GRUB'u yüklerken GRUB'u / dev / sda'ya yükleyemiyorum.

23

Son zamanlarda yeni ve parlak bir Lenovo Yoga 2 Pro satın aldım ve eğitim amaçlı olarak Ubuntu ile çift önyükleme yapmak istiyorum. Dahili işletim sistemi Windows 8.1 ve 256GB SSD'ye sahip.

Sadece Ubuntu için ayrı bir 90 GB bölüm ve bunu yüklemek için canlı bir USB yaptım.

İlk defa her şey harika görünüyordu, blacklisting ideapad_laptop tarafından verilen wifi'yi çözdüm, kurulum hatasız geçti ve Ubuntu iyi çalıştı.

Ertesi sabah kalkıp dizüstü bilgisayarımı açtığımda, GRUB menüsünü hiç göstermeden hemen Windows'a önyükleme yaptı. Bu yüzden sıfırlamaya çalıştım ve bölümlerimi Disk Manager ile kontrol ettim ve her şey iyi görünüyordu. İnternetten bir çözüm bulamadığım için devam ettim ve tekrar kurmayı denemek için bölüm biçimlendirdim. Bu sefer ve her zamandan beri kurulum iptal edildi ve ölümcül bir hata geldi:

Unable to install GRUB in /dev/sda
Executing 'grub-install /dev/sda' failed.
This is a fatal error.

Lütfen herkes bu soruna bir çözüm önerebilir mi? Daha fazla bilgi gerekirse, bunu sağlamaktan memnuniyet duyarım. Teşekkürler.

Yüklerken ayrıntıları aşağıda bulabilirsiniz:

ubuntu kernel: [ 1946.372741] FAT-fs (sda2): error, fat_get_cluster: invalid cluster chain (i_pos 0).
ubuntu grub-installer: error: Running 'grub-install --force failed.
    
sordu vicban3d 02.05.2014 18:56

11 cevap

5

Sonunda işe yaradım, aşağıdakilerden hangisini yaptığından emin değilim ama ben:

 1. BIOS'ta Lenovo Hızlı Önyüklemeyi Devre Dışı Bırakıldı.
 2. BIOS'ta Güvenli Önyüklemeyi Devre Dışı Bırak.
 3. Canlı USB'den başlatıldı.
 4. Önyükleme menüsünde backlight=vendor 'den hemen önce Ubuntu deneyin yapılandırma metninde quiet splash eklendi.
 5. Ubuntu'yu Deneyin 'i seçin.
 6. Terminalde, wifi'yi etkinleştirmek için sudo rmmod ideapad_laptop koştu.
 7. Yüklemeyi aradı ve yükleme sırasında güncellemeleri yüklemeyi seçti.
 8. EFI bölümü otomatik olarak seçildi, böylece takas alanı için 9700 MB ve Ubuntu için 80 GB atadım.
 9. Yükleme tamamlandıktan sonra backlight=vendor 'si /etc/default/grub ' ye quiet splash 'ye eklemiş ve sudo update-grub ' yi çalıştırmıştır.
 10. Wifi'yi etkinleştirmek için kara listeye alınmış ideapad_laptop .
 11. Şimdiye kadar iyi çalışıyor. Yardım için herkese teşekkürler!
verilen cevap vicban3d 10.05.2014 09:55
19

Ubuntu 14.04'ü bir USB bellekten sabit sürücüye yüklerken bu problemi yaşadım.

Sorun, USB çubuğunun /dev/sda , sabit sürücüye /dev/sdb yüklenmesiydi

Yükleyici /dev/sdb yüklemeyi bilmesine rağmen, /dev/sda 'de MBR'ye grub yüklemeyi denedi ve başarısız oldu. Çözüm, menüye geri dönmek, tekrar deneyin, Hayır ifadesini otomatik sabit sürücünün MBR'sine otomatik olarak yükleyin ve el ile bunu /dev/sdb olarak belirtin.

Sonra her şey çalıştı.

    
verilen cevap dricket 09.01.2015 06:16
2

Yeni yapmamda Ubuntu (çift önyükleme değil) yüklerken bu sorunu yaşadım. Yukarıda açıklanan önyükleme seçeneklerinden hiçbiri benim için işe yaramıyor.

SSD'mi ve tüm USB cihazlarını çıkarmam gerekti, böylece Ubuntu kurulum için sadece 1T HDD'yi tanıyacaktır.

    
verilen cevap Michael 13.12.2015 14:46
1
 1. Kurulum medyasını yolsuzluk için kontrol et
 2. BIOS'u kontrol edin ve Güvenli önyüklemeyi devre dışı bırakın
 3. Lenovo hızlı önyüklemesini devre dışı bırak

UEFI modunda yüklediğinizi varsayıyorum, bu yüzden BIOS'ta Sistem kilidinin kilidini açmak için boş olabilir. Eğer ikisi de işe yaramazsa, bu problemin çift önyüklemede kaldığını varsayardım. Kendimi herhangi bir problem yaşamadan Y2P'de Ubuntu'yu çalıştırıyorum.

Blacklisting ideapad_laptop modülü için olduğu gibi, github.com/pfps/yoga-laptop adresini kontrol etmek isteyebilirsiniz. bazı Y2P'ye özgü sürücüler. Hala progreste çalışıyorsun.

    
verilen cevap Buri 02.05.2014 19:32
1

scsi baskını ile bir Powered üzerine kurarken bu konuya girdi. GRUB'u yüklemeden önce USB sürücüsünü çekmenin hile yaptığını gördüm.

    
verilen cevap Dana 21.08.2015 18:04
0

Aynı dizüstü bilgisayarım var ve benim için her şey iyi çalışıyor - ama grub yükleyiciyi, adının sonunda dizin 2 olan mevcut EFI bölümüne yükledim - kesinlikle sda ​​bölümü değildi, varsayılan olarak seçildi. (Böylelikle kurulumun üst ve alt kısımları için bölümümü seçtim, grup kurulumunun bölümlerini değiştirme imkanı vardı.) Kurulum için bir SD kart kullandım ve UEFI modunda başlattım, çünkü Windows 8.1 bu şekilde önceden kuruldu. (Bunu yanlış bir şekilde ifade ettiğimde özür dilerim, fakat sadece Ubuntu'nun 14.04 tarihinden yaklaşık üç gün önce kurulumunu yapmadan önce tüm bunları farklı forumlarda okuduğumu biliyorum.) Her neyse, bu şekilde yaparsan her şey iyi çalışır. Kurulum ortamını UEFI modunda başlatın, kurulum için serbest bırakılan bölümü seçin, mevcut EFI bölümüne gruba yükleyin.

Ve ayrıca, gerçekten BIOS'ta hiçbir şeyi değiştirmek zorunda değildim, hızlı önyüklemeyi daha önce devre dışı bıraktım ve bu şekilde bıraktım. Otomatik olarak başka bir şey değiştirdi, eğer bilmek istersen, tekrar yukarı bakabilirim.

    
verilen cevap menow 10.05.2014 09:26
0

Çıplak bir kurulumda çok sayıda cihazım vardı ve bunu 12.04'te aldım (son alternatif manuel kurulum). GRUB'a belirttiğiniz yeri izlemek yerine, önyükleme SSD'sini sata-0 bağlantı noktasına taktım ve taşıdım, böylece sda ​​olarak görünecekti.

    
verilen cevap cowardlydragon 30.11.2015 16:14
0

ÇOK eski hp pavyon dm4'e yeni bir hayat vermeyi denediğimde bu sorun oluştu. İşe yaramaz, gruba ve düğmelerden hiçbirini yapamayacağını söyledi. Çıldırdım ve bilgisayarımı kurulumun MIDDLE'sinde kapatmaya zorladım. Neyse ki, tekrar kalem sürücüsüne binmeyi başardım. Daha sonra, kalem sürücüsünün biraz dışarı çekildiğini ve yükleyicinin somutlaşmasına neden olduğunu anladım. Benim için çok basit bir çözüm olduğu ortaya çıktı.

    
verilen cevap Sourav Mahanty 09.08.2016 06:37
0

Bir Lenovo Yoga'm yok ama masaüstümde de aynı sorun vardı. SSD ve HDD sürücüleri var, şöyle sıralandı:

SATA#1 HDD /dev/sda
SATA#2 SSD /dev/sdb

Her zaman olduğu gibi OSD'ye OS'yi yüklemeye çalışıyorum. Yükleyici, /dev/sdb 'da Ubuntu (veya Linux Mint) yüklüyor ancak /dev/sda ' de GRUB yüklemeye çalışıyor. Bu bir problem.

Çözüm, SATA bağlantılarını şu şekilde değiştirmekti:

SATA#1 SSD /dev/sda
SATA#2 HDD /dev/sdb
    
verilen cevap megas 24.06.2018 18:49
0

Benzer bir sorunum vardı. Yaptığım şey, yüklemeyi olduğu gibi bırakmaktı, sonra sürücümün UEFI modunda olduğundan ve CD'den yüklendiğinden ve boot-repair yüklenmesinden emin oldum.

Bunu yapmak için yannubuntu deposu eklemeliydim ve daha sonra apt-get ile indirdim. Bu şu şekilde yapıldı:

sudo apt-add-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install boot-repair
boot-repair

Ardından, program başlatıldığında Gelişmiş Seçenekler & gt; Ana Seçenekler 'i tıklayın ve Uygula ' ı tıklayın.

    
verilen cevap Mario Becerra 04.02.2016 21:55
0

Ubuntu 15.10 masaüstünü (Windows 10'un kurulu olduğu ve etkinleştirildiği Lenovo G40-45 dizüstü bilgisayarında ayrı bölümlerde çift önyükleme) kurarken aynı sorunu yaşadım.

Güvenli önyüklemeyi zaten devre dışı bırakmıştım (çift önyüklemede daha önceki deneyimlerime göre - Linux ve Windows).

Son olarak, güvenli önyükleme etkinken denemeye karar verdim (14.xx'den beri bazı şeylerin iyileşmesini beklediğim gibi). VE İŞÇİLDİ! - Başka ayarlamalar olmadan (ve internet bağlantısı olmadan).

(Güvenli önyükleme devre dışıyken Windows 10'u yükledim ve ardından güvenli önyükleme etkinleştirilmiş Ubuntu'yu yükledim).

    
verilen cevap Anisetty Jaya Venkata Prasad 11.11.2015 17:43

Etiketlerdeki diğer soruları oku