Diskimdeki dosya sistemi yanında ne kadar yer kaplıyor?

20

Bilgisayarımda sadece bir disk var, 80 GB SSD. Tek bir ext4 bölümü (swap olmadan) olarak biçimlendirilmiş ve tüm normal klasörler üzerine kurulmuştur (harici ortamdaki birçok veriyi saklıyorum, ama / home ve geri kalan her şey SSD'de).

Bugün önyükleme yaptım ve sürücünün dolu olduğuna dair bir mesaj aldım. Yer kaplayana bakmak için Disk Kullanım Analizcisi'ni açtım. Bu diskin 67,8 GB'lık bir disk kullanıldığını ve bunun 36.4 GB'yi aldığını iddia ediyor. Hangi, hangi dosya sistemi üzerinde değilse, eksik 30 GB nerede soruya yol açar ?!

Bir karşılaştırma yapmak için, Nautilus'ta listelenen tüm okunabilir klasörlerin tüm boyutlarını / (gizli olanlar dahil) alt klasörleri olarak ekledim. 20.9 GB aldım. Çöp kutusu okunamıyordu, ancak 16.2 GB olduğunu biliyorum, dolayısıyla toplam Disk Kullanımı Analizörünün bildirdiğile yaklaşık 36.1 GB. Proc gibi okunamayan bazı sistem klasörleri vardı, ancak 30 GB'a kadar çıktıklarından şüphe duyuyorum - Ubuntu'yu küçük disklere kurmanız mümkün olmazdı ve 2.5 GB'de çalıştığını gördüm. Hesaplama ile Disk Kullanım Analizörü raporunun arasındaki 0,3 GB'lık fark olmalı.

Öyleyse, bilmek istiyorum, bu 30 GB'ı tüketen nedir ve bunları serbest bırakmak için nasıl alabilirim?

CYREX’ün sorularını yanıtlayarak düzenle

 1. Ubuntu 10.10 64 bit canlı CD'den (sistemimle aynı) boot edildi.

  fsck sonucu:

  [email protected]:~# fsck /dev/sda1
  fsck from util-linux-ng 2.17.2
  e2fsck 1.41.12 (17-May-2010)
  /dev/sda1: clean, 265956/4890624 files, 18073343/19537408 blocks
  
 2. SDD'den başlatıldı. Çöpü boşaltmış ve 16 GB'lık alan artık ücretsiz. 30 GB hala kayıp.

 3. Bir kütükte neyin garip sayıldığını bilmek için yeterince deneyimim yok. İşte son açılıştan beri mesajlar günlüğüm ve syslog'um, belki onlardan bir şey bulabilirsin:

 4. Burada gerçekten garip geldi. Harici bir 500 GB HDD'ye takılıyorum. Disk Kullanımı Çözümleyicisi kullanılabilir alan , daha sonra boşluk gösterildi (76 GB kullanıldı, ancak sadece klasörlerde 24).

LiveCD'den tekrar önyüklendi, Disk Kullanım Analizini bundan başlattı ve 1-2 GB dahilindeki kurulu Ubuntu ile aynı sonuçları aldı.

CodeMonk'a yanıtla düzenle

Bu hoş bir çözüm olurdu, ancak bölüm gerçekten 80 GB - Yani 74 GB + pazarlama "hatası" demek, tüm disk biçimlendirilmiş olsa da. Ayrıca 50 GB'nin üzerinde kullanıldığını gösteriyor - bu yüzden dosya ve klasörlerde 30 GB nerede?

GParted ayrıca harici HDD'nin doğru boyutunu bildirir.

    
sordu rumtscho 14.12.2010 23:54

7 cevap

17

Çözdüm - özellikle tavsiyeleriniz sayesinde, özellikle Javier Riveira, (bunun sonuçlarda etkisi olabileceğini bilmiyordum).

Crashplan'ım var ve bazı harici sürücülere yedekleme yapıyor. Öyleyse, Milly'e giden bir yedekleme seti ve Sto_Lat'a giden bir başka adım da, her 15 dakikada bir (bunlar harici sürücülerin isimleridir). Bir noktada bilgisayarım bu sürücüler olmadan başladığında, Crashplan /media/Milly ve /media/Sto_Lat altındaki klasörleri bulamadı, bu yüzden yeni oluşturdu ve onlara yedek yazdı.

Bazı nedenlerle, Disk Analyzer sudo olmadan başlatıldığında bu klasörleri göstermez. Nautilus bunları gösterir, ancak aslında 30 GB olduğunda, /media boyutunu 16 KB olarak listeler.

Sadece Milly ve Sto_Lat dahil olmak üzere tüm harici sürücüleri çıkardığımda ve gksudo baobab 'yi başlattığımda bunu fark ettim. Sonra harici sürücülerimi hiçbir yerde olmaması gerektiğini gördüm - ancak bunların hepsini değil, yalnızca yedekleme hedeflerini - ve bunların takılı sürücüler olmadığını, ancak Crashplan tarafından oluşturulan adsız klasörler olduğunu fark ettim. Sürücüyü varolan klasörle aynı adaya taktığımda garip bir şeyler olmalı, neden bir hata mesajı veya bir şey almıyorum diye merak ediyorum ...

BTW, bu da Disk Analyzer'ın 500 GB yerine 530 GB boyutunda Milly boyutlarını gösterme nedenini çözüyor - bunlar "eksik" 30 GB, bu klasör ve gerçek sürücüyü birlikte sayar.

Artık sadece Crashplan'ı kırmadan veya yedeksiz kalmadan klasörleri silmenin bir yoluna ihtiyacım var.

    
verilen cevap rumtscho 15.12.2010 22:12
32

Disk Analyzer'ı normal bir kullanıcı olarak kullanırsanız, erişemediğiniz veya göremediğiniz bazı dosyalar olabilir. Süper kullanıcı ayrıcalıklarıyla başlatmayı deneyebilirsiniz. Bir terminal açın veya ALT + F2 tuşlarına basın ve şunu yazın:

gksudo baobab

Eğer merak ediyorsanız, Baobab Disk Analyzer'ın geeky adıdır. Belki şimdi size eksik olan megabaytların nerede olduğunu gösterebilir.

    
verilen cevap Javier Rivera 15.12.2010 12:02
5

Dizinlerinizi taramak ve alanınızın dosya sisteminde nereye gittiğini görmek için Disk Kullanım Çözümleyicisi'ni kullanabilirsiniz.

Diskin 30 GB'ını göremediğiniz için, GParted'ı açın ve alanın diskte nasıl ayrıldığını görün. Bölme planın, sandığın gibi değil.

    
verilen cevap Nick Pascucci 15.12.2010 00:35
3

Varsayılan olarak, kök kullanıcı için disk alanınızın% 10'u ayrılmıştır. Bunu sudo tune2fs -m %percentage %device kullanarak değiştirebilirsiniz. Durumunuzda, rezervasyonu% 1'e düşürmek için sudo tune2fs -m 1 /dev/cciss/c0d0p1 olur. İstediğiniz başka bir sayıya ayarlayabilirsiniz, ancak% 0 önermem.

    
verilen cevap André Stannek 08.10.2012 11:21
3

Bunu göstermek için du değerini kullanabilirsiniz:

cd /
sudo du -hcsx .[!.]* * | sort -rh | head

Bu, en fazla alanın ne olduğunu gösterir.

    
verilen cevap mchid 01.03.2016 01:16
1

Aşağıdakileri nasıl yaptıklarını bana bildirin:

 1. Bir LiveCd takın ve / dev / sda1’inizi fsck yapın
 2. Çöp Kutunuzu temizleyin.
 3. Gerçekleşen garip şeyler için Günlük Dosyası Görüntüleyicisine bakın.
 4. Normal bir HDD ile (Yapabildiğiniz takdirde) Test Edin (SSD değil). Sadece bu seçeneği kaldırmak için.

Bana nasıl gittiğini söyle.

    
verilen cevap Luis Alvarado 15.12.2010 00:07
1

Bunun size yardımcı olup olmadığını gerçekten bilmiyorum, fakat benim durumumda da yaşadım, HDD'm neden olmadan zamanla boş alan kaybediyordu. Sinaptic paket yöneticisinde varsayılan ayarların da buna katkıda bulunduğu ortaya çıktı. Tercihler altındaki varsayılan ayarlar, dosya sekmesi altında tüm indirilen paketleri önbellekte saklar ile sinaptikte talimat verir. Zamanla güzel bir dosya dağını biriktirebilir. Ayarları yüklemeden sonra indirilen paketleri sil olarak değiştirdim. Bu oldukça güzel bir miktar boş yer bulmaya yardımcı oldu.

Yine, durumunuza yardımcı olup olmadığından emin değilim, ancak sinaptik önbelleği kontrol edebilirsiniz, belki de eski olan dosyalarla doludur.

    
verilen cevap AndyB 15.12.2010 11:33

Etiketlerdeki diğer soruları oku