OpenStack'i nasıl kurarım?

20

OpenStack 'ı nasıl yüklerim? Resmi kurulum talimatlarından başka daha kolay bir yolu var mı?

    
sordu csgeek 31.05.2012 11:28

2 cevap

36

Ubuntu OpenStack Yükleyicisini Kullanma

Başlıkta bahsettiğimiz gibi bu küçük gem, size sadece sıfırdan kahramana kısa bir süre içinde ulaşmak için özel olarak tasarlanmış bir Openstack yükleyicisidir.

Bugün bir Openstack bulutunu dağıtmak için kullanabileceğiniz birkaç seçenek var. Örneğin, bir Openstack özel paketiyle juju-deployer veya devstack . Bir çok insan, juju-dağıtıcıyı kullanmak için etrafta yatan 10 sisteme sahip olmayabilir ya da Ubuntu'nun gücünü göstermek isteyebilirsiniz.

Ubuntu OpenStack Installer bu nedenlerle oluşturuldu.

Gereksinimleri

  • İyi makine, 8 çekirdekli, 12G ram ve 100G HDD'li bir makinede test edildi.
  • Ubuntu Trusty 14.04
  • Juju 1.18.3+ (çoklu sağlayıcılar için lxc hızlı klonlama desteği içerir)
  • Zamanınızdan yaklaşık 30 dakika.

İlk

ppa'yı ekleyin ve yazılımı yükleyin:

sudo apt-add-repository ppa:cloud-installer/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install openstack

İkinci

Çalıştır.

sudo openstack-install

Seçimi yükle

Üçüncü

3 seçenek, Tek Kurulum, Çoklu Kurulum ve Manzara ile sunuluyor. Tek Kurulum'u seçin.

Gönder

Yükleyici, gerekli paketleri kurmanın ve yapılandırmayı ayarlamanın küçük rutininden geçecektir. Bu tamamlandıktan sonra, tam olarak çalışan bir OpenStack bulutu ile kurulum yapmanın sihirli yolculuğuna başlayacak olan bir durum ekranına bırakılırsınız.

Evet, biraz detaylandırmak için neler olduğunu açıklayacağım:

Tüm yığın tek bir makineden çalışıyor. Juju, hizmetleri dağıtmak, ilişkileri kurmak ve bu servisleri yapılandırmak için yoğun olarak kullanılıyor. Juju-dağıtıcının yaptığı gibi. Juju-dağıtıcıların yapamadığı şey, basit görüntülerle önyükleme görüntülerini otomatik olarak senkronize etmek veya otomatik olarak, tek bir ağ kartı kullanırken ana makine ile aynı ağ üzerinde bulunan nova-compute içinde tüm dağıtılmış örneklere sahip olmak için nötronu otomatik olarak yapılandırmaktır. İyi bir önlem için juju-gui'ye bile atıyoruz!

Başarmaya çalıştığımız deneyim, bir kişinin bir makinede oturabileceği ve çalışma OpenStack ortamını sona erdirmek için tam bir sona sahip olacağıdır. İşte şık konsolun bir ekran görüntüsü:

doğrula

Bulutunuzu doğrulamak kolaydır, sadece Horizon (durum ekranının altında görüntülenen OpenStack Panosu) aracılığıyla bir örneği dağıtma işleminden geçerek, yüzen bir IP'yi (sizin için önceden oluşturulmuş bir tane seçmeniz gerekir) ilişkilendirin ve Yazılım yığınınızı dağıtmak için yeni oluşturulan örneğe ssh. Bant genişliğine bağlı olarak bazı görüntüler hemen kullanılamayabilir ve biraz daha beklemenizi gerektirebilir.

Diğer kurulum seçenekleri nelerdir?

Daha önce de belirttiğim gibi, MAAS gibi bir sürü harika teknolojimiz var. Çoklu Kurulum için budur. Bununla ilgili havalı bir şey, Tek Kurulumda yaptığınız gibi kuruyorsunuz. Paketin kurulumunu ve durum ekranını hızlı bir şekilde ilerletirseniz, PXE'nin denetleyici olarak hareket etmesi için bir makineyi açmasını belirten bir iletişim kutusu görüntülenir. Yükleyicimiz sizin için her şeyi yapmaya çalışır, ancak bazı şeyler size bırakılır. Bu durumda MAAS ortamında bir makine kurarak hazır bir duruma getirdiniz. Oradan Yükleyici bu makineyi alacak ve tek kurulum sırasında olduğu gibi mutlu bir şekilde devam edecektir.

Unutulmaması gereken bir şey, tüm kurucunun sunması için MAAS 'da kayıtlı olan çıplak metal veya sanal olmasının bir kaç tane makineye sahip olmasını isteyeceksiniz. 3 makineye, 1 çıplak metale (ana makine çalıştıran ana makineye), MAAS'a kayıtlı 2 sanal makineye yerleştirilmiş tam bir bulut elde edebildim. Yükleyicinin nötronu tek bir NIC üzerinde yapılandırabileceğinden, ek ağ aygıtlarının eklendiğini unutmayın.

Bakış ekranınız için hızlı depolama alanına ihtiyacınız varsa, durum ekranında (F6) düğmesine basın ve Hızlı depolama seçeneğini belirleyin. Bu, hızlı depolama için Openstack bulutunuza entegre edilmek üzere gerekli bitleri dağıtacaktır. Hızlı depolama, en az 3 düğüm gerektirir (tek yüklemede bu 3 VM olur), bunun için donanımınızın bulunduğundan emin olun. Aksi taktirde, Openstack ile gelişmeyi / etrafta dolaşmak varsayılanları iyi işler.

Hızlı depolama ekle

Hesaplama düğümlerinize ek örnekler dağıtmak ister misiniz?MAAS ortamınıza ek makineler ekleyin veya tek bir makinede çalışıyorsanız, donanımın, daha fazla örneğin Openstack içinde dağıtılmasına izin vermek için birkaç tane daha nova-hesaplama düğümleri (durum ekranında F6 üzerinden) ekleyin.

Bu sadece yükleyiciye bir giriş daha fazla döküman bulunabilir @ ReadTheDocs . Proje, @ GitHub adresinde barındırılıyor ve sizi yıldıza ekleyeceğiniz, çatalladığınız, dosyaladığınız sorunları ve Bunu gerçekten keyifli bir deneyim haline getirmek için katkıda bulunun. Resmi olmayan destek irc.freenode.net adresinde, # ubuntu-solutions kanalında bulunabilir.

Kaynaklar

verilen cevap Jorge Castro 31.05.2012 14:34
2

Ubuntu altındaki OpenStack resmi kurulum rehberi şu adreste bulunabilir:

verilen cevap Tom Fifield 23.06.2014 10:53

Etiketlerdeki diğer soruları oku