“Çıkar”, “Çıkart”, “Sürücüyü Güvenle Kaldır” ve çıkartma simgesi arasındaki fark nedir?

101

USB sürücüm veya SD kart için masaüstü simgesini sağ tıkladığımda "Çıkar" veya "Sürücüyü Güvenle Kaldır" seçeneğim var:

Nautilus'taki Ağaç tarafı bölmesinde, "Ayır" veya "Çıkart" ı yapabilirim:

Nautilus'taki Yerler bölümünün bir tür çıkartma simgesi vardır:

Bunların hepsi ne yapıyor?

Şunlar hakkında merak ettiklerim:

  • Bir sürücü birden çok bölüm takılı olduğunda ne olur?
  • Hangi koşullarda görüntülenen çöp kutusunun boşaltılması isteniyor?
  • Bunlardan herhangi biri, fiziksel olarak yeniden bağlanmadan sürücünün tekrar monte edilemeyeceği bir duruma neden oluyor mu?
sordu ændrük 11.10.2010 04:14

4 cevap

24

Temel farklılıklar şunlardır:

bağlantısını kes

Bu seçenek, aygıtın / bölümün "tam anlamıyla" bağlantısını kesecek ve normalde (Nautilus'ta) sabit disklere uygulanacak, dahili veya harici olabilir. Flash Sürücüler / Kalem Sürücüleri / Thumb Sürücüler / SD Kart / Dijital Fotoğraf Makinesi ve güç kapatmadan önce senkronize edilmesi gereken diğer cihazlar için bunu görmek yaygın değildir.

Cihazınızın Nautilus panelinde gösterileceğinden, cihazınızın bağlantısını kesmek istediğinizde, önce gücü kapatması gereken bir cihazı adreslerken önerilen yöntem bu değildir.

Unmount un unutmamalısınız ki, cihazı tekrar monte etme olanağı (sistemi kapatmamış veya fiilen sistemden çıkarmış olduğundan).

Çıkar / Çıkar Düğmesi

Bir şekilde Unmount'a benzer, cihaz / bölümün bağlantısını keser. Sorun şu ki, bu seçenek sadece Optik Cihazlar için mevcut olmalıdır (Bu bağlantıyı kesmeden önce verileri senkronize etmemesi gereken cihazlar) çünkü bu aslında CİHAZI AÇMAKTADIR. CD / DVD Sürücüsünü tam anlamıyla çıkarır veya açar, böylece CD / DVD'yi fiziksel olarak konuşabilirsiniz.

CD / DVD'yi tekrar takmanız (Optik aygıtlarla) veya USB Sürücüyü tekrar çıkarmanız ve yeniden takmanız dışında (Flash Sürücüler ve diğer benzer aygıtlar için) aygıtınızı tekrar monte edemezsiniz. Bu seçenek ayrıca USB Sürücüler için de göründüğünden ve CD / DVD Sürücüler USB Sürücülerinden farklı şekilde hareket ettiğinden (Bu durumda Sabit Sürücüler ve Kalem Sürücüleri, Optik aygıtlar atlanır), düzgün şekilde senkronize edilmemiş bir USB Sürücüsünü (Flash Sürücü veya Sabit Sürücü) çıkararak sorunlara neden olur.

Ancak senkronizasyon gerektiren bir cihazı çıkarmaya çalıştığınızda çalışan bir doğrulama işlemi var. Örneğin, verileri o anda tam olarak kopyalayan bir aygıtı çıkarmaya çalışırsanız, size şu uyarıyı verecektir:

Cihazı çıkarmayı denerseniz ve senkronizasyon henüz tamamlanmadıysa, "aygıtı silmeden önce bitirmek için senkronizasyonu beklemek" satırında bir mesaj alacaksınız. Bu, sadece çok sayıda dosya kopyaladığınızda, özellikle küçük olanları büyük harflerle karıştırırsanız ve daha sonra kopyalama işlemini bitirdikten hemen sonra çıkarmayı denediğinizde iletiyi görmeniz için yeterli zamanı gösterir.

Birkaç şeyi not edin:

  1. Bir USB CD / DVD Sürücünüz varsa ve Ortamı çıkarırsanız, bu aslında tüm aygıtı çıkarır. Cihazın tekrar görünmesi için CD / DVD görüntüsünü tekrar yerleştirmeniz gerekir.

  2. Eject (En azından 12.04 ve 12.10 ile, daha eski sürümleri test etmediyseniz), senkronizasyon gerektiren bir USB Aygıtı, Eject işlemi, senkronizasyon bittikten sonra cihazı kapatır. Bu, "Sürücüyü Güvenli Bir Şekilde Kaldır" seçeneğinin görülmemesinin nedeni olabilir.

  3. Birden çok bölüme sahip bir aygıt bağlarsanız (bazı IPod'lar, N900 Smartphone veya Nautilus'ta 2 veya daha fazla Aygıt gösteren diğer aygıtlar gibi), Çıkar, seçtiğiniz aygıtla yalnızca "çıkartır". Özel olarak söyleyene kadar başkalarıyla çalışmayacak.

  4. Birden çok bölüme sahip bir aygıtı çıkarmak doğru çalışmıyor. Aygıtı doğru şekilde kapatmaz, böylece sorun veya sorununuz olabilir.

Sürücüyü Güvenle Kaldır

Bu seçenek, USB Sabit Sürücüler, Kalem Sürücüleri, vb. gibi senkronize edilmiş cihazlar için özel olarak tasarlandığından, diğerlerinden farklıdır. Aygıtı senkronize eder ve bağlantısını keser ve ardından gücü kapatır. Eject, Drive'ı Güvenli Bir Şekilde Kaldır özelliklerinden bazılarını almasına rağmen, bu seçenek senkronizasyon gerektiren cihazlarda kullanılabilir olmalıdır.

Aşağıda, cihazın bağlantısını kestiğinizde görebileceğiniz şeyleri gösteren bazı resimler:

Bu resimde gördüğünüz gibi, bir Kalem Sürücü / Flash Sürücü "Çıkar" seçeneğine sahiptir

Harici bir USB Sabit Sürücünün "unmount" seçeneği vardır

Harici bir USB DVD Sürücüsünün "Çıkart" seçeneği vardır.

Çok Bölümlenmiş bir Pen Drive'da "Ebeveyn Sürücüyü Çıkar" seçeneğini gösteren Unity Launcher (Bu durumda 2 bölüm var)

2 bölüm kalem sürücü oluşturdu

Temel olarak görmemiz gereken şudur:

Çıkarma - Sabit Sürücüler için
Çıkart - Optik Sürücüler için
Güvenle Kaldır - Eşitlenmesi gereken USB Sürücüleri için ve kapanma (örneğin Kalem Sürücüleri)

Unity Launcher'ın Nautilus'tan farklı seçenekler gösterdiği belirtilmelidir. GPARTED veya Disk Uygulaması da Nautilus'tan farklı gösteriyor.

    
verilen cevap Luis Alvarado 01.11.2012 15:24
34

Bir sürücü bağlandığında ve dosya sistemi yüklendiğinde, mount (veya pmount ) komutuyla, kök dosya sistemindeki bir konuma (genellikle /media içinde bir yere) monte edilir. Dosya sistemi artık gerekli olmadığında, sürücünün güvenliğini kaldırabilmeniz için, beklemedeki herhangi bir yazmayı diske aktaran ( umount veya pumount komutları ile olduğu gibi) bağlantısı kesilebilir. Sürücü olmadan bunu yapıyorsa, bazı bekleyen yazılar kaybolur ve sürücü potansiyel olarak okunamaz hale getirilebilir veya başka bir şekilde verileri kaybedebilir.

"Sürücüyü Güvenle Kaldır" ve "Çıkar" temelde eşdeğerdir ve iki şey yapar: Önce dosya sistemini kaldırır ( umount komutu kullanılmış gibi), sonra bir SCSI çıkarır (CD-ROM sürücüleri gibi şeyler tarafından kabul edilen ve hemen hemen her şey tarafından dikkate alınmayan) komut. Komut satırı eject komutuyla aynı şekilde çalışır. Birçok USB aygıtı, çıkarma evresine kendilerini USB ana bilgisayarından kapatarak veya kaydırarak yanıt veriyor gibi görünüyor.

Çoğu cihaz için bu komutların tümü işlevsel olarak eşdeğerdir . CD-ROM, DVD, Blu-ray vb. Aygıtlar için "Çıkar" seçeneği ek olarak medyayı fiziksel olarak çıkarır.

    
verilen cevap greyfade 11.10.2010 04:39
5

USB cihazlarına gelince, sadece cihazı çıkarır ancak yine de bağlanır. Çıkarılması hasara neden olabilir. Cihazı çıkardıktan sonra yoru cihazına zarar vermeyeceğinden emin olmak için güvenli bir şekilde çıkarmanız gerekir.

    
verilen cevap Antonis 11.10.2010 18:47
5

Eminim, "Drive'ı güvenli bir şekilde kaldır" söz konusu cihazdaki diğer bölümleri kaldırır.

    
verilen cevap jv13613 27.10.2010 03:21

Etiketlerdeki diğer soruları oku