Birisi bilgisayarıma zarar veren birisini kullanabilir mi?

17

İşletim sistemim için şifrelerim var, ancak birileri işletim sistemime zarar vermeden, bunlara yüklemeden, sadece grub komut istemini kullanarak zarar verebilir mi?

Grub komut istemini devre dışı bırakmanın bir yolu var mı, yoksa şifre onları koruyor mu?

    
sordu Çağrı Uslu 26.11.2015 14:55

2 cevap

22

Evet yapabilirler; GRUB'u tek kullanıcı moduna önyüklemek için düzenleyerek.

Ardından root şifresini basitçe passwd girerek sıfırlayabilirler. Saldırganın dosya sistemlerini monte etmesi ve temel olarak istedikleri gibi yapması mümkün ...

Bu kılavuz size GRUB komut istemini bir şifre ile kilitleme hakkında bilgi sağlar: İşte

    
verilen cevap TellMeWhy 26.11.2015 15:30
18

DevRobot'un yanıtı , sorulan soru için doğru yanıttır. Sizi bilinçlendirmek istedim (eğer olmasaydın) bu grup muhtemelen en çok endişelenmen gereken şey değil ...

Fiziksel erişim, toplam erişimdir (çoğunlukla). Birisi bilgisayarınıza bir flash sürücü atar ve ondan önyükleme yapıyorsa, OS şifreleriniz anlamsızdır. Kök şifrenizi değiştirmeye bile gerek duymazlar - kendilerine aittir ve aniden sabit diskinizdeki tüm dosyalara erişebilirler. Çalışma süresi ve kararlılığı konusunda daha endişeli iseniz, aynı kişi sabit diskinizi biçimlendirebilir veya fiziksel sürücüde yapabileceğiniz flash sürücüden herhangi bir değişiklik yapabilir.

En iyi fiziksel güvenlik, yalnızca sabit diskinizi şifrelemek içindir. Bir fark görmezsiniz, ancak disk parolası olmadan erişim aslında imkansızdır.

    
verilen cevap blakek 26.11.2015 17:09

Etiketlerdeki diğer soruları oku