Ubuntu'nun terminal ile nasıl kullanıldığını öğrenmenin en iyi yolu nedir? [kapalı]

20

Sıklıkla yapmamız gereken bazı şeyler var, sistem ayarlarını yapalım, bazı işlemleri yürütün, ancak Ubuntu'da bile, bazen bu tür görevleri yerine getirmek için bir GUI yok, bu yüzden Ubuntu forumuna geldik. Google'da askubuntu veya hatta arama yapın.

Sonra birisi bize belli bir problemi çözmek için ihtiyaç duyduğumuz her şeyi yapmamızı sağlayan bir terminal komutu sağlıyor. Bu yüzden Linux'un arkasındaki dili öğrenmenin son derece yararlı olabileceğini görüyorum. Fakat şu ana kadar yaptığım her şey, komutları yürütmek, bazen onları yürütürken ne yaptığımı bile anlamadım, başka birinin talimatlarını takip ediyorum.

Genel olarak Linux ve özellikle Ubuntu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterim, Linux'ta ustalaşmak veya terminalde her şeyi çalıştırmak istemiyorum, Ubuntu'yu modern PC'ler için, kullanıcı odaklı ve grafiksel olarak çok seviyorum, ama sadece temelleri bilmek ve en azından sistemde belirli bir komutun ne yapacağını anlayabilmek isterim.

Bunu yapmanın en iyi yolu nedir?

    
sordu Neptunno 16.06.2012 02:19

3 cevap

10
 1. Linux kısaca , Linux komutları için iyi bir kitap olduğu söyleniyor. Kitabı görebiliyorsun. (Kitabı tamamen okumadığımı itiraf ediyorum, ama bana göre komutlar için iyi görünüyor, gerçek bir okuyucunun yorumuna bakın)

 2. Kullanışlı Linux komutlarının çevrimiçi bir dizini size de yardımcı olabilir

 3. Ubuntu Linux Bible adlı kitabı Ubuntu'ya son derece yardımsever ve güler yüzlü bir giriş yaptım. Bu "William von Hagen" dir.

 4. man2html 'yi yükleyerek bir web tarayıcısındaki Linux manuel sayfalarına göz atabilirsiniz.

  sudo apt-get install man2html
  
 5. Bir terminalde komut adını izleyerek info yazarak GNU bilgi sayfalarına göz atabilirsiniz. Aynı şeyi yapmak için Grafik Yolu , info2www paketi gerektirir. % Co_de% ile yükleyin.
  (Bunlar daha yararlıdır ve bunları sed, grep ve diğerleri gibi Linux Komutlarını anlamak için tavsiye ederim)

verilen cevap Anwar 16.06.2012 03:14
3

Komut satırı kabuğu olan bash hakkında bilgi edinin. MS-DOS kullandıysanız, benzer. Kullandığınız komutların çoğu oldukça basittir: bir boşlukla takip edilen bir komutla başlar. Komut, bir iç bash komutu veya harici bir program / komut olabilir. Eğer dışsalsa, bash'ın ya yolda ya da belirtilen yerde bulabileceği yerde olması gerekir.

Komuttan sonra, genellikle komutlara özgü seçenekler vardır. Seçeneklerden sonra, gerekli dosya adları olabilir. Bu listedeki öğelerin ayrı ayrı olduğunu unutmayın, böylece bir dosya adının bir alanı varsa, bunun gibi "kaçtı" olması gerekir: name \ with \ spaces. Her boşluk, bir sınırlayıcıdan ziyade bir karakter yapmak için önünde bir ters eğik çizgi vardır. Genellikle, bunun yerine adın etrafına çift tırnak işareti koyabilirsiniz.

Eğer bir bash komutu ise, birkaç yolla daha fazlasını öğrenebilirsiniz:

man name_of_command değerini girin, burada    name_of_command programın adıdır. Metin boyunca sayfa açmak için boşluk kullanın, geri gitmek için 'b' ve çıkmak için 'q'.

Kısaltılmış seçenekler listesini almak için name_of_command --help değerini girin

"adam adam" ve "adam bash" girerek çok fazla bilgi alabilirsiniz. Ancak, başlamanız için bazı basit eğiticiler yardımcı oluyor.

Yani, bir dahaki sefere bir komut gördüğünüzde, "man" komutundan sonra ilk kelimeyi girmeyi deneyin ya da ilk kelimeyi, ardından da parametrelerin ne olduğu konusunda bir fikir edinmek için --help'i girin.

Bash komut satırını öğrendikten sonra, bazı daha gelişmiş konularla daha fazla deneme yapabilirsiniz. Web'de birçok linux öğreticisi var.

    
verilen cevap Marty Fried 16.06.2012 02:38
0

Daima en iyi yolun denediğini düşünüyorum, ancak komut satırı ile başlamak zor olabilir.

Beni başlatan bazı şeyler--

Biri navigasyon için grafik bölümleri olan bir terminal kullanıyordu, bir tane (tavsiye edilmemesine rağmen) tavsiye ederim, Hotwire kabuğudur.

Ayrıca, komutları ve yerleri aşağılayabileceğiniz bir metin dosyası oluşturmayı düşünün.

Beni başlatan başka bir şey Linux Cep Kılavuzu idi, Temel terimler ve dosya yapısı ve terminal komutları var. İşte

Ve unutmayın, CAPS Linux'a güveniyor, bu yüzden eğer bir klasöre FoLdEr ismini verdiyseniz, ona bu şekilde yazmanız gerekiyor.

    
verilen cevap Mateo 16.06.2012 02:42

Etiketlerdeki diğer soruları oku