BASIC okuyucuları nelerdir?

21

Yeni bir Ubuntu kullanıcısı tarafından soruldu - ayrıca programlama hakkında bilgi edinmek isteyen - BASIC kodunu çalıştırmak için kullanabileceği şeyler. Ubuntu'yu denemeden önce bir BASIC kitabıyla çalışıyordu ve Windows'a geri dönmek zorunda kalmadan devam etmek istiyordu.

Standart depolarda bazı BASIC paketleri olduğu gibi, bir tür BASIC desteği de içerebilen Mono gibi projeler var gibi görünüyor.

Standart havuzlardan veya bir borç paketinden, BASIC ve yeni Ubuntu'nun temellerini öğrenen biri için iyi bir öneri ne olurdu?

    
sordu Tim Lytle 11.10.2010 17:56

8 cevap

13

apt kelimesinin aranması

  • basic256 - çocuklar için eğitici BASIC programlama ortamı
  • yabasic - Yine Başka Bir BASIC tercüman

basic256 , kullanıcı için biraz daha uygun gibi görünüyor, ancak diyalektin programlama kitabında ne olursa olsun, ne kadar yakınlaşacağından emin değilim, ki bu sinir bozucu olabilir.

Ana sayfa - İşte

yabasic , standart BASIC’e daha yakın görünüyor, ancak gerçekten de ilk elden deneyimim yok.

İyi şanslar.

    
verilen cevap achiang 11.10.2010 18:13
13

Gambas, Visual Basic'e en yakın eşdeğerdir (Masaüstü uygulamalarına yöneliktir), bu nedenle arkadaşınız Visual Basic kullanıyorsa iyi olur.

  

Gambas , Visual Basic ™ gibi bir nesne uzantısı olan bir Basic yorumlayıcısını temel alan ücretsiz bir geliştirme ortamıdır. (ama bir klon DEĞİLDİR!). Daha fazla bilgi için giriş 'i okuyun.

     

Gambas ile, programınızın GUI'sini Qt veya GTK + ile hızlı bir şekilde tasarlayabilir, MySQL, PostgreSQL, Firebird, ODBC ve SQLite veritabanlarına erişebilir, DCOP ile pilot KDE uygulamalarını yapabilir, programınızı istediğiniz dile çevirebilir, ağ uygulamalarını kolayca oluşturabilirsiniz, 3D yapabilirsiniz OpenGL uygulamaları, CGI web uygulamaları, vb. Yapmak ...

    
verilen cevap dv3500ea 11.10.2010 18:15
6

Oyun yapmayı daha çok istiyorsa, sdlBasic daha iyi bir seçenek olurdu:

  

sdlBasic < img src="https://imgur.com/fw46j.png">   SDL kütüphanesinin gücünü kullanarak oyun yaratmayı amaçlayan küçük, verimli ve çok platformlu bir temel yorumlayıcıdır. Eski ve görkemli AMOS'tan esinlenmiştir.

    
verilen cevap dv3500ea 11.10.2010 18:25
4

neden bu küçük ama etkili yorumculuğa bakmıyoruz: C.'de yazılan temel bilgilerim Taşınabilir. Küçük bir BASIC oynamayı ya da C dilinde bir BASIC yorumcusu yazmayı öğrenmek için iyi bir başlangıç ​​olduğunu düşünüyorum.

    
verilen cevap pi_raspi 24.12.2015 12:30
2

Bunu hiç denemedim ama sanırım bir DOSBox gibi bir emülatörden QBASIC gibi bir şey çalıştırmak mümkün olabilir. DOSBox depodan kullanılabilir, ancak kurulduktan sonra kendi QBASIC kopyasını alması gerekir.

Birileri bunu denediyse, bu yanıtı daha ayrıntılı bilgilerle düzenlemek için çekinmeyin.

    
verilen cevap Ramón 12.10.2010 22:47
2

Ayrıca blassic'i de düşünebilirsiniz. Şunu bulun - İşte

    
verilen cevap LFC_fan 13.10.2010 19:21
1

FreeBasic'i tekrar değerlendiririm. Linux ve Windows için versiyonlar var. Sadece ARM versiyonu hala eksik: (

Bazı büyük projelerde problemsiz kullanmıştım. Kod temiz ve bunun için iyi bir forum var: İşte

    
verilen cevap Pasi Mustalahti 04.07.2013 17:35
1

Hala QB64 'de bazı küçük şeyler yazıyorum. Ancak, çoğunlukla veri ve veri manipülasyonu ile değil grafikle ilgileniyorum. Sadece bir muhasebe paketinden diğerine bilgi dönüştürmek için küçük bir program bitti. Yazmak için bana bir hafta sürdü. Programı başarıyla çalıştırdıktan sonra 6 sene önce kahve içtim ve kahve içtim.

Küçük, kompakt ama çok güçlü. Yalnızca ekran görüntüsü, gerçekleşen dosya dönüşümlerini ve bir 'Başlangıç' ekranını ve 'Dönüşüm Başarılı' tamamlama ekranını gösteriyordu.

    
verilen cevap Arthur Wright 26.08.2017 23:41

Etiketlerdeki diğer soruları oku