LaTeX ve R için iyi bir kurulum nedir?

19

Bunun bu soru için uygun yer olup olmadığından emin değilim, bu yüzden özür dilerim.

Windows'dan Ubuntu'ya geçmek veya en azından pencerelerin yanında ek bir işletim sistemine geçmek istiyorum. Daha önce Ubuntu'yu denedim, ancak bulduğum metin editörlerini ve R konsolunu hiç sevmedim. Yapmam gereken temel şeyler, R paketini programlamak, paketleri derlemek, C ++ (Rcpp + satır içi) ile derlemek ve LaTeX belgelerini (Sweave ile) yazmaktır.

Yani merak ediyordum:

 • Ubuntu, istatistiksel programlama için iyi bir Linux dağıtımı mıdır?
 • Ubuntu için iyi bir metin editörü nedir?
 • Ubuntu için iyi bir R konsolu / IDE nedir?
 • Ubuntu için iyi bir LaTeX editörü / dağıtımı nedir
sordu Sacha Epskamp 23.05.2011 17:07

5 cevap

3
 1. Evet, bildiğim bazı insanlar WinEdt'den biraz zor geçtiğini biliyorlar.
 2. Ubuntu'daki varsayılan metin editörü olan gedit'i beğenirim, ancak diğer birçok metin editörü de iyi. Kişisel tercih meselesi.
 3. Ubuntu Yazılım merkezinde RKWard'ı deneyin.
 4. "LaTeX" için Ubuntu yazılım merkezinde arama yaparak bazı iyi sonuçlar elde edersiniz. Texmaker'ı deneyebilirim.
verilen cevap nickguletskii 23.05.2011 17:26
15

Sırada:

 1. Evet, R paketleri iyi korunur ve RAN'ın RAN yapılarını elde edersiniz, böylece geride kalmanıza bile gerek yoktur.
 2. Emacs'i severim. (Ayrıca StackOverflow ve editör seçiminde diğer StackExchange sitelerinde düzinelerce gönderiye bakın.)
 3. Emacs'i ESS ile beğeniyorum. (R editör seçimleri için Dito.)
 4. Emacs'i AucTex ile beğeniyorum.

Tümü bir kenara çekerken, birçok R Çekirdek üyesi aynı Emacs + ESS + AucTex kombinasyonunu kullanır.

Ayrıca, Emacs'i uzun vadede iyi bir şey olarak öğrenirken, Ubuntu'da R, LaTeX ve C ++ için kullanılabilecek birçok iyi editör var. Bazı insanlar Geany gibi görünüyor; Ben de uygun bir şey bulabileceğine eminim.

    
verilen cevap Dirk Eddelbuettel 23.05.2011 17:44
4

İşte iki sentim:

 1. Evet. Ben bir istatistikçiyim ve neredeyse on yıldır Linux tabanlı İşletim sistemlerini profesyonel olarak kullanıyorum. SAS, SPSS, Stata ve elbette, R, Unix sistemlerinde evde tam olarak kendini hissettiren tüm önemli istatistik yazılımların GNU / Linux sürümleri vardır. Ayrıca, Linux dağıtımları rakiplerinden daha az kaynak-aç olma eğilimindedir, bu yüzden programlarınızın GNU / Linux üzerinde Windows veya Mac'ten daha hızlı çalıştığını bile fark edebilirsiniz.
 2. Emacs, güç kullanıcıları arasında gerçekten popüler, ancak basit bir metin düzenlemesi için LibreOffice Writer'i tercih ediyorum (özellikle Microsoft Word kullanıcıları ile çalışırken).
 3. Favori R IDE bir mil tarafından RStudio ( İşte ) 'dir! Henüz kararlı değil ve birkaç can sıkıcı böcek var, ama işinizin kalitesini tehlikeye atacak hiçbir şey yok. Çok sezgisel buluyorum ve Microsoft ve Apple makinelerinde çalıştığım için çoklu platformun iş akışımma gerçekten yardımcı olduğunu düşünüyorum.
 4. LaTeX'i R ile kullanıyorsanız, RStudio'nu ele geçirdiniz! LaTeX'in yanı sıra LaTeX + Sweave veya knitr'in de yazılmasını ve derlenmesini sağlar. RSTudio'nun LaTeX editörü iyi, ancak daha karmaşık metinler yazıyorsanız ve daha fazla özellik içeren bir şey istiyorsanız (uzun belgelerin içinde kaybolmak oldukça kolay), Texmaker ( İşte ); Muhtemelen sorduğun tüm özelliklere sahip ... ve sonra biraz!
verilen cevap Waldir Leoncio 19.08.2013 22:25
2

Lateks için Texmaker gibi. Yazılım Merkezi'nden indirebilirsiniz, ancak güncelliğini yitirmiş olduğundan, en son sürümü web sitelerinden almanızı öneririz. Alternatif olarak, Kile 'a da bakabilirsiniz.

Seçtiğiniz editörden bağımsız olarak, TexLive gibi bir Lateks derleyicisine ihtiyacınız var, ayrıca yazılım merkezinde de.

    
verilen cevap Bart 23.05.2011 20:37
2

Kile, benim en sevdiğim LaTeX editörüm olabilir, ancak KDE masaüstünün yaklaşık% 40'ına bağlı olarak aşağı doğru bir dezavantajı var. (Bu gerçekten büyük bir anlaşma değil, ama Kubuntu ile Ubuntu'dan daha iyi bütünleşiyor.) Başka bir dezavantajı, TeXLive'ı bir sebepten dolayı ayrı ayrı kurmak zorunda olmanız. Bir artı Kile, BibTex yönetimini bir araya getiren JabRef ile bütünleşiyor.

Bir sonraki seçim TexMaker. TexMaker ile ilgili en güzel şeylerden biri, tüm temel LaTeX bileşenlerini bağımlı olarak kullanmasıdır, bu yüzden TexMaker'ı yüklemek de belgelerinizi derlemek için ihtiyacınız olan her şeyi yükler. (3+ yıl içinde eksik bulduğum tek şey, gönderdiğim bir el yazması için Elsevier belge sınıfını kullanması gereken bir yazıydı - bu ek bir pakette idi.) Yine de JabRef entegrasyonu yok.

Windows'ta (veya Mac'te TeXShop) LaTeX + WinEdt'i yüklemek için kullanıyorsanız, TeXMaker ile kurulum hoş bir sürpriz: Yazılım Merkezi'nde arayın, kurun, bir kahve alın ve gidin. geri döndüğünde gitmeye hazır olacaksın. (veya komut satırına aldırmazsanız sudo apt-get install texmaker.)

Hem Kile hem de TexMaker birçok giriş dosyasıyla daha büyük projeleri ele alır; Kile, tüm referansların güncellenmesi için otomatik olarak (örneğin) PDFLaTeX + BibTeX + PDFLaTeX (x2) çalışmasını sağlayan güzel bir Quick Build'a sahiptir.

    
verilen cevap Sean Fitzpatrick 29.05.2011 07:28

Etiketlerdeki diğer soruları oku