Bir donanım tespit problemim var, hangi günlüklere bakmam gerekiyor?

171

Donanımımın çalışmaya başlamasına ilişkin bir soru sormaya çalışıyorum ancak yardım almak için soruma hangi bilgileri ekleyeceğimi bilmiyorum, ne yapmam gerekiyor?

Bir GUI'ye erişiminiz yoksa ilgili:

sordu Jorge Castro 19.11.2010 13:49

8 cevap

143

Verebileceğiniz en önemli bilgiler yaptığınız , beklediğiniz şey ve ne gözlemlediğinizdir > oldu .

Bu soru , USB cihazıyla bir donanım tespit sorununun iyi bir örneğidir.

Bunun diğer örnekleri şunlar olabilir:

  

Ubuntu 10.04 Masaüstü'nü Dell OptiWhatever 312 dizüstü bilgisayarıma kurdum. Ne zaman   Giriş yaptım, kablosuz ağım Ağ Yöneticisi açılan menüsünde görünmüyor   Kablolu ağ orada görünmesine rağmen.

veya

  

System76 dizüstü bilgisayarımda Ubuntu 10.04 Netbook sürümü var. Taktığımda   sokete kulaklıklar, ses kulaklıklar geliyor ama   hoparlörler dışarı.

veya

  

Ubuntu 10.04 kullanıyorum. Yüklemek için “Ek Sürücüler” programını kullandım   GeForce FX 5200 için şimdiki nVidia sürücüleri.   Ubuntu önyükleme sıçrama bittikten sonra siyah bir ekran ile.

Bu genel sorun açıklamasından sonra, başka hangi bilgilerin ilgi çekici olduğu, hangi tür donanımların sorun yaşadığına ve yaşadığınız sorunlara bağlıdır.

Genel olarak:

 • sudo lspci -nn , sisteminizdeki tüm PCI aygıtlarını listeleyecektir. Bu, çekirdeğin kendileri için bir sürücüye sahip olup olmadığına bakılmaksızın, sisteminizdeki tüm genişletme kartlarını (Video kartları, WiFi, vb.) İçerecektir. Bu bilgi, hangi donanıma sahip olduğunuzdan emin değilseniz, yararlıdır.
 • lsusb , sisteminize bağlı tüm USB cihazlarını listeleyecektir. Yine, hangi donanımın olduğundan emin değilseniz, bu yararlıdır. Ayrıca cihazın doğru takıldığını kontrol etmek de yararlıdır!
 • /var/log/udev ve /var/log/dmesg , çekirdeğin algıladığı cihazlar hakkında bilgi sahibi olacaktır. Bu günlükler genellikle çok büyüktür - günlüğün hangi bölümlerinin ilginç olduğunu bilmedikçe, bu soruya bunları eklemeniz iyi bir fikir değildir, ancak onlara bir bağlantı yararlı olabilir ( İşte büyük günlükler için)
 • sudo lshw --class X pr sudo lshw -C X ayrıca belirtilen X sınıfında değerli bir donanım bilgisi verebilir - örnekler sınıfları cdrom , communication , core , cpu , display , isa medium , memory , multimedia , network , pci , scsi , serial , storage ve usb - örneğin, bilgi göstermek için sudo lshw -C network kullanabilirsiniz. Bilgisayarın algılayabileceği ağ kartları.

Video sorunları için:

 • /var/log/Xorg.0.log X sunucusu günlük dosyasıdır. Bu, tüm video problemleri için kullanışlıdır. Bu dosya çok uzun sürebilir. Bu nedenle İşte ’e koymanız yeterli değildir. İhtiyacımız olduğunda bulabileceğimiz "yapıştırmanıza" bir bağlantı verdiğinizden emin olun.
 • LIBGL_DEBUG=verbose glxinfo , 3D hızlandırma desteği hakkında bilgi gösterecek, 3D veya masaüstü efektleri ile ilgili sorunlar için kullanışlıdır.
 • lspci -nn | grep VGA , sisteminizdeki tüm video kartlarını listeleyecektir, ne tür ekran kartlarınız olduğundan emin değilseniz, yararlı olacaktır.
 • Compiz ve diğer Unity uyumluluk sorunları için /usr/lib/nux/unity_support_test -p kullanılmalıdır.

Ses sorunları için:

 • cat /proc/asound/cards , algılanan ses cihazlarını listeleyecektir. Bunu eklemelisiniz.
 • cat /proc/asound/card0/codec#0 , kendisine bağlı giriş / çıkış portları hakkında bilgiler dahil olmak üzere, ilk ses kartı hakkında bilgi içerecektir. Bir mikrofonu, kulaklıkları veya harici hoparlörleri takarken sorun yaşıyorsanız, bunu ekleyin. Ayrıca birden fazla ses cihazınız da olabilir. Bu durumda, birden fazla /proc/asound/card??? dizini olacaktır.
 • Wiki: Ses Sorunlarını Hata Ayıklama
verilen cevap RAOF 20.11.2010 06:53
56

Not: Kablolu bağlantınız varsa, bu yanıtta özetlenen tek bir kablosuz komut dosyasını çalıştırmayı düşünebilirsiniz. , sizin için tüm ağır kaldırmayı yapıyor!

Kablosuz Kartlar

Kablosuz bağlantı sorunları neyse ki her Ubuntu sürümünde daha da nadir oluyor. Ancak sorunlar hala ortaya çıkıyor.

Aşağıdaki bilgiler, Ubuntu'ya gönderilen sorulardaki kablosuz bağlantı sorunlarının teşhis edilmesine yardımcı olacaktır, Ctrl - Alt - T ve bu komutlardan birinde yazarak, bilgileri eklemek için sorunuzu düzenleyin.

Çekirdek ağ kartlarınızı nasıl tanır?

sudo lshw -class network

USB kablosuz kartınızın ayrıntıları

lsusb

Bu, kaç USB cihazının bağlı olduğuna bağlı olarak uzun bir liste verebilir. Şüpheniz varsa, listenin tamamını gönderin.

PCI kablosuz kartınızın ayrıntıları

lspci

Bu, kaç PCI aygıtın takılı olduğuna bağlı olarak uzun bir liste verebilir. Şüpheniz varsa, listenin tamamını gönderin.

Kablosuz kartın yumuşak engellenip engellenip engellenmediğini görmek için:

rfkill list all

Bağlantı oluştururken hata

Çoğunlukla, çekirdek günlüklerinize bakarak yararlı hatalar görebilirsiniz.

Ağ yöneticisi aracılığıyla bağlanmayı denerseniz, dmesg

'ye bakarak hangi hataların üretildiğini görebilirsiniz.

Önerilen yordam - dmesg yazın, sonra bağlanmayı deneyin ve sonra tekrar dmesg yazın. Görüntülenen yeni çıktı, hataya ilişkin bir işaret vermelidir.

Başka bir yararlı çıktı dmesg | grep -i firmware 'dir - çıktıda bazı hatalar görüyorsanız, bu, bazı bellenimi yüklemeniz gerektiğini gösterebilir - genellikle depodan bir paket.

Ndiswrapper

Google’da arama yapmak, bazen NDISWrapper’ı kullanan sonuçlar getirecektir. Bu, Ubuntu'da çalışmak için bir Windows XP sürücüsü edinmenin eski bir tekniktir.

Genellikle, çekirdeğindeki sürücüler daha az uyumluluk sorunu yaşadığından Ubuntu'nun şu anki sürümlerinde bu durumdan kaçınılmalıdır.

Herhangi bir kablosuz sorununuz varsa, yukarıdaki dört komut satırı girişinin sonuçlarını NDISWrapper'ı denemeden ÖNCE sorunuza gönderin.

    
verilen cevap fossfreedom 15.09.2011 15:21
19

İşte sayfasına bakın

İşte , bir hata raporu için hangi bilgilerin yararlı olduğunu öğrenmek istiyorsanız genellikle iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

    
verilen cevap Florian Diesch 19.11.2010 19:33
14

Bunlar yardımcı olabilir (donanım türüne bağlı olarak):

dmesg
lspci
lsusb
    
verilen cevap chris 19.11.2010 14:08
9

Aşağıdaki günlükler, önyükleme sırasında çeşitli sistem hizmetleri (çekirdek, udev, vb.) tarafından görüldüğü gibi donanım hakkındaki ayrıntıları içerir:

/var/log/udev
/var/log/dmesg
    
verilen cevap Kees Cook 20.11.2010 02:29
7

Bir donanım sorununu tanımlarken yapabileceğiniz en yararlı şeylerden biri, yaptığınız şeyi, kullandığınız bağlantıyı anlatmaktır.

Örneğin:

  

"Bir monitöre taktım ve masaüstüm otomatik olarak ona bağlı değil."

 • Monitörünüzün hangi bağlantı noktasını kullandığını bize bildirin (örneğin, vga veya hdmi).
 • Taktığınızda herhangi bir bildirim aldınız mı?
 • Kullandığınız bağlantının doğru olduğundan emin misiniz?

Bu tür bilgiler çok basit görünebilir, ancak ortak sorunların nereden geldiğini veya sorunun dışında bir konu olup olmadığını saptamanıza yardımcı olabilir.

    
verilen cevap RolandiXor 27.09.2011 20:21
5

Aşağıdaki komut satırı aracını çalıştırın:

  

cat /var/log/Xorg.0.log
  lspci
  dmesg
  lsusb

    
verilen cevap Wagner 19.11.2010 14:41
2

Genel bir sorun çözme ipucu

Sıklıkla bir sorunu teşhis etmek için veri topladığımı fark ettim:

İlk önce, problemi tanımlamak - ne yaptım, ne olmasını bekledim ve ne olmuş gibi görünüyordu? Sorunu tekrarlayabilir miyim?

Ardından soruna neden olmak ve sistem günlüklerini değiştirme zamanının tersi sırada listelemek: ls -lrt /var/log , son değişiklik yapılan günlük dosyalarında tail -n 25 (makul değerler için 25) ve
dmesg .
Okumak, merak etmek, düşünmek, tahmin etmek, test etmek, gerektiğinde tekrarlamak

    
verilen cevap waltinator 08.12.2011 03:01

Etiketlerdeki diğer soruları oku