Ubuntu için X.org'u geliştirmeye daha fazla insan nasıl dahil edilir? [kapalı]

18

Ubuntu'da X, yığındaki en kritik parçalardan biridir. Bu nedenle, bir TON sorusu ve bununla ilgili hata raporları alıyoruz. Muhtemelen, iş gücümüzü ele alacağımız kadar 100 kat daha fazla.

Canonical, X üzerinde çalışacak ek mühendisleri işe alıyor, ancak yine de Canonical'in yapabildiği alanın dışında olan birçok şey var. Bu yüzden, X'i iyileştirme konusunda güçlü bir topluluğa sahip olmanın gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum. Ubuntu, özellikle tüm bu büyük miktardaki hata raporlarının yanıtlanması, yanıtlanması ve (umarız) çözülmesiyle ilgili.

Ancak, insanları X üzerinde çalışmaya ya da insanlara kendi zamanlarına yatırım yapmalarına değer olduğunu inandırmak zor. İnsanları dahil olmaya teşvik etmeyi, aksi halde X üzerinde çalışmayı düşünmeyecek olanları nasıl önerirsin?

    
sordu Bryce 10.08.2010 01:42

5 cevap

7

Her şey gibi, pek çok şey insanların bunu öğrenmesi için kolay ve erişilebilir hale getiriyor. Bu nedenle, aslında hata triyajıyla hatırladığımdan, topluluktan gelen çok fazla yardım gelmedi. Ardından, hataları tetiklemede ve bazı hata günlerinde düzenli işlemleri açıklayan bazı viki sayfalarında çok daha fazla topluluk üyesi yer aldığında. Ayrıca, topluluk için düzenli bir aktivite başlatabilir ve bunu deneyenlere yardım sunabilirseniz, biraz ilgi göreceksiniz.

Etkinlikle ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, bana e-posta gönderebilir ve düzenleme yapmanıza yardımcı olabilirsiniz.

Öyleyse, cevabım, insanların buna dahil olmasını sağlamak için iyi bir hata triyaj bilgisi almak için sorular ve komutlarla ilgili bir wiki sayfası oluşturuyor.

Gelişim için büyük bir problem. Xorg ve Kernel şeyler çoğu hata düzeltme ve uygulama özellikleri için düşük seviye programlama becerileri gerektirir. Bu yüzden belirli bir programcı grubunu hedeflemeli ve ilgilerini çekmelisiniz. Ben biraz sormak ve kim # ubuntu-x içinde asılı kim görmek ve yardım edip edemeyeceğini sormak dışında herhangi bir öneri yok.

    
verilen cevap Shane Fagan 23.08.2010 00:22
12

X'in işe yaramamasının nedeni, GPU'ların, belleklerin, vb. X.org kod tabanı ve bir dereceye kadar çekirdek programlaması hakkında bilgi sahibi olma konusunda çok fazla bilgi gerektirmesidir. Bir topluluk perspektifine girebilmek için X ve X sürücüleri üzerinde çalışmak isteyenlerin büyük olasılıkla zaten böyle yapmaktansa önemsiz bir şey değildir. Şu anda geliştiricinin geliştiricisinin kişisel çıkarlardan başka Xorg üzerinde çalışmasına yönelik bir motivasyon bulunmamaktadır.

Topluluğun, hangi X.org geliştiricilerinin mutlaka sahip olmadığı şeyleri, çok çeşitli donanımlara erişimdir. 'İyi' hata raporları yazmak ve Xorg yığınının öncesinde test sürücülerini ve parçalarını test etmek için zaman harcamayı düşünen insanlara sahip olmak, muhtemelen mühendislere her şeyden çok yardımcı olacaktır.

Şu anda, sabit sistemimde sürücüleri test etmek için kullandığım bir Xorg edgers repo var. Test yaptıktan sonra tek bir paketi geri almak oldukça kolay. Bununla birlikte, test edebildiğimiz tek diğer yol, X'i kendiniz inşa etmek veya üst akıştan gelen editörleri depolamaktır. Bu, söyleyebileceğim kadarıyla bir toptan X değişimi yapar. Bu, X testine yönelik tamamen ya da hiç bir yaklaşımın olmadığı anlamına gelir.

Kullanmak istediğiniz X'in 2 sürümüne sahip olmak (ve oldukça kolay bir şekilde) seçmek, test edicilerin sadece X testini değil aynı zamanda çalışan bir Xorg'a geri dönmelerini ve böylelikle hata raporunu gönderebilmelerini sağlar.

    
verilen cevap user543 10.08.2010 04:24
12

X ile ilgili olarak ilgilenen bir geliştirici olarak konuşmak, benim sorunum:

  1. Sadece bir avuç grafik kartına erişebiliyorum ve çoğu insanın yalnızca bir tanesine erişimi olduğundan şüpheleniyorum. Bu yüzden, her zaman "başka bir kart" da olacak hataların büyük çoğunluğu için fazla bir şey yapamam.

  2. Çoğu paketin aksine, yeni bir sürücü sürümü için önemsiz bir şekilde test ortamı oluşturamıyorum; sanal makinelerin kendi X sürücüleri var.

  3. En son sürücüye kolayca güncelleyemiyorum, test edemiyorum, sonra geri dönüyorum. Bu, denemeyi engelliyor (çünkü bir şeyler ters giderse, tuğlalanmış olabilirim); ayrıca regresyon testini de engeller.

  4. Son baktığımda, bir yamayu başarıyla uygulamak, X'i derlemek ve çalıştırmak zordu, paket yöneticisinin her yerine adım attı, çekirdek modüllerinin de yaması gerekiyordu ve geri dönüşü olmayan bir adımdı.

  5. Günümüzde X sürücüleri kodlarını çekirdek, Mesa, udev (ayarlar ve varsayılanlar için) ve kullanıcı arabirimleri arasında paylaştılar. Yani yamalar da bölünmüş oluyor ...

Öyleyse, cevabın, paket yöneticisi tarafından yönetilen ve sisteminizi bozduğunda kurtarılması kolay olan değişiklikleri uygulamak ve geri almaktır.

Ayrıca, X sürücüler için DKMS gibi bir sisteme bakılmalıdır; Eğer tüm monolitik kontrasepsiyonu yeniden inşa etmek zorunda kalmadan dokunmatik ekranımın giriş sürücüsünü kolayca çözebilir / derleyebilir / test edebilir / kaldırabilirsem (X'i tamamen kullanılamaz hale getirme tehdidiyle), daha rahat bir şekilde katkıda bulunursunuz ve beni motive edersiniz triging hatalarına bakın ve bu donanımla ilgili yamaları test edin.

    
verilen cevap jbowtie 10.08.2010 06:05
4

Jbowtie'nin söylediklerini tamamlamak için, bir hata tetikleyicisi olarak X hatalarını ele almayı çok zor buluyorum, çünkü X çok karmaşık bir canavardır. Bu, sorun giderme wiki sayfasının karmaşıklığına yansır. Kesinlikle yardım etmek, BugSquad üyeleri için X hatalarının nasıl daha iyi ele alınacağını öğrenmek için bir tür mentorluk programıdır. Belki de etrafındaki bir böcek sarılmayı mı? Ya da # ubuntu sınıfında bir uygulamalı eğitim oturumu?

    
verilen cevap Bruno Girin 21.08.2010 14:31
1

Pek çok kullanıcı grafik yığınının yerine geçen özel sürücüleri kullandığında ve daha sonra bir çekirdek yükseltme / X.org yükseltmesi sürücülerini kurduğunda X.org ekibine baktığı zaman X.org'u iyileştirmek zordur.

"Tüm kartların mevcut olmaması" konusundaki konuşmaların çoğu da geçerli.

İyi bir programcı değilseniz, grafik programlama oldukça zor. Hata ayıklama gerçek bir acı olabilir, özellikle de neler olduğunu göremiyorsanız.

    
verilen cevap Broam 23.08.2010 20:13

Etiketlerdeki diğer soruları oku