Debian ve Ubuntu arasındaki yüklü kütüphaneleri paylaş

19

Sabit diskimi bölümlemeye ve Ubuntu ve Debian'ı kurmaya çalışıyorum. Yani, eski verileri korumamıza gerek yok. Her iki işletim sisteminin de son sürümleri kullanılacaktır.

Ubuntu'ya yerleştirerek kütüphaneleri, programları, vb. nasıl kurabileceğimi anlamaya çalışıyorum ve Debian'a yeniden yüklememeyi ve tersini yapmaya çalışıyorum. Burada, Ubuntu için çalışan herhangi bir şey Debian için çalışacağını farz ediyorum ve umarım tersi de doğrudur.

Biliyorum / paylaşabiliyorum. Ancak, lib'lerin / programların çoğunun olacağı yer burası değil. Her iki işletim sisteminde / usr'ı farklı bir bölüme ve mount / usr'a koymalı mıyım? Ya da belki sadece / usr / local'i monte etmem gerekiyor mu? Yoksa bunu yapmanın daha iyi bir yolu var mı?

    
sordu dev_nut 02.05.2017 18:49

3 cevap

16
  

Yoksa bunu yapmanın daha iyi bir yolu var mı?

  • Kullandığınız tüm yazılımları enstantane olarak yükleyin.
  • Kullandığınız tüm yazılımı /opt/ adlı bir bölüme yükleyin. Bunun bir kaynak yükleme olması muhtemeldir ( tar.gz ).

Bu iki kurulum yöntemi dağıtımlar arasında paylaşılabilir. Son olarak, PATH'ye bir şey eklemeniz veya bir servisi ana sisteme kopyalamanız gerekecektir.

2 farklı kurulum arasında / usr / or / var / paylaşamazsınız. / Usr / local / olsa paylaşabilirsiniz. 2 dağıtımın farklı kitaplık sürümleri olabilir, bu nedenle bu sistemlerden herhangi birine birkaç kitaplık yüklemeniz gerekebilir. Ama kaydettiğiniz birkaç kb, bunun için harcayacağınız zamana değmez. Ayrıca, muhtemelen her iki sistemi de kırmanız olasıdır.

    
verilen cevap Rinzwind 02.05.2017 19:24
11

hiçbir zaman 'inizden bir tanesi, Debian ve Ubuntu depolarını, sistem kitaplıklarını, programlarını vs. karıştırır. Her iki sistemi de büyük ölçüde kırar. (Bu aynı zamanda Ubuntu ve Mint gibi resmi olmayan varyantları karıştırmaya da uzanır ve teorik olarak Kubuntu ve Ubuntu'yu 16.04 örneğinde karıştırabilirsiniz, sadece yapmamalısınız ve çekirdek sistemlerini ayrı tutmalı.)

Ubuntu, Debian’dan çok daha güncel yazılım kütüphaneleriyle çok daha hızlı bir yayın döngüsündedir. Tersi de doğrudur - Debian kütüphaneleri güncellemedi, vb.

Karıştırma ve eşleme sistemleri patlatacaktır. Bu yüzden birbirleriyle kütüphanelerinizi paylaşmazsınız.

Bunu yapmak her iki sistemi de kıracaktır. İki sistem arasında kütüphaneleri ve programları paylaşma ve paylaşma.

Kullanıcı ana dizinlerini sürümlerde ve dağıtımlarda teknik olarak paylaşırken, her bir sistemdeki farklı yazılım sürümlerine göre yapılandırmaların farklı sürümleri nedeniyle bir veya daha fazla İşletim Sisteminizde tuhaf sorunlar olabilir .

    
verilen cevap Thomas Ward 02.05.2017 19:18
3

Mevcut cevaba eklemek istediğim bir nokta daha apt ve dpkg hakkında ve yüklü yazılımlarla ilgili bilgileri nasıl ele aldıklarıdır.

Çekirdek paket yönetimi uygulaması olan

dpkg , bir sistemde yüklü olan borç paketleriyle ilgili bilgileri depolamak ve almak için /var/lib/dpkg/status dosyasını kullanır. Bu koşularınız hakkında çok özel. Tek bir giriş bile tüm paket yönetimini bozabilir.

Örneğin, Ubuntu’da 3.18 sürümü için% co_de sürümü yüklediniz. Daha sonra bu bilgiyi paylaşırsanız debian, nautilus olsa bile, nautilus için 3.18 değerine sahip olduğunu görür. Bu çok basitleştirilmiş bir örnektir. Ancak daha karmaşık olabilir. Örneğin, borçlu, iyi bir neden olmadan mevcut olmayan deposundan yüklenen paketlerinizin olduğunu görebilir ve bunları kaldırmaya çalışacaktır.

Rinzwind'in cevabı, ortak uygulama ile çalışmanın basit bir yolunu, yani, ek veya düz pak paketleri olarak dağıtılan bağımsız uygulamaları kullanarak göstermişti. Bunlar kütüphaneleri paylaşmıyor, ancak amacınızı yerine getirebilecek bir ortak uygulama çeşidi istiyor olsaydınız.

    
verilen cevap Anwar 02.05.2017 19:49

Etiketlerdeki diğer soruları oku