Ubuntu Fare ve pencere aksaklığı olan 17.10 ton gecikme

23

Ubuntu 17.10'u dizüstü bilgisayarıma hiç sorun yaşamadan yükledim, fakat sistemi kullandığımda her şey gecikiyor ve sıvı değil. Fare sıçradığında (fiziksel bir fare ve bir palet kullanıyorum), zıplar ve sıvı değildir.

Onları sürüklediğimde veya herhangi bir uygulamayı açtığımda pencerelerle aynı şey. Gnome'un uygulama sayfasını açtığımda da aynı şey oluyor.

Kilit ekranından Wayland'dan Xorg'a geçmeyi denedim ve bunu yaparak farenin şu anda herhangi bir sorun olmadan çalışmasına rağmen, hala her yerde bazı aksaklık ve akışkanlık problemim var.

Bilgisayarımla ilgili bir sorun mu yoksa Ubuntu'nun bazı cihazlarda Gnome ile bir sorunu var mı ve bunu düzeltmek için ne yapabilirim?

Dizüstü bilgisayarım bir Asus Q501LA . Özel bir grafik kartım yok.

    
sordu vinid223 20.10.2017 23:09

5 cevap

12

Maalesef bunun bir Wayland sorunu olduğunu düşünmüyorum. 17.04'ten sonra yükselttikten sonra, Wayland ve Xorg'un her ikisinde de gnome-shell ile gecikme / yavaş yanıt buldum. Wayland'ın altında biraz daha kötü görünüyor.

Benim durumumda, yeniden başlatmadan sonra, her şey bir süre için iyidir, ancak bazı şeyler yavaş yavaş bozulur ve birkaç saat sonra, sanal masaüstleri veya hareketli pencereler arasında geçiş yavaşlar ve yavaşlar. Kilit ekranı devreye girdiğinde, şifre uyarısını getirmek için bir tuşa basıldıktan sonra, kilit ekranı duvar kağıdının temizlenmesinden ve şifre istemi görünmeden önce birkaç kez belirli bir gecikme söz konusudur.

Bu yüksek özellikli bir makinede, yani 32 Gb belleğe sahip 12 çekirdekli i7 3Ghz'de. Varsayılan oss grafik sürücülerini kullanıyorum (nvidia gforce kartım var, fakat nvidia sürücüsünü wayland ile uyumlu olmadığı için kullanmıyorum).

17.04 ve gnome ubuntu remix ile bu gibi problemlerim yoktu.

Şimdi MATE'yi kurdum ve birkaç saatte bir yeniden başlatmadan, gnome-shell'in neredeyse kullanılamaz hale gelmesi için yeterince yavaş kaldığından, bunun daha iyi çalışıp çalışmadığını görüyorum.

Günlüklere bakmak için journalctl kullanarak, gnome-shell ile ilgili birçok hata ve uyarı görüyorum.

Hepsi oldukça hayal kırıklığı yaratıyor. Ayrıca bazı Logitech klavyeleri ile ilgili fwupd hatasında çalışacak kadar şanssızdım, bu yüzden klavyenimi değiştirmek için 17.10'u bile kullanmam gerekiyordu!

    
verilen cevap Tim X 02.11.2017 07:02
5

GNOME'un inanılmaz derecede sarsıcı bir geçmişi vardır. Ubuntu 17.10'da anlattığın sorunları yaşadım ve bir çözüm bulamadım. GNOME'u 3.24 sürümüne düşürmeyi veya Ubuntu'yu 17.04 sürümüne indirmeyi öneririm.

    
verilen cevap Chili Bebber 22.10.2017 23:46
1

Gnome uzantıları yüklü ve sistem monitörü var.

Bu benim gecikmemize neden oldu. Tek düzeltme, sistem monitöründeki Yenileme Süresini 50 olarak değiştirmekti.

    
verilen cevap Jacob Stermer 01.12.2017 16:03
1

Giriş ekranındaki ilk fare tıklatmasından sonra, USB fare imlecim biraz gecikmeye başladı ve biraz düzensiz davranmaya başladı. Trackpad girişi normal çalışıyor .. Yukarıdaki önerileri hiç boşuna denedim. Başka bir forumda irqpoll kernel parametresini olası bir düzeltme olarak gördüm. Benim için çalıştı - şimdi fare Ubuntu, Unity ve Xfce altında gayet iyi çalışıyor.

/etc/default/grub değerini düzenle:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash irqpoll"

(Normalde noquiet nosplash derim - önyükleme mesajlarını görmek istiyorum!)

Donanım:

 • McBook Pro, 5
 • NVidia GeForce 9400M (nvidia 340 sürücü)
 • USB Fare
verilen cevap tkam 16.01.2018 10:44
-2

Bu cevaptan :

  

"Gnome / Wayland'ın fare izleme sorunları var (bkz. İşte )."

     

Ubuntu 17.10, varsayılan olarak yolu kullanır. ancak,   Xorg, bir şey yüklemeden, tek yapmanız gereken:

     
 1. Oturumunuzdan çıkış yapın .

 2.   
 3. Parola altında, "kilit açma" düğmesinin yanında, bir ayar simgesi gibi bir şeyiniz olur.

 4.   
 5. Tıklayın ve ikinci seçeneği belirleyin ("xorg" yazıyor)

 6.   
 7. Ve işte orada var! iyi eski xorg oturumu artık imleç yok!

 8.   

" Ekrandaki girişten bir Xorg oturumuna geçmeli   o. "

Ayrıca: GDM3'ün de Wayland'i varsayılan olarak kullanması gibi görünüyor. Ayrıca, GDM'deki Wayland'ı WaylandEnable=false 'sinde /etc/gdm3/custom.conf ' sini kaldırarak devre dışı bırakmam gerekiyordu.

    
verilen cevap Jacquesdupontd 25.10.2017 19:42

Etiketlerdeki diğer soruları oku