Ubuntu nasıl kaldırılır ve Windows'u tekrar açar mısınız?

177

Linux ile kesinlikle hiç deneyimim yok ve bilgisayarımın Windows ile tekrar çalışmasına ve çaresizce yeniden başlatılmasına ihtiyacım var.

Ubuntu'yu nasıl kaldırırım ve Windows'u yeniden nasıl yüklerim?

    
sordu Josev King 06.01.2018 14:16

14 cevap

149

Ubuntu'yu kaldırmak için bir Windows Kurtarma DVD'sine veya Kurulum DVD'sine veya bir Ubuntu Live DVD'ye ihtiyacınız olacaktır.

Not: Bir Windows Kurtarma veya Kurulum DVD'niz yoksa, Windows 10, Windows 8 veya Windows 7 için resmi ISO dosyalarını Microsoft Yükleme Merkezi . Windows, orijinal ürün anahtarı olmadan yalnızca 30 günlük bir değerlendirme kopyası olarak yüklenecektir.

Windows Kurtarma DVD'sini veya Kurulum DVD'sini Kullanma

 1. Bir Windows kurtarma ortamı veya kurulum CD'si alın ve ondan önyükleme yapın. Bunu veya bir kurtarma ortamı CD'sinde benzer bir ekran görmelisiniz.

  Bunu yükleme medyasında CD’de görmelisiniz. "Bilgisayarı onar" ı tıklayın ve ilk görüntü gibi bir ekran görmelisiniz.

 2. Komut İstemi 'ni açın, ardından bootrec /fixmbr komutunu Komut İstemi'ne yazın.

 3. Windows'u yeniden başlatın ve önyükleyin. Sonra Ubuntu bölümlerini kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Ubuntu Live DVD ve Önyükleme Onarma Kullanma

Windows kurtarma CD'niz yoksa veya daha önce bahsedilen ISO dosyalarını indirmek ve yakmak zorunda kalıyorsanız, Boot-onarım . Çoğu önyükleme sorununu gideren bir araçtır (Windows veya Ubuntu). Mümkünse bir Windows CD kullanmayı öneririm.

 1. Ubuntu Live DVD veya USB'den önyükleme

 2. Bu satırları terminalde bir satırda bir seferde yazın.

  sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
  sudo apt-get update
  sudo apt-get install boot-repair
  
 3. Çizgi’de Önyükleme-Onarımı arayın ve başlatın.

  Bilgisayarınızı önyükleme onarımı ile onarmak için "Önerilen Onarım" düğmesini tıklamanız yeterlidir. Sonra Ubuntu Bölümlerini kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Ubuntu Bölümlerini Silme

 1. Başlat'a gidin, Bilgisayar'a sağ tıklayın ve ardından Yönet'i seçin. Ardından kenar çubuğundan Disk Yönetimi'ni seçin.

 2. Ubuntu bölümlerinize sağ tıklayın ve "Sil" i seçin. Silmeden önce kontrol edin!

 3. Ardından boş alanın Sol tarafındaki bölümü sağ tıklayın. "Sesi Uzat" ı seçin. Sihirbazı geç ve bitir.

 4. Bitti!

Tanner 'dan not alın: Genişletilmiş bir bölüm kullanıyorsanız, büyük genişletilmiş bölümü çıkarmanız gerekebilir. alan ayrılmamış.

    
verilen cevap Emerson Hsieh 29.05.2012 01:18
58
 1. Ubuntu ile canlı bir CD / DVD / USB önyükleme
 2. "Ubuntu'yu Dene" yi seçin
 3. OS-Uninstaller 'ı indirin ve yükleyin.
 4. Yazılımı başlatın ve kaldırmak istediğiniz işletim sistemini seçin.

 5. uygula
 6. Her şey bittiğinde, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve voila, yalnızca Windows bilgisayarınızda veya elbette işletim sistemi yok!
verilen cevap Atem18 19.06.2012 04:46
24

İlk önce indirme dizinine bootsect.exe dosyasını indirin.

windows tuşuna basın, cmd.exe yazın ve sonuçta (Komut istemi) cmd simgesini sağ tıklatıp "Yönetici" olarak başlatın ve Run as Administrator öğesini seçin.

Yeni cmd.exe penceresinde, indirme dizininize cd koyun. örneğin cd C:\Users\Lalu Patel\Downloads . Kullanıcı adınızı _assuming "Lalu Patel".

Ardından bu komutu girin. % Co_de%. Bunu görmek için sisteminizi yeniden başlatın, Windows otomatik olarak grupsuz yüklenir.

Sonra Windows'ta

 1. Denetim Masası'nı (Tüm Öğeler görünümü) açın ve Yönetimsel Araçlar simgesine tıklayın. sonra Denetim Masası penceresini kapatın
 2. Bilgisayar Yönetimi’ni bootsect.exe /nt60 ALL /force /mbr ’de tıklayın, ardından Yönetimsel Araçlar penceresini kapatın.
 3. Depolama alanının altındaki sol bölmede, Administrative Tools 'yi tıklayın. bunu inceleyin .
 4. Disk Management türüyle bölümü seçin. Ubuntu bölümüdür. Sağ Tıklama - & gt; Bölümü sil.
 5. Artık eski Ubuntu bölümü ayrılmamış bir alan haline geliyor.
 6. Yeni unknown 'nin sol bölümünü seçin.
 7. Bölüme sağ tıklayın - & gt; unallocated space öğesini tıklayın.
 8. İleri düğmesine tıklayın.
 9. Seçili bölümü (adım 5) genişletmek için ayrılmamış alandan kullanmak istediğiniz kaç MB (1 GB = 1024 MB) yazın, sonra İleri düğmesini tıklatın. bu sayfaya .

  Not : Tüm ayrılmamış alanı genişletmek için kullanmak isterseniz, ayrılmamış alan için gösterilen maksimum kullanılabilir alanı yazın.

 10. Son düğmesine tıklayın. İşin bitti.

Kaynak: botect , disk yönetimi

    
verilen cevap Anwar 15.05.2012 15:45
16

Windows CD'niz yoksa ve Ubuntu bölümünü sildiyseniz

Senaryo:

  

Ubuntu'yu kaldırmak ve Ubuntu bölümünü başka bir işletim sisteminden silmek istiyorsunuz. Şimdi, bilgisayarınız önyükleme yapmayacak ("böyle bir bölüm yok") ve düzeltmek için bir Windows Kurtarma CD'sinden yoksunuz.

 1. Ubuntu LiveCD / USB oluşturun.
 2. Ubuntu LiveCD / USB'nizden BIOS önyükleme seçeneklerinden birini seçerek önyükleyin.
 3. Ubuntu yüklendiğinde, bir Terminal ( Ctrl + Alt + T ) açın ve şu komutları çalıştırın:

  sudo apt-get install lilo
  sudo lilo -M /dev/sda
  

  Not: /dev/sda 'yi Ubuntu ve Windows'a yüklediğiniz ana sabit sürücü ile değiştirmeniz gerekebilir.

 4. Sonra Windows'a yeniden başlatabilirsiniz.
verilen cevap kiri 17.02.2014 11:39
10

Aslında bunun çözümü çok kolay, herkes bunu yapabilir. İlk önce ilk şeyler. EasyBCD adlı bir şey indirin (ücretsiz bir sürüm var, bir .exe gibi indirmeniz gerekiyor ) İşte kurulum boyunca çalışın .

 1. EasyBCD'yi başlatın ve EasyBCD dağıtımının altıncı düğmesine basın. Windows XP kullanıcısı olduğunuzdan, Windows XP Bootloader'ı MBR'ye Yaz'ı seçin ve ardından "MBR'ye Yaz" adlı büyük kırmızı düğmeye basın
 2. Sonraki önyüklemeyi "Önyükleme Menüsünü Düzenle" adlı ikinci düğüme getirin ve "Önyükleme menüsünü atla" ilk seçimini yapın ve ayarları kaydet'i tıklayın. Tebrikler, artık Windows XP bootloader'ınız var ve Windows'a otomatik olarak önyükleme yapacak, ancak henüz tamamlanmadık. Sisteminizde hala Ubuntu var, bunu değiştirmek istiyoruz.
 3. Disk yönetimini açın ve Ubuntu bölümünüzü ve Ubuntu Swap Bölümünü bulun (Ben ne kadar büyük olduğunu bildiğinizi varsayalım, [takas yaklaşık iki konserdir, Linux bölümünün hemen yanında olmalı]). Önce takasını silin ve Ubuntu bölümünü silin. Düzgün bir şekilde yapılırsa, HD için Unaccounted alanı alacaksınız ve takas da bunu düzeltmek için "Boş Alan" haline gelecektir.
 4. Sonraki Boşluk bölümünü (takas alanı) tıklayın ve tekrar silin, hesaplanmamış alanın bir parçası haline gelmelidir. Artık tüm boş alanı HD'nizde bırakmak istemiyorsunuz. Şimdi Windows bölümünüze sağ tıklayın ve sesi genişlet tıklayın. Varsayılan olarak, HD'nizin maksimum boyutuna (XP'nin tüm alana sahip olmasını istediğiniz yere) getirmeli ve devam'a tıklayın. İşte gidiyorsun, bu bir şey yapacak ve Windows XP şimdi tüm HD'nize sahip olmalı, Ubuntu gitmiş olacak ve XP bootloader'ı geri alacaksın. Umarım size yardımcı olmuştur!

  (Tech-Harvest'in video eğitimi temelde aynı şeyi yapıyor ancak Windows 7'de - İşte )

verilen cevap Midnight 06.03.2012 23:43
7

Ubuntu'nun "silme" yolu, kullandığı bölümü silmektir. Bu, bölümlemeyi başka bir işletim sisteminde yeniden biçimlendirmek ve kullanmak için kullanılabilir hale getirecektir.

Windows çalıştırabilirsiniz, Ubuntu bölümünü silmek için disk yöneticisini kullanın. Daha sonra bunu Windows'ta kullanmak veya mevcut bir bölümü genişletmek için biçimlendirebilirsiniz.

Ayrıca Ubuntu LiveCD'yi önyükleyebilir ve "Ubuntu'nu Dene" seçeneğini belirleyebilirsiniz. Yüklendikten sonra, gparted'i bulup çalıştırın ve bölümü kaldırın.

Windows ve Ubuntu her ikisi de gitti ve Windows'u yeniden yüklemek istiyorsanız, yükleme sırasında yeniden bölümlendirebilir ve yeniden biçimlendirebilirsiniz.

    
verilen cevap jonc 08.05.2012 03:31
4

Ubuntu'yu yüklediğinizde, grubun üzerine yazdığı MBR'yi geri yüklemeniz gerekir. Eski günlerde, sistem diskinizde fdisk / MBR'yi çalıştırdınız. Windows XP'de yapmanın yolu, yükleme diskinden çalıştırılabilen veya sabit sürücüye yüklenebilen ve buradan çalıştırılabilen "Windows Kurtarma Konsolu'nu" çalıştırmaktır.

Kurtarma Konsolu'nu yükleme talimatları burada: İşte

Ancak, CD'ye sahip olmadığınızdan, onu zaten sahip olduğunuzdan yüklemeyi denemeniz gerekir. Çalışma diyaloğunu açın (win + r veya start-> gt run) ve şunu girin:

%windir%\i386\winnt32.exe /cmdcons

Ardından, pencereleri yeniden başlatmanız ve ön yükleme sırasında kurtarma konsolunu seçmeniz gerekir. Buradan, burada belgelenen FIXMBR'yi çalıştırmanız gerekecek: İşte

Bu işlem başarıyla tamamlandığında, bilgisayarınız tekrar doğrudan pencerelere açılır.

    
verilen cevap pestilence 07.03.2012 03:40
4

Ücretli bir yazılıma katılıyorsanız Acronis ’i şiddetle tavsiye ederim. Paragon da iyidir. Çok ilginç seçenekler var. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan her şeyi yapmanıza izin verir. Operasyonların sırası:

 1. Tüm bu işlemleri bir OS veya MBR yedeklemesi olmadan gerçekleştirmenize izin verecek canlı medya alın. Acronis bağlantısına bakın.
 2. Ubuntu bölümlerini silin (muhtemelen NTFS veya FAT32 olmayan bir şey)
 3. Diski doldurmak için windows bölümünüzü yeniden boyutlandırın
 4. Değişiklikleri uygulayın ve hangi yazılım sürümüne sahip olduğunuza bağlı olarak yeniden başlatın
 5. Acronis'te 'düzeltme önyükleme sorunları' sihirbazını çalıştırın. Bu sihirdir.

Alternatif olarak, supergrubdisk 'i kullanabilirsiniz. Vikilerinin yol tarifleri arasında ekran görüntüleri ve adım adım talimatlar bulunur.

    
verilen cevap RobotHumans 07.03.2012 05:31
3

Disk Yönetimi yardımcı programına gidebilir ve Ubuntu bölümünü silebilirsiniz. Bilgisayarım'a sağ tıklayın, Yönet'i seçin, Disk Yardımcı Programı. Bölümü sildiğinizde Bilgisayarım'a sağ tıklayın, Özellikler'i seçin ve Gelişmiş sekmesine gidin. Başlatma ve Kurtarma bölümüne gidin, Windows'u varsayılan işletim sistemi olarak ayarlayın ve İşletim sistemi listesini görüntülemek için Saati 0 olarak ayarlayın ve Tamam'ı tıklatın.

    
verilen cevap Marco 24.01.2012 21:50
3

Canlı CD'yi Ubuntu'yu önyükleyebiliyorsanız, "Ubuntu'yu Dene" seçeneğini belirleyin. Sonra manuel bölümlemeyi seçerek tekrar yüklemeyi deneyin, 'Disketi hazırla adımındaki son seçenektir. Daha önce denediğiniz bölümle yeniden yükleyin.

 • Önce eski Ubuntu bölümünü silin , (eski Ubuntu bölümünü bölüm türü sütununa bakarak tanıyabilirsiniz, bu tür ext4 veya ext3 şeklinde olmalıdır)

 • Sonra, 'Ekle' düğmesini tıklayarak yeni bir bölüm oluşturun . Yeni iletişim kutusunda "bölümü kullanmayın" ext4 ile değiştirin, 'biçimlendirme' onay kutusuna bir 'onay' işareti koyun ve alt seçim listesinde / öğesini seçin ve Tamam'ı tıklatın.

 • Bunu kontrol edin, yükleyiciyi /dev/sda olarak yükleyin (yerel sabit diske yüklüyorsanız). Sonra devam et.

 • Herhangi bir hata mesajı görünüp görünmediğine bakın. Eğer başarıyla tamamlanırsa, size iki seçenekli bir mesaj vermelidir - "Canlı CD'yi kullanmaya devam et" ve "Yeni yüklenen sistemi kullanmak için Bilgisayarınızı yeniden başlat". Dizüstü bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Çalışması gerektiğini düşünüyorum.

    
verilen cevap Anwar 08.05.2012 04:42
3

Daha basit bir yöntem - Bir rBoot CD'si açın ve ondan önyükleme yapın. Menü görüntülendiğinde, Windows bölümünüzü seçin.

Windows yüklendiğinde, disk yönetiminde, önyükleme bölümüne sağ tıklayın ve önyükleme bayrağını uygulayın. Yeniden.

Umarız, bu işe yarayacak.

Eğer varsa, Linux bölümünü disk yönetiminden silin. İşin bitti.

    
verilen cevap Akshit Baunthiyal 14.07.2012 09:19
3

Windows 7'den easyBCD.exe'yi yükleyin (www.softpedia.com adresinde bulabilirsiniz)

Çalıştırın ve RepairMBR

'yi seçin.

Ardından Ubuntu sisteminin yaptığı bazı bölümleri silin.

    
verilen cevap hardianto 15.05.2012 15:43
1

Canlı bir Ubuntu ortamından önyükleme yapın ve bölüm tablosunu (ve MBR'yi), Y'nin sürücü olduğu dd if=/dev/zero of=/dev/sdY bs=512 count=1 ile silin. Bu tek bir sürücü sisteminde / dev / sda olacaktır. Bu komut, disk bölüm tablosunu ortadan kaldırarak sürücünün ilk sektörünü sıfırlar. Yüklemek istediğiniz yeni işletim sistemini, sürücü yeniymiş gibi yükleyin.

Not: GPT diskindeki bs (blok boyutu) veya sayma faktörlerini arttırmanız gerekebilir. Tam sayıları bulamadım ama sayıyı 8'e veya 4096'ya çevirmek hile yapmalı.

    
verilen cevap Elder Geek 25.02.2015 16:52
0
 1. Ubuntu’nun çalışan bir CD / USB’si ile başla ve "Ubuntu’yu Dene" yi seç
 2. Çalışan bir İnternet bağlantısına sahip olduğundan emin olun
 3. GParted'ı çalıştırın ve bulunan all bölümleri silin. Tamam olduğunu kontrol etmek için GParted'i tekrar çalıştırın.
 4. Terminali aç ( Ctrl + Alt + T ) ve tür:

  sudo apt-get update
  sudo apt-get install mbr
  sudo install-mbr /dev/sda
  
 5. Windows'u normalden orijinal yükleme CD / DVD'sinden yeniden başlatın ve yükleyin
verilen cevap ciampix 03.05.2017 17:27

Etiketlerdeki diğer soruları oku