Firefox'ta TTF yazı tiplerinin bağlarını (tt, ti, fi, ff vb.) nasıl giderebilirim?

20

Belli Windows yazı tiplerinde, bağlama karakterlerinin katlanıp iki harfi kalınlaştırdığı görünen bir görüntü sorunu vardır. Firefox'ta Helvetica'yı kullanan bir e-postanın ekran görüntüsü:

Gördüğünüz gibi, çapraz karakterlerin ( t ve f ) birbirine bağlanması ve i gibi harfler ile ilgili bir şey gibi görünüyor.

Çok uzun bir süredir bu problemi yaşadım (birden fazla sistem üzerinde) ve hiç kimsenin benzer sorunları görüp görmediğini merak ettim ve düzeltmek için bir yol buldum.

Not: Bunun sadece Firefox'u etkilediğini düşünüyorum. Chrome ve LibreOffice her ikisi de iyi.

    
sordu Oli 26.04.2012 11:30

5 cevap

23

Libre Office dahil olmak üzere tüm uygulamalarla birlikte çalışacak bir diğer çözüm, Aldeby :

~/.fonts.conf dosyasını düzenleyin veya oluşturun ve bu kodu ona yapıştırın:

<match target="font" >
<edit name="embeddedbitmap" mode="assign">
<bool>false</bool>
</edit>
</match>

XML yapısını koruduğunuzdan emin olun.

Oturumu kapatın ve tekrar ve Calibri (ve diğer bazı yazı tipleri) daha iyi görünecektir (çirkin bitmap ikameleri tamamen devre dışı olduğundan, aslında burada verilen diğer cevaplardan bile daha iyi).

    
verilen cevap Calimo 12.09.2012 14:15
8

bitişik harfler 'i devre dışı bırakma (bkz. Calimo'nun fonts.conf yanıtı ) yanlış yön! Calibri , ama aynı zamanda tipografinin güzelliğini de ortadan kaldırıyor. Farkı söyleyemedikçe yazı tipini daraltmaya benzer.

Bunu, sistemim için Calibri yazı tipini kaldırarak, Carlito yükleyerek çözdüm, "Calibri ile" metrik uyumlu ve "bir eşleme girişi" ile paketlenmiştir fontconfig (local.conf) ve "font önbelleğimi yenilemek:

$ rm ~/.fonts/microsoft/CALIBRI*
$ sudo apt install fonts-crosextra-carlito
$ fc-cache

Sonra Carlito'nun Calibri için geçerli olduğunu doğrulayabilirsiniz:

$ fc-match Calibri
Carlito-Regular.ttf: "Carlito" "Regular"

Microsoft'un Calibri'yi kaldırmadan önce, Calibri'yi kullanan ve ekran görüntüsü alan LibreOffice'de bir test belgesi kaydettim. Bunu yaptıktan sonra LibreOffice'i bıraktım, tekrar açtım ve sonra test dokümanımı yükledim. "Calibri" font adı, bunun ikame edildiğini belirtmek için italik hale getirildi. Bu değiştirilen sürümün ekran görüntüsünü aldım ve orijinalin altına yapıştırdım:

Yukarıdaki metin, Microsoft'un Calibri'nin Carlito'nun yukarısında fontconfig ile eşleştirildiği 13t Calibri'nin bir çift ekran görüntüsüdür. LibreOffice 5.0.5.1 tarafından oluşturulan, kalın, biçimlendirilmemiş, "çift karakter aralığı" etkin değil.

Carlito Calibri'ye oldukça yakın, ligatures düzgün bir şekilde işleniyor ve genel olarak daha güzel.

Aynı şeyi Caladea ile de yapabilirsiniz. //en.wikipedia.org/wiki/Cambria_%28typeface%29">Cambria ile fonts-crosextra-caladea ve Google’ı kullanabilirsiniz Croscore yazı tipleri Arial için Arimo, Tinos ve Cousine, Times New Roman ve fonts-croscore ile Courier Yeni . Debian'ın Kalibri ve Cambria Yazı Tiplerini Değiştirme wiki'de daha fazla bilgi edinin.

Peki Helvetica ne olacak?

Bu soru, Apple’ın tercih ettiği Helvetica yazı tipini soruyor sans-serif yazı tipi. Microsoft, Calibri olarak değiştirilmeden önce Arial tercih etti. Varsayılan Linux eşlemesi dağıtıma göre değişir, ancak genellikle ya Nimbus Sans L veya başka bir şekilde Kurtuluş Sansı , örneğin

$ fc-match Helvetica
n019003l.pfb: "Nimbus Sans L" "Regular"

Eğer bunu çalıştırırsanız ve Arial alırsanız, yukarıda açıklanan bağlama problemine sahip olmak için oldukça iyi bir sebeptir - Arial harika bir font değildir.

Helvetica, onu çevreleyen bir kültüre sahiptir ve Helvetica ile tamamen uyumlu bir yazı tipi bulamıyorum. Arial (ve Liberation Sans ve çatalı dahil olmak üzere Arial ile metrik olarak uyumlu yazı tipleri, Arimo , aynı karakter genişliğine sahipler. "çoğunlukla" metrik uyumludur; metin, Helvetica ile aynı şekilde sarılacaktır. Özgür fontlar arasında, Liberation Sans ve Nimbus Sans görünüyor .

Ayrıca, arkasında büyük paralar bulunan yeni bir font olan IBM Plex de var [ 1 " tiranlığından kurtuldu. [ 2 ] Tasarlamak İçin Görevleri . Plex, Helvetica'nın ya da diğer yazı tiplerinin tümüyle uyumlu olmasa da, Helvetica'nın (aynı zamanda serif ve monospace yazı tiplerinin yanı sıra yoğunlaşmış sansların yanı sıra serif ve monospace yazı tiplerine de sahiptir) yerini alacak şekilde tasarlanmıştır. Yazı tipi Squirrel, Plex yazı tiplerinin örnekleri hakkında iyi bir görüşe sahiptir.

    
verilen cevap Adam Katz 06.02.2016 03:32
6

lgarzo'nun cevabı , "noligs" sınıfına sahip web sitelerinde yalnızca çalışır metin (çoğu web sitesi yok).

Tüm web sitelerindeki bağları global olarak devre dışı bırakmak için, aşağıdaki satırı userChrome.css dosyanıza ekleyin:

* { -moz-font-feature-settings: "liga" 0; }

Bunu yapmanın en kolay yolu Şık ile yeni bir stil oluşturmaktır. uzatma.

    
verilen cevap Calimo 05.07.2012 11:09
4

Resme bakarken aklıma birkaç açıklama geldi:

 • Metinlerin geri kalanı ise, bitişik harfler anti-aliased gibi görünüyor. Bu nedenle normal metinden daha şişman görünüyor (inkar edememem de aynı şekilde cesur görünüyor).
 • AFAIK Helvetica yazı tipi standart bir standart olmayan yazı tipidir , yani varsayılan Windows yüklemeleriyle birlikte gelmez. Yüklü mü, yoksa farklı bir yazı tipi mi?

Sorunun, yazı tiplerini / karakterleri doğru olarak desteklemeyen yazı tipini temel aldığını düşünüyorum.

FF'deki ligatürleri aşağıdaki CSS kuralıyla devre dışı bırakabilirsiniz:

/* disable common ligatures, usually on by default */
.noligs { -moz-font-feature-settings: "liga" 0; }

Kaynak: CSS Referansı: Mozilla Uzantıları

    
verilen cevap lgarzo 26.04.2012 12:02
0

Calimo'nun yanıtına ek olarak, Archlinux kullanıcıları İşte - bitmap yazı tiplerini devre dışı bırakma yardımını bulabilir

Yerel bir yapılandırma dosyası oluşturulmasını önerdi ~ / .config / fontconfig / conf.d / 20-no-embedded.conf, ama sistem geniş bir seçenek için gittim

sudo touch /etc/fonts/conf.d/20-no-embedded.conf
sudo chmod 777 /etc/fonts/conf.d/20-no-embedded.conf
nano 777 /etc/fonts/conf.d/20-no-embedded.conf

<?xml version="1.0"?>
<!DOCTYPE fontconfig SYSTEM "fonts.dtd">
<fontconfig>
 <match target="font">
  <edit name="embeddedbitmap" mode="assign">
   <bool>false</bool>
  </edit>
 </match>
</fontconfig>

Ardından uygulamayı tekrar başlat (benim durumumda thunderbird)

    
verilen cevap Uzumaki D. Ichigo 02.06.2017 18:50

Etiketlerdeki diğer soruları oku