftir ve şu an kullandığım şeydir.

    
verilen cevap Tim 08.07.2014 17:26
13

İki şey:

1) Ubuntu 14.04, Compiz'e dayanan Unity 3D'yi kullanır. Her şey donanım hızlandırmalı OpenGL ile oluşturulur. İyi bir sürücünüz ve iyi bir ekran kartınız varsa, bu da eksikse çok iyi değil.

Dağıtımları değiştirmeye kesinlikle gerek yoktur. Daha hafif bir masaüstü ortamı yükleyin, oturumu kapatın ve yeni masaüstüne tekrar giriş yapın. Kullanım kolaylığı için tercih edilen, genellikle Xfce'dir.

2) Bozuk güncelleme-apt-xapian-indeksi cron işinin ve kernelde kırık işlem zamanlamasının kombinasyonu. Uzun lafın kısası, 'noautogroup' u önyükleme seçeneklerine eklemeniz gerekiyor, aksi takdirde işlem güzelliği işe yaramayacak. Yani:

  1. sudo ile köke yükselme
  2. / etc / default / grub'da "sessiz splash noautogroup" olmak için GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT dosyasını düzenleyin
  3. 'update-grub' çalıştır '
  4. reboot

Bu, bazı bilgisayarlarda panik yaratabilecek kernel.autogroup sysctl değişkenini kullanmaktan daha güvenlidir.

Her neyse, birçok insanın söylediklerinin aksine, Ubuntu şişmiş varsayılan masaüstünü kullanmıyorsanız 1 GB RAM ile çalışır.

Düzenle: aslında geçen yılki ikinci sayı hakkında bir Launchpad hatası oluşturdum: İşte

    
verilen cevap DanL4096 08.07.2014 20:00
3

2 alakalı darboğazın olması çok olasıdır:

  • Sistemin kullanabileceği düşük RAM miktarı, bazı durumlarda nominal değerden daha azdır, örneğin GPU'nuz sistemden bir miktar RAM harcarsa, sistem için mevcut toplam tutarı 1Gb - WhatTheGPUIsUsing
  • yavaş HDD. Tipik olarak eski dizüstü bilgisayarlarda 5400rpm disk var, bu muhtemelen bugünün standartları için gerçekten çok küçük bir rakam, işletim sisteminin kullanabileceği iyi bir zorluk değil.

İlk sonuç, RAM'in düşük olması ve SWAP'ın bile yavaş HDD'den dolayı iyi olmamasıdır.

Temelde düşük bir RAM miktarına sahip olduğunuzda, sistem RAM'inizde olduğu gibi geçici dosyaları depolamak için HDD'nizde bir bölüm olan SWAP'ı kullanır, bu da işletim sisteminin daha fazla geçici depolama almasını sağlar. Kullanılabilir miktarda RAM olmadığında "düzelt".

Takas alanını devre dışı bırakmadıkça veya kaldırmamışsanız, takas var demektir ve zamanlamalarınıza karşı çalışır, ancak gerçekten çok fazla zaman harcayamazsınız çünkü yavaş bir HDD üzerinde bir takas kullanmanız bile daha iyi olur; olmayan bellek nedeniyle uygulamalar sonlandırıldı.

Öyleyse, şu anda olduğu gibi bir şeyleri saklamalısın, belki 2 şey yapabilirsin:

  • Tipik olarak daha hızlı ve daha hafif olan ve biraz ayarlama gerektiren Archlinux gibi başka bir dağıtımı deneyin ve ne yaptığınızı bilmek için bazı wiki makalelerini ve kılavuzlarını okumalısınız
  • bir GUI olmadan konsola önyükleme yapmayı deneyin, eğer sadece konsolunuzla yaşayabiliyorsanız, performansınızdan faydalanacaksınız, belgelerinizi kodlamak ve yazmak veya e-postaları kontrol etmek zorundaysanız, yapmanız gerekenlere bağlıdır. bir terminale yapabilir, eğer internette gezinmek istersen, bunu da yapabilirsin ama kesinlikle bir X11 oturumu altında firefox'la aldığın kadar değil.
verilen cevap user3784961 09.07.2014 02:48
3

Ayrıca, gnome-session-flashback Ubuntu'nun önceki iterasyonlarını kullanmış olsanız, tanıdık gelmelidir. Benzer bir görünüm ve his dışında, aynı zamanda daha az kaynak gerektirir.

    
verilen cevap prusswan 09.07.2014 04:35
-2

Takas dosyanızı System Monitor / Resources içinde kontrol ettiniz - ancak 13.10'da Tamam çalışıyordu - dizüstü bilgisayarımda 14.04 sürümüne geçtiğimde etkinleştirilmedi.

    
verilen cevap Simon Bateman 09.07.2014 15:01

Etiketlerdeki diğer soruları oku