Eski PC'ler için yeni işletim sistemi [kapalı]

19

Tüm cevaplar için teşekkürler, çok yardımcı oluyorlar.

Dün mermiyi ısırdım ve makinelerin birinde hafif bir Ubuntu kurulumu gerçekleştirdim ve her şey yolunda.

Yüklediğim makine şu özelliklere sahip ...

1800 MHz Intel Celeron CPU.

32 MB ile 1289 MB RAM, dahili grafik kartıyla paylaşıldı.

Diğer tüm makineler benzer özelliklere sahiptir.

Şimdi benden kişisel bir yorum.

Linux topluluğunun geeklerle dolu olduğunu duydum. Bu konudaki cevapların çoğu, aksi takdirde AMA 'nın bazılarının aydınlanması gerektiğini kanıtlıyor.

Buraya geldim, tavsiye istemek ve cevapların birçoğu tavsiyelerde bulundu ve yaşamın her alanında tavsiyede olduğu gibi kanaat temelli.

Diğerleri benim sorularım ile daha spesifik olmam gerektiğini söylediler ve onlara doğruca söyleyeceğim - bu tarz bir tutum, yabancıların Linux topluluğundan hoşlanmadığı yönünü güçlendiriyor.

Yine, görüşlerini bildirmek için zaman harcayan herkese ve bu foruma yeni başlayanlar için teşekkür ederim. Hoşçakalın yine seni rahatsız etmeyeceğim.

Arka plan

Her hafta bir gün Yaşam için Öğrenmeyi Öğrenim 'de gönüllü çalışıyorum. Sheffield İngiltere, ESOL, eğitim, destek, istikrar ve tavsiye sağlamaktadır.

'Müşterilerin' büyük çoğunluğu çok az veya hiç İngilizce konuşmuyor.

Durum

LFLE, Windows XP çalıştıran tüm Windows Server 2003 Service Pack 2 veya 3 sürümüne sahip, yaklaşık 20 PC'lik bir özellik yelpazesine sahiptir.

'Müşteriler', e-postaları kontrol etmek için bilgisayarları kullanır, aile ile iletişimde kalır & amp; arkadaşlar, sörf t'interweb ve online İngilizce Dil testi ve sınavlar yürütmek.

Bu PC'ler artık XP desteği eksikliğinden dolayı çalışıyorlar ve bir şeyler ters gittiğinde işletim sisteminin tamir edilmesi çok zor oluyor.

Rüya

İki kullanıcı (Yönetici ve Kullanıcı) olacak yeni bir İşletim Sistemi (Linux sürümünü düşünüyorum) yükleyin.

Makinelerin mümkün olduğu kadar kullanımı kolay olmasını ancak Kullanıcı girişi ile karıştırılmasının mümkün olduğunca zor olmasını istiyorum.

Aşağıdakileri yüklemek istiyorum:

  • Web tarayıcısı
  • Video oynatıcı
  • Fotoğraf görüntüleyici
  • Office paketi

Ubuntu Experts'ın çıkardığı ipuçları ve püf noktaları paylaşabiliyor mu?

    
sordu mikerobinson 15.08.2016 12:25

6 cevap

30

Ubuntu'nun eski donanım üzerinde çalıştığı kadarıyla Ubuntu'nun iki ana 'hafif' versiyonu vardır: Lubuntu ve Xubuntu . Lubuntu, sistem gereklilikleri açısından, daha az zorludur. Hangisini seçerseniz seçin, bir LTS (Uzun Süreli Destek) sürümü seçmelisiniz. Mevcut LTS sürümleri 12.04, 14.04 ve 16.04, son sürümleri en güncel olanı ve en çok kullanmanızı önerdiğim sürümdür.

İşletim sistemini yüklediğinizde, oluşturduğunuz kullanıcı 'Yönetici' kullanıcınız olmalıdır, çünkü bu kullanıcı sistem ayarlarını değiştirecek izinlere sahip olacaktır. Yükleme tamamlandıktan sonra, 'Kullanıcı' kullanıcınızı, geniş kapsamlı sistem değişiklikleri yapmak için gereken ayrıcalıklar olmadan oluşturabilirsiniz.

'Kullanıcı' kullanıcısının sistemdeki dosyaları kaydedebileceğini ve kendi kullanıcılarına özgü ayarlarını değiştirebileceğini unutmayın. Bu davranış istenmiyorsa misafir girişlerini kurmak isteyebilirsiniz.

Uyarı
Herhangi bir işletim sistemini kurarken, eski donanım ile uyumlu olmayabilir ve herhangi bir işletim sisteminizin olmadığı bir durumda ve oradan gitmek için hiçbir yerde bulunma riski vardır. Önerilen sürümlerden herhangi birini kurmadan önce, yükleyicide 'Try Lubuntu' veya 'Try Xubuntu' seçeneklerini seçmek harika bir fikirdir. Bu, donanımınızın amaçlanan işletim sistemini çalıştırabilmeniz için size mantıklı bir fikir vermeli, işlemeden önce, hangi lezzeti tercih edeceğinizi belirlemek için bile kullanabilirsiniz.

Ben şahsen Lubuntu'nun daha önce Windows XP'de çalışan 10+ yıllık PC'leri desteklediğini gördüm.

    
verilen cevap Arronical 15.08.2016 12:37
13

Ubuntu ve türevlerinin tümü kurulumu kolaydır . Bilgisayarlarınız için Ubuntu MATE 'i öneririm. Yükleme işlemi sırasında bir yönetici kullanıcısı oluşturun (güçlü bir parola ile). Ardından, makineyi başlattığınızda, standart (veya özel) ayrıcalıklara sahip bir kullanıcı ekleyin.

Ubuntu, kullanıcı kısıtlamaları için mükemmeldir. Her şey kilitlenir - kullanıcılar programları yükleyemez veya kaldıramaz, kritik sistem dosyasını silemez ve sistem genelinde ayarları değiştiremezler. Hatta yazıcılara ve harici ortamlara erişimini sınırlayabilirsiniz.

İhtiyacınız olan diğer şeylere gelince ...

Web Tarayıcısı:

Vivaldi'ye bir göz atın . Sadece gerçekten çalışan bazı gelişmiş özelliklere sahip yeni bir tarayıcı. Kolay bir kurulumu vardır ve bir parçası olarak Flash ile birlikte gelir (en son sürüm), böylece çevrimiçi oyunlar oynayabilir ve izleyebilirsiniz videolar.

Video Oynatıcı:

Ubuntu MATE, ücretsiz ve açık kaynaklı bir video oynatıcı ile gelir - VLC - varsayılan olarak yüklenir. Kurulum sırasında "Özgür olmayan bileşenleri kur" seçeneğini işaretlediğinizden emin olun.

Fotoğraf görüntüleyici

Fotoğraf görüntüleyici - MATE gözü - varsayılan olarak dahil edilir. Hemen hemen tüm görüntü dosyalarını açabilir.

Ofis paketi

Ubuntu ücretsiz ve açık kaynaklı bir ofis paketi ile birlikte gelir - yetkili ofis. Ancak, Word, Excel ve PowerPoint ile uyumluluk eksiktir ve GUI 10 yılda değişmemiştir.

Bilgisayarımda WPS ofisini kullanıyorum - Microsoft ofisine çok benziyor ve .docx olarak kaydedilecek. .xlsx ve .pptx çok iyi.

Son olarak, herhangi bir yardıma ihtiyacınız varsa, elbette, burada yorum yapabilir veya yeni bir soru sorabilir veya bana e-posta gönderebilirsiniz - adresim profilimdedir.

    
verilen cevap Tim 15.08.2016 20:15
3

@Arronical'ın dediği gibi, eski bilgisayarlar için iyi iki ana dağıtım vardır: Lubuntu ve Xubuntu . Ben kişisel olarak Lubuntu'yu tercih ederim, çünkü kaynaklar üzerinde daha hafiftir, fakat bu cevabın çoğu her ikisine de uygulanmalıdır.

İlk önce, hangisini istediğinizi seçip indirmelisiniz. En son 32 bit veya x86, LTS sürümünü indirdiğinizden emin olun; Daha eski bilgisayarlar 64 bit sürümle uyumlu değildir ve her altı ayda bir yayınlanan ve her altı ayda bir yayınlanan LTS sürümleri, dokuz ay yerine beş yıl boyunca desteklenir. En son LTS versiyonu şu anda 16.04. Daha sonra indirdiğiniz dosyayı bir DVD'ye veya USB sürücüsüne yazmanız (sadece dosyayı kopyalayamazsınız) ve önyüklemeniz gerekir; Bunun nasıl yapılacağı konusunda sayısız rehber var. Lubuntu önyüklendikten sonra bir menü açılır; Her şeyin (wifi, hoparlörler, vb.) çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için "Lubuntu Dene" yi seçin.

Her şeyin işe yaradığını doğruladıktan sonra, masaüstündeki "Install Lubuntu" simgesini çift tıklayın. Kurulum işlemi oldukça basit olmalıdır. Bir hesap oluşturmanızı isteyecektir; Bu sizin "Yönetici" hesabınız olacaktır.

Lubuntu yüklendikten sonra, bilgisayarınızı kapatın, DVD / USB çubuğunuzu çıkarın ve yeniden başlatın. Her şey yolunda giderse, yeni Lubuntu kurulumunuz açılmalıdır. Şimdi "Kullanıcı" hesabınızı oluşturmalısınız. Bunu yapmak için, uygulama menüsüne tıklayın (Lubuntu'nun sol alt köşesinde ve Xubuntu'nun sol üst köşesinde) ve "Kullanıcılar ve Gruplar" için "Sistem" veya "Sistem Araçları" nın altına bakın. Açın, "Ekle" ye tıklayın ve yeni kullanıcının adını ve şifresini girin. Yeni kullanıcının root erişimi olmayacak ve bu nedenle sistemde herhangi bir değişiklik yapamayacak. yeni hesabında, yazabileceği kendi "giriş dizini" var.

Yazılım için gelince:

Web tarayıcısı: Lubuntu ve Xubuntu, Firefox ile önceden yüklenmiştir.

Video oynatıcı: Lubuntu MPlayer ile birlikte gelir. Daha zengin özelliklere sahip bir ortam yürütücüsü istiyorsanız, bir terminali açmak ve yazmak için Ctrl + Alt + T tuşlarına basarak VLC'yi yükleyebilirsiniz:

sudo apt-get install vlc

ve ardından Enter tuşuna basın. ("Kullanıcı" hesabı elbette bunu yapamaz). Bununla birlikte, hangi medya oynatıcıyı kullanırsanız kullanın, çoğu DVD'yi oynatamayacaksınız ; Bunu düzeltmek için bir terminal açın ve şunu yazın:

sudo apt-get install libdvdread4
sudo /usr/share/doc/libdvdread4/install-css.sh

(her komutu yazdıktan sonra tekrar Enter tuşuna basın), ardından yeniden başlatın.

Resim görüntüleyici: Lubuntu, basit bir resim görüntüleyicisiyle birlikte gelir (Aksesuarlar'ın altında bulunan "Resim görüntüleyici" olarak adlandırılır) ve ayrıca mtPaint görüntü düzenleyicisi (Grafik'in altındadır).

Office paketi: Lubuntu ve Xubuntu, e-tablolar için kelime işlem ve Gnumerik için Abiword ile birlikte gelir; Daha eksiksiz bir paket istiyorsanız, bir kelime işlemci (Writer), bir elektronik tablo programı (Calc), bir sunum programı (Impress), bir veritabanı yöneticisi (Base) ve bir grafik çizim programı (LibreOffice) kurabilirsiniz. ), bir terminal açıp yazarak:

sudo apt-get install libreoffice

( Enter 'a basmak), ancak bunun, Abiword / Gnumeric'den daha büyük ve daha hafif olduğunu unutmayın.

Bunun yardımcı olacağını umarım:)

    
verilen cevap insert_name_here 15.08.2016 20:05
1

Muhtemelen Zorin'i pencerelere olabildiğince benzer şekilde tasarladığı için öneriyoruz ve böylece windows XP, windows 7 ya da lite versiyonu daha fazla görünecek şekilde değiştirebiliyorsunuz ve lite versiyonu ubuntu'dan daha hızlı görünüyor. Bu libreoffice ile birlikte önceden yüklenmiş firefox ile birlikte gelir (WPS'nin ücretsiz sürümünü öneriyoruz, çünkü .docx dosyalarını kaydetmek için tam sürüm için ödeme yaparsınız). Vlc, mağazadan kolayca indirilebilir ve genel bir fotoğraf görüntüleyici ile birlikte gelir. Windows programlarını kullanmanıza izin veren bir program olan Wine, muhtemelen pencerelerden çıkmanın en iyi işletim sistemi olduğu anlamına gelir.

    
verilen cevap James Pepworth 15.08.2016 20:14
1

BunsenLabs Linux 'u kontrol etmenizi tavsiye ederim. Benim deneyimime göre, herhangi bir hafif dağıtıcının en düşük sistem gereksinimlerini karşılar ve zaten kurulu olan gerekli yazılım programlarının her biri ile birlikte gelir:

  • Web tarayıcısı: Iceweasel (Firefox)
  • Video Oynatıcı: VLC
  • Fotoğraf Görüntüleyici: ViewNior
  • Office Paketi: abiWord, gnumeric (ayrıca LibreOffice'i yüklemek de kolaydır)

Burada BL Linux'un oldukça ayrıntılı bir incelemesi var: İşte . Bu, kararınızı vermede size yardımcı olabilecek yükleme işleminin ayrıntılı bir özetini içerir.

    
verilen cevap tradesmanhelix 15.08.2016 19:38
0

Ubuntu türevini aradığınızı biliyorum, ancak ChromeOS'u başka bir seçenek olarak düşünmenizi önermek istedim. Bunun tek dezavantajı, Google Dokümanlar'ın piyasadaki diğer ofis paketleri kadar güçlü olmadığı, ancak gördüğüm kadarıyla çoğu insan için iş yaptığı.

Daha güçlü bir ofis paketi gerekiyorsa, diğerlerinin önerdiği gibi kesinlikle (X / L) ubuntu ile giderdim.

    
verilen cevap user22651 15.08.2016 17:35

Etiketlerdeki diğer soruları oku