Hangi FLOSS skype alternatifleri mevcut? [kapalı]

76

Skype’ın GNU / Linux sürümü ve Microsoft’un yeni satın alması için verdiği yavaş geliştirme hızına baktığımda, alternatif yazılımlar arıyorum.

FLOSS (ücretsiz / libre / açık kaynaklı yazılım) Skype alternatifleri nelerdir?

    
sordu Alaukik 05.05.2014 20:12

5 cevap

54

SIP Müşterileri

Bunların hepsi SIP istemcileridir, yani hepsi birbirlerini aramak için kullanılabilirler ve sadece bir SIP adresine ihtiyaç duyarlar (cep telefonu numaranız gibi). Birçok sağlayıcıdan ücretsiz olarak bir SIP adresi alabilirsiniz ( Ekiga , jit.si , iptel ), bunlardan bazıları ( sip2sip.info , ippi.com , localphone.com, nonoh.net ) ayrıca normal telefon şebekesine PSTN ağ geçitlerine sahiptir. / SIP istemcinize (ücret karşılığında). Bazı nedenlerden dolayı bazı müşteriler bazı sağlayıcılarla çalışmayabilir (örneğin, Nonoh ve Iptel için, Blink işleri ancak Jitsi, Ekiga ve Linphone yok).

Ekiga (yazılım merkezinde mevcut)

Ekiga için ilk kullanım dokümanları .

İşte dokümantasyon ekiga'da PC'ye Telefon özelliğini nasıl kullanacağınız hakkında .

  

Ekiga (GnomeMeeting olarak bilinir), Internet üzerinden açık kaynaklı bir SoftPhone, Video Conferencing ve Instant Messenger uygulamasıdır.

Halka (yazılım merkezinde bulunur)

  

Ring, kullanıcılarının özgürlüğüne ve gizliliğine saygılı evrensel iletişim için özgür bir yazılımdır. SIP hesaplarını destekler. Halka GNU GPL lisansı, sürüm 3 altında kullanılabilir.

Twinkle (yazılım merkezinde mevcut)

  

Twinkle, IP üzerinden sesiniz için bir softphone ve SIP protokolünü kullanarak anlık mesajlaşma haberleşmeleridir. IP telefon iletişimi için doğrudan IP telefonu veya aramalarınızı ve mesajlarınızı yönlendirmek için SIP proxy kullanan bir ağda kullanabilirsiniz.

Yate VoIP (yazılım merkezinde mevcut)

  

YATE, PBX gereksinimlerini karşılamak için yeterince iyi performans gösteren ve ayrıca karmaşık Ağ Geçidi ve IVR çözümleri için yeterince esnek olan bir telefon sunucusu oluşturmayı hedefleyen bir telefon altyapısıdır.

     

YateClient, bir yazılım masaüstü VoIP (SIP, H.323, IAX2) telefonu üretmek için aynı telefon kodunu kullanır. yate-qt4 böyle bir telefon sağlamak için bunu kullanır

QuteCom (yazılım merkezinde bulunur)

  

QuteCom, IP üzerinden iletişim ile ilgili ücretsiz yazılım ürünleri yaratan bir meraklıları ve geliştiriciler topluluğudur. QuteCom projesinin amiral gemisi ürünü, PC video ve sesli aramalara ücretsiz PC yapmanıza ve tüm IM bağlantılarınızı tek bir yere entegre etmenize olanak veren bir softphone'dur.

Linphone (yazılım merkezinde mevcut)

  

Linphone bir internet telefonu veya Voice Over IP telefonudur (VoIP).   Linphone ile internet üzerinden insanlarla serbestçe iletişim kurabilirsiniz,   sesli, video ve metin anında   mesajlaşma.   Linphone, açık bir standart olan SIP protokolünü kullanır   internet telefonu. Kullanabilirsiniz   Herhangi bir SIP VoIP operatörü ile Linphone,   ücretsiz SIP ses / video dahil   Hizmet

Jitsi

  

Jitsi - Açık Kaynak Video Aramalar ve Sohbet   Güvenli görüntülü görüşme, konferans, sohbet, masaüstü paylaşımı, dosya aktarımı, favori işletim sisteminiz için destek ve sohbet ağı. Bütün bunlar ve daha fazlası, Jitsi'de - en eksiksiz ve gelişmiş açık kaynak iletişimci. Java'da uygulandı.

Blink

  

Bir sanat dalı, SIP istemcisini kullanımı kolay   Mac, Windows ve Linux için kullanılabilir. Protokolün ayrıntıları üzerinde kapsamlı kontroller. Blink, popüler açık kaynaklı SIP altyapı yazılımının geliştirilmesinde çalışan ve SIP protokolünün geliştirildiği ve test edildiği ilgili IETF ve SIPIT etkinliklerine katılan geliştiricileri tarafından uzun yıllara dayanan kümüle edilmiş bilginin sonucudur 18 . Qt kullanılarak uygulandı.

    
verilen cevap Alaukik 07.09.2016 19:37
19

Skype yerine Empathy (Ubuntu'da önceden yüklenmiş) kullanabilirsiniz.

Windows, OS / X kullanıcıları için Google Voice ve Video sohbeti yüklemelerini isteyebilirsiniz, İşte

Empati ve Google Voice ve Video sohbeti birbirleriyle uyumlu olduğundan sesli ve görüntülü sohbetler yapabilirsiniz!

Empati'de VoIP (SIP) desteği için bir seçenek var. SIP desteğini eklemek için telepathy-sofiasip paketini yüklersiniz. Henüz mükemmel olmayabilir, ancak işi tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca Empathy ile, dahil olmak üzere birçok ek seçeneğiniz var (temel Skype'ta bulunmuyor),

  • Sohbet rehberinize uzak masaüstü seçeneği (önceden yüklenmiş) var
  • Kişilerinizin bilgisayarına SSH yükleyebilirsiniz (yüklemek için paket gerektirir)
  • Kişilerinizle, gedit ile bir doküman yazarken işbirliği yapabilirsiniz (bkz. gedit-collaborate ).
verilen cevap user4124 11.05.2011 20:57
7

TOX , bir kod oluşturmaya yönelik açık kaynaklı bir projedir Bir mesajlaşma ve görüntülü arama protokolü oluşturan kütüphane, kullanıcı gizliliğini göz önünde bulundurarak başladı. Kullanıcı ön uçlarının veya istemcilerinin oluşturulabileceği API ve çekirdek veya sağlar.

Linux için geliştirmede üç Tox müşterisi var:

. Venom - GTK + kullanılarak Vala'da yazılmış Tox için bir çapraz platform grafik kullanıcı arayüzü. Yükleme talimatları .

. Blight - Raket için libtoxcore-raket kullanan Tox için çapraz platform grafiksel bir kullanıcı arayüzü. Çok erken pre-alfa aşamasında.

. Tox için Qt GUI - Qt5'te yazılmış Tox Core için bir çapraz platform ön ucu ve C ++. Geliştirme çok erken aşamadadır ve testin ötesinde kullanım önerilmemektedir.

    
verilen cevap Luís de Sousa 05.05.2014 21:38
1

FLOSS değil, tarayıcıdan Googles Sesli ve Görüntülü sohbeti kullanabilirsiniz.

    
verilen cevap Alaukik 11.05.2011 12:12
1

En popüler araç Jitsi 'dir. Bu, Birden çok platform için şifrelenmiş metin, ses ve görüntülü mesajlaşmadır .

ana sayfasından daha fazlası:

  

Jitsi (eski SIP Communicator) bir ses / görüntü ve sohbet   SIP, XMPP / Jabber gibi protokolleri destekleyen iletişimci   AIM / ICQ, Windows Live, Yahoo! ve diğer birçok kullanışlı özellik.

PRISM BREAK üzerindeki Close Systems'a daha fazla Özgür Yazılım alternatifi bulabilirsiniz.

    
verilen cevap Lucio 05.05.2014 20:07

Etiketlerdeki diğer soruları oku