Güncelleme yöneticisi (Yazılım Güncelleyici) için komut satırı eşdeğeri nedir?

21

Yaptığımda

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Bazen Ubuntu GUI Güncelleme Yöneticisi'nin bazı öğeleri kalmaya devam eder. Örneğin. “Genel Linuux çekirdeği”.

Ayrıca sudo apt-get dist-upgrade olduğunu biliyorum, ancak diğer şeylere dokunuyor.

Sorum şu; GUI güncelleme yöneticisinde gösterilen öğelerin kalanını güncellemeyi sağlayan başka bir komut satırı seçeneği nedir (ancak başka herhangi bir şeye dokunmuyor). Başka bir deyişle, komut satırı eşdeğerini arıyorum.

DÜZENLEME: Bu soru, daha yeni sürümlerde (örneğin 16.04) Yazılım Güncelleyicisine eşdeğer olan güncelleme yöneticisine, @Eliah Kagan dikkat çekti.

    
sordu Xah Lee 26.01.2013 05:49

5 cevap

20

Flimm yorumladı , yanıt gerçekten sudo apt-get dist-upgrade ( sonra sudo apt-get update çalıştırılıyor, bu GUI paket yönetim araçları otomatik olarak eşdeğerdir). Bu, en azından Yazılım Güncelleyiciyi çalıştırmaya en yakın şeydir (eski sürümlerde Güncelleme Yöneticisi denir).

apt-get upgrade sürümünü çalıştırmak, yeni sürüme geçirilebilen paketleri yükseltecek:

  • bazı sürümüne, ve yüklenmemiş paket yüklemeden
  • herhangi bir paket kaldırmadan.

Güncelleme Yöneticisi her iki şeyi de yapabilir, bu yüzden apt-get dist-upgrade bu değere oldukça yakın.

  • sudo apt-get dist-upgrade 'yi çalıştırmak, tek başına Ubuntu sisteminizi daha yeni bir sürüme yükseltmeyecektir. Aslında, Debian'dan farklı olarak, apt-get dist-upgrade , yeni bir sürüme yükseltmek için desteklenen yol değildir. Debian'da (ve Ubuntu'da, bazen başarısız olabilir ve desteklenmez), /etc/apt/sources.list 'de listelenen tüm depoları bir sonraki sürüm için depolara değiştirerek ve sudo apt-get dist-upgrade çalıştırarak, Bir sonraki sürüm.

apt-get dist-upgrade paketi kaldırabileceğinden (ve istemediğiniz yeni paketleri yükleyebildiğinden), y tuşuna basmadan önce ne yapmak istediğinin açıklamasına bakmak her zaman en iyisidir.

Bu nedenle, sudo apt-get -y upgrade çalıştırması genellikle makulsa, -y bayrağı, dist-upgrade ile nadiren kullanılmalıdır.

sudo apt-get upgrade ile yeni çekirdek sürümleri elde etmemenizin nedeni, bunların her birinin ayrı ve farklı adlandırılmış paketler tarafından sağlanmış olmasıdır. (Çekirdek sürümü ismin dışındadır.) Bu, eski bir çekirdeğin daha yeni bir çekirdeğin yanında (ve GRUB menüsünde aralarında seçim yapabilmesinin) kurulmasını kolaylaştırmak içindir.

Yükleme için yeni çekirdek paketlerinin otomatik olarak sunulması, bir metapackage ( linux-image-generic ) yüklendi. Ubuntu sürümünüz için yeni bir çekirdek çıktığında, çekirdek meta paketiniz yükseltilir ve bu meta paketin yükseltilmiş sürümü yeni çekirdeği bir bağımlılık olarak listeler (eski çekirdeğin yüklenmeye devam etmesini engellemeden).

sudo apt-get dist-upgrade 'yı kullanmak istemiyorsanız, sudo apt-get upgrade ' yi çalıştırdığınızda tutulan olarak listelenen paketleri tek tek her zaman manuel olarak yükseltebilirsiniz. Bunu yapmak için "yükleyin": sudo apt-get install packagename .

    
verilen cevap Eliah Kagan 03.04.2013 20:58
7

Eğer yazılım güncelleme penceresini komut satırından açmak istiyorsanız (ki bu benim elde ettiğim şey buydu, bunun nedeni çoğunlukla bu yüzden arandım ve bu yüzden hedefim olduğu için buraya geldim) Kendinize GUI penceresine root erişim izni verin (bunu remoting yapmak için bir izin sorunum vardı)

sudo update-manager
    
verilen cevap QuestionReality 24.11.2015 07:50
1

Az önce bu cevabı buldum ama kaynağı kaybettim, bu yüzden kredilemedim ...

Aşağıdaki komut, çekirdeğe sahip olan paketi bir bağımlılık olarak kuracak ve böylece çekirdeğinizin doğru olanı seçerek güncellemelisiniz.

14.4 yüklemem, çekirdek dışında 14.10'a yükseltildi. Benim durumumda, 3.13.0.x sürümlerinin güncellemeleri olmasına rağmen, çekirdek 3.13.x'den 3.16.x'a güncellendi. Görünüşe göre 3.13 bir LTS çekirdeği değildi.

sudo apt-get install linux-image-generic
    
verilen cevap Owen 10.03.2015 06:18
0

Muhtemelen yanlış yer ama yapmak istediğine inanıyorum:

apt-get -f install

Bu olağanüstü bağımlılıkları temizler

    
verilen cevap kgingeri 26.01.2013 05:57
0

apt komut satırı yardımcı programları, gui eşdeğeriyle tam olarak aynı düzeyde rahatlık sağlamaz ( software updater ). % Co_de%, yeni paketlerin indirilmesi ve yüklenmesi anlamına gelirken, bu, ubuntu gui yardımcı programının gerçekleştireceği yeni bir ubuntu (veya debian) sürümünün varlığını algılamayacaktır. . Eksik kısım, apt-get dist-upgrade 'yi (ya da /etc/apt/sources.list ' deki ilgili dosyaları - ama muhtemelen bunlara sahip değilsiniz), yeni sürümün içerdiği /etc/apt/sources.list.d/ 'sini ve depoların nerede olduğunu söylemek.

Örneğin, ütopik adresinden canlı 'a apt için, dist-upgrade ' yi açabilir ve hızlı bir arama yapabilir ve /etc/apt/sources.list 'nin yerini% olarak değiştirebilirsiniz. % co_de ve sonra utopic CLI komutunu çalıştırın. Daha güvenli bir yol, bu dosyadaki satırları çoğaltmak ve arama yapmak ve sadece bu çoğaltılmış satırlarda değiştirmek ve böylece ütopik depoları tutmak olabilir.

Daha fazla bilgi için dosya biçimini ve nasıl düzenleneceğini açıklayan vivid adresindeki kullanıcı sayfasına bakmanızı öneririz.

    
verilen cevap didierc 28.05.2015 11:21

Etiketlerdeki diğer soruları oku