vim yüksek düzeyde nasıl öğrenilir? [kapalı]

75

Vim'in (emacs gibi), onu nasıl kullanacağınızı, kısayollarını vb. öğrendiğiniz sürece programcılar için çok güçlü bir editör olduğunu biliyorum. Gelişmiş bir kullanıcı olmak için hangi adımları ve hangi eğiticileri okuyabilirim?

    
sordu Zango 05.08.2010 15:34

12 cevap

113

Adım 0: türüne dokunmayı öğrenin. Cidden - eğer parmaklarınız anahtarların nerede olduğunu bilmiyorsa vim acı çekecektir. Ve vim'i reddetmiş olsanız bile, yazarak yazmayı programlamanızı iyileştirirsiniz ( Steve Yegge ) zihninizi bağlantı sürtünmesini ücretsiz olarak izleyerek. lot var. software yazıcınızı iyileştirebilirsiniz . p>

Adım 1: Caps Lock ve Escape öğelerini değiştirmek için klavye tercihlerini kullanın - ciddi olarak Caps Lock'u ne sıklıkla kullanıyorsunuz? Vim'i kullanarak her zaman Escape'i kullanacaksınız ve ev sırasındaki mevcut duruma göre büyük bir fark yaratıyorsunuz. Standart Ubuntu masaüstüyle, menülerden geçin: System - & gt; Tercihler - & gt; Klavye - & gt; Layouts sekmesi. Ardından, "Düzen Seçenekleri" düğmesine basın, "Caps Lock tuş davranışı" nın yanındaki üçgeni tıklayın ve "ESC'yi ve CapsLock'i ​​Değiştir" i seçin. (Bunun nasıl yapıldığını not edin - bkz. Bunu 14.04'te nasıl yapacağınız .

2. Adım: Başlamak için vimtutor 'u kullanın. Gvim (altında) bence yardım menüsü) veya komutta 'vimtutor' yazabilirsiniz hat. Zamanınızdan 30-45 dakika sürecek ve sonra parmaklarınız olacak vi / vim'in temellerini biliyorsunuz ve dosyaları klavyenizi pencereden dışarı atmak istiyor.

3. Adım: her yerde vim kullanın. bu konuya bakın. StackOverflow'dan soru komutta vim ve vi tuş bağlarının kullanılmasıyla ilgili ipuçları ve bağlantılar için web tarayıcınızdan, e-postalarınızı oluşturmak için IDE'nizde kas hafızaya anahtar bağları gömmek için vim kullanmanız gerekir.

4. Adım: vim hakkında daha fazla bilgi edinin. Sadece çizmiş olacaksın vimtutor ile yüzey. Yapabilirsiniz

Bir litle öğrenmek sık sık benim tavsiyem olur - orada o kadar çok şey var ki Isırık parçalarına yapışmak bilgi vermenin en iyi yolu olacak sopa.

5. Adım: Kâr:)

    
verilen cevap Hamish Downer 05.08.2010 17:55
21

"vimtutor" form paketi "vim" muhtemelen başlamak için en iyi yerdir.

    
verilen cevap Andres 05.08.2010 15:40
13

İki şey:

  1. Dokunma yazmayı öğrenin. Gerçekten başka yolu yok. Ardından ESC'yi ";;" olarak bağlayın. bu yüzden ev sıranızı asla terk etmek zorunda kalmazsınız: inoremap ;; <esc>

  2. diğer kişilerin .vimrc 'si için github’u arayın s

Ve üçüncüsü: VimCasts

    
verilen cevap loevborg 05.08.2010 17:34
10

İşte

Bu oldukça iyi bir öğretici. Videoları ve benzerleri var.

    
verilen cevap Cody Harlow 05.08.2010 15:37
6

Bu aptalca görünecek, ancak vim'in yardım komutunu öğreneceksin. Yardım sistemi oldukça sezgisel ve gezinmesi kolay.

Yardım, :help yazarak kullanılabilir. Belirli bir konuyu, komut satırına ekleyerek öğrenebilirsiniz (örn.% Co_de%). Bir veya daha fazla karakter yazdıktan sonra sekmeye basarak konulara geçiş yapabilirsiniz.

Yardım, kalın ya da renkli metinle gösterilen bağlantılarla köprülerden oluşur. Bağlantıları & lt; Ctrl -] & gt; imleciniz açıkken & lt; Ctrl-t & gt; geri dönmek için. Yardımdan çıkmak için :help insert yazın.

    
verilen cevap Erigami 05.08.2010 23:02
5

Bazı harika cevaplar. Kesinlikle onu günlük hayata entegre etmeye çalışın ve beyninizi bir anda çok fazla su basmayacağınızdan emin olun. Bunu bir hafta içinde öğrenmek için çok fazla şey var.

İlk başta haftada bir / iki yeni komut / anahtarla başlayın. Onları kullan ve onları beynine sok. Bütün gün bir hile sayfasına başvurmak istemezsiniz.

İnsanlar için yayınladığım gerçekten iyi belgelenmiş bir örnek vim yapılandırma kurulumu var: İşte

Sadece kopyalayıp yapıştırmayın. Vim yapılandırmanıza ne olduğunu anladığınızdan emin olun, böylece sizin için ne yaptığını unutma / yanlış anlama.

ve bazı vim sayfalarını kullanmaya başladım: İşte

    
verilen cevap Rick 20.08.2010 19:13
4

PeepCode'un VIM 1 & amp; 2 mükemmel bir kaynaktır. Ayrıca, Rob Conery'nin blogunu da inceleyebilirsiniz. Oradaki bazı iyi VIM ile ilgili bilgi / bloglar vardır.

    
verilen cevap JPrescottSanders 05.08.2010 16:50
3

kitap kullandım. http://www.vim.org/docs.php">Vim'in web sitesi

    
verilen cevap Umang 05.08.2010 17:00
3

Vim hayranlarına ve kullanıcılarına zarar verebileceğinden, bu yanıt için olumsuz geri bildirim alabileceğimi biliyorum: Önce kendinize ne istediğinizi sorun. Ve eğer vim bu özel görev için en iyi araçsa, diğer bütün cevapların size ne söylediğini yapın.

Ya da daha fazla görüntü ile söylemek gerekirse: Şu an olduğundan daha fazla çekiçle iki kat daha hızlı veya iyi bir şekilde elde etmeye çalışabilirsiniz. Ancak duruma bağlı olarak bir tornavida çekiçten daha fazla yardımcı olabilir. :)

    
verilen cevap Bananeweizen 29.08.2010 19:01
2

Henüz Vim'i henüz öğrenmedim, ancak Firefox için Pentadactyl uzantısıyla yaptığım tüm taramaları yaparak bunu yapmak için daha az zor olacağımı düşünüyorum.

Herhangi bir metin alanı ve komut satırı bir Ctrl T ile Vim normal mod gibi işlenebilir (veya bir ayarı değiştirirseniz otomatik olarak); Ancak, burada pek çok işlemin global olduğu düşünüldüğü için şu anda düşüyor: örneğin p ile yapıştırmaya çalışırken, tamponda bulunan metinle bir URL açılır r ile metnin üzerine yazmaya çalışmak, sayfayı yeniden yükler. Ama GRA'daki metin alanını Control I'e basarak açabilirsiniz, bu yüzden bu gerçekten sorun değil.

Başka bir sorun da, Gmail’i gibi web sitelerini ya da Milk trickier’i hatırlamanız için başka bir moda sahip olduğunuzdan, kullanımı hatırlatmasıdır.

    
verilen cevap daithib8 07.04.2011 20:22
2

Programcı SE’den Vim’i öğrenmeye yeni başlayanların önerileri hakkındaki cevaplara bakın

Cevabımı bu sorudan tekrarlamak için:

O'Reilly kitabından çok şey öğrendim "Vi ve Vim editörlerini Öğrenme" . Okuduğum en iyi Vim kitabı.

Ayrıca kontrol etmenizi de öneriyorum:

verilen cevap Jeromy Anglim 25.05.2011 08:50

Etiketlerdeki diğer soruları oku