Ubuntu tarafından desteklenen Optimus Teknolojisine sahip bir NVIDIA GeForce var mı?

168

Bir Dell XPS 15 dizüstü bilgisayar satın almayı düşünüyorum. Laptopda Linux ile çalışması gereken bir Nvidia 420m kartı var ama Nvidia Optimus teknolojisinin Linux'ta desteklenmediğini okuyorum. Gücü kurtarmak için Nvidia'dan Intel'e geçmek istemiyorum ama Ubuntu'yu kursam Nvidia kartının çalışacağını bilmem gerekiyor.

Optimus teknolojisine sahip bir Nvidia kartı kullanan veya söz konusu kesin dizüstü bilgisayarı (1GB NVIDIA® GeForce® GT 420M ile Dell XPS 15) kullanan biri varsa, bu harika olurdu.

İnsanları Linux'u kullanmaya zorlayan önemli bir sorun, bu tür bir donanım sorunudur. Ben böyle bir satın alma ile bir hata yapmak için göze alamaz uzun vadeli Ubuntu kullanıcı ve destekçisi değilim. Windows 7 bir seçenek olmadığı için grafik hızlandırmam olduğunu bulmak için 500 TL + harcamak istemiyorum.

    
sordu DSJones 25.04.2011 12:32

16 cevap

158

Sürücü indirme sayfasında Desteklenen Ürünler sekmesi GT420M'nin desteklendiğini söylüyor, Optimus türevleri değil destekleniyor. Ek Bilgiler sekmesinden:

  

Desteklenen GPU'ları içeren bazı tasarımlar Nvidia Linux sürücüsü ile uyumlu olmayabilir: özellikle donanımdaki tümleşik grafiklerin devre dışı bırakılması için dizüstü bilgisayar ve hepsi bir arada masaüstü tasarımları değiştirilebilir (hibrid) veya Optimus grafikleri çalışmayacaktır. mevcut değil.

Bu Optimus tasarımı, ayrık Nvidia kartının entegre Intel GPU'ya bağlı olduğu ve bir monitöre hiç bağlı olmadığı anlamına gelir. Bazı hibrid grafik dizüstü bilgisayarlar hala BIOS'ta Nvidia kartını seçmenize izin veriyor, ancak modern Optimus dizüstü bilgisayarların çoğu bu seçeneğe sahip değil.

Deneyimden bahsediyorum, bir i5-460M işlemci ile birleştirilmiş GT425M var. Kartı değiştirmek / devre dışı bırakmak için BIOS veya donanım ayarı yoksa, paranızı çöpe atıyorsunuz demektir. XPS 15 ailesi bu özelliklerden herhangi birine sahip görünmüyor. Her ne kadar Intel grafik kartını kullanabiliyor olsanız da, Nvidia kartını da kullanmak isteyebilirsiniz çünkü bunun için ödeme yapmak mümkün değildir.

Optimus olmadan başka bir dizüstü bilgisayar arasanız iyi olur. Optimus saçmalık ve Nvidia Linux için daha iyi destek sağlamayı reddediyor. Maceracıysanız ve böyle bir not defteri satın alıyorsanız, Linux Hybrid Graphics blogunu ziyaret edin ve Launchpad posta listesi . Böyle bir kartı (umarım) çalışmak için çeşitli yollarla wiki adresini ziyaret edin. Bir yöntem nvidia kartınızda programlar oluşturmanızı sağlayan Bumblebee olarak adlandırılır. Şu anda diğer çözümler üzerinde tavsiye ediyorum (açıklama: Ben geliştiriciyim).

Ubuntu 12.10 Quantal, PRIME olarak adlandırılan hibrit grafik dizüstü bilgisayarları için gerçek destek için ilk bitlerle gönderilecektir. Bu oldukça deneysel ve gelişimde ve muhtemelen pek çok insan için yeterince kararlı değil. Yalnızca açık kaynaklı grafik sürücüleri bunu destekler, ancak Nvidia, gelecekte de destek sağlayabilir. onlar için fazla çalışma değil . Bu sayfa Quantal için hibrit grafik desteğini izler, bu aramalar, Raring'in planlarıdır.

Sürücüyü nvidia.com'dan yüklediyseniz

nvidia.com adresinden doğrudan sürücülerini yükleyerek büyük bir hata yaptınız. Daha yeni sürücülere sahip olmak istiyorsanız, ubuntu-x-swat/x-updates PPA'yı ekleyin, çünkü bunlar nvidia sürücülerini Optimus sisteminizin ölmeyeceği şekilde kuracaktır.

nvidia sürücüsünü nvidia.com'dan yükledikten sonra, tüm grafik efektleri, siyah ekran veya çok yavaş grafik performansı kaybı yaşayabilirsiniz. Kaldırma talimatları:

 1. Ön yükleme ve kurtarma seçeneği için Shift tuşunu basılı tutarak kurtarma moduna alın
 2. Aşağıdaki menüde, netroot için seçim yapın.
 3. nvidia'yı kaldır:

  nvidia-uninstall
  
 4. Varsa nvidia tarafından oluşturulan yapılandırma dosyasını kaldırın:

  rm /etc/X11/xorg.conf
  
 5. Mesa paketini GL için tekrar yükleyin:

  apt-get --reinstall install libgl1-mesa-glx
  
 6. Bittiğinde, ile yeniden başlatın:

  reboot
  

Bumblebee için yükleme talimatları

Daha önce Bumblebee veya Ironhide yüklediyseniz, İşte ’deki talimatları kontrol ettiğinizden emin olun

Bumblebee sürüm 3.0 "Tumbleweed" olduğundan, gücünden tasarruf etmek için güvenli bir şekilde Nvidia kartını devre dışı bırakabilir ( basın açıklaması ). Daha iyi performans için ayrı kart kullanarak programları da çalıştırabilirsiniz. Kurulum talimatları:

 1. Nvidia sürücüsü için Evreni ve çoklu veri deposunu etkinleştirin . 1. (13.10 Saucy için isteğe bağlı) Depolarda bulunanın muhtemelen güncelliğini yitirmiş olan son sürücüleri içeren bir PPA ekleyin:

  sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
  
 2. (13 için.04 Kükreme ve daha erken, Saucy için gerekli değildir ve daha sonra) Stabil Bumblebee Bültenlerini Ekleyin PPA:

  sudo add-apt-repository ppa:bumblebee/stable
  sudo apt-get update
  
 3. Bumblebee’yi tescilli Nvidia sürücüsünü kullanarak yükleyin:

  sudo apt-get install bumblebee bumblebee-nvidia linux-headers-generic
  
 4. Grup değişikliklerini uygulamak için yeniden başlatın veya yeniden giriş yapın

Artık nvidia kartında bir program çalıştırmak istiyorsanız, optirun programını kullanın:

optirun firefox &

Yalnızca güç tasarruflarıyla ilgileniyorsanız, 4. adımdaki son komutu şu şekilde değiştirin:

sudo apt-get install --no-install-recommends bumblebee linux-headers-generic

Daha sonra, bumblebee-nvidia yükleyerek NVIDIA'yı kullanabilirsiniz. 32-bit bir program kullanmak isterseniz, gerekli kütüphaneleri sudo apt-get install virtualgl-libs-ia32 ile yükleyebilirsiniz. Linux-headers-jenerik eklemek için sahip olmalısınız , aksi takdirde bbswitch güç tasarrufu modülü oluşturulamaz.

virtualgl yerine, daha iyi performans elde etmek için primus değerini de deneyebilirsiniz. Paket adı primus ve şunları kullanabilirsiniz:

primusrun glxgears
# alternative that is nearly the same:
optirun -b primus glxgears

(not: 60 fps sınırını sormadan önce, lütfen onun bölümünü okuyun.)

Ayrıca bkz. İşte

Notlar:

 • acpi_call değerini manuel kullanarak kullanımdan kaldırıldı. Varsayılan olarak, askıya alınmaya devam edemez.
 • ppa:mj-casalogic/bumblebee veya MrMEEE / bumblebee-Eski ve terk edilmiş git kullanmayın, artık devam etmiyor ve çok fazla hata içeriyor.
 • Martin Juhl orijinal Bumblebee'yi Ironhide'a attı, ama bence bu, kullanılmamalı çünkü orijinal Bumblebee'deki tasarım hataları hala mevcut ve "güç yönetimi" özellikleri sabit değil (yanlış yöntemler, _ON ve _OFF , kullanılmış). Kurulum hala karmaşadır, kurulumunuz kaldırıldıktan sonra kırılabilir.

Nvidia kartını veya Bumblebee'yi kullanmak istemiyorsanız

Eğer nvidia sürücüsünü yanlışlıkla yüklediyseniz (yani jokeyi kullanarak), iki seçeneğiniz vardır:

 • Sürücüyü kaldırın (paket nvidia-current )
 • Varsayılan OpenGL kitaplıklarını bu hata raporunda açıklandığı şekilde ayarlayın.
verilen cevap Lekensteyn 13.04.2017 14:23
41

Ubuntu 12.10’dan itibaren güncelleyin:

Hibrit grafikleri desteklemek için gerekli olan grafik yığınının tüm parçaları onu 12.10'a dönüştürdü; Quantal Quetzal'ın hibrit grafikleri destekleyen alt yapısı vardır - her ikisi de harici monitörler yalnızca ayrı çip tarafından çalıştırılabildiğinde ekranı genişletmek ve ayrı çip üzerindeki uygulamaları çalıştırmak ve bunları tümleşik GPU'da görüntülemek için.

Bununla birlikte, bir tanesi büyük, bir tanesi küçük olmak üzere iki uyarı var.

Küçük uyarı, hiçbir GUI desteği olmamasıdır - ayrı GPU'da bir uygulamayı çalıştırmak için açık bir yol yoktur. Bir uygulamayı başlatmadan önce DRI_PRIME=1 ortam değişkenini ayarlayarak bunu yapabilirsiniz.

Başlıca uyarı, bu yalnızca ücretsiz sürücüler için geçerlidir - nouveau , radeon ve intel . Nvidia, linux üzerinde hibrit grafikleri desteklemeye ilgi duyduğunu, ancak kullanması gereken dma-buf çekirdek sembollerinin kullanamayacakları GPL olarak işaretlendiğini ifade etti.

Ayrıca, karma destek yalnızca hafif testler görmüş ve hala yırtılmayı önlemek için GPU'lar arasında senkronizasyon gibi uygulanacak parçaları hala vardır.

Ubuntu’nun Durumu 12.04 LTS:

nVidia'nın resmi pozisyonu, Optimus'u Linux üzerinde destekleme planlarının olmamasıdır - grafik yığınımız, yalnızca bir kartın belirli bir ekranı sürdüğü varsayımıyla tasarlanmıştır ve etrafta çalışmak kolay değildir.

Dave Airlie bunu X sunucusu ve çekirdeğinde çözen çok fazla iş çıkardı ve bu da büyük olasılıkla yeniden oluşturulacak. Öncelikle, Lina dünyası ile ARM dünyasından çıkan drm-buf çalışması. Bu işlem tamamlandığında ve yayınlandığında - ki bu da bir yıldan 6 ay gibi görünüyor - karma grafikler doğru bir şekilde yapılabiliyor. Bu noktada, nVidia, Linux'ta Optimus'u desteklemeyi yeniden düşünebilir , artık uygulanacak devasa bir teknik karışıklık olmayacaktır.

Artık karma grafikler destekleme konusunda, Bumblebee projesi bu satırlarda bir şeyler yapar . Esasen nVidia kartında ikinci bir X sunucusu çalıştırır ve render çıktısının çıktıları arasında kopyalar. Bu, sesin gelebileceği kadar kötü değil - temelde nVidia kartının Windows 7 altında da, sadece biraz donanım desteğiyle yapıyor.

Ubuntu X takımı, Bumblebee veya Ironhide'ı (Bumblebee'nin çatalını) desteklemeyi planlamıyor.

Sisteminizde Intel ve nVidia kartları arasında geçiş yapmak için bir BIOS seçeneği varsa, aralarında seçim yapabilirsiniz.

Sisteminizde bir donanım mux varsa - hem nVidia hem de Intel GPU'lar çıkışlara bağlanır - ve vga_swicheroo çalışır, aralarında geçiş yapmak için bu arabirimi kullanabilirsiniz, ancak yalnızca açık kaynaklı sürücüleri kullanıyorsanız . 12.04 için, kullanılmayan GPU'nun bu durumda kapanmasını ve pil ömrünü iyileştirmesini sağlamayı planlıyoruz.

Sisteminizde bir BIOS seçeneği yoksa ve vga_switcheroo'nun nasıl kullanılacağını bildiği bir donanım mux ürününe sahip değilse, nVidia kartınız 12.04'te kullanılamaz.

¹: AMD'nin fglrx sürücüsünün hibrit grafikler için bazı desteği var. Bunu bir X sunucusu gibi yaparak ve Intel sürücüsünün kendisini yükleyerek yapıyor gibi görünüyor. Bu temiz bir çözüm değil ☺.

    
verilen cevap RAOF 21.01.2012 04:33
13

Dizüstü bilgisayarınız nvidia - optimus etkin. Güç tasarrufu için çift grafik yapılandırması. Halen, nvidia, bu teknoloji için linux'ta herhangi bir destek sağlamamaktadır. Yani linux'da, her iki grafik kartı da yüksek pil tüketimi ve aşırı ısınma 'na neden oluyor. Daha fazla detay için aşağıda listelenen linkleri okuyun.

Optimus teknolojisinde, intel grafikleri her zaman açıktır. GT540M'yi kullandığınızda, GT540M tarafından oluşturulan görüntüler intel grphics kartından taşınır.

linux'ta kullanılabilen seçenekler

nvidia GT540M'yi kapatın ve sadece intel kullanın. Nvidia kartını yalnızca gerektiğinde özel komutla kullanın. % Co_de%

Ayrık GPU'yu kapatmak ve yalnızca gerektiğinde etkinleştirmek için Bumblebee yükleme yönergesi

 1. Terminalde aşağıdakileri yazın,

  sudo add-apt-repository ppa:bumblebee/stable
  

  sonra

  sudo apt-get update
  
 2. Bumblebee’yi tescilli nvidia sürücüsünü kullanarak kurmak için:

  sudo apt-get install bumblebee bumblebee-nvidia linux-headers-generic
  
 3. Yeniden.

Yalnızca nvidia kartını devre dışı bırakmak istiyorsanız, aşağıdakileri öğrenmenize gerek yoktur

Kullanım Talimatı:

Nvidia kartlı bir programı çalıştırmak için, terminalde önek verilen Also never install nvidia-drivers alone. komutunu kullanın. Nvidia kart tipi ile optirun çalıştırmak istiyorum. Ancak bir gui yöntemi de var.

optirun glxspheres

Firefox türünü çalıştırmak için:

optirun firefox &

Not: Şarap gibi 32 bit programları çalıştırmayı ve Ubuntu 11.10 Oneiric veya daha sonraki sürümleri kullanmayı düşünüyorsanız, 32 bit kitaplıkları şu şekilde yükleyin:

sudo apt-get install virtualgl-libs:i386 libgl1-mesa-glx:i386 libc6:i386

Bağlantılı Sorular:

Optimus dizüstü bilgisayarında nvidia kart / sürücü kullanamazsınız

    
verilen cevap Web-E 26.06.2012 10:06
9

NVIDIA Optimus , mevcut unix platformlarında herhangi bir şekilde desteklenmiyor .

Bu, özellikle, özellikler listesinde OPTIMUS yazan herhangi bir dizüstü bilgisayar (mobil) NVIDIA tabanlı sistem içindir. Ubuntu'nuzdaki NVIDIA grafiklerini bile kullanamayacaksınız. Entegre Intel Graphics sürücüleri ile çalışmanız gerekecektir (platformunuz için desteklendikleri ölçüde - Sandy Bridge desteği hala zayıftır).

Optimus'un entegre (genellikle Intel) ve ayrık (NVIDIA, ATI) grafik sistemleri arasında geçiş yapma yeteneğinden farklı olduğu unutulmamalıdır. Optimus ile, entegre grafik yolu her zaman kullanımdadır ve gerektiğinde ayrı grafiklerin (ek olarak) etkinleştirilmesini sağlar - şu anda ihtiyaçlar Windows 7 (afaik, Vista'da da çalışmayacak) .

İşte bu konuda hızlanmak için birkaç referans var.

 1. UbuntuForums: nVidia Optimus ve Ubuntu açıkladı
 2. phoronix: NVIDIA Optimus kaçınılmaz olarak Linux'a gelecek mi? > Gönderen Michael Larabel 25 Nisan, 2011

ipucu: Ben bir 525M Optimus ayrık grafik.

Güncelleme : Bu, bir alıntıdır. NVIDIA Sürücüler 270.06 sayfası, Additional Information sekmesinde.

  

Desteklenen GPU'ları içeren bazı tasarımlar NVIDIA Linux sürücüsü ile uyumlu olmayabilir: özellikle, donanımdaki tümleşik grafiklerin devre dışı bırakılması için değiştirilebilir (hibrid) veya Optimus grafikleri olan dizüstü ve hepsi bir arada masaüstü tasarımları çalışmaz mevcut değil.

Artık NVIDIA'yı linux'dan sürmek istiyorsanız, yeni NVIDIA tabanlı dizüstü bilgisayar özelliklerinde neleri arayacağınızı biliyorsunuz.

Güncelleme: Bumblebee-Project 'e bakın.
Burada README 'den başlayın.

    
verilen cevap nik 26.04.2011 16:56
4

Şu anda nVidia Optimus'u desteklemek için Bumblebee var.

Intel Core i5 (yerleşik Intel grafikli) ve bir nVidia 420M grafik kartı olan bir Dell Latitude E6520 var. % Co_de% ile bir program çalıştırabilirsiniz ( optirun başlatmak için bir terminalde optirun programname yazın) ve daha sonra nVidia grafiklerini kullanabilir.

CUDA programları ile denemedim.

    
verilen cevap Jesper 22.11.2011 19:48
2

Nvidia sürücüleri çalışmayacak çünkü Dell'in bir ekran kartı seçmek için BIOS seçeneği yok. Bumblebee'nin kararlı bir sürümünü deneyin . Dün benim için bir Dell l502x (525M kart) üzerinde çalıştı ve birden çok kez yeniden başlattıktan sonra doğruladım. Varsayılan olarak Intel kullanılacaktır ancak NVIDIA'yı komut optirun ile çalıştırabilirsiniz. Ayrıca, önyüklemeden sonra bumblebee'yi yeniden başlatmanız gerekecektir.

    
verilen cevap dell l502x n ubuntu user 01.09.2011 04:57
2

Bence NVidia Optimus, hem 11.10 hem de 11.04'te Ironhide ile gayet iyi çalışıyor. Bir Optimus dizüstü bilgisayar satın almamanın tavsiyelerinin akıl almaz ve sıkıcı olduğunu düşünüyorum. Linux dizüstü bilgisayarında 24x7 bir grafik canavarı çalıştırmak isteyen kim var? Intel GPU, güç konusunda çok daha iyi ve anlayabildiğim kadarıyla, Ironhide, Optirun'u çağırıncaya kadar NVidia GPU'sunu çalıştırmıyor. Optimus dizüstü bilgisayarımdan çok memnunum.

Harici monitörler için doğru desteğin olmaması (1080i çözünürlüğü elde edemiyorum), daha sonraki sürümlerde sıralayacağım bir SandyBridge Intel HD3000 sorunu. Bu sorunun Optimus ile hiçbir ilgisi yok ve tüm Intel HD3000 dizüstü bilgisayarlarda mevcut olacak.

Bu kılavuz, Dell XPS17 L702x içindir. Dizüstü bilgisayarlar ve Oneiric, ama çoğu Optimus dizüstü bilgisayar için çalışması gerektiğine inanıyorum.

Yukarıdaki bağlantıları izlemeden önce tüm NVidia sürücülerini kaldırdığınızdan emin olun ve en iyi şans!

    
verilen cevap cmdematos 18.10.2011 03:59
1

Bombus arısı çözümü, hem entegre kartı hem de ayrık nvidia optimus kartını aynı anda çalıştırmanızı sağlar. Daha sonra, acpi_call ve byo-switcheroo, spesifik dizüstü bilgisayar modelinize bağlı olarak ayrı grafik kartını açmak / kapatmak için farklı mekanizmalar sağlar. Artık işler geçmişte olduğundan daha iyi destekleniyor, bir göz atın: İşte

    
verilen cevap 719016 25.05.2011 01:16
1
  

İnsanları Linux'u kullanmaya zorlayan önemli bir sorun, bu tür bir donanım sorunudur. Ben böyle bir satın alma ile bir hata yapmak için göze alamaz uzun vadeli Ubuntu kullanıcı ve destekçisi değilim. Windows7 bir seçenek olmadığı için grafik hızlandırmam olduğunu bulmak için 500 TL + harcamak istemiyorum.

Uzun süreli bir Linux kullanıcısıysanız, donanım uyumluluğunun donanım üreticilerine bağlı olduğunu anlamalısınız. Bu yeni teknolojiyi benimsemek için Linux / çekirdek topluluğuna biraz zaman vermeliyiz. Sonunda genel olarak sahip olduğumuz şey, başka herhangi bir işletim sistemine kıyasla Linux'ta gerçekten rekabetçi bir CPU yönetimi. Ama zaman alır.

Sabırlı ol arkadaşım.

    
verilen cevap devel 19.12.2011 12:56
1

Yaptığım gibi, Nvidia Optimus ile bir Laptop satın alacak veya alacak olan herkes için:

Bu tarihten itibaren, mükemmel çalışıyor. Lekensteyn'in bir Intel HD3000 ve Geforce GT 540M (1GB) ile bir Packard Bell EasyNote TS Dizüstü bilgisayardaki cevabı ile dikkat çektim ve şimdi Ubuntu 12.04 altında her iki grafik cihazı da kullanabilirim.

İlk yapmam gereken tek şey, sadece entegre Intel grafiklerini kullanmak için BIOS’a geçiş yapmaktı (böyle yapmak zorunda kaldım), ilk denemem, yeniden başlatıldığında uygun bir sürücünün seçilmemesi ve berbat bir durumun olması için sona erdi. video modu). Hem etkinleştirildiğinde, compiz / 3D Ubuntu kurulumundan önce / sonra aktif olmazdı. Yalnızca BIOS'ta etkinleştirilmiş tümleşik grafiklerle, Intel grafikli 3D, zaten yükleme ekranından tamamen etkindi.

Bu, bana herhangi bir Nvidia sürücüsü kurmadan sadece güç sağlamak için Bumblebee'yi kullanmak için bana seçenek sunacaktı.

Son olarak, BIOS'taki iki grafiği etkinleştirdim ve Bumblebee ile bumblebee-nvidia paketini kurdum ve bir çekicilik gibi çalışıyor. "Glxgears -info" ve "optirun glxgears -info" kullanarak onaylayabilirim, Intel ya da Nvidia grafikleri ile çalışır. Ben aslında "optirun" kullanımını Win7 altındaki otomatik anahtardan daha iyi kullanmayı seviyorum çünkü

artık daha iyi grafikler kullanmak veya güvenli batarya kullanmak istemez.

    
verilen cevap theJimy 01.06.2012 01:14
1

Ubuntu 14.04'ten önce bu soru geçerliydi - şimdi bir sorun değil - Optimus ile bir Nvidia kartım var ve WebGL'nin düzgün çalışması ve bumblbee'yi önceki yıllarda kullanmak zorunda kalması gibi şeyler aldım - ancak temiz sürücü silme / 14.04 yüklüyse, varsayılan nouveau sürücüleri artık bir grafik gibi bir grafik çiziyor - WebGL artık zahmetsiz!

    
verilen cevap Scott Stensland 27.07.2014 19:01
0

Soruyu cevaplamak için: Bu korkunç. Her şeyden önce, melez modunu (Optimus) unutun. Elbette, Bumblebee var, ama bitmemiş, karmaşık ve çoğu zaman işe yaramıyor (tek bir tıklama yüklemesini beklemeyin!). Benim için kesinlikle işe yaramaz. Bir gpu'nun manuel olarak devre dışı bırakılması (tümleşik veya tek tek), enerji tasarrufu sağlamaz.

Sürücüler söz konusu olduğunda, işler benim için daha iyi olmadı: Varsayılan özel sürücüleri yükledikten sonra bir sürü sorunla karşılaştım, Xorg artık başlamıyor. Gerçek nvidia sürücülerini kullanmak işleri daha da kötüleştirdi.

Öyleyse şu anda, beceriksiz ve becerikli açık kaynak sürücülerini kullanıyorum. Her zaman grafik sorunlarım var ve sonra GFX hızlandırmanın tek yolu bu. GFX hızlandırması olmayan Ubuntu toplam başarısızlık: Unity-2D, buggy (ivme ile birlikten daha fazlası) ve azgelişmiş hissediyorum. XFCE, açık kaynak sürücülerinin tekrar çalışmasına kadar tek geçici çözümümdü. XFCE güzeldir (şeffaflık ve benzeri için yazılım oluşturma özelliğine sahiptir), fakat XFCE'de çalışmak için küresel bir menü gibi şeyler elde etmek için biraz zaman harcamalısınız.

Özetle: daha iyi sürücüleri yüklemeye çalışmadığınız sürece her şey yolunda. En azından, benim için böyleydi. Eğer oyunları (muhtemelen şarap ile) çalıştırmak istiyorsanız, açık kaynak sürücülerin sizi çok fazla etkileyeceğini sanmıyorum. Ayrıca harika bir pil ömrü beklemeyin. (Benim için: 4h30-5h00 pencereler altında, 1b45 ubuntu altında! Ve ben her şeyi denedim net üzerinde ...)

GT540m 1Gb ve Intel IGP'm var (ikincisi pil ömrünü kazanmaya çalışırken devre dışı bıraktım, ancak boşuna).

    
verilen cevap Mr. Pixel 21.01.2012 13:26
0

Hiç işe yaramıyor.

Linux'u ana işletim sisteminiz olarak kullanmayı planlıyorsanız, Nvidia Optimus tabanlı bir bilgisayar satın almayın !

Lütfen! Sadece yapma, hayatındaki en korkunç hata olacak.

Ben sert ya da kötülük olmaya çalışmıyorum. Sadece Nvidia, Bumblebee, HDMI ile çalışmayan tüm sorunların, Intel'in iyi bir iş yapamadığını (çünkü bir Nvidia dizüstü bilgisayar aldığımız ve tüm işi yapan Intel olduğunu) söylüyorum. sadece unutun) tam ekranda.

Eğer iyi bir bataryaya sahip olduğu için bir bilgisayar satın almayı düşünüyorsanız ve o kadar küçükse, 3D oyunları Windows ile doğru şekilde oynatabilir veya Windows ile flaş ve HD Filmler izleyebilirsin, evet, devam edip satın alabilirsiniz.

Ancak, Ubuntu'yu (veya herhangi bir Linux Dağıtımını) en çok kullandığınız işletim sistemi olarak kullanmak için satın almak istiyorsanız, lütfen kendinize bir iyilik yapın ve satın almayın ... ya da sorunların çözülmesini bekleyin ... ve size söz veriyorum, çalışan bir şey görmeden önce uzun bir zaman alacak.

Son olarak, Bumblebee / Ironhide bir çözüm değildir.

    
verilen cevap aliasbody 18.10.2011 01:04
0

Burada, nvidia sürücülerini ubuntu'ya yükleme ile ilgili basit talimatları bulabilirsiniz: İşte

unutmayın, nvidia Linux altında optimus teknolojisi için herhangi bir destek sağlamamaktadır, muhtemelen BIOS'unuzda varsayılan olarak etkinleştirilmiştir. Bu sorun için iki çözüm var:

 • bios'unuzdaki optimus'u devre dışı bırakın. Bu basit bir çözümdür. Benim için iyi çalışıyor
 • bumblebee 'yi kullanın. Bu, BIOS'ta optimus'u devre dışı bırakmak kadar kolay değil, ama işe yarıyor gibi görünüyor.
verilen cevap Yevgeniy M. 26.06.2012 10:08
0

Ubuntu 12.04.3'ü i7 ivybridge ve nvidia GT630M ile birlikte gelen yeni bir ASUS K55VM dizüstü bilgisayara yükledim. Nvidia 319 sürücüsünün, hem HDMI hem de nvidia'nın iyi çalıştığı kutudan çıktığı nvidia 319 sürücüsünün dikkatini çekti. Sonra benzer bir dizüstü bilgisayar var ve Kubuntu yüklü ama bu kez Bumblebee ve 310 sürücüleri ile ama nvidia prime. Manjaro'yu aynı dizüstü bilgisayara yükledim, Manjaro nvidia 325'i çekirdek 310 ve Bumblebee ile kurdu. Nvidia prime dizüstü bilgisayardaki FPS en yüksek değerdi, ancak diğerlerine kıyasla boşta biraz ısındı, ayrıca pil tüketimi biraz daha yüksek ancak nvidia kartı her zaman çalıştığı için bekleniyordu. Ancak bu rakamlar önemsizdi, Ubuntu makinesine göre 5c daha az sıcaklıkla çalışan Manjaro ile Kubuntu'ya göre boşta 2-3c ortalama temps daha yüksekti. Batarya tüketiminde tüm makinelerde TLC ve diğer iki makineye yarım saat ila bir saat arasında bir kayıp olan nvidia prime'ı kullanıyorum ancak FPS'de oldukça iyi bir performans elde etti.

    
verilen cevap Arup Roy Chowdhury 09.09.2013 16:19
0

Şu anda (13.04 IIRC'den itibaren), NVIDIA ikili sürücüsünü Ek Sürücüler aracılığıyla indirirseniz, otomatik olarak nvidia-prime 'yi birlikte yükleyecektir.

Ardından, bir kez kurup yeniden başlattığınızda, nvidia-settings 'deki PRIME bölümü altındaki oluşturucuyu değiştirerek ayrık grafiğe dönüşebilir ve X11 sonraki oturumda bunu kullanır.

Ancak, bunun ATROCIOUS'un yırtılmasına neden olduğunu buluyorum, bu yüzden bu seçeneği kullanmanızı önermem. Yani, Bumblebee'yi başkalarının önerdiği gibi kurmak istiyorsanız, endişelenmeyin. Bumblebee'yi yüklemeden önce yapmanız gereken tek şey nvidia-prime paketini kaldırmaktır.

    
verilen cevap biggles5107 27.07.2014 18:40

Etiketlerdeki diğer soruları oku