GParted genişletilmiş bölümleri yeniden boyutlandıracak

19

Ben çift önyükleme pencereleri 7 ve Ubuntu 12.04 LTS var ve Ubuntu bölümümde daha fazla alana ihtiyacım olduğuna karar verdik. Windows 7 bölümümü ( gparted ) küçültmek için bir Live CD'de /dev/sda3 kullandım, ancak linux bölümümü ( /dev/sda4 ) barındıran genişletilmiş bölümü ( /dev/sda6 ) yeniden boyutlandırmaya çalıştığımda, sağ tıklama seçenekleri grileştirilmiş ve genişletilmiş bölümün yanında bir anahtar var.

Oda vermeden önce genişletilmiş bölüm içindeki bölümleri yeniden boyutlandırdım, ancak şimdi bununla daha fazla devam edemem ve genişletilmiş bölümü büyütmem gerekiyor. Boş alan genişletilmiş bölümün solunda yer alır ve doğrudan sağa doğru az miktarda boş alan vardır.

Ayrıca, genişletilmiş bölüm içinde /dev/sda5 ( ntfs ), bunun üzerinde ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yok, ancak alanın büyük bir kısmı (3.42GB) kullanılıyor, /dev/sda6 ( ext4 , mount) point: / ), Linux'lu bölümüm ve /dev/sda7 ( linux-swap ). Umarım bu konuda bana yardımcı olabilirsiniz çünkü genişletilmiş bölümü yeniden boyutlandırmaya çalışırken gerçekten bir şeyleri mahvetmek istemiyorum.

    
sordu Magnum Frost 06.11.2012 22:37

1 cevap

26

LiveCD ortamınız genişletilmiş bölümün içindeki takas bölümüne değiştiği için genişletilmiş bölümün kilitli olması muhtemeldir.

Takas bölümüne sağ tıklayın ve "Takasla" yı seçin

    
verilen cevap Sergey 06.11.2012 22:47

Etiketlerdeki diğer soruları oku