Ubuntu pil azaldığında hangi eylemleri tetikler?

19

Pil azaldığında, ekran birkaç saniye sonra kısıldı.

Bu, bazı özel güç tasarrufu modu gibi görünüyor ve org.gnome.settings-daemon.plugins.power.time-low (varsayılan değer olan 1200 saniye (20 dakika)) süresine bağlı olabilir.

Bu durum, gnome-settings-daemon tarafından tetiklenirken, Ubuntu'nun (örneğin, DBus dinleyicileri aracılığıyla) veya "düşük pil" durumu arayan başka bir olay dinleyicisinin ne yapacağını merak ediyorum.

Bu konuda bir şey gibi görünüyor Ubuntu / X / sistem daha sonra daha durgun davranır (dizüstü bilgisayar yeniden AC olduğunda), ve ben buna neden olabileceğini içine bakmak istiyorum.

dconf-editor ile ilgili hiçbir şey bulamadım, ör. org.gnome.settings-daemon.plugins.power adresinde.

Eklentiler / power / gsd-power-manager.c dosyasında idle_configure yoluyla kurulum yapıldığı anlaşılıyor, ancak DBus arayüzünde dinleyen bir şeyle ilgili bir şeyle alakalı olabilir. Bu da, örneğin:

ile bildirilir.
  if (!g_dbus_connection_emit_signal (manager->priv->connection,
                    NULL,
                    GSD_POWER_DBUS_PATH,
                    "org.freedesktop.DBus.Properties",
                    "PropertiesChanged",
                    props_changed,
                    &error))

Bazı "güç tasarrufu" özelliklerinin ayarlandığını, ancak artık AC olduğunda ve / veya pilin artık düşük olmadığında ayarlanamadığını hayal edebiliyorum.

CPU valör ayarına baktım ( /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor ), ancak ondemand .

Ubuntu 14.04'te gnome-settings-daemon ile harikaWM kullanıyorum.

gnome-settings-daemon=3.8.6.1-0ubuntu11.1

Ayrıca gsd'nin eklentilerini / power / gsd-power-manager.c'yi Debian'ın gnome-settings-daemon-3.12.1 sürümünden biriyle karşılaştırdım, ancak bu durumda düzeltilmiş / değiştirilmiş olabilecek bir şey bulamadım. dikkate alınmadı.

Gnome-power-manager'ın gnome-settings eklentisini (ekrana sarkan vb.) baştan çıkarmayı başarabildim ve sistemin en yeni modelini öldürdükten sonra kullanıyorum. (Muhtemelen, sadece kendi başına hesaplamak için gpm tarafından kullanılan energy değerine sahip olduğunu unutmayın.)

Sistem durgun hale gelmez ..

OTOH Buraya dahil olabilecek BIOS'dan gelen konuşmacının bip sesini duymadım - ya da /sys/class/power_supply/BAT0/ kernel arayüzünü kullanan diğer programlar.

--- src/linux/up-device-supply.c.orig  2014-06-07 16:48:32.735920661 +0200
+++ src/linux/up-device-supply.c  2014-06-07 16:48:39.391920525 +0200
  @@ -821,6 +821,9 @@
    supply->priv->energy_old_first = 0;
  }

+  percentage = 3.1f;
+  time_to_empty = 3*60;
+  energy = 5;
  g_object_set (device,
       "energy", energy,
       "energy-full", energy_full,
    
sordu blueyed 07.06.2014 15:27

1 cevap

1

Sistem Ayarları'nda "Güç" sekmesine bakarsanız, pil kritik düzeyde düşük bir seviyeye ulaştığında seçim yapma seçeneğiniz vardır. Standart Ubuntu ile kritik derecede düşük olduğunda gücü kesebilirsiniz. Hazırda bekletme etkinse (Talimatlar için bu bağlantıya bakın: Hazırda bekletme modunu nasıl etkinleştirirsiniz? , Ayrıca bilgisayarı hazırda bekletme yapabilirsiniz. Askıya alma ve hazırda bekletme arasındaki fark konusunda şüpheniz varsa, şuna bakın: İşte

Umarım hizmette olduğumu umarım.

-Mario3D13

    
verilen cevap Mario3D13 14.08.2015 20:42

Etiketlerdeki diğer soruları oku