Mir nedir ve neden önemlidir?

20

Son zamanlarda Mir hakkında çok şey duydum. Ubuntu topluluğunda büyük bir şey gibi görünüyor.

Mir tam olarak nedir ve neden bu kadar önemli? Beni etkiler mi?

    
sordu Seth 12.06.2013 04:06

2 cevap

15

Mir

Mir, gelecek nesil ekran sunucusudur. Linux masaüstünden Ubuntu tarafından desteklenen mobil cihazlara kadar çeşitli yeni nesil kullanıcı deneyimlerinin kilidini açmak için X pencere sunucu sisteminin yerini alacak sistem düzeyinde bir bileşen.

Mir'in amacı, Yeni Nesil Birimi 'nin geliştirilmesini sağlamaktır.

Linux dünyasında, görüntü sunucusu, grafik işlemeyi gerçekleştiren yazılım yığınının bir parçasıdır. Başka bir deyişle, ekranda güzel resimler çizen şey. Ve onlarca yıldır, neredeyse tüm açık kaynaklı işletim sistemleri için sunucuların görüntülenmesi söz konusu olduğunda, kasabada sadece bir gösteri oldu: Bilgisayar ortamının şu an olduğundan çok farklı olduğu bir dönemde yazılan X Pencere Sistemi. Saygın olduğu kadarıyla, X, bugün hakim olan birçok cihaz veya kullanım senaryosuna özellikle uygun değildir.

Böylece Canon'un tamamen yeni bir görüntü sunucusu olan Mir'i hayata geçirerek Ubuntu geliştiricileri radikal olarak farklı bir şey yapıyorlar. Açık kaynak ekosisteminin önemli bir bölümünü modern çağa taşıyorlar, geleceği tanımlayacak donanım türlerine, özellikle telefonlara ve tabletlere iyi çalışacak şekilde tasarlanmış bir görüntü sistemi oluşturuyorlar.

Kaynaklar: Ubuntu Wiki & amp; Ubuntu Linux için Mir

    
verilen cevap Mitch 12.06.2013 08:46
0

Mir, Ubuntu'nun gelecekteki sürümlerinde sizi etkileyecek - masaüstünü daha verimli ve çekici hale getirerek!

İsterseniz şimdi de çalıştırabilirsiniz, hala geliştirilmekte ve hala X windows yığınının üstünde duruyor. 13.10 koşuyor olmalısın.

    
verilen cevap comrademike 26.11.2013 11:46

Etiketlerdeki diğer soruları oku