Modifiye ubuntu imajının dağıtımı ve satışı

19

Bir şirketin Ubuntu’nun değiştirilmiş bir versiyonunu bana özel ürün olarak satmaya çalıştığı bir pozisyondayım. Bir usb çubuğu üzerinde tam bir dağıtım olarak satıyorlar. Önyükleme sırasında ve giriş ekranında açıkça UBUNTU gösterir. Bu dağıtımı özgürce kopyalayabilir miyim ve Canonical kurallarını ihlal eden şirket mi?

    
sordu Martin Smith 21.01.2015 12:52

4 cevap

12

Ubuntu "Fikri mülkiyet hakları politikası" uyarınca şunları yapabilirsiniz: < em> değil şunu yapın:

  

Ubuntu'nun değiştirilmiş sürümlerinin yeniden dağıtımı, Ticari Markalar ile ilişkilendirilecek olmanız halinde Canonical tarafından onaylanmalı, onaylanmalı veya sunulmalıdır. Aksi halde Ticari Markaları kaldırmanız ve değiştirmeniz gerekir ve kendi ikili kodlarınızı oluşturmak için kaynak kodunu yeniden derlemeniz gerekir. Bu, Ubuntu'nun bileşenlerinden herhangi biri için geçerli açık kaynak lisansı kapsamında haklarınızı etkilemez. Yeniden dağıtım için onaylanmış sürümleri onaylamamıza, onaylamamıza veya değiştirmemize ihtiyacınız varsa, ödemeniz gereken bir lisans sözleşmesi olan Canonical'dan bir lisans sözleşmesi gerekir. Daha fazla bilgi için lütfen bize ulaşın (aşağıda belirtildiği gibi).

Ubuntu'yu yeniden oluşturmak istemiyorsanız, örneğin Debian GNU / Linux gibi daha özgür bir işletim sistemini kullanmayı düşünebilirsiniz. Ticari marka politikası , resmi olmayan resimlerin ne kadar hoşgörülü olduğunu açıkça belirtmemektedir (özellikle, bazı özgür olmayan yazılımlar içerenler) ), ama genel olarak çok daha samimi görünüyor; Ayrıca “Debian” adını kullanan resmi olmayan görüntülerle karşılaştım. Her neyse, başka bir yere sorsan daha iyi olur. [email protected] uygun olabilir, sanırım.

    
verilen cevap Dmitry Alexandrov 21.01.2015 13:17
7

Ben bir avukat değilim ve bu yasal tavsiye olarak düşünülmemeli ama iki konu var: telif hakkı ve ticari marka.

İlk önce GPL. Bu Ubuntu'da kullanılan en kısıtlayıcı lisans kümesidir. Yeniden dağıtımınız büyük olasılıkla bir toplam dağıtım olarak sınıflandırılacaktır ( açık kaynak yazılımla birlikte sadece kapalı kaynak bir uygulama dağıtıyorsunuz). Bu GNU'da şöyle diyor:

  

GPL, diğer yazılımın lisansları ücretsiz veya GPL uyumlu olmayan durumlarda bile bir toplam oluşturmanıza ve dağıtmanıza izin verir.

Ancak, yazılımınız GPL yazılımına bağlıysa veya bunlara bağlanıyorsa, bir araya gelmez ve daha büyük sorunlarınız olur. Emin değilseniz bir avukatla konuşun, GNU ile konuşun ve FSF ile konuşun. Muhtemelen, nereye düştüğünüzü ve uymak için nerede olmanız gerektiğini tam olarak açıklayabileceklerdir.

Ayrıca kaynağı Ubuntu paketlerine sunmak için ayrı gereksinimleriniz olabilir, ancak Canonical'ın da bu gereksinime sahip olması koşuluyla yapmalısınız süresiz olarak iyi olmalısınız. Ama bir şey almadan önce bütün GPL SSS meselesini okuyun ... Ve tekrar, gerçek bir avukatla konuşun - internetteki bazı garip yeşil adamlarla değil - eylemlerinden tazminat istiyorsan.

Bir sonraki önemli konu Ubuntu ticari markasıdır . Kanonik, IP'sini koruyor ama çeşitli şeylere izin veriyorlar.

  • Uygulamanızla birlikte bir yere yüklediğinizi belki bir sorun olmayabilir. Olabilir. "Ticari Markalarla ilişkilendir" i nasıl yorumladığınıza bağlı. Urgh, IP yasasından nefret ediyorum.
  • Özel bir Ubuntu'yu uygulamanızla birlikte gönderebilirsiniz is bir sorun olabilir.

Her iki durumda da, yaptığınız herhangi bir şeyin Canonical'i kızdıracağını varsayarsanız, daha güvenli olacaksınız. Onlarla konuşun ya da yazılı olarak izin alın ya da debrandın. Yine, ücretli bir avukatın kulağı muhtemelen size burada yardımcı olacaktır.

    
verilen cevap Oli 21.01.2015 13:15
1

Ubuntu'yu içeren gerçek bir USB veya DVD'yi satan görünüyor , ancak sadece gerçek USB / DVD ve "nakliye / işleme" için şarj olması nedeniyle sanırım .

USB'de başka ücretli programlar varsa ve Ubuntu sadece orada "tesadüfen", bu farklı bir şey olabilir ...

    
verilen cevap Xen2050 21.01.2015 13:05
0

Ubuntu disklerini kopyalayabilir ve satabilirsiniz. Bu, Ubuntu Lisanslaması sayfasından:

  

Ubuntu bu dağıtım için lisans ücreti talep etmeyecek   Ubuntu CD'lerini yazdırmak veya kendi hesabınızı oluşturmak için ücret almak isteyebilir   Sattığınız Ubuntu'nun özelleştirilmiş sürümleri ve   Bunu yapma özgürlüğü.

Ubuntu'yu kopyalayabilirsiniz, ancak kendi ikili dosyalarını da eklerlerse, lisans şartları geçerlidir. Dolayısıyla, ikili dosyalarının kopyalanmasını yasaklarlarsa, yalnızca Ubuntu'nun 'ücretsiz' bölümlerini kopyalayabilirsiniz.

Ayrıca, Ubuntu sayfası, 'Ubuntu'-markasının ticari markasının yazılım lisanslarından farklı bir sorun olduğunu belirtir. Yani sanırım, nasıl kullanıldığına bağlı, bir problem olması için. Burada atıfta bulunduğum kısım:

  

Telif hakkı lisansı ve ticari markalar iki farklı yasa alanıdır ve   onları Ubuntu'da ayrı ayrı ele alıyoruz. Aşağıdaki politika geçerlidir   sadece telif hakkı lisansları için. Ticari markaları duruma göre değerlendiririz   baz.

    
verilen cevap Benjamin Maurer 21.01.2015 13:08

Etiketlerdeki diğer soruları oku