Önbelleği Görüntüleme Sırasında Önbelleğe Alınan Bellek Ne Demek?

23

htop raporlarını görüntülerken, turuncu / kahverengi 'önbelleğe alınmış bellek' çubuklarının gerçekte ne gösterdiğini bilmek isterim. Gerçekten, baktığım şeyin daha pratik bir açıklamasını arıyorum, bunun yerine saf CS terimleri. Her ikisine de sahip olmak isterim.

Önceden belleğe alınmış büyük miktarda bellek bulunduğumda, sistem performansı üzerinde herhangi bir etkisi olacak mı? Normalde kullanılan bellek (yeşil) oldukça düşük kalırken önbelleğe alınan belleğin çok fazla artmasına neden olur?

İşte bir örnek htop raporunun ekran görüntüsü.

    
sordu zachd1_618 31.07.2013 21:07

1 cevap

34

önbelleğe alınmış bellek kullanılır; böylece bir dosyayı veya klasörü her açtığınızda HDD'nin okunması gerekmez. Yani bir şeyi önbelleğe aldığınızda, bir diskin kaydedilmesini sağlar, bu sayede zaman tasarrufu sağlar ve bu nedenle Ubuntu'nun mümkün olduğunca önbelleğe alınmasını sağlar.

Kullanılmadığı için boş belleğin gerçekten iyi olmaması, belleğe sahip olmanın erişim sürelerini kısaltır ve performansı artırır. Bu nedenle, önbelleğe alınmış bellek, herhangi bir program tarafından kullanılmadığı için boş bellek olarak görülebilir, sadece orada kullanılabileceklerin bir yedeği olacaktır.

Önbelleğe alınmış bellek + boş bellek, kullanılabilir bir bellekle aynıdır, çünkü bir programın alana ihtiyacı varsa önbelleğe alınmış bellek temizlenir. Bu nedenle, RAM'in çok fazla olması, özellikle ağır RAM kullanımı olan programlar kullanıyorsanız, genel olarak Ubuntu'nun performansını artıracaktır.

    
verilen cevap Alvar 31.07.2013 21:12

Etiketlerdeki diğer soruları oku