Klavye merkezli bir masaüstü / WM var mı?

20

Bazı özelleştirmelerden sonra arzularıma uyabilecek olan harika pencere yöneticisini biliyorum, ancak bir klavye olup olmadığını merak ediyordum -çok kullanışlı masaüstü ortamı, gerçekten kullanışlı hale getirmek için çok fazla ayar gerektirmez. Tabii ki gnome ve eminim KDE'nin kestirme yolları var, ve onları nasıl istediğinize göre ayarlayabiliyorsunuz, ama bu bir problem haline geliyor çünkü birçok durumda klavye yerleşik program davranışları ile çakışıyor.

Herhangi bir öneri?

    
sordu Wayne Werner 10.08.2010 15:07

5 cevap

36

Çok var! (Ancak, bildiğim tüm kullanıcılar ayrıca pencere yöneticileri fayansıdır.)

  • XMonad büyük olasılıkla en büyük kullanıcıya sahip olanıdır topluluk. Kapsamlı belgelere sahiptir ve iyi çalışır GNOME / EWMH uzantıları (onları yapılandırma dosyası). Yapılandırma dosyasının Haskell sözdizimi vardır, ancak hakkında çok şey bilmeden onu düzenlemek kesinlikle mümkün Haskell, dokümantasyondan sadece yapıştırma örneklerini kopyalayarak. Varsayılan tuş blokları vim -inspired, hepsi olabilir yeniden eşlendi (Emacs ' C-a C-b C-c gibi zincirleme anahtar sözcüklerini kullanma dahil). Ubuntu'da xmonad paketi olarak kullanılabilir.

  • Bluetil , XMonad'ın bir soyu basitleştirilmiş bir yapılandırma dosyasını destekler ve GNOME masaüstü varsayılan olarak. Ne yazık ki, mevcut değil Ubuntu 10.04, bu yüzden kaynaktan yüklemelisiniz.

  • DWM , XMonad'ın "ilham verici babası" dır ve harika. Çok yalın ve hızlı ve paket olarak mevcut Ubuntu'da dwm 10.04. Ancak, tasarım gereği konfigürasyonda, kaynaklarda bir başlık dosyasını düzenlemek zorundasınız. yeniden derlemek; mevcut seçenekler hakkında çoğu dokümantasyon sadece posta listesi gönderileri olarak kullanılabilir. GNOME / EWMH'yi desteklemez. varsayılan olarak, onu düzeltmeniz gerekir; DWM'nin Echinus çatalı bu şekilde başladı. Çoğu% co_de kullanıcısı bir masaüstü bilgisayarında kaşlarını çattıracak çevre "yani GNOME'ı sevdiyseniz muhtemelen doğru seçim değildir hile. Varsayılan anahtar bağlamaları dwm -like'dir; yeniden kapatılabilirler Ancak zincirleme anahtar kombinasyonları için seçenek yoktur.

  • Harika , DWM'nin çatalı olarak başladı.

  • Ion tamamen bir döşeme penceresi yöneticisidir Lua'da programlanabilir: ayrıca "yapılandırma dosyası" bir Lua betiğidir, böylece herhangi bir anahtarı herhangi bir eylemle eşleştirebilirsiniz (yeterli Lua'yı bilmeniz şartıyla) görev için). Bence GNOME veya EWMH eklentileri için destek yok biliyorum. Ubuntu 10.04'te vim paket olarak kullanılabilir.

  • wmii , DWM'nin öncülüdür (aynı yazar). Klavye tarafından tamamen kontrol edilebilir, ancak daha küçük yerleşim düzeni seçimi ve yapılandırma formatı Çok karmaşık şeyler yapan bir "sanal dosya sistemi" üzerine kurulu Mümkün ama (IMHO) da basit şeyler karmaşıktır. Ubuntu 10.04'te ion3 paket olarak kullanılabilir.

  • larswm için bir anahtar bağlamayı yapılandırabilir desteklediği tüm işlemler. Belgeler şeklinde geliyor bir adam sayfası, açık ve eksiksiz. Kullanıcı topluluğu artık çok küçük ve posta listesi aylarca sessiz kaldı. Yok hayır EWMH / masaüstü uzantıları için destek. % Co_de% paketi olarak kullanılabilir.

  • Adından da anlaşılacağı gibi, şikayet formu , fareyi kullanmak için değil zorlar. Her eylem tarafından yapılır bir anahtar vuruş. Varsayılan keybindings, wmii GNU'dan ve Emacs; geri çekilebiliyorlar. eylemi başlatmak için her zaman küresel bir "önek anahtarı". StumpWM bir tekrar yazımdır Common Lisp’de larswm ’dir. WM çalışırken. EWMH / masaüstü uzantıları için destek yok (tasarıma göre). Her ikisi de Ubuntu 10.04'te (paketler) mevcuttur screen ve ratpoison ).

verilen cevap Riccardo Murri 10.08.2010 18:20
1

Masaüstü kısayolları için Meta veya Ctrl-Alt değiştiricilerini kullanın.

Çoğu program kısayolları için Ctrl veya Alt değiştiricileri kullanır (ya da değiştirici içermeyen işlev tuşlarını kullanın).

Çoğu program Ctrl-Alt kısayollarını kullanmaz ve hemen hemen hiçbir zaman Meta kısayollarını kullanmaz, dolayısıyla bunları çakışma olmadan güvenli bir şekilde kullanmalısınız.

    
verilen cevap dv3500ea 10.08.2010 15:49
1

Harika seçeneklerden başka, DWM & amp; WMii. Ben WMii hakkında çok fazla bilmiyorum ama DWM son derece basit ve kaygan ve kaynak kodunda bulunan tüm özelleştirme vardır. Ancak, bu, bir kısayolu değiştirdiğinizde yeniden derlemenizi gerektirdiği anlamına gelir. Güç ve performansına dwm veren budur.

Seçimim harika olurdu - resmi ubuntu depolarından kolayca kurulabilir.

sudo apt-get install awesome awesome-extras

NASIL: Kurulum AwesomeWM - Yükleme komutunun yukarısında kullanılıyorsa, derlemeyi src talimatlarından yoksay

    
verilen cevap koushik 10.08.2010 17:31
1

Emacs 'in bir metin düzenleyicisi olmanın sınırını aştığını ve şimdi de tam zamanlı bir işletim sistemi olduğunu iddia ediyorum. ve en azından benim için tercih edilen klavye merkezli kullanıcı arabirimim. Yukarıdaki ifadeyi tamamlayıcı ve programın güçlü bir tavsiyesi olarak, bazı insanların aynı ifadeyle ima ettiği yorgun şakadan çok, demek istiyorum.

Genellikle aşağıdakileri içeren bir terminal penceresinde çağırıyorum:

emacs -nw

Tabii ki şunun ile kurun:

sudo apt install emacs

Ubuntu ve Canonical'ın varsayılan olarak yüklememeyi tercih ettiğine hala şaşırdım.

Biraz dik bir öğrenme eğrisi var, ama sizi zengin bir çevre ve editörle ödüllendirecek. Sizinle çalışmaya başlayabileceğiniz öğretici yerleşik kullanarak keşif çalışmanıza başlayın:

ctrl-h t
    
verilen cevap haziz 05.12.2016 01:03

Etiketlerdeki diğer soruları oku