Ubuntu ve Redhat arasındaki ana fark? [kapalı]

53

Paket yönetim sistemleri ve ortamları haricinde, aralarındaki ana farklılıkların neler olduğunu bilmek isterim.

Hangi yapıları için en iyi desteği sağlıyor?

    
sordu Ten-Coin 07.08.2012 12:12

6 cevap

44

Burada "Redhat" ı yorumlamak için birkaç farklı yol var:

 1. Red-hat Enterprise Linux (RHEL) - Red Hat tarafından özel, ticari bir dağıtım.

  Ubuntu ve RHEL arasındaki en büyük fark, lisans koşullarıdır - Red Hat Enterprise Linux ticaridir.

  Bununla birlikte, temelde aynı dağılımı elde edebilirsiniz, ancak ticari sözleşme olmadan, CentOS dağıtımı şeklinde ücretsiz.

 2. Cent Hat ve Fedora ile bunların türevlerini de içerecek olan Red Hat'a dayanan veya bunlara dayanan dağıtımlar.

  Ubuntu'yu tüm bunlara karşı (RHEL, CentOS ve Fedora) karşılaştırmak aslında çok zor çünkü tek bir şeymiş gibi, çünkü hepsi kendi içinde çok farklı. Aşağıda konuştukları gibi aynı paket yöneticisini paylaşıyorlar, ancak aralarındaki farklar paket yöneticisi ve Ubuntu arasındaki farktan daha büyük.

 3. Genel olarak RPM tabanlı dağılımlar - yani Redhat Paket Yönetim sistemini kullanan dağıtımlar. Bu, kapsamınızı SUSE, Mandriva, PCLinuxOS ve türevleri gibi dağılımları içerecek şekilde genişletecektir.

  Ubuntu, Debian'ın paket yöneticisi APT ve DPKG'ye dayanmaktadır. Red Hat, CentOS ve Fedora, Red Hat Linux paket yönetim sistemi, RPM'ye dayanmaktadır. Her iki paket yöneticisi de oldukça olgun ve kabaca eşdeğer özelliklere sahip. Bireysel tasarım kararlarını tartışabilirsiniz ama genel olarak birinin diğerinden daha iyi olduğunu söylemek zor.

verilen cevap thomasrutter 08.08.2012 06:07
33

Yıllar süren her ikisini de kullanarak, gerçek farklılıkların şu olduğunu söyleyebilirim:

 1. sunucu donanım alt sistemleri için H / W tedarikçi desteği :

  • en son FiberChannel sürücüleri
  • iSCSI boşaltma desteği
  • 10 Gbps Ethernet
  • çevrimiçi ürün yazılımı (BIOS, NMI) güncelleyicileri
  • SCSI depolama hızlandırıcıları
  • Yazılım SCSI sürücüleri (HP B Serisi için olduğu gibi)
  • BMC (Ana Kart Yönetim Kontrolörleri) sürücüleri / güncelleyicileri
  • Canlı Denetleyici / RAID yapılandırması
  • Donanım sağlığı izleme ve raporlama
  • GUI sunucu yönetimi / izleme
  • vb

Yukarıdakilerin tümü RedHat için satıcı reposları aracılığıyla var, ve (hemen hemen her durumda centos'a kurulabilir), ama .deb tabanlı dağıtımlar için (Ubuntu gibi) genellikle şansınız yok veya nadir durumlarda eski bir şey zamanınızı boşa harcayacak ve genellikle sisteminizi bozacaktır.

 1. EPEL repo (Enterprise Linux için Ekstra Paketler): EPEL repo ( RedHat & CentOS), mükemmel değil ama Ubuntu (resmi) dosyalarından çok daha eksiksiz ve güncel değil, masaüstü bilgisayarlarda değil, sunucu içeriklerinde. Örneğin. ubuntu'da ekstra resmi olmayan depoları yapılandırmanız gerekecek en son IPSEC paketleri, SaltStack, vb.

 2. Yazılım desteği (ör. yazılım / güvenlik güncellemeleri, yeni çekirdek sürücüleri). Ubuntu 5 yıl sunar , RedHat 10 yıl sunar . Bu destek, güvenlik güncellemelerini ve RedHat'ın durumunda, daha yeni çekirdeklerden çekirdek modüllerini geri içerir. Bu, eski redhat / centos çekirdekleri / dağıtımları kullanıldığında bile daha yeni donanımların desteklendiği anlamına gelir . Bu donanım yonga setleri, bekçi sürücüleri, vb. Olabilir.

5yr benim düşünceme göre üretim kullanımı için fazla bağlayıcı olabilir (zamanınızı ve yükseltmeyi riske atabileceğiniz bir yer olsa da, dizüstü bilgisayarınız için iyi olabilir).

    
verilen cevap sivann 01.11.2013 12:52
11

Ana Fark Ubuntu, Debian sistemine dayanmaktadır. .Deb paketleri kullanır. Redhat kendi paket sistemini kullanıyor. Rpm (kırmızı şapka paketi yöneticisi).

Redhat ücretsizdir ancak destek (güncellemeler) için ücretlendirilir, Ubuntu masaüstü kullanıcıları için destekle tamamen ücretsiz olduğunda sadece profesyonel destek ücretlendirilir.

    
verilen cevap Ketankumar Patel 07.08.2012 12:35
8

Bunları birbirinden ayırmak için birkaç nokta vardır. Kolayca sözcük farklılıkları:

 1. Ubuntu Masaüstü kurumsal sürümü (Business Desktop Remix) kullanımı ücretsizdir ancak RedHat değildir.
 2. Ubuntu, Masaüstü kullanıcılarına odaklanırken, diğer taraftan Redhat ana odağı Sunucu platformudur.
 3. Red Hat, Red Hat Inc. tarafından Young ve Ewing tarafından kuruldu. Ubuntu ise Canonical Ltd.'nin sahibi Shuttleworth tarafından yönetiliyor.
 4. Ubuntu, Debian'a (çok ünlü ve kararlı bir Linux işletim sistemi) dayanıyor, ancak RedHat'ın böyle bir şey yok.
 5. Ubuntu paket yöneticisi dosya uzantısı .deb (diğer Debian tabanlı işletim sistemi Linux Linux'unu kullanır), RedHat paket yöneticisi dosya uzantısı .rpm (RedHat Paket Yöneticisi anlamına gelir).
verilen cevap tuxtu 07.08.2012 12:29
1
  

Red Hat Enterprise Linux ücretsiz değildir ve aynı zamanda iş için de kullanılır. Red Hat şirketi tarafından toplanan Red Hat Linux, bir   popüler Linux tabanlı işletim sistemi. Red Hat Linux 1.0 piyasaya sürüldü   3 Kasım 1994'te. Aslında “Red Hat Commercial” olarak adlandırıldı.   Linux ”Paketleme sistemini kullanan ilk Linux dağıtımıdır.   RPM Paket Yöneticisi, ambalaj formatı olarak ve zamanla   gibi diğer dağıtımlar için başlangıç ​​noktası olarak görev yaptı   Mandriva Linux ve Sarı Köpek Linux.

     

Red Hat’ın Özellikleri:

     
 • Red Hat Linux, yeni başlayanlar için kullanımı kolay olan ve o zamandan beri var olan Anaconda adlı bir grafik yükleyiciyi tanıttı.   diğer bazı Linux dağıtımları tarafından benimsenmiştir.
 •   
 • Ayrıca güvenlik duvarı yeteneklerini yapılandırmak için Lokkit adında yerleşik bir araç tanıttı.
 •   
 • Red Hat Paket Yöneticisi olarak adlandırılan .rpm paketini kullanır.
 •   

RPM Paket Yöneticisi (RPM), yükleme, kaldırma, doğrulama, gerçekleştirebilen güçlü bir komut satırı tarafından yönetilen paket yönetim sistemidir.   yazılım paketlerini sorgulamak ve güncellemek.

     

Her bir yazılım paketi, birlikte bir dosya arşivinden oluşur   paketi, sürümü, açıklaması vb. hakkında bilgi.

     

Ubuntu Ubuntu, pencereler gibi bir işletim sistemidir. Ubuntu, Debian'ın genişliği ile başlayan ve ekleyen bir Linux dağıtımıdır.   düzenli yayınlar (her altı ayda bir), kullanıcı üzerinde net bir odaklanma ve   Kullanılabilirlik (“Çalışmak”, TM) ve güvenlik taahhüdü   Her sürüm için 18 aylık destekle güncellemeler. Ubuntu ile birlikte geliyor   En yeni Gnome sürümünün yanı sıra çeşitli sunucu ve masaüstü seçenekleri   Rahat bir masaüstü deneyimi için tek bir yazılım deneyimi sağlayan yazılım   kurulum CD'si.

     
 • Ubuntu, .deb apt paketini kullanır: - Ubuntu, Red Hat'in .rpm'si gibi paket kurulumu için .deb paketini kullanır.
 •   
 • Ubuntu, komut modunu kullanarak paketleri kurmak için apt-get paket yükleyicisini de kullanır. Grafiği paketlemek için sinaptik paket
    yöneticisi.
 •   
 • Ubuntu, Debian tabanlı. 1
 •   

1 Kaynak: Magnet Blogu

    
verilen cevap Mitch 07.08.2012 12:49
-4

Redhat linux'da, kurulum sırasında root şifresi belirtilir. Ububtu linux'da kurulumdan önce root şifresi istenmez.

    
verilen cevap rahul raina 25.01.2013 11:50

Etiketlerdeki diğer soruları oku