Yapabiliyorsam Ubuntu'yu Ubuntu'dan nasıl yüklerim?

20

İşte demek istediğim:

Normalde bir Ubuntu Live USB çalıştırarak, "try" Ubuntu'yu tıklatarak yüklüyorum ve hazır olduğumda, masaüstündeki "Install Ubuntu" simgesini çift tıklıyorum.

Şimdi, bir eSATAp bağlantı noktam var ve yapmak istediğim şey, sabit sürücümü doğrudan üzerinde çalışan Ubuntu'ya sahip olan dizüstü bilgisayarım / masaüstüme bağlamak ve Canlı CD / USB'de bulunan aynı uygulamayı çalıştırmaktır. harici sürücüye yüklemek için.

Diğer yöntemlere de açığım, bir ISO'yu bir USB'ye "yakmak" zorunda değilim, sonra USB'den yeniden başlatıp harici sürücüye yükleyin.

Bir milyon teşekkürler!

    
sordu Nathan J. Brauer 06.10.2011 07:49

4 cevap

5

İlginç sorular soruyorsunuz. Kendi sözlerimi tekrar söyleyeceğim: Ubuntu'nun LiveCD'sinde bulunan Ubuntu yükleyicisini, normal bir Ubuntu sisteminden (HDD'ye kurulu) çalıştırabilmek mümkün mü?

LiveCD'de bulduğunuz GUI yükleyici, her zamanki gibi paketlenmiştir. Net değil, bunu HD yüklemenizden yüklemeye ve çalıştırmaya çalışırsanız ne olacak? Çalışabilirken, bu desteklenmiyor veya test edilmiyor.

İyi bilinir ki, Ubuntu gibi Debian tabanlı sistemler bir chroot ortamında kurulabilir. Chroot, herhangi bir dizini "/" kök dizini olarak ele alan bir araçtır. Harici HDD'nizde kolayca chroot ortamı oluşturabilirsiniz. Bu chroot Ubuntu'yu başlatmak istiyorsanız, bir çekirdek ve bir önyükleyici yüklemeniz gerekir. Bu, Debian için bilinen ve test edilmiş bir yöntem olsa da (ve bunu Ubuntu ile şahsen yaptım), web'deki eğiticiler güncel değil. Bu nedenle, gruba ve Linux önyükleme işlemine aşina iseniz, bu yalnızca bir seçenektir.

Gerçek Yanıt: Sorunuz makul olsa da, Ubuntu veya başka bir modern işletim sistemi tarafından desteklenmiyor gibi görünüyor. Önyükleme CD'sinden veya USB'den OS'leri yüklemek için çok kullanıldık, diğer yöntemler de ihmal edildi.

Ubuntu'yu harici HDD'ye takmanın amacını belirtmediniz. Bu harici HDD'yi olduğu gibi bırakırsanız, dahili sabit diskinizi tercih ettiğinden bilgisayarınız muhtemelen önyükleme yapmaz. BIOS ayarlarını değiştirirseniz, harici HDD'yi farklı bir bilgisayara veya benzer bir şeye bağlayın, daha sonra bu (şu anda) harici HDD, önyükleme HDD'sinin rolü haline gelebilir. Şimdi, burada yakalama geliyor: Şimdi, bu HDD'nin ne zaman önyüklenebilir hale gelip gelmeyeceğini ve nasıl yapılacağını bilmek bazı tahminler gerektirir. PC BIOS, böyle şeyler için tasarlanmamış korkunç bir bootloader. Muhtemelen fikrinizin Ubuntu'nun GUI yükleyicisi gibi kolay kurulum vektörleriyle desteklenmemesi muhtemeldir.

    
verilen cevap Jan 07.10.2011 22:05
1

Yardımcı olabilecek bu bağlantıyı düşünüyorum: Ubuntu'yu bir USB anahtarına nasıl yüklerim? (Başlangıç ​​Disk Oluşturucu kullanmadan)

Kısaca:

  1. Henüz yapılmadıysa qemu-kvm paketini ve bağımlılıkları yükleyin.

    sudo apt-get install qemu-kvm
    
  2. Sanal makineyi harici HDD ile çalıştırın (dahili / dev / sdb adresinde kurulu olduğunu varsayarak) ve dahili sürücü olarak Ubuntu ISO dosyasını cdrom olarak kullanın. Yükleme işlemini hızlandırmak için makinenizde bol miktarda koç varsa, -m 2GB ile sanal makineye daha fazla ram ekleyin.

    sudo kvm /dev/sdb -cdrom ~/.cache/testdrive/iso/ubuntu_natty-desktop-i386.iso
    

Şahsen, bilgisayarımdan sabit disk sürücüsünü kaldırmak ve başka bir PC / dizüstü bilgisayara yüklemek yerine herhangi bir yükleyiciyi hedef PC / dizüstü bilgisayarda çalıştırmayı tercih ediyorum.

    
verilen cevap Hai Lang 08.10.2011 17:14
0

Gerçekten yeniden yüklemek gerçekten gerekli değildir. Yüklü işletim sisteminizi diğer diske kopyalayabilir ve önyükleyebilirsiniz. İki disk eşit büyüklükte ise, o zaman çok kolay:

sudo dd if=/dev/disk1 of=/dev/disk2

Bu, disk2'yi bir disk1 klonuna dönüştürecektir, yani bölümler ve her şey kopyalanacaktır. Kopyalama bittiğinde, harici diskten önyükleme yapabilir ve sahip olduğunuz her şeye sahip olabilirsiniz.

Bilgisayarınız donanımsal sanallaştırmayı destekliyorsa, kvm'yi (muhtemelen bir GUI olarak virt-manager ile) yükleyebilir ve harici diski bir sanal makine için disk olarak kullanabilirsiniz.

    
verilen cevap Jo-Erlend Schinstad 06.10.2011 10:37
0

Bu, Sanal Kutu kullanılarak mümkün olabilir. Sanal Kutu'da bir USB aygıtı kurmanız ve ardından harici sürücüye bu şekilde yüklemeniz gerekir.

    
verilen cevap RolandiXor 07.10.2011 18:23

Etiketlerdeki diğer soruları oku