Juju ve Kukla / Şef arasındaki fark nedir?

78

Juju ve Kukla / Şef arasındaki önemli farklar hakkında 3. taraf sormayı denediniz. Üçüncü taraflar Juju'ya çok aşina değildir ve söyleyemez. Basitçe diğerlerinin çok fazla momentuma sahip olduklarını ve liderlerinin üstesinden gelmek zor olacağını ifade ettiler.

Juju'ya en yakın olanlar, bu yazılımın avantajlarını vurgulamak ister ve kukla / şef yapılandırma yönetimi arenasında niçin geçecek?

    
sordu mark 12.07.2011 22:27

4 cevap

45

Mark, bu harika bir soru, ve bana birisinin bana Juju'dan bahsettiği zaman sorduğum ilk soru. İşte büyük farklılıklardan bazıları.

  • Juju hizmetleri kapsüller - cazibesi, hizmetin diğer servislere / sunuculardan yapılandırma verilerini ifşa etmek veya tüketmek için ihtiyaç duyduğu tüm yolları tanımlar. Bu cazibenin cazibesi nasıldır? Bunu yapmak için kabuk komut dosyalarından Chef'e solo modunda herhangi bir aracı kullanabilir.

  • Juju orkestresinin sağlanması - juju, sahip olduğu kaynakları izler ve gerektiğinde ekleyebilir veya kaldırabilir. Şu anda bu kaynaklar AWS EC2 makineleri, OpenStack bulutları (HP Cloud gibi), Microsoft Azure, Joyent, MAAS üzerinden çıplak metal makineleri ve bir LXC / KVM yerel sağlayıcısıdır.

  • Juju paylaşımını kolaylaştırır - herkes Juju Charm Store'a cazibeli katkıda bulunabilir ; Bu tılsımlar, Juju topluluğu tarafından inceleniyor ve denetleniyor.

Burada, kullanıcıların web genelinde yaptıkları bazı karşılaştırmalar:

verilen cevap SpamapS 13.07.2011 01:15
31

(Yasal Uyarı - Kukla ve Kukla Labs'ın CEO'suyum)

juju 'yu çok iyi bilmiyorum, ama anlatabildiğim kadarıyla farklı katmanlarda oturuyorlar. Kukla, makinelerin davranışlarını ve yeteneklerini idare etmede harikadır, oysa juju, öncelikle makinelerden bahsetmeye ve büyük ölçüde kuklaların makinelerin Kukla veya kabuk betikleri gibi harici araçlara nasıl davranacağını göstermeye adanmıştır.

Kukla ile olan stratejimiz, en iyi yığını zeminden oluşturmaktır, oysa juju yığının belirli bir katmanı olarak görünür ve diğer katmanları diğer araçlara bırakır. Böylece, Kukla ile tüm problemi çözebilirken (bazen hoşunuza gidebileceğinden biraz daha fazla iş olsa da), juju'yu daha fazla iş yapmak için diğer araçlarla bütünleştirmeniz gerekir.

Gerçekten de, juju grafikte olmasa da, Amazon’un CloudFormation ’ın yerinde bir sürümü gibi görünüyor. Yani, Kukla vb. İle kullanılabilir, ancak yerine geçmez.

    
verilen cevap Luke Kanies 14.10.2011 19:00
7

Burada, Juju'nun diğer otomasyon araçlarına nasıl uyduğuna dair bir başka şey daha var:

  

Ubuntu ve Juju'nun arkasındaki şirket olan Canonical'deki Bulut Stratejisinden sorumluyum. Juju Kukla veya Şef'in rakibi değildir. Juju Kukla veya Şef kurabilir ve bir cazibe içinde, Juju'nun bir hizmet kapsüllemesi yapabilir, mevcut Kukla modüllerini veya Şef makbuzlarını arayabilirsiniz.

     

Peki Juju nedir? Juju, BT yığınınızı / hizmetlerinizi / uygulamalarınızı anında dağıtmanıza, bütünleştirmenize ve ölçeklendirmenize olanak tanır. Anında BT ağrıları olmadan kazanır. Ya komut satırı veya GUI ile.

     

Bu nedenle Juju PaaS'a daha sonra Devops aracına daha yakındır, çünkü bulutunuzu (Juju Canonical'in varsayılan OpenStack yükleyicisi) inşa edebilir, bunun üzerine giden altyapı (web / app / db sunucuları, Hadoop, MongoDB vb.) ) Ancak en dikkat çekici bir şekilde Juju, uygulamaların dağıtılmasına ve hemen bütünleştirilmesine izin verir (Wordpress ve MySQL arasında ekleme-ilişki, Wordpress tablolarını ve MySQL içindeki verileri otomatik olarak kuracaktır).

     

Ayrıca uygulama sunucuları (java, php, node.js, scala vb.) sürüm kontrolü ile birlikte çalışabilir, böylece otomatik dağıtım ve uygulamalarınızın ölçeklendirmesi mümkündür. Yani PaaS'ın aksine, belirli bir yazılım yığınıyla sınırlı değilsiniz, ancak yine de anlık dağıtım, entegrasyon ve ölçekleme avantajlarını elde edersiniz. Yazılım hizmetlerinizi sınırlamadan veya kilitlenmeden anında dağıtan, bütünleştiren ve ölçeklendiren esnek bir PaaS veya FlexiPaaS olarak düşünün.

Kaynak - Uyarı: giriş gerekli.

    
verilen cevap Jorge Castro 30.04.2014 23:14
2

En basit terimlerle, juju servis keşfini, önemli bir değer deposunu ve yapılandırma yönetimini kapsüller. Kukla / şef vb. Saf yapılandırma yönetimi.

Juju, olaya dayalıdır ve etkinlikleri izlemek ve düzenlemek için merkezi bir "önyükleme düğümü" kullanır. Kukla ve şef, olaya dayalı görünmek için yapılabilir, ancak tipik olarak ilgili işi yalnızca bir programda yürütür.

Afaik, juju'yu dağıtılmış veya ajanssız bir durumda çalıştıramazsınız ve bu çoğu yapılandırma yönetim sistemiyle mümkündür.

Çoğunlukla kukla vb. alanlara özel dillerdir, oysa juju bir dil değil, bir sistemdir.

    
verilen cevap J0hnG4lt 24.09.2014 14:42

Etiketlerdeki diğer soruları oku