Bir bilgisayarda Windows ve Ubuntu'yu kullanmak için, hangisini önce yüklemeliyim?

21

Anladığım kadarıyla, önce Ubuntu’yu, sonra Windows’ı ya da Windows'u önce ve sonra Ubuntu'nu yükleyin , ancak daha iyisini yapmak, daha kolay ve daha güvenilir bir kurulum emrini vermek için özgürlüğüm var mı?

    
sordu Jjed 05.01.2012 23:15

6 cevap

35

Ubuntu yüklendikten sonra Windows'u yüklemek çok daha kolay. Windows yükleme işleminin başka bir işletim sisteminin yanında yükleme seçeneği yoktur, bu nedenle bölümlerini el ile yeniden boyutlandırmanız ve ana önyükleme kaydı . Bu kesinlikle yapılabilir olsa da, süreç "raylarda" daha azdır ve kullanıcı hatası için daha fazla yer bırakır.

Ubuntu saniyesini kurmak aşağıdaki ekran kadar basittir:

Ubuntu Kurulumunun Ekran Görüntüsü "Kurulum Türü" bölümü

    
verilen cevap Jjed 05.01.2012 23:21
4

Windows yüklemenin ilk yolu olduğunu söyleyebilirim. Bu şekilde, Ubiquity bölümü sizin için yeniden boyutlandırabilir ve GRUB menüsünü geri almak için bir çeşit kesmeye başvurmanıza gerek yoktur.

    
verilen cevap Christopher Kyle Horton 05.01.2012 23:19
3

Sanallaştırmayı düşündünüz mü?

Windows yüklemenizi bozmak için daha fazla riskiniz yoktur. Ve aynı anda İS işletim sistemini de çalıştırabilirsiniz.

Komut satırı unix araçları (programlama) için bir yürütme ortamına ihtiyacınız varsa, sanallaştırma mükemmeldir. Uyumluluk mutlaktır.

Ayrıca ücretsiz olan Virtualbox'ı veya ücretsiz olan vmware sunucusunu kullanabilirsiniz.

Kendime gelince, vmware / Win7 ile sanallaştırılan ubuntu sunucusu 10.4 LTS ile web geliştirme yapıyorum. Bu çözümün büyük bir hayranıyım.

    
verilen cevap Offirmo 06.01.2012 16:07
1

Yukarıdakilere katılıyorum, çift önyükleme yapmanız gerekiyorsa, önce verilen nedenlerden ötürü Windows'u yükleyin, ancak başka bir yol var, Ubuntu'yu kurun, ardından Virtualbox'ta Windows yüklemeniz için bir VM oluşturun.

Bir yılı aşkın bir süredir Windows kullanmadığınızı anladıktan sonra, sanal makineyi silin ve alanı boşaltın.

    
verilen cevap Andy H 06.01.2012 14:05
1

Buraya gelmem lazım. Uzun yıllar boyunca çift / üçlü / dörtlü önyükleme sistemlerini yönetdim. Ne zaman keşfettim ki, keşfettiğim şey, iki sürücüyü bilgisayarınıza yüklemek için teknik bir süreci karşılayabiliyor ve yönetebiliyor olsaydınız, bu da çift önyüklemenin en iyi yolu olacak. Bunu düşündüğünüzde oldukça basit.

İki sabit diski takın, hangi hız veya boyutta olduklarının önemi yoktur. Değişebilirler. Ancak yine de her işletim sisteminin asgari gereksinimlerini karşılamalıdır (günümüzde oldukça yaygın olan 4gb'den daha büyük).

Öncelikle hangi işletim sistemini kurduğunuz önemli değil, ancak işletim sistemlerini kurarken yalnızca bir sürücüye güç vermek gerekiyor. Yani ilk önce Windows yapmayı seçtiniz diyelim. Linux için kullanılacak diğer sürücüyü çıkaracaksınız. Önyükleme sırasında bu şekilde, Windows'un başka bir sürücü olduğunu algılaması mümkün değildir. Pencereleri o sürücüye yükledikten sonra, tam tersini yapın. Windows sürücüsünü fişten çekin (açıkça makinenizi sabit sürücü yapılandırması arasında kapatın) ve linux sürücünüzü takın. Linux'un kurulumunu başlatın ve Linux'un Windows sürücünüzü ve viyola'nızı bilmesinin bir yolu olmayacak. İki bağımsız önyükleme kaydı ve iki bağımsız kurulum. Size zarar verebilecek dağınık önyükleme aracı yok. Ayrılaşabilecek dağınık bölümler yok. Aynı fiziksel diskte iki farklı dosya sistemini yönetmeye çalışmayın.

Şimdi ekstra teknik parça için. Her iki sürücünüzü de ana karta geri taktığınızda, önyükleme yapmayı denemesi gereken sürücüye sahip olacaksınız (bunu ayarlamak için Bios'unuza gidin). Daha sık kullanmayı planladığınız işletim sistemi, varsayılan olarak ayarlamak istediğiniz sürücüdür (benim şu anda Windows Xp'tir, fakat bende 7 tane ve Ubuntu 10.04 var). Farklı bir işletim sistemi kurmak istediğimde sadece F11'e basıyorum (bu anakarttan anakarta kadar değişebilir, ancak genellikle her anakartın açılışta farklı bir cihazdan önyükleme yapması gerekir, her zaman Bios'a gitmemelisiniz. Bunu ayarlamak için) ve yukarı bir önyükleme menüsü geliyor. Sadece sürmek istediğim sürücüyü seçiyorum ve viyola! Önyükleme yükleyicileri ve bölümleri ile çoklu işletim sistemi.

Linux ile, harddrive'ınızı çıkartabilirsiniz ve farklı donanımlarla başka bir makineye yerleştirebilirsiniz. Linux'un donanım ayarlarını yeni makineyle eşleştirmek için yeterince akıllı olması iyi bir fırsattır.

İyi şans!

    
verilen cevap Wh33t 10.01.2012 23:23
1

Windows nagware "OSL200" kullanarak (nag atlamak için 24.90 $), istediğiniz zaman Windows 7'yi yükleyebilirsiniz. Her zaman Windows için mevcut sabit diskin ilk bölümünü (& lt; 20GB) yaparım. Pek çok 'buntus (gparted veya diğer bölüm yöneticileri), Linux işletim sistemini çok fazla görevlendirmemeniz koşuluyla, diğer bölümlerinizi her zaman, istediğiniz yerde' hareket ettirmenize 'izin verir.

Ayrıca Windows diğer önyükleme yardımcılarına sahiptir (Boot-us 3.0.2, Gag4.10, Plop Önyükleme Yöneticisi 5.0, Akıllı Önyükleme Yöneticisi ve diğerleri), ancak bunlarla tutarlı bir başarım yok.

Masaüstü yerine (HP Pavilion DV7), her iki HDD'mde 20 GB'lık bir Win Birincil bölüm vardır. Her birinde, yalnızca sabit disk RAID0 için iki HDD'nin sonunda bir adet birincil bölüm (10GB) var. izin verir.

Diğer tüm bölümler: VERİ, ARŞİV, çoklu Linux-op sistemleri, ... her sürücüdeki Uzatılmış Kısımdadır. Tüm DATA, ARŞİVLER Win7-NTFS sıkıştırılmış bölümleridir. Diğerleri EXT4.

Windows nagware sonra, önyükleme için yaklaşık 10 ila 16 işletim sistemi var. Bu, en son kurulan işletim sistemlerinin tüm 'backport'larını içerir. 'Buntu op sys'in çekirdek güncelleme (izin verirseniz), ancak önceki çekirdeklere de erişmesine izin verilir.

Bazen 'buntus'umdan biri, Grub2'nin yüklenmesine izin veriyor, bu da bir şekilde Windows OSL2000'i atlatmamı sağlıyor. Ama sonra gerçek zamanlı olarak başka bir Linux varyantı yüklerim. Daha sonra Grub2 kurulumunu kaldırır.

    
verilen cevap user37991 01.10.2012 09:54

Etiketlerdeki diğer soruları oku