Ubuntu'ya nasıl katkıda bulunabilirim?

52

Birisinin Ubuntu'ya ne tür katkılarda bulunabileceğini bilmek isterim. Programcı, Kullanıcı, Düzeltici, vb. Gibi.

    
sordu akshatj 03.08.2010 04:31

7 cevap

49

Ubuntu'ya katkıda bulunmanın birçok yolu vardır. Bazıları teknik bilgiye ihtiyaç duyuyor, ancak çoğu yok.

Ubuntu'ya katkıda bulunmadan önce, katkıda bulunanlar için bir davranış standardı oluşturan Ubuntu Davranış Kuralları bölümünü okumalısınız. .

(Çoğunlukla) Teknik olmayan:

Ubuntu topluluğuna katkıda bulunmanın en kolay yolu, destek sağlama . Arkadaşlarınıza ve ailenize yardımcı olmanın yanı sıra, IRC , Ubuntu Forumları veya bu exchange ’ de!

Katkıda bulunanlar için yeni bir proje, Ubuntu Manuel projesi 'dir. Web sitelerine göre,

  

Ubuntu ile Başlamak için başlangıç ​​kılavuzu   Ubuntu, kapsamlı kılavuzlar, Nasıl Yapılır?   Ubuntu'yu kurduktan sonra bilmeniz gereken her şey.

Dahil Olun sayfası yazarların, editörlerin, çevirmenlerin, programcıların ve tasarımcıların aradıklarını söylüyor. Herkes için bir şeyler var. !

Yazarlar için başka bir proje de Belgeleme Ekibi 'dir. Ubuntu ile birlikte gelen belgeleri yazar ve yardım wiki'sinde çalışır.

100 Papercuts projesi , kullanıcıların küçük hata raporları göndermelerini ister Kullanılabilirlik sorunları (kâğıt kesintileri). Bu neredeyse hiç teknik bilgi gerektirmez ve Ubuntu deneyimini doğrudan etkiler.

Ubuntu iyi görünmeye çabalar ve bunu yapmak için sanatçıları alır. Resmi gönderme , Ubuntu üzerinde görsel bir etki yaratmak için kolay bir yoldur. Bunun hakkında bilgi için Resim wiki sayfasına bakın.

Katılmak için gerçekten eğlenceli bir yol, Yerel Ubuntu Topluluğuna katılmak ve katılmak için (LoCo) yapmaktır. Yakınınızda aktif bir topluluk olup olmadığını görmek için Ubuntu LoCos listesini kontrol edebilirsiniz. Hiçbiri yoksa, kendiniz başlayabilirsiniz!

Javier Rivera aşağıda yorumlandığı gibi, çok dilli kullanıcılar çevirilere katkıda bulunmak için göz atmalıdır. Çeviri için yeni bir kişi Çeviri Hızlı Başlangıç ​​Kılavuzu ile başlayabilir.

Daha Teknik:

Programlama iseniz, işe yarayacak çok yer var. Kendim Ubuntu geliştiricisi değilim, ama Ubuntu web sitesindeki geliştirmeler sayfası, başlamak için iyi bir yerdir.

Operation Cleansweep adlı yeni bir projenin başında, iki binden fazla potansiyel hata oluştu. Sadece uygulanmasını bekleyen Launchpad üzerinde düzeltmeler. Bu proje, bu yamaları incelemek ve projelerine uygulamak için çalışıyor.

Sonuç:

Katkıda bulunmanın sayısız yolu vardır. Bunlar sadece birkaçı! Teknik bilgi yararlıdır, ancak kesinlikle gerekli değildir.

    
verilen cevap mac9416 03.08.2010 18:20
9

Ubuntu Yeni Başlayanlar Ekibi , topluluğa daha fazla dahil olmak isteyen yeni kullanıcılara ve kullanıcılara yardımcı olmaya odaklanmış bir ekiptir.

    
verilen cevap cprofitt 31.10.2010 16:29
8

İşte size bazı fikirler verebilir.

    
verilen cevap mgunes 31.10.2010 16:37
5

İngilizce'den başka bir dil biliyorsanız buradan başlayabilirsiniz.

    
verilen cevap yevhene 03.08.2010 10:29
2

Genel olarak ubuntu topluluğu için nasıl yararlı olabileceğiniz konusunda birçok yol var. Bazı yönler teknik bilgi gerektirir ve diğerleri değildir. Topluluk üyelerinin her biri, eğer isterlerse, katkıda bulunabilecekleri bir şeye sahiptir. Toplulukta kendi yerinizi aramaya başlamak için iyi bir yer topluluk sayfası . Bu sayfa, yardımcı olabileceğiniz bir şey aramaya başlamak için çeşitli iyi yerleri listeler.

Bu sayfada yapabileceğiniz bir şey bulamıyor olsanız bile, bunun hala yararlı bir topluluk üyesi olamayacağınız anlamına gelmediğini unutmayın.

    
verilen cevap Ressu 03.08.2010 05:49
2

Herhangi bir Açık Kaynak / Özgür Yazılım projesine katkıda bulunmanın teknik becerilere ihtiyacı yoktur. Tabii ki gelişmekte olan yazılımların bir ana parçası kod yazıyor. Burada gerçekten teknik beceriye ihtiyacınız olacak. Ancak bu yazılımın kullanıcısı genellikle teknik olmayan bir kişidir. Bu nedenle katkıda bulunmak isterseniz, o kullanıcının rolünü üstlenip yazılımı test edebilirsiniz. Eğer sizi rahatsız eden bir şey varsa veya bir hata varsa, geliştiricileri bu konuda bilgilendirmelisiniz. Onlara ne geliştirmek istediğinizi veya hatanın nasıl oluştuğunu ve nasıl yeniden üretilebileceğini ayrıntılı bir şekilde gönderin. Bu, yazılımı daha iyi hale getirmeye yardımcı olacaktır.

Genellikle çok yardımcı olan bir başka şey de dökümantasyon yazmaktır. Yazılım nasıl kurulmalı / olmalıdır? Bir kullanıcı hangi adımları atmalıdır? Bu yazılımın kullanımını kolaylaştıran özel ayarlar var. Ayrıca önemli olan mevcut belgeleri başka bir dile çevirmektir.

Ubuntu, bu görevlerin çoğu için Launchpad'i kullanır. Orada bir giriş yapabilir ve katkıda bulunabilirsiniz. Bir şans ver!

    
verilen cevap qbi 03.08.2010 10:45
1

Başlamak için bir yol, yerel Ubuntu Yerel Ekibinize katılarak yapılacaktır. Yerel ekibinizi İşte adresinde bulabilirsiniz.

    
verilen cevap User 31.10.2010 16:56

Etiketlerdeki diğer soruları oku