SSD sürücülerinde neden takas bölümleri yok?

60

Sık sık bir SSD sürücüsüne takas bölümleri yerleştirilmemesini okudum, çünkü bu cihazlara zarar verebilir. Bu doğru mu? Nedenini açıklar mısınız lütfen?

Aksi takdirde, bir SSD'ye takas takmanın en iyi seçenek olduğunu düşünürdüm, çünkü HDD'lerden çok daha hızlı ve dolayısıyla RAM içeriğinin SSD'ye takılması HDD ile olabildiğince yavaş değil ...

    
sordu Byte Commander 24.07.2015 21:37

6 cevap

61

Halen bugün SSD'lerde yerleşik Flash RAM hücreleri sınırlı bir ömre sahiptir. Her yazma (okuma değil) döngüsü veya her silme işlemi bir bellek hücresi takar ve bir süre sonra çalışmayı durduracaktır.

Bir hücrenin hayatta kalabileceği silme döngüleri miktarı oldukça değişkendir ve modern SSD'lerden gelen flaşlar birkaç yıl öncesinden çok daha iyi sonuç verecektir. Ek olarak, akıllı ürün yazılımı tüm hücreler arasında eşit dağıtılmış silme işlemlerini de ele alacaktır. Çoğu sürücüde, kullanılmayan alanlar hasarlı hücreleri yedeklemek ve yaşlanmayı geciktirmek için kullanılabilir.

Bir SSD'nin dayanıklılığını karşılaştırmak için kullanabileceğimiz bir değere sahip olmak JEDEC yayınlanan standartlar Bir SSD'nin ömrünü ölçmek için . Dayanıklılık için geniş bir kullanılabilirlik değeri TBW ( T çağ B ytes W ritten, bazıları da dır sürücünün başarısızlığından önce kaç bayt yazabileceğimizi yazan toplam bayt ). Modern SSD'ler, bir tüketici ürünü için 20TB kadar düşük olabilir, ancak kurumsal düzeyde SSD'de 20.000 TB'a ulaşabilir.

Bunu söyledikten sonra, hem kullanım süresi hem de takas için SSD kullanımı ...

Sistem bol miktarda RAM

Bol miktarda RAM içeren ve çok fazla bellek tüketen bir sistemde neredeyse hiç takas kullanmayız. Bir uygulamanın tüm RAM'imizi yemesi durumunda veri kaybını önlemek için sadece bir güvenlik önlemi. Bu durumda takastan SSD'nin giyilmesi bir sorun olmayacaktır. Ancak, geleneksel bir sabit diskte bu çoğunlukla kullanılmayan swap'lara sahip olmak, herhangi bir performans düşüşüne yol açmayacaktır, böylece takasımızı bu kadar ucuz sabit diskte güvenle kullanabilir ve SSD'deki kazanılmış alanı daha yararlı bir şey için kullanabiliriz.

Çok az RAM'e sahip sistem

RAM'in çok nadir olduğu ve yükseltilemediği bir sistemde işler farklıdır. Ardından, özellikle bellek yoğun uygulamalarda çalıştırdığımız durumlarda, takas işlemi daha sık gerçekleşebilir. Bu sistemlerde SSD üzerinde bir değişiklik, performansın dramatik bir iyileşmesine yol açabilir. Ancak bu, SSD'nin biraz daha kısa bir ömrüne mal oluyor. Ancak bu hala endişelenecek kadar kısa olmayabilir. SSD'imizin ölmekte olduğunu bulduğumuz zamana kadar değiştirdiğimiz zamana göre, artık depolamanın 10 katı, bugünün yaptıklarının sadece bir kısmına malolacaktı.

Hazırda bekletmemiz gerekiyor

Hazırda bekletmeden uyanmak gerçekten de bir SSD'den çok hızlı. Şanslıysak ve sistemimiz herhangi bir sorun olmaksızın hazırda bekletme durumunda kalırsa bunun için bir SSD kullanmayı düşünebiliriz. SSD'yi ondan daha fazla önyüklemekten daha fazla takacak, ama buna değer olabilir.

Ancak itiraf etmek gerekirse, bir SSD'den önyükleme yapmak daha uzun sürmeyebilir ve SSD'yi çok daha az kullanır. Ben hiberante etmiyorum, RAM'e askıya alıyorum. ya da SSD'den çok hızlı önyüklemenin keyfini çıkarıyorum.

SSD, sahip olduğumuz tek sürücüdür

Bu durumda gerçekten bir seçeneğimiz yok. Takas olmadan koşmak istemiyoruz, bu yüzden SSD'ye koymamız gerekiyor. Ancak, hazırda beklemeyi planlamamamız durumunda daha küçük bir takas bölümü seçmek isteyebiliriz.

Hızla ilgili not

SSD'ler, birçok küçük dosyaya hızlı erişim ve okumada en iyisidir ve sıralı olarak küçük veya orta boyutlu dosyaları okuyarak veri aktarımı, geleneksel sabit disklerden daha iyidir. Yazmak ve daha az ölçüde büyük ses veya video akışlarını veya başka uzun olmayan parçalanmış dosyaları okumak için geleneksel hızlı sabit disk hala daha iyi performans gösterebilir. Eski SSD'ler zaman içinde veya oldukça dolu olduklarında performanslarını kaybedebilir.

    
verilen cevap Takkat 24.07.2015 22:18
11

Erken SSD'ler, HDD'lerden daha az sayıda yazma işleminden sonra başarısızlıkla sonuçlandı. Takas sıklıkla kullanılıyorsa, SSD daha erken başarısız olabilir. Bu yüzden takas için SSD kullanmanın kötü olabileceğini duymuş olabilirsiniz.

Modern SSD'lerin bu sorunu yok ve karşılaştırılabilir bir HDD'den daha hızlı arıza yapmamaları gerekiyor. Takasın bir SSD'ye yerleştirilmesi, daha hızlı hızları nedeniyle bir HDD'ye yerleştirmekten daha iyi bir performans gösterecektir.

Ayrıca, sisteminizde yeterli RAM varsa (muhtemelen, sistem SSD'ye sahip olmak için yeterince yüksekse), takas yalnızca nadiren kullanılabilir.

    
verilen cevap mablem8 24.07.2015 21:52
8

HDD teknolojisi, veri işleme ve depolama için manyetik bir süreç kullanır. Bu işlem noninvaziv bir işlemdir, yani bir disk sürücüsünde verileri çok fazla manipüle edebilirsiniz. Mekanikler başarısız olmaya başlayana kadar. Aksine SSD teknolojisi, mekanik arıza riski taşımaz. Fakat endişe verici olan şey, verilerini nasıl sakladığıdır. Veri depolama için SSD'ler kontrollü elektrik enerjisi patlamaları kullanır. Bu elektrik akımıyla vurulan yarı iletkenler, zamanla kullanıldığından, süreçten yavaş yavaş aşınırlar.

Bu işlem, yazılım ve donanım güncellemeleri aracılığıyla geliştirildi. Erken adaptörler, OS'lerin verileri bir SSD'nin yaptığı gibi düzgün bir şekilde depolamaya programlanmadığını tespit etti. Bu, SSD'yi büyük miktarlarda okuma / yazma döngüsü ile tersine çevirdi. Ayrıca, çoğu eski BIOS bir SSD'yi doğru şekilde tanımamakta ve bu da sorunlara neden olmaktadır.

UEFI ve OS'nin güncellemelerinin getirilmesi, erken SSD sahiplerinin sahip olduğu sorunların çoğunu düzeltmiştir. Ayrıca, herhangi bir üretim prosesinde olduğu gibi, SSD'lerin kendileri NAND flash sürücülerinin bozulmasını yönetmek ve idame ettirmek konusunda daha iyi hale gelmiştir.

Ancak, SSD'nizin veri depolayabilmeden önce sınırlı miktarda okuma / yazma döngüsüne sahip olması hala bir endişe kaynağıdır. Bununla birlikte, bu endişe, HDD'niz başarısız olduğu kadar marjinaldir.

Konu hakkında derinlemesine bir podcast var burada .

    
verilen cevap Arkanoid 24.07.2015 22:31
5

Yeterli RAM'iniz olsa bile, herhangi bir dosya kopyasının veya uygulamaların RAM uygulamasından çıkarılmasını engellemek isteyebilirsiniz. Bu, büyük dosya işlemlerinde yer alabilecek dosya sunucularında (NAS, SAMBA, FTP) durum olabilir.

Bunu yapmak için /etc/sysctl.conf değerini ayarlamak en iyisidir: % Co_de%

İlk ayar, mevcut uygulamaları RAM'den değiştirmek için disk önbelleğini (ör. vm.swappiness=1 vm.vfs_cache_pressure=50 yapıyor) önler. Bunun normal varsayılan ayarı 60'tır. Daha agresif olmasına rağmen 0'ın kullanılmasının bazen bellek yetersizliği hataları oluşturduğu bildirilmiştir.

İkinci ayar, mevcut uygulamaları RAM'den değiştirmek için dosya aramalarını (ör. cp yapıyor) engeller. Bunun için normal varsayılan ayar 100'dür.

Başvuruda belirtilen yazarın SSD'lere açık bir şekilde atıfta bulunmamasına rağmen, bu yaklaşım ayrıca takasın azalması nedeniyle SSD'deki aşınmayı da azaltır ve aynı zamanda nasıl test edileceğine de örnek verir.

Referans: İşte

    
verilen cevap Dorian B. 14.10.2017 20:27
2

Yaşam Vs Performans Dengesi.

Performans avantajlarından dolayı bir SSD aldınız ve pil ömrünü uzatmak için değil mi? Sisteminizi daha hızlı hale getirmek için SSD'nizi bu amaç için kullanın.

* takas G / Ç'lerini azaltmak için daha fazla RAM ekleyebilmeniz durumunda, SSD'nizin ömrünü açıkça arttıracaktır, çünkü bu bir başka sistem boşluğu, bir dosya sistemindeki alanı değiştirmek için G / Ç döngüleridir.

Yine sistem yapılandırmanızın pek çok yönü gibi, çoğu zaman herkese uyan tek bir kural kabulüne kadar değil. Kullanıcı ihtiyaçları farklıdır ve bu gibi sistem gereksinimleri ve dolayısıyla bu gereksinimleri karşılamak için konfigürasyon farklı olmalıdır, basitçe sisteminizi nasıl yapılandırdığınızı gösterir.

I f, herhangi bir SSD sürücünüze ek olarak bir SSD'yi tutacağınız alana sahip olursunuz, daha sonra hiçbir SSD sürücünüze nadiren değişecek ve sık kullanılan dosyaları SSD sürücünüzde tutacak olan dosyaları yazın.
Bu, şunları sağlayacaktır…

[1] - * Döşeme özelliklerinin tümü, tüm sürücüyü eşit olarak kullanmak için gerekli adımları gerçekleştirecek kaynaklara sahip olacaktır. [Avantaj = Hayat]

[2] - Sık kullanılan bir dosya sistemine erişmek için kullanılan yüksek hızlı SSD aygıtı ile G / Ç gecikmeniz azalır. [Fayda = Performans]

C , belirli sistem gereksinimleriniz için gerekli olduğunda geçici dosya sisteminizi kullanacak şekilde yapılandırır, eğer yeterli RAM'ınız varsa, daha az saldırganlık düzeyini ayarlamayı düşünün, bu da…

[1] - SSD I / O azaltılır, ancak sisteminiz hala kullanıcı (lar) ının taleplerini karşılayacaktır. [Avantaj = Hayat]

D o bu kayıtların hepsine gerçekten ihtiyacınız var mı? Sisteminizin ne yaptığını ve nerede olduğunu düşünün.

[1] - Günlük dosyası erişimi azaldıkça SSD I / O azaltılır. [Faydası = Yaşam & amp; Performans]

SSD sisteminin daha hızlı işlem yapmasını engelleyen sistem yapılandırmanızın başka yönleri vardır, varsayılan sistem yapıları yerine getirilmesi, saf performansı veya verileri güvenli ve emniyetli veya bunların dengeli bir karışımını korumak için zorlu bir metriğe sahiptir. Aynı zihniyeti yazdıklarınızla ve hangi aygıtla uygularsanız, hem performansı artırır hem de SSD'nizin ömrünü uzatırsınız.

* takas - Bu sadece kaynakları düşük olduğunda kullanılmadığını unutmayın, birçok Linux dağıtıcısı için varsayılan olarak kutudan çıkarılan swappiness, varsayılan olarak düşük öncelikli uzun çalışma süreçlerini performanstan düşürür takas alanına merdiveni)

* Kırpma - etkin olduğunuzu doğrulamaya değer, hangi düzenlemenin iyi olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında iyi bir makale: İşte

    
verilen cevap Rob Lawton 29.03.2018 12:44
0

Bunun nedeni, SSD sürücülerinin flash bellek gibi olduğundan, okuma ve yazma döngülerini daha fazla yitirdikleri yer. Değişim, takas dosyasına sürekli olarak yazıldığından bu durumu daha da kötüleştirecektir.

    
verilen cevap user152695 24.07.2015 21:52

Etiketlerdeki diğer soruları oku