Kullanıcı ayarlarını ve verileri yeni makineye nasıl geçiririm?

49

Ubuntu’da yeniyim ve yakın zamanda bilgisayarımda kullanmaya başladım. Bu bilgisayarı yeni bir makineyle değiştireceğim. Verilerimi ve ayarlarımı nettop'a aktarmak istiyorum. Hangi yönleri dikkate almalıyım?

Açıkçası, verilerimi taşımak istiyorum. Yalnızca tüm ana klasörü kopyaladığımda hangi şeyleri kaybederim?

Bu bir ev bilgisayarıdır (kurumsal değil), bu nedenle kullanıcı hakları ve diğer güvenlik sorunları endişe verici değildir, ancak dosyaların yeni makinede erişilebilir olması gerekir!

Lütfen, yeni makinenin bir optik sürücüye sahip olmayan ve eski SATA diskini ona takmama izin vermeyen bir nettop olduğunu göz önünde bulundurun, böylece herhangi bir veri aktarımı ev ağıyla yapılmalıdır. hem eski hem de yeni makinenin açık olduğunu ve ev LAN'ına bağlı olduğunu) ve sınırlı kapasiteye sahip bir USB thumbdrive'ım var (2GB).
Bu genel uygulanabilirliği sınırlayabiliyor gibi görünüyor, ancak Aslında daha fazla genel yap.

    
sordu Torben Gundtofte-Bruun 10.02.2011 14:07

9 cevap

39

Kullanıcı ayarları, tasarım tarafından Giriş klasöründe saklanır. Yani, /home/your-username 'sini yeni bilgisayarınıza kopyalarsan, iyi olmalısın ...

... ama uyarılar var:

 • İzinler. "Program" (shellscripts, custom build programları) ana klasöre konulduğu yaygındır. İzinleri korumak için, --preserve=mode anahtarını ( cp kullanarak) veya -p ( tar kullanarak)
 • kullanın.
 • Kullanıcı Kimliği / Grup Kimliği. Kullanıcı adları her iki sistemde eşit olsa bile, kullanıcı kimliği gerekmez. Genellikle, bu bir sorun değildir, ancak UserID'de komut dosyaları / programlar / ayarlar aktarıyorsanız, kullanıcı kimliğinin ve grup kimliğinin hedef sistemde aynı olması gerektiğinden emin olmalısınız.
  Geçerli kullanıcı kimliği ve grup kimliğini id dosyasını yürüterek bulabilirsiniz. Örneğin, "kullanıcı adınız" kullanıcı kimliğini değiştirmek için sudo usermod --uid 1234 your-username dosyasını çalıştırın. GroupID değerini değiştirmek için sudo groupmod --gid 1234 your-username dosyasını çalıştırmanız gerekir.

Ayarlar (Firefox profili, görünüm, ...) genellikle gizli klasörlerde (veya dosyalarda) depolanır. Gizli klasörler / dosyalar, Firefox (ve diğer Mozilla uygulamaları) için .mozilla gibi bir nokta ile öneklenir.

Güvenlik bir sorun olmadığı için ve kopyalama işini olabildiğince hızlı bir şekilde yapmak istiyorsanız, netcat ve katran programlarının bir kombinasyonunu öneririm. Her iki uygulama da varsayılan olarak yüklenir. Her iki bilgisayardaki güvenlik duvarlarının, 8888 hedef portuna (kaynak bilgisayar) ve erişim noktası 8888'e (hedef bilgisayar) giden erişimin devam etmesine izin verdiğinden emin olun. Nettopu bilgisayara ekleyin, böylece komutları hızlı bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Kaynak bilgisayarda, geleneksel netcat programının yüklü olması gerekir (BSD bir değil, İsviçre Çakısı, a.k.a.). Bunu yapmak için netcat-traditional paketini yükleyin. Geleneksel netcat programını varsayılan olarak da yapılandırmak isteyebilirsiniz. Netcat-geleneksel yüklemek ve varsayılan olarak kullanmak için komutlar:

sudo apt-get install netcat-traditional 
sudo update-alternatives --set nc /bin/nc.traditional

Kaynak bilgisayarda, bir terminalde sonraki komutu yazın (henüz Enter'a basmayın):

 tar cz -C/home $(whoami) | nc -l -p 8888 -w 10

Açıklama:

 • kat, dosyaları paketlemek için kullanılan bir yardımcı programdır
 • cz c böyle dolu bir dosyayı yeniden düzenler ("tarball")
 • Dosya boyutu, dosya boyutunu azaltmak için G Z ip algoritması kullanılarak sıkıştırılır.
 • -C/home $(whoami) , çalışma dizinini /home olarak değiştirir ve kullanıcı adı klasörünüzü koyar. Alternatif olarak, your-username klasörünüzü tarball'a yazabilirsiniz
 • Makineler arasında kolayca bağlantı kurmak için nc (netcat) kullanılır.
 • -l : Dinleme modu, diğer makinelerin geçerli makineye bağlanmasına izin verir.
 • -p 8888 : 8888 numaralı bağlantı noktasını dinler (rastgele seçilen sayı, 1024'ten başka herhangi bir sayı olabilir)
 • -w 10 : 10 saniye sessizlikten sonra netcat'i kapatın. Bu zamana kadar bu kaynak bilgisayara bağlanmalısınız.

Şimdi hedef bilgisayara (nettop) gidin. Dosyaları hedef makineye eklemek için, (henüz çalıştırmayın) yazın:

nc 192.168.1.2 8888|tar xzp -C/home
 • 192.168.1.2 , kaynak bilgisayarın IP adresidir. IP adresini almak için şunu çalıştırın: kaynak makinede ifconfig
 • 8888 , kaynak makinede girilen bağlantı noktası numarasıdır
 • xzp : e x , G Z ip sıkıştırılmış tarball'ları p izinleri saklı tutar.
 • -C/home : your-username klasörünü /home/your-username 'ye çıkarır
 • İsteğe bağlı olarak, -v anahtarını ayrıntılı ayıklama için tar komutuna ekleyin, böylece ilerleme hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Bu, kopyalama işlemini yavaşlatabilir çünkü her dosya yazdırılmalıdır.

Şimdi kaynak bilgisayara gidin, sunucu komutunu çalıştırmak için Enter tuşuna basın. Hızlı bir şekilde nettopunuza geçin ve istemci komutunu çalıştırmak için Enter tuşuna basın.

Herhangi bir sorunuz varsa, aşağıdaki yorum alanını kullanın.

    
verilen cevap Lekensteyn 10.02.2011 15:37
16

Yazılım paketleri için aşağıdakileri okumalısınız: İşte

oldmachine$ sudo dpkg --get-selections > installedsoftware
newmachine$ sudo dpkg --set-selections < installedsoftware
newmachine$ sudo apt-get --show-upgraded dselect-upgrade

Ayarlar ve veriler için biraz daha karmaşık :-(  Ayarların çoğu, ana klasörünüzde saklanır, bu nedenle HOME'unuzun bir yedeğini almanız hileyi yapabilir ... Ama sonra elbette bu, / etc yapılandırmasında saklanan sistem uygulamalarını kapsamaz.

    
verilen cevap Little Jawa 29.07.2010 16:40
12

Uygulamalar için tüm ayarların çoğunluğu, giriş klasörünüzde varsayılan olarak gizlidir. Nautilus'ta Ctrl+h tuşuna basarsanız bu klasörleri görürsünüz. Konfigürasyonlar için ihtiyaç duyduğunuz klasörleri rsync yapmanın en kolay yolunu buldum. Bunun gibi bir şey:

rsync -avz [email protected]:/home/me/.foo [email protected]:/home/me/.var [email protected]:/home/me/.ack [email protected]:/home/me/.bar /home/me/

Ayrıca, tüm ana klasörünüzü yeni makineye yeniden senkronize edebilirsiniz - ancak bu, kurulumlarınıza bağlı olarak sorunlara neden olabilir.

    
verilen cevap Marco Ceppi 29.07.2010 16:42
12

Ubuntu devleri üzerinde çalışıyor, buna OneConf denir.

    
verilen cevap akshatj 03.08.2010 14:54
7

Bir makinede sevdiğiniz bir kurulumunuz varsa, bunu basitçe kopyalayabilirsiniz. Makinelerin, aynı mimariyi çalıştırdıkları sürece (32-bit ya da 64-bit, yani i386 ya da amd64 ya da ...) farklı donanımları olması fark etmez.

İşte bunu yapmanın bir yolu. Biraz uzun ama oldukça düşük teknolojidir. Birçok varyasyon mümkündür.

 1. Yeni makinenin diskini mevcut makineye takın (veya tersi).
 2. Mevcut kurulumdan Önyükleme .
 3. Yeni diski ayarlayın :
  • Diskler aynı boyuta sahipse: bölüm aracını başlatın (Sistem / Yönetim / GParted,% co_de paketi%) ve eski diski yeni diske kopyalayın.
   • Bir makinenin diskini daha sonra başka bir makineye takarsanız, karışıklıklardan kaçınmak için dosya sistemlerinin yeni benzersiz tanımlayıcılarının kopyalarını vermelisiniz. Ext2 / ext3 / ext4 dosya sistemi için gparted gibi bir komut kullanın, burada sudo tune2fs -U $(uuidgen) /dev/sdz1 yeni disktir ve sdz bölüm numarasıdır.
   • Hacimlere ad atadıysanız, farklı adlar atamak isteyebilirsiniz.
  • Aksi takdirde, yeni diske GParted veya System / Administration / Disk Utility ile bölümler kurun ve bunları biçimlendirin. Her iki diskte de aynı boyuta sahip bölümleriniz varsa, bunları GParted'de kopyalayabilirsiniz.
 4. Yeni kurulumun şu anda Rehber'de görünmesi gereken kök bölümünü bağlayın .
 5. (Tüm diski kopyaladıysanız bu adımı atlayın.) Eski kurulumun kök bölümünden verileri yenisiyle kopyalayın . Bu adımda izinlerin ve dosya sahipliğinin korunmasının hayati önem taşıdığını ve bunun süper kullanıcı (root) olarak yapmanız gerektiğini unutmayın. Bunu yapmanın Ubuntu GUI yolunun ne olduğunu bilmiyorum. Komut satırında 1 dosyasını çalıştırın (yeni kök bölümünün bulunduğu konuma göre sudo cp -ax / /media/disk9 değiştirin).
 6. Bu bölümü (veya diski) 3. adımda bir bütün olarak kopyalamazsanız, sahip olabileceğiniz başka bir bölüm için (örneğin, ayrı bir ev bölümü) önceki iki adımı tekrarlayın.
 7. Yeni yüklemeyi kesinleştir ( /media/disk9 dizinine monte edildiğini varsayarak):
  • Yeni makinenin adını ayarlamak için /media/disk9; adjust as needed değerini düzenleyin. Ana makine adının diğer oluşumları için /media/disk9/etc/hostname altındaki dosyaları kontrol edin - /media/disk9/etc/ , /media/disk9/etc/hosts vb. İçinde görünebilir.
  • Bir ssh sunucusu çalıştırıyorsanız, /media/disk9/etc/mailname 'yı kaldırın. Yeni yüklemeyi başlattığınızda sunucu yeni anahtarlar oluşturacaktır.
  • Ağı /media/disk9/etc/ssh/ssh_host_*_key* düzenleyerek yapılandırdıysanız, yeni yükleme için /etc/network/interfaces değerini düzenleyin.
  • İsteğe bağlı olarak, varsa /media/disk9/etc/network/interfaces dosyalarını kaldırın, böylece diskleriniz ve ağ arabirimleriniz yeni makinede aynı adları ( /etc/udev/rules.d/70-persistent-*.rules , sda ,…) yeniden kullanır.
  • Tescilli video sürücüleri (ATI veya Nvidia) kullanıyorsanız ve yeni makine aynı sürücüyü kullanmıyorsa, eth0 'yi /media/disk9/etc/X11/xorg.conf ' ye taşıyın, aksi halde Yeni makinede bir GUI'ye önyükleme yapmak.
 8. Diski yeni yüklemeyle birlikte taşıyın
 9. .
 10. Diski bir bütün olarak klonlamadıysanız, canlı bir CD / USB'yi açın ve bootloader 'ı onarın.
 11. Yeni yüklemeden önyükleme yapın ve gerekli herhangi bir sol geçiş geçiş adımı yapın:
  • Yeni tescilli sürücüler (Sistem / Yönetim / Donanım sürücüleri) yüklemeniz gerekebilir.
  • Ağ Yöneticisi aracılığıyla bir statik IP adresi kurduysanız, yeni makine için ağ kurulumu yapın.
  • Bir ssh sunucusunu çalıştırırsanız, yeni bir ana makine anahtarı oluşturmak için /media/disk9/etc/X11/xorg.conf.old-machine dosyasını çalıştırın.
verilen cevap Gilles 01.10.2010 20:30
6

Tüm verileriniz ve ayarınız evinizde yaşıyor.

Yalnızca kopyaladığınızda kaybedersiniz:

 • Yüklü programlar. Ancak Sabacon'un bu sorusuna yanıt verdiğine bakın.
 • Ev bilgisayarında sistem geniş konfigürasyonları, bu genellikle sadece fazladan PPA'dır.
 • Sistem genelindeki programlar (genellikle veri dosyaları) (MySQL veritabanları gibi).

Ağ kopyasını oluşturmanın en kolay yolunun şu olduğunu hissediyorum:

 • OpenSSH Server'ı Yükle .
 • Her iki bilgisayarın da ağa bağlı olduğundan emin olun.
 • Yeni bilgisayarda Nautilus'u (dosya tarayıcısı) açın.
 • Görünüm menüsünde "Gizli Dosyaları Göster" seçeneğini işaretleyin.
 • Adres çubuğundaki CTRL + L tuşlarına basın, ssh://ip-of-old-computer/home/ yazın
 • Eski bilgisayardaki kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeniz istenmelidir.
 • GUI kullanarak istediğiniz her şeyi kopyalayın.

    
verilen cevap Javier Rivera 10.02.2011 15:50
4

Dropbox.

Ayarlarımı bir makineden diğerine nasıl yedeklerim ve eğer sabit diskimi tamamen kaybedersem farketmez.

Dropbox bir çevrimiçi yedekleme / senkronizasyon servisidir ve büyük ganimeti başlatır ve bunu ücretsiz olarak alabilirsiniz. Ubuntu Karmic altında ve İş Ortağı havuzlarında kullanılabilir. Nautilus-dropbox adında bir paket arıyorsun. Ya da siteden indirebilirsiniz: İşte

Yukarıda belirtilen kişilerin üzerinde, ilgili ayarlarınızın çoğu /home/yourname/.whatever

altına kaydedilir.

Örneğin, gnome yapılandırma ayarları

altına kaydedilir.
/home/username/.gnome2

Yani senkronizasyonu yapmak için:

Birinci bölüm: Yapılandırma ayarlarını Dropbox'a yedekleyin. (Bu, ayarlarınızın / yapılandırmanızın nasıl olmasını istediğiniz "eski" makinede yer alır.)

 1. Ev dizininize gidin ve olabildiğince çok sayıda "dotfiles" ve dizin bulun. Bunların hemen hepsi kişisel konfigürasyon ayarları ile alakalı olacaktır. (Gizli dosyaları görüntülemek için Nautilus'ta Hit Control + H tuşlarına basın.)
 2. Bu yapılandırma dosyaları dosyalarını Dropbox klasörünüze kopyalamak isteyeceksiniz. LÜTFEN KAYDETMEK İSTİYORSANIZ BİR YEDEKLEME YAPIN.
 3. Ana dosyaları ev dizininizden kaldırın, ardından dosyadan yeni evindeki (dropbox klasörünüzün altında) giriş dizinine bir bağlantı oluşturun. "Alt" tuşunu basılı tutarak dosya / klasörünüzü kendi dizin dizininize sürükleyip bırakarak yapabilirsiniz ve "bağlantı oluştur" u seçebilirsiniz.

İkinci bölüm: (Yeni makinede.) Dropbox senkronize edilmiş yapılandırma ayarlarından bağlantı oluşturun.

 1. "Yeni" makinenizde, yani. yeni Ubuntu, eski ev dizini yapılandırma dosyalarınızı yükler, siler ( VE GERİ GEREKTİRİRSE ). Dropbox'ı yeni makineye yükleyin. Senkronize olmasına izin verin, AKA eski makine ayarlarınızı indirin.
 2. Yeni makine üzerinde yukarıdaki 3. adımı tekrarlayın - Dropbox senkronize klasörlerinden ana dizine kopyalayın.

İşte burada. Artık internet tabanlı ayarlarınız yedeklemeniz ve taşımanız var.

    
verilen cevap emf 01.10.2010 09:05
2

Stipple'a bir bak, bana ilginç geliyor:

"Yüklü uygulamalar, .config dosyaları ve diğer ayarların bir listesini bir couchDB'ye kaydedin. Bu DB'yi Ubuntu One ile diğer bilgisayarlara eşitleyin. Bu uygulama ayrıca bu paketleri ve .config dosyalarını diğer bilgisayarlarınıza da yüklemenize yardımcı olur."

İşte

    
verilen cevap Sabacon 08.11.2010 16:20
0

Mackup , bulut veya sürüm kontrolüne birçok uygulamayı yedekleyebilir. Uzatılması kolaydır, örneğin, ssh eklentisi şu şekilde görünür:

    
verilen cevap ivotron 19.11.2014 23:34

Etiketlerdeki diğer soruları oku