Açılışta önyükleme seçeneği ile İkinci Sabit Sürücüye yükleniyor mu?

24

Teoride, yapmak istediğim şey çok basit, ancak bazı Google araştırmaları yaptım ve bu sitede bazı yayınları okudum ve hala kafam karıştı.

Birincil C: \ sürücüsümde win7 tutmak ve ikincil bir sürücüye Ubuntu'yu (12.10) yüklemek istiyorum (henüz satın almam veya yüklemedim. Yaptığımda başarılı olduğumdan emin olmak istiyorum. bu). Eğer mümkün olursa, eğer bilgisayarımı başlatırsam, Win7 veya Ubuntu'yu önyükleme seçeneğim varsa, o gün içinde hangi sürücüyü çalıştırdığımı yazdığım tipte bir hesap günlüğü gibi. Ve sadece yinelemek için, Tüm bunlar hakkında hala belirsiz olduğumun nedeni, okuduğum birçok kılavuzun Ubuntu'nun daha önceki versiyonları için yapılmış olmasıdır. Ayrıca, kılavuzların büyük çoğunluğu bir sürücüyü her iki işletim sistemine de uyacak şekilde bölmekle ilgilidir. Önyüklemede alabileceğim iki ayrı diskten çalışan iki ayrı işletim sistemi istiyorum. Bulduğum kılavuzlar, grubun C: \ 'ye yüklenmesiyle ilgili bir sorun olduğunu, ancak işletim sisteminin kalanının diğer sürücüye kurulduğunu belirtti. Bu hala durum mu? Bunu nasıl önleyebilirim?

Ayrıca, eğer yardımcı olursa, birkaç aydır dizüstü bilgisayarımda 12.04 lts çalışıyorum ve onu seviyorum.

Son olarak, beni bir rehbere yönlendirebilir veya cevabınızı iki yaşında bir rehber şeklinde yazabilirseniz harika olur. Hala bir Ubuntu acentasıyım ve galibimi bozmak istemiyorum.

    
sordu Arammil 28.03.2013 10:18

3 cevap

26

Nasıl çalışır?

Her bölümlenmiş disk, MBR adlı küçük bir blok içerir. Diskin başında bulunur.

Şimdi, işletim sistemi kendi bootloader'ını yüklemek için kodlarını MBR'ye ekler. Windows aynı, Linux aynı.

Bootloader'ın gerçek konumuna işaret eden küçük bir kod eklerler. Linux'ta olduğu gibi, bu MBR Stage1 GRUB içerir (Linux'ta kullanılan bir bootloader% GRUB ) diğer bölümdeki daha büyük bir yürütülebilir Stage2 yükler.

Windows ve Linux yüklerseniz, GRUB Stage1 MBR'de bulunur. Şimdi GRUB'un diğer kısmı (gerçek önyükleyici) Windows önyükleyici konumunu içerir. Artık Windows GRUB menüsünden seçtiğinizde, Windows yüklenmeye başlar. Buna chain loading denir (önce GRUB yüklenir, sonra GRUB, Windows bootloader'ı seçime göre yükler).

Sorunuza geri dönüyor

Sizin durumda iki MBR'niz var (çünkü 2 sabit diskiniz var).

Bu nedenle, iki seçeneğiniz var:

En Kolay Seçenek

  • 2. diskte bir bölüm oluşturun.
  • Ubuntu’yu bu bölüme & amp; İlk diskin MBR'sinde değil, 2. diskin MBR'sine GRUB yükleyin. Burada dikkatli ol. Aşağıdaki resme bakın (sadece demo amaçlı), (muhtemelen) sdb içinde her şeyi yapmanız gerekir.

  • Önceden oluşturulmuş sdb bölümünüzü seçin , düzenleme,% co_de bağlama noktası atama% ve dosya sistemi türü /

  • Önyükleme yükleyici konumunu ext4 olarak değil, sdb olarak seçin (bkz. kırmızı renkli bölüm)

  • Bittiğinde, yeniden başlatınız ve Windows 7'ye başlatılacaksınız.

Bunun nedeni, önyükleme diskin önceliğinizin, ilk sabit diskten önyükleme yapacağı () olduğu anlamına gelir.

BIOS'u açın, önyükleme diski önceliğini değiştirin, böylece Ubuntu içeren disk ilk önce gelir.

  • Bu sefer GRUB yüklenecek. Ve OS'yi açabilirsiniz.

  • Diski çıkarın, Windows 7 doğrudan önyükleme yapacak.

  • Yine 2. diski takın, BIOS'tan önyükleme sırasını doğrulayın, böylece 2. disk ilk önce gelir. Artık herhangi bir işletim sistemini yeniden yükleyebilirsiniz.

Başka Bir Seçenek

Windows önyükleyicisini Ubuntu'yu 2. diskten yüklemek için de değiştirebilirsiniz. Bu biraz daha zor ve Windows 7'ye hiç dokunmak istemediğiniz için tavsiye etmiyorum.

Not: Burada sunulan tüm eğiticiler Ubuntu’yu aynı diskten ancak farklı bölümlerden ekleme hakkında konuşur. Cihazlar için bunu yapmadım, buna göre adapte olmanız gerekebilir.

İşte bir zor kılavuz böylece.

EasyBCD adlı önyükleme yükleyiciyi düzenlemek için harika bir GUI aracı var. (Kişisel kullanım için ücretsizdir). Windows bootloader kullanarak Ubuntu kurulumu hakkında kılavuzu .

Daha fazla kaynağa sahip olabilirsiniz Kolay BCD Yardımı: Çift önyükleme Win7 ve Ubuntu 11.10 - Ubuntu için" Yeni Giriş Ekle "

GRUB'u, daha esnek olduğu için bootloader olarak kullanmanızı kesinlikle öneririz. Olabilir misiniz? Windows'u varsayılan önyükleme olarak ayarla seçeneği VE / VEYA zaman aşımı değerini azaltın.

    
verilen cevap Web-E 28.03.2013 11:20
2

Bunu yapmanın en kolay yolu yukarıda önerildiği gibidir. İlk olarak, ilk sabit sürücünüzü geçici olarak kaldırın (üzerinde Windows bulunan bir tane). İkincisi, Linux'u ikinci sabit sürücüye yükleyin (şu an için bağlı olan tek şey). Üçüncü olarak, ilk sabit sürücünüzü tekrar takın, böylece her biri kendi işletim sistemi olan iki sabit sürücünüz var. Buradan, önyükleme sürücünüzü seçmek için önyükleme sırasında bir tuşa basmanız yeterlidir. Örneğin, bir Dell makinesinde, F12 tuşunu önyüklemeyi zorlayacaksınız ve bu, önyüklemek istediğiniz sürücüyü seçmek için menünüzü getirecektir.

    
verilen cevap Jim Kaufman 06.02.2016 05:50
-2

İlk sürücünüzü Win 7 ile ayırın. Böylece güvende olacaksın. Bilgisayarınızda muhtemelen bir önyükleme seçici işlevi vardır. Kuruluma bir göz atın ve etkin olduğunu görün.

    
verilen cevap Mark 24.12.2013 03:46

Etiketlerdeki diğer soruları oku