Ubuntu UEFI Güvenli Önyükleme nasıl kurulur?

19

Artık Güvenli Önyükleme destekleniyorsa, Ubuntu'yu Windows 8 ile birlikte gelen bir UEFI Güvenli Önyükleme etkin PC'ye yüklemek için hangi özel talimatların uygulanması gerekir?

Anladığım kadarıyla, Ubuntu & gt; = 12.04.2, GRUB2 ile imzalanmış. Arama yaptım, ancak "desteklenen" ifadeyi geçemiyorum. Ubuntu yazılımını Ubuntu'ya yüklemek için Ubuntu anahtarlarını kaydetme konusunda özel talimatlar arıyorum.

GÜNCELLEME:

teşekkürler. Ubuntu 12.10'da SecureBoot bana cevap veriyor. Ubuntu birinci aşamalı EFI önyükleyici Microsoft tarafından imzalandı . En son okuduğumda Ubuntu, yüklemeden önce bellenimin veritabanında kayıtlı olması gereken kendi anahtarlarını yayınlamayı planladı. Hikayeyi, artık böyle olmadığını anlayabilmem için yeterince uzun süremedim.

    
sordu Wolverine 27.10.2012 00:36

4 cevap

12

Muhtemelen buradan başlayın: help.ubuntu.com/community/UEFI

UEFI (~ EFI), son bilgisayarlarda, özellikle de 2010'dan daha yeni olanlarda yaygın olarak kullanılan bir yazılım ara yüzüdür. Önceki makinelerde yaygın olan geleneksel BIOS ürün yazılımı arabiriminin yerini alması amaçlanmıştır. Bu sayfa, EFI kullanarak Ubuntu'nun yüklenmesi ve başlatılması ve Ubuntu kullanılarak EFI modu ve eski BIOS modu arasında geçiş hakkında bilgi sağlar.

GÜNCELLEME:

Ubuntu 12.10, Güvenli Önyükleme ile kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Softpedia (Eylül 2012) ) & gt; & gt; Canonical Ubuntu 12.10 Güvenli Önyükleme Planlarını Açıkladı

  

Kanonik, Jon Melamut aracılığıyla, 20 Eylül'de, yaklaşan Ubuntu'da Güvenli Önyükleme için destek uygulamayı planlayacaklarını duyurdu   12.10 (Quantal Quetzal) işletim sistemi.

     

Bu nedenle, Özgür Yazılım Vakfı ile yapılan bir tartışmadan sonra, Canonical EFILinux bootloader uygulamasını   kendi anahtarları ile imzalanmış GRUB2 bootloader bir iyilik. ..

Muktware (Ekim-2012) & gt; & gt; Ubuntu 12.10'da SecureBoot

  

Ubuntu 12.10, varsayılan olarak Güvenli Önyükleme mimarisini destekleyen ilk dağıtımdır. Canonical geliştiricileri büyük miktarda harcadı   Ubuntu'nun iyi çalıştığından ve hiç problem yaşamadığından emin olmak   donanım. Bir Ubuntu geliştiricisi olan Steve Langasek güzel bir şey ileri sürdü   Güvenli Önyüklemeyi nasıl yaptıklarıyla ilgili blogunda   destekledi.

ile kapanır.

  

Langasek, güvenli açılış mekanizmasını Ubuntu 12.04 sürümüne de geri göndereceklerini, böylece LTS sürümünün yüklenebileceğini söylüyor   Güvenli Önyükleme aygıtlarında. Yani Ubuntu'nun bir sonraki büyük hizmet paketi   Kesin (12.04.2), SecureBoot desteği içerecektir.

    
verilen cevap david6 29.10.2012 10:30
5

Bazı makinelerde, özellikle dizüstü bilgisayarlarda bir sorun var - İmzalanan Ubuntu önyükleme yükleyicisine izin vermek için BIOS'larında "Microsoft Windows UEFI Sürücü Yayımcısı" açık anahtarının yüklü olması için görünmüyor . ve Güvenli Önyükleme seçeneği etkinken çalıştırmak için bizimki gibi diğer UEFI yazılımları. Bu, Microsoft'un kendi UEFI Windows Önyükleme Yöneticisini imzalamak için kullandığı

güçlü> Microsoft'a özel ortak anahtar.

Çözüm şu şekildedir:

  1. Microsoft, üçüncü taraf UEFI ikili dosyalarını kendi önyükleyicileri için kullandıkları SAME anahtarı ile imzalamak için.

  2. BIOS satıcıları / bilgisayar donanımı anakart üreticileri, "Microsoft Windows UEFI Sürücü Yayımcısı" nı doğru olarak çalışması için ikili dosyaları imzalamalarına izin verdiklerini emin olmalıdır.

Windows 8 makinesinde, yönetici yükseltilmiş bir komut istemi kutusuna Mountvol Z: /S değerini girin. Sonra komut isteminde şunu yapın:

copy Z:\EFI\Microsoft\*.efi    C:\test

Z kullanılmayan bir sürücü harfidir.

Daha sonra, Microsoft .efi dosyalarındaki dijital imzaları C:\test klasöründe kontrol edebilir ve anahtarın isminin Ubuntu önyükleme yükleyicisini imzalamak için kullandıkları anahtardan farklı olduğunu görebilirsiniz.

Ubuntu önyükleme dosyaları X'in CD sürücü harfi olduğu X: \ EFI \ Boot'da bulunabilir.

Bunun sıralanması ve hızlı bir şekilde sıralanması gerekiyor.

Araştırmamız, şu ana kadar test edilmiş dizüstü bilgisayarların sadece ASUS dizüstü bilgisayarların bios'larına yerleştirilmiş doğru anahtarlara sahip olduğunu gösteriyor, ancak henüz herkesi kontrol etmeyi başaramadık. Burada bahsetmiyorum, işe yaramayan makinelerin isimleri, ama biri olana benzer bir isim!

    
verilen cevap Shaun Hollingworth 03.01.2013 14:22
1
  1. İlk olarak Ubuntu-Secure-Remix-64bit (veya Ubuntu12.10 64bit) yükleyin ve İşte

  2. Bu başarısız olursa, burada açıklanan firmware'inizde SecureBoot'u devre dışı bırakın: İşte ve Boot'u çalıştırın -Sonra tekrar dene.

verilen cevap LovinBuntu 01.12.2012 13:46
1

Altı ay önce benzer bir soruyu yayınladım ve çekirdeği yükleyemediğim için linux yüklemeye başlamadı Firmware ve donanımımın en azından beklendiği gibi çalıştığını kanıtlayan alternatif işletim sistemi. Amaç, bu yeni donanımın Windows’u hiç göremeyen ilk kişi olmasıydı.

En yeni donanımlarımın EFI yeteneklerini kullanma arayışına başladığımdan beri bu çok yararlı olabilir. Güvenli Önyükleme özellikli bir makinede Ubuntu yüklemesinin nasıl gerçekleştirileceğinin iyi bir özetini içeren sayfalar ve Grub2'ye güvenme ve Microsoft'tan imzalı anahtarlar dışında başka seçenekler de vardır. Sorunuzun güncellenmesi gereken bağlantı hangisinin hepsinin tamamlandığını belirtir. Sadece bunu düşünürdüm, durum böyle değil. Bu paragraftaki son bağlantı, rEFInd ve kendi anahtarlarınızı kullanarak, Güvenli Önyükleme etkinleştirilmiş bir linux yüklemesini yönetmek mümkün olduğunu gösterir. Ayrıntılı olarak açıklanmayan, bahsettiğimiz birçok seçenekten hangisidir. Umarım okumaktan zevk alırsın!

Alternatif, Güvenli Önyüklemeyi kapatmaktır. Ben şahsen en azından LovinBuntu tarafından tatlı ve tatlı bir şekilde tarif edilen yöntemi deneyeceğim.

U / EFI ile ilgili her türlü yararlı faydalı bilgi kaynağı, burada olan wiki makalesidir. Bu, Windows 8'in UEFI & gt; = 2.3.1 sürümünü (en son 2.4) ve Güvenli Önyükleme & gt; = 2.2 UEFI belirtiminden yararlanabileceğini açıklar. (wiki sayfası bağlantılı, benzer bir sayfa için bir link paylaşıyor beni hiç korkutmayan EUFI sayfası! Bilim kurgu kurgu değil!: p)

Daha fazla okuma için daha fazla bağlantı:

verilen cevap geezanansa 13.04.2013 23:58

Etiketlerdeki diğer soruları oku