swap bölümü ve takas dosyası

32

Ubuntu 17.04 ile yeni değişiklikleri okuyordum ve bir tanesi tipik takas bölme modelinden yeni yüklemeler için yeni bir takas dosyası modeline geçen gözümü yakaladı.

Bir takas bölümünün tersine, belki de performans, yer tasarrufu, ya da SSD ve NVMe ya da başka bir şey gibi günümüzün donanımına uygun olarak, bununla ilgili faydalar var mı?

Bir başka ilgili soru, takas bölümünden takas dosyasına nasıl geçiş yapabilirim? Ben dd kullanarak tahmin ediyorum ama bugüne kadar swap dosya düzeni hakkında bilmiyordum beri onaylamak istiyorum.

Ve son olarak, hazırda bekleme takas dosyaları ile ilgili bir sorun olur mu?

Elbette, bu sorular kullanıcının çok fazla RAM'i olduğu ve takasın nadiren kullanıldığı durumlarla ilgili olabilir (tahmin ediyorum). Bu bilginin bana ve diğerlerinin aynı şüpheleri olanlara yardımcı olacağını doğrulamak için.

    
sordu Luis Alvarado 13.04.2017 17:15

1 cevap

26

Bir swapfile dosyasının tek avantajı, yeniden boyutlandırmanın kolay olmasıdır, böylece swap partition boyutunuzdan memnun kalmazsanız geçişte çok fazla nokta yoktur.

Geleneksel olarak bir dizi nedenden dolayı swapfile önerilmemektedir. Swapfile, Linux v2.4'ten önce daha yavaşdı) ve yine de parçalı bir dosya sisteminde swapfile oluşturursanız daha yavaş olur. Bellek hatalarını swap dosyaları ile çarpma olasılığınız daha yüksektir, örneğin, takas edilene kadar daha fazla bellek ayıramayacağınız catch-22'ler olabilir, ancak takas etmeden önce dosya sisteminin ayırması gerekir. Birkaç yıl önce swap dosyalarına hazırda bekletme, benzer nedenlerle tartışmalı yeni bir özellikti. Yıllar önce, dosya sistemleri hala biraz buggy olduğunda (ve günlüğe kaydedilmediyse), bunun yerine sadece bir swap dosyası kullanabildiğiniz zaman, çok sayıda önemli yazım sistemi yapmak gereksizdi. Gelenek varsayılanı olarak, takas bölümleri swap dosyalarından daha fazla test edilmiştir. Muhtemelen Canonical, bu problemlerin artık endişelenmeye değmeyeceğini düşünüyor.

Şimdi bir swap dosyasına geçiş yapmamanın en büyük nedeni, "neden bozuk olmayan bir şeyi düzeltmek" dir. Ana bölümünüzü yedeklemezseniz ve yanlışlıkla swap dosyanızın yerine /home sini silerseniz, geri almayı deneyen bir güçlük olur.

Takas dosyalarına geçiş yapmamanın bir başka nedeni, btrfs kullanıyorsanız, " t swap dosyalarını desteklemiyor (yavaş geri döngü dosyaları hariç)

Bir takas dosyasına gitmeye karar verseniz bile, alan üzerinde kısa olmadıkça takas bölümünüzü silmenize gerek yoktur. İsterseniz aynı anda hem de kullanabilirsiniz. Takas bölümünü silmeye karar verirseniz, önce bir Ubuntu LiveCD ile önyükleme yapın ve try without installing dizinine gidin. Daha sonra bir terminal çalışmasında gparted , swap bölümünü silin ve kalan bölümleri yeniden boyutlandırın (önce bir yedekleme yapmak iyi bir fikir olabilir).

Şimdi normal Ubuntu kurulumunuza yeniden başlayın ve swapfile dosyasını oluşturun. Bir swapfile avantajı yeniden boyutlandırmak için kolay olduğundan, swapfile boyutunu yönetmek için SwapSpace kullanmak isteyebilirsiniz:

sudo apt install swapspace

Ayrıca, aşağıdaki talimatları uygulayarak bir swap dosyasını manuel olarak da oluşturabilirsiniz: İşte

Uzun bir hikayeyi kısaltmak için, aşağıdakileri bir terminale yapıştırarak 1G swap dosyası oluşturabilirsiniz

sudo fallocate -l 1G /swapfile
sudo chmod 600 /swapfile
sudo mkswap /swapfile
sudo swapon /swapfile
sudo swapon --show

Eğer çalışırsa, bunu yaparak kalıcı hale getirebilirsiniz:

sudo cp /etc/fstab /etc/fstab.bak
echo '/swapfile none swap sw 0 0' | sudo tee -a /etc/fstab
    
verilen cevap gmatht 14.04.2017 09:44

Etiketlerdeki diğer soruları oku