Artık / boot bölümü gerekli mi?

21

Adil bir süre önce (~ 2004) Her zaman önyükleme dizini için ayrı bir bölüm oluşturması söylendi. Ve o zamandan beri her zaman var. Ama bölümleme soruları hakkında birkaç soru okuduktan sonra merak ediyorum. Hala bir boot bölümüne mi ihtiyacım var?

Not: Yardımcı olursam çift önyükleme (Win XP veya 7) & amp; Ubuntu 10.04. Ayrıca iki işletim sistemi arasında dosyaları paylaşmak için kullandığım bir bölüm (ext2 / 3 kullanarak) var.

    
sordu M. Tibbits 12.10.2010 19:15

3 cevap

28

LVM'yi, kök birim şifrelemesini, yazılım RAID'sini, vb. kullanmıyorsanız ve diğer bir deyişle, ara birim katmanı olmayan bir düz-jane dosya sistemindeki kök hacminizi alıyorsanız, buna ihtiyacınız yoktur.

Gerçekten, önyüklemede en önemli dosyalar çekirdek resmi ( vmlinuz ) ve initramfs resmi ( initrd.img ). Her ikisi de (ve GRUB yapılandırma dosyaları) özel bir işlem olmaksızın GRUB tarafından erişilebilirse, ayrı bir /boot birimi gerekli değildir.

    
verilen cevap Chris Jester-Young 12.10.2010 19:18
7

Genelde, şifreleme veya RAID ile uğraşmadığınız sürece, ayrı / önyükleme bölümüne ihtiyacınız yoktur.

Bu, bazen bir FAT bölümü olarak ayrı / önyükleme bölümü eklemek için bir kullanım buldum. Bu, çift önyükleme sisteminizin GRUB yapılandırmanızda değişiklik yapmasına olanak tanır, böylece pencereleri kapatmak ve varsayılan menü seçimini değiştirmek için bir toplu iş dosyası oluşturabilir, böylece bir daha sonra başka bir şey önler. Çoğu insan buna ihtiyaç duymaz, ancak ileri geri geçişi gerektiren birkaç proje yaptım ve bunun tamamen komut dosyasıyla yapılmasına izin veriyor.

    
verilen cevap Perkins 09.06.2011 09:47
4

Bu yanıt muhtemelen sorunuzu yanıtlıyor:

  

Genel olarak, ayrı bir /home ile uğraşmamalısınız veya   Birden fazla Linux dağıtımını çalıştırmıyorsanız /boot bölümü   bir kerede.

     

Hem masaüstü CD'si hem de sunucu / alternatif CD için Ubuntu yükleyicileri   var olan bir sisteme yükleme yapabilme,   ev dizini (ve yerel sistem damlacıkları: /usr/local ,    /usr/src ve /var/local ). Bu işlevsellik ayrıca yeniden kullanır   Aynı kullanıcı adı varsa, mevcut bir kullanıcının kullanıcı kimliği ve grup kimliği   yükleme sırasında oluşturduğunuz kullanıcı olarak.

     

Yüklerken bu seçeneği kullanmak için gelişmiş seçeneği belirleyin.   bölümleme, ardından mevcut / veya /home bölümünüzü seçin. İçinde   görünen kutu, seçilen dosya sisteminin   Bu bölümün varolan dosya sistemi ve biçim kutusu değil   kontrol. Diğer seçenekler arasında normal olarak devam edin.

     

Ubuntu 10.10'da yükleyiciye bir seçenek eklemeyi umuyorduk   Ubuntu'nun mevcut bir kopyası yüklendiğinde ve sunulduğunda tespit edildi   yüklemeye çalıştığınız yeni sürümle değiştirmek için   (perde arkasındaki yukarıda belirtilen işlevleri kullanarak). Olurken   son kesimi yapmadı, Ubuntu 11.04'e ulaşması bekleniyor.

     

Ayrı bir /boot bölümü için olduğu gibi, bu bir donanım kalıntısıdır   Geçmişin kısıtlamaları (bootloader 1024 silindir limiti). yapabilirim   Pratik bir avantaj düşünmeyin, ayrı bir / boot olurdu bir   modern sistem ve tartışmasız aşırı miktarda alan verilmediyse,   Potansiyel olarak doldurup kendi problemlerini yaratacaktır.   Ubuntu eski çekirdekleri otomatik olarak kaldırmaz.

    
verilen cevap Jorge Castro 12.10.2010 19:32

Etiketlerdeki diğer soruları oku