Ubuntu sorunlarını teşhis etmek için araçlar

18

Zamanla, bir kullanıcı Ubuntu ile dünyadaki başka bir işletim sistemi gibi çeşitli sorunlara sahip olacaktır. Ubuntu'da problemin nasıl oluştuğunu teşhis etmede yardımcı olacak ve ne yapılabiliyorsa çözüme yardımcı olacak hangi araçlar ve terminal komutları var.

Sorunlar gibi:

  • Ubuntu X zamanından sonra veya Y uygulamasını kullanırken donduruyor
  • Ubuntu kendi başına yeniden başlatıldı / hazırda bekletildi / askıya alındı ​​
  • Ubuntu'nun video veya video gösterme sorunu yok
  • Ubuntu'nun ses çıkarmaması veya ses çıkarmaması
  • Ubuntu X sürücüsünü okumadı (Pen drive, Dahili Sürücü, Harici Sürücü ...)
  • Ubuntu yavaş
  • Ubuntu bağlandığında X donanımıyla çalışmaz
  • Ubuntu ağ sorunu

Normalde Ubuntu uzmanlarının ilk olarak bunu ilk teşhis etmek için ilk kez kullanacakları GUI araçları veya Terminal komutları vardır. Hangi GUI araçları (problemin video ile ilgili olmaması veya kullanıcının GUI kullanmasını kısıtlaması) ve Terminal komutları (GUI çalışmıyorsa) bir kullanıcının problemi nasıl bulacağına ve düzelteceğine kendini tanıyabilir ve yardım edebilir .

    
sordu Luis Alvarado 15.11.2011 00:25

3 cevap

5

Hata günlükleri, sorunları tanımlamak için en yaygın araçlardan biri olduğundan, tail -f logfile , çok yardımcı bir komut olabilir - davranış tekrarlanabilirse. Birçok hata X çalışırken /var/log/Xorg.0.log ve ~/.xsession-errors dosyasına kaydedilir; X'in kendisi ile ilgili hatalar ve X'in içinde ikincisinde çalışan programlardaki hatalar. Bir metin düzenleyicide günlük dosyasını açarken, bu komutla açık bir terminalde günlük dosyasını izlemek, kullanıcının oturumu izleyen son on satırı görmesine izin verir, ardından günlüğe gerçek zamanlı olarak eklendikleri gibi herhangi bir hata izler. Bir kullanıcı, hata mesajlarını sorun gidermeye ihtiyaç duyan sorunla daha kolay ilişkilendirebilir. Bir kullanıcı basitçe bir günlük dosyasını 'kuyruğa sokabilir' ve sonra yeni çizgilerin görünmesini izlemek için hatayı yeniden üretmeye çalışabilir. Bu komut sonsuza kadar çalışacağından, bir komut istemine geri dönmek için Ctrl-C kullanılabilir. Örneğin, takılı oldukları USB aygıtları, sabit disk arızaları ve diğer donanım sorunları ile ilgili olarak, çekirdeğindeki iletiler için /var/log/dmesg gibi diğer günlükler izlenmeye yardımcı olabilir. Çoğu kez sadece belirli bir günlüğe kaydedilmiş bir hata için internette arama yapmak, bir kullanıcıyı aynı sorunu belgeleyen diğer kişilere yönlendirebilir veya yardımcı olmaya çalışan kişilere yardımcı olabilir.

    
verilen cevap overprescribed 11.11.2011 06:41
8

Terminalde ön teşhis yapmak için bir takım araçlar var:

Bazı araçlardan bahsetmeden önce, komutlardan herhangi birine --help eklemenin normalde size komut için biraz yardımcı olacağını unutmayın. Örneğin, dmesg --help . Neden bundan bahsediyorum, çünkü çoğu zaman size bu komutu nasıl kullanacağınız hakkında daha iyi bilgiler verecek, daha ayrıntılı veya basit hale getirecek ya da bazı bilgileri nasıl çıkaracaksınız. % Co_de% parametresi, bir komutla ilgili bilgileri gösterebilen 3'ten biridir. Diğer 2 --help ve info . Örneğin, man veya man dmesg . Bu 2 bir komut hakkında daha fazla bilgi gösterir. Size daha az yardım gösteren info dmesg ve en fazla --help göstererek.

Aşağıdaki liste, sorunları kontrol etmek için kullandığım küçük bir komut listesidir:

dmesg - Önyükleme İletisini ve cihaz bağlantıları gibi diğer Çek ile ilgili iletileri gösterir (Örneğin, yeni bir aygıtı taktığınızda: harici sabit sürücüler, web kameraları, bluetooth aygıtları ...). Konsolda man yazın ve sistemin nasıl başlatıldığını gösterir. Sabit sürücü sorunlarınız veya herhangi bir önyükleme sorununuz varsa, burada gösterilebilir.

lshw - Size bağlı ve PC’deki tüm cihazların Donanım Listesini gösterir.

lsusb - Size bağlı tüm USB cihazlarını gösterir.

lscpu - Temel CPU bilgilerini gösterir.

lspci - Size tüm PCI cihazlarını gösterir (Video Kartı, Ses Kartı, Yakalama Kartı ...)

lsb_release -a - Ubuntu Sürümü, Kod Adı, Sürümünü gösterir.

lspcmcia - PC’ye bağlı tüm pcmcia cihazlarını gösterir.

lshal - Size HAL ile kayıtlı tüm cihazları gösterir. Cihaz HAL kullanıyorsa görünecektir.

lsmod - Çekirdek ile yüklenen tüm modülleri gösterir

modprobe - Modülleri çekirdeğe ekler ve çıkarır.

lsblk - Tüm engelleme cihazlarını gösterir. Normal dilde, size sabit diskleri nasıl bölüştürdüğünüzün, her bölümün büyüklüğünün, nereye monte edildiğinin vb. Güzel bir listesini gösterirsiniz.

fsck - Birkaç dosya sistemi hatasını düzeltmek için kullanılır. MONTE EDİLEN BİR BÖLÜMDE KULLANMAYIN !. Bu, Windows'ta chkdsk'a benzer, ancak steroidler ile.

X (Büyük harf X) - X sistemi. Xorg.conf sorunlarınız varsa, bir xorg.conf dosyasını test etmek için yeni bir xorg.conf ve dmesg oluşturmak için X --configure yapabilirsin (XORGFILE, xorg.conf dosyasının yolu ve adıdır). X ayrıca birçok MANI şey yapar.

xrandr - Değiştirmek, çözünürlüğü değiştirmek ve özel değişiklikler yapmak.

dmidecode - Belleğe özgü bilgileri gösterir. Çalışmak için sudo gerekiyor.

eklenti-deposu / apt-add-repository - PPA'ları eklemek için kullanılır. Örneğin, X -config XORGFILE . el ile eklemek zorunda kalmadan kaydeder ve daha sonra bunun için anahtar ekleyin.

apt-get - Ubuntu'daki paketler için varsayılan yükleyici. Örnek: add-apt-repository ppa:ubuntu-wine/ppa

yetenek - Ubuntu'daki paketler için mükemmel yükleyici. Örnek: apt-get install wine1.3 . Arama seçeneklerini, temizlik ve diğer tek bir komut içerir. Bu ayrıca paket paketlerinde de bulunur ancak birkaç komuta bölünür.

alsamixer - Konsolda ses karıştırıcı. Bu, mikrofonun çalışmamasıyla ilgili bazı ses problemlerini çözüyor, ses çok yüksek değil ...

dpkg - Debian tabanlı paketler için resmi paket yöneticisi.

df - her bölüm / cihaz için boş alan ve kullanılan alanı gösterir.

glxinfo - Ekran kartı hakkında OpenGL bilgilerini göstermek için kullanılır. Kullanmak için aptitude install wine1.3 paketini yüklemesi gerekiyor.

glxheads - Temel OpenGL video kartı bilgilerini göstermek için kullanılır. Ekran kartı adı, OpenGL sürümü ve Satıcı.

hdparm - Sabit sürücülerle ilgili olarak birkaç eylem / test / kontrol gerçekleştirip kontrol etmek için kullanılır.

netstat - Ağ bağlantılarını gösterir, yönlendirir ...

nano / pico - En iyi arkadaşım. Terminaldeki dosyaları düzenleyin. Biliyorum biliyorum. vi veya vim. Ama çok tuhaf bir öğrenme eğrisi var ve "hacker kızgın" değil "kullanıcı dostu" bir şey istiyorum. VI ile yapabileceğiniz birçok şey var doğrudur, ancak nano veya pico öğrenmek vi öğrenmekten daha kolaydır. Aslında yıl sonuna kadar vi öğreneceğim. Dilek / iş listemde.

ntfsfix - Bazı ntfs bölümleme sorunlarını giderir.

wineserver - Şarap uygulamalarını yönetir. -K mesa-util gibi parametreyi eklerseniz, açılan herhangi bir şarap uygulamasını kapatacak / yok edecektir. Bu, kapanmadan veya bazı asılı sorunlar yaşamadan açık kalan şarap uygulama sorunlarını çözecektir.

testdisk - Silinen bölümleri kurtarır.

photorec - Fazla mesai silinen birden fazla dosyayı kurtarır.Çok iyi bir kurtarma yüzdesi var.

en önemlisi - Fazla mesai silinen birden fazla dosyayı kurtarır. Birkaç formatta fotorecden daha iyi bir kurtarma özelliğine sahiptir, ancak 2007 photorec'den beri güncellenmiş olmadığından, yapılan çalışma ile bu programın çoğu bunu aşmıştır. Sürüm 6.13 Beta birçok kez daha iyi. Her ne kadar hala her ikisini de kullansam da.

bölünmüş - Bölüm manipülasyon yazılımı. Güzel biri.

fdisk - Ayrılmışa benzer. Ayrıca çok iyi.

ssh - Uzaktan kontrol protokolü. Bu olmadan benim için tüm uzaktan yardımların% 90'ı gitmiş olacaktı.

Öldür - Kimliği kullanarak belirli bir işlemi sonlandırır. Madde-9, mermi ile makas tutan velociraptors dolu bir makineli tüfek ile öldürmek için ona ekleyin. Örnek: wineserver -k

killall - İşlem ismini kullanarak öldürmek gibi. Örnek: kill -9 12345 . % Co_de% parametresini de kullanabilir, ancak kill komutundaki gibi kimliğe sahip olarak kullanabilirsiniz.

üst - Tüm süreçleri etkin, zombileri ve neleri gösterir. Gerçek zamanlı kontrol.

ps - İşlem sürecinin bir listesini gösterir. Üstte olduğu gibi gerçek zamanda değil. Ad, konum, üst kimlik ... ile işlemin daha iyi bir listesini görmek için killall lightdm paramater ekleyin. Örnek: -9

    
verilen cevap 2 revsLuis Alvarado 15.11.2011 02:26
0

Popüler Linux tanı araçlarının çıktılarını toplayan bir HW Prob Aracı var (smartctl, memtester vb. gibi) , donanım "listers" (hwinfo, inxi, dmidecode, biosdecode, vb.) ve sistem günlükleri (Xorg.log, dmesg, vb.).

Bu Docker resmi , Ubuntu üzerindeki donanımı herhangi bir şey yüklemeye gerek kalmadan araştırmak için kullanılabilir Docker dışında ev sahibiniz.

Probe örneği: İşte

    
verilen cevap linuxbuild 30.11.2017 13:46

Etiketlerdeki diğer soruları oku