Ubuntu'nun mimarisinin şematik bir görünümü var mı?

19

coşkulu, gelişmiş Linux öğrenicisi olarak, genel olarak Linux 'mimarisi / yapısı hakkında genel bir bakış yapmayı çok isterim. Biliyorsun, "büyük resim" gibi.

Neyin kim olduğunu kim, hangi sistemin (örn. X) hangi sistemden (GDM / Gnome / Compiz), a'dan z'ye, önyüklemeden etkileşimli masaüstüne geçtiğini gösteren büyük bir şematik grafiği düşünüyorum. En önemli altyapı hizmetleri (auth, network, cron, ...) dahil.

Belki biraz bunun gibi: İşte ama daha ayrıntılı bir şekilde. Çok kapsamlı grafikler üreten bir bootchart var, ama yine de "büyük resmi" almak için çok detaylı ve zor.

Böyle bir şey var mı? Muhtemelen tüm Sistem için değil, ama belki de tek alt sistemler için?

Bunu aramada sorun yaşadım çünkü "şema" veya "mimari" gibi arama terimlerini kullanmak yanlış yöne işaret etti ("şema" veya linux için CAD yazılımı olarak adlandırılan bir araç).

Herhangi bir bağlantıyı takdir ediyorum. Şematik görünümlere ve bağlantılara ilgi varsa, bu yazıyı bir kullanıcı bir viki yayınına yönlendirebilir mi?

    
sordu joebuntu 13.01.2011 12:48

1 cevap

15

Çok fazla ve çok var. Ne kadar çok bilmek istersen, daha fazla diyagramı kazmak zorundasın.

Bu yaptığım bir. Ama ben sadece daha karmaşık hale geleceğinin farkına vardığımda vazgeçtim ve bir yerlerde durmak zorundayım.

( not: bu görüntü büyük olasılıkla bir sürü hata içeriyor)

Alt sistemlerin her birinde ayrıntılara bakmak için bir kılavuz olarak kullanın (ve pek çoğunun eksik olduğuna dikkat edin).

Bu, örneğin, Linux Çekirdeğinin bir şemasıdır:

(bu resim tr adresinden Conan tarafından .wikipedia , cc-by altında lisanslanmış)

İşte xorg'da bir tane daha:

( kaynak )

Bu Moblins yığınının fikridir, özellikle toolkits ve API'ler arasındaki ilişkileri vurgular:

Bu diyagramlar, Linux işletim sistemlerinde olup bitenlerin büyük bir bölümünü kapsıyor. Dediğim gibi, Ubuntu'nun belirli bir alt kümesi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, muhtemelen her şeyi açıklayan tek bir masaldan ziyade özel bir şeyi ayrıntılı olarak açıklayan bir diyagram bulacaksınız. Bunu yapmak neredeyse imkansız.

Errata:
· Ubuntu'da çekirdeğe derlenmek yerine Kernel Modülleri olan bir sürü sürücü var.
· Bu GVFS işine benziyor Şüphesiz tüm diyagramımda, emin değilim
· xorg diyagramı, wayland'daki kişiler tarafından yapılmıştır. freedesktop.org . Önerdikleri değişiklikleri görmek için bir göz atın

    
verilen cevap Stefano Palazzo 13.01.2011 14:48

Etiketlerdeki diğer soruları oku