Windows yazılımı veya oyunları nasıl kurabilirim?

86

.exe ve .msi dosyaları (Windows yazılımı) Ubuntu'ya yüklenebilir mi?

    
sordu akshatj 05.08.2010 09:18

18 cevap

71

İlk yüklediğinizde

kullanabilirsiniz

Şarap uyumluluk katmanı Windows uygulamalarını Ubuntu'ya yükleyebilirsiniz. Bununla birlikte, tüm uygulamaların kusursuz veya aksaksız çalışmasına rağmen uyarılmalıdır. Bazı uygulamalar mükemmel kullanılamazken, diğerleri mükemmel çalışır (çeşitli programların ne kadar iyi çalıştığına dair iyi bir fikir edinmek için Şarap Uygulama Veri Tabanı 'na bakınız). Bunu yüklemenize yardımcı olması için Şarap nasıl yüklenmeli ve yapılandırılmalı? bölümüne bakın.

Şarap yüklendiğinde, çalıştırmak için .exe veya .msi dosyasını çift tıklatabilirsiniz. Bu herhangi bir nedenden dolayı çalışmazsa, dosyayı sağ tıklayın ve "Şarap Windows Program Yükleyici ile Aç" ı seçin. Tabii ki, sadece Windows zararlı yazılımlarından kaçınmak için güvendiğiniz kaynaklardan çalıştırılabilir dosyaları çalıştırın.

  

Uyumluluk sorunlarıyla karşılaşırsanız, en son Wine Beta sürümünü ppa:ubuntu-wine/ppa yazılım kaynağından denemek isteyebilirsiniz (bkz. Ne PPA'lar ve bunları nasıl kullanırım? ).

Ayrıca, Winetricks , CrossOver veya CrossOver Oyunlar .

Windows yazılımının hata ayıklama çıkışını görmek için (bir şeyler ters giderse) wine msiexec /i file.msi veya basitçe wine file.exe kullanarak bir terminalden çalıştırın.

    
verilen cevap Tommy Brunn 05.08.2010 09:26
77

Kısa cevap

.exe dosyaları Ubuntu ile ikili uyumlu değildir. Bununla birlikte, Linux için, Wine gibi, .exe çalıştırabilen uyumluluk katmanları vardır.

Detaylı cevap ve çözümler

Temel sorun:

Ubuntu, MS Windows'dan tamamen farklı bir sistemdir. Sadece farklı görünmekle kalmaz, aynı zamanda çekirdek işlevleri için farklı mekanizmalar kullanır.

.exe dosyalarındaki sorun, Windows'un özel olmalarıdır. Başka hiçbir sistem bunları çalıştıramaz, çünkü içerikleri bir Microsoft sisteminde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Linux farklı standartlar, farklı kavramlar kullanır ve bu nedenle Ubuntu uygulamalarının doğru çalışması için uyarlanması gerekir.

Windows'tan yeni geçiş yaptıysanız ve bebek adımlarınızı Ubuntu ile yapıyorsanız, .exe dosyalarının çalışmaz hale gelmesine gerçekten şaşırmış olabilirsiniz. Farklı belirtiler olabilir, bir hata iletisi görüntülenebilir veya bir .exe'e çift tıklandığında hiç bir etkisi olmayabilir. Tüm bunlar olur, çünkü Ubuntu'nun fikri yok olması, bu dosyayı çalıştırmak için ne yapması gerekir. Ubuntu, MS Windows'un "perdenin arkasında" nasıl çalıştığı konusunda bilgi sahibi değildir ve bu nedenle de bu kodun içinde yer alan kodu uygulayamaz. Teknik jargonda, Windows ve Linux yürütülebilir dosyalarının ikili uyumlu olmadığını söylüyor.

Alternatifler aranıyor

Yapmanız gereken ilk şey, muhtemelen bu .exe dosyasını çalıştırmak istemediğinizi fark etmektir. Çoğu Windows uygulamasında Ubuntu Yazılım Merkezi'nde Ubuntu alternatifleri var.

Bu nedenle bir .exe dosyasını çalıştırmayı denediğinizde ilk adım , aynı uygulamanın Ubuntu sürümünün olup olmadığını kontrol etmektir (Firefox gibi - hem Windows hem de Ubuntu sürümleri vardır) veya aynı uygulama olmayan yakın bir alternatif, ama aynı şeyi% 99 yapar. Örneğin, bir belge oluşturmak istiyorsanız, MS Office yerine LibreOffice'i kullanmak isteyeceksiniz.

Bir alternatifi nasıl bulabilirim?

İşte bazı ipuçları.

 1. Ubuntu Yazılım Merkezi'nde arama yapın.
  • Ubuntu Yazılım Merkezi'ni başlatın, arama kutusuna ne tür bir uygulama aradığınızı yazın. Örneğin, " photoshop " yazarak GIMP 'i bulur ve bu da gelişmiş bir resim düzenleme aracıdır ve Adobe Photoshop için harika bir alternatiftir.
  • Ubuntu için birçok Windows uygulaması da mevcuttur ve Ubuntu Yazılım Merkezi'nde Ubuntu Yazılımının tercih edilen yolu olan özdeş sürümüne sahiptir.
 2. Ara Ubuntu'ya sorun (bu site).
  • Burada hangi uygulamaların yedek olarak kullanılabileceğini açıklayan birçok soru var. Ayrıca, bir soru sormak isterseniz ile etiketlenmiş soruları göster.
 3. Bu Ubuntu Yardım sayfası alternatifleri ararken mükemmel ipuçları içerir.
 4. İşte
 5. İşte

Tamam, ancak tüm uygulamaların alternatifleri yoktur. Yine de .exe programını çalıştırmak isteyeceğiniz bazı durumlar var. Örnekler şunları içerir:

 • Hangi alternatifin mantıklı olmadığı bir uygulamayı çalıştırmaya çalışıyorsunuz. Çoğu video oyunu durumunda bunları çalıştırmak isteyeceksiniz, alternatif değil.
 • Orijinal uygulama bir alternatif yerine çalıştırmak isteyebilirsiniz, çünkü alternatif yeterince iyi değildir. Örneğin, birçok kişi Photoshop'u GIMP'den çok daha iyi bir editör olarak görmektedir.
 • Bu, Linux'a çok az anlam ifade eden Windows'a özgü bir programdır.

Neyse ki, .exe dosyalarını Ubuntu'da çalışacak şekilde alabilirsiniz.

EXE dosyalarını WINE ile Ubuntu'da çalıştırma

Şarap nedir? Teknik olarak bir uyumluluk tabakası. Bunun anlamı, Windows'a benzer bir ortamı çalıştırmayı denediğiniz herhangi bir .exe uygulamasına sağlamasıdır. Bu nedenle, WINE .exe dosyaları Ubuntu'da çalışır.

WINE varsayılan olarak yüklenmedi. Ya onu alabilirsiniz:

 • Ubuntu Yazılım Merkezi'nde "şarap" aranıyor.
 • Komutu çalıştırma: sudo apt-get install wine .

WINE yüklemeyle ilgili ayrıntılar bu soruda bulunabilir.

Tamam, ben WINE'ı yükledim. Şimdi ne?

.exe dosyanızı başlatmaya devam edin! Çift tıklayın ve biraz şans ile her şey Windows'da görünecektir. Voila

UYARI: WINE ile çalıştırıldığında tüm uygulamalar doğru şekilde davranmayacaktır. ŞARAP, hiçbir şekilde mükemmel değildir ve gerçek bir gerçek olmak yerine bir Windows ortamı olması için öyleyse, bazı uygulamalar arızalanabilir. Yaygın sorunlar arasında yanlış görüntülenen alanlar, video oyunları ile tam ekran sorunları, kopya koruma sorunları sayılabilir. Bazıları litte güçlükle çözülebilir, WINE uygulama veritabanını kontrol ettiğinizden emin olun ve .exe dosyanızın ipuçlarını bulmak için google'ı kullanın. düzgün çalışmıyor.

Windows uygulamalarını PlayOnLinux ile Ubuntu'da çalıştırma

Windows uygulamalarını çalıştırmanıza yardımcı olacak başka bir araç var.

Buna PlayOnLinux ( web sitesi ) denir ve oldukça geniş bir yazılım yelpazesini destekler () göz atın.

Ne işe yararsa çalıştırmaya istekli olduğunuz uygulama ile en iyi şekilde çalıştığı bilinen belirli bir Wine sürümünü çalıştırıyor. Ayrıca Ubuntu ile maksimum uyumluluk sağlamak için ek yollar yükler. Ama bunu bilmene gerek yok; her şey otomatik olarak yapılır.

Bu nedenle, PlayOnLinux, birçok video oyunu da dahil olmak üzere yaygın olarak bilinen bir yazılım parçasının çalıştırılması durumunda en iyi sonuçları sunma eğilimindedir.

PlayOnLinux'u Yükleme:

 • Ubuntu Yazılım Merkezi'nde veya
 • ’yi bulun.
 • sudo apt-get install playonlinux çalıştır

PlayOnLinux'u kullanma:

.exe'yi (WINE ile başlatan) çift tıklatmak yerine, PlayOnLinux uygulamasını çalıştırın. Araç çubuğunda "Yükle" düğmesini seçin ve yüklemek istediğiniz uygulamayı seçin. PlayOnLinux kurulum sürecinde size rehberlik edecektir (tabi ki kurulum ortamına ihtiyacınız olacaktır).

Bittiğinde, kurulu uygulamanız PlayOnLinux ana penceresinde görüntülenecektir. Başlatmak için çift tıklayın!

Ticari çözümler

WINE'dan memnun değilseniz, Windows uygulamalarını Linux üzerinde çalıştıran bazı ticari yazılımlar vardır. En iyi bilinenlerden biri CrossOver . Bazı durumlarda önemli ölçüde daha iyi sonuçlara sahiptir, ancak ücretsiz değildir.

    
verilen cevap Rafał Cieślak 27.02.2013 22:05
23

şarap kullanarak evet.

Ubuntu yazılım merkezine gidiniz.

burada ppa bağlantısı var İşte

burada nasıl yükleneceği hakkında bir video var İşte

burada temel uygulamaları yükleme videosu İşte

ve işte size daha fazla bilgi sağlayacak olan şarap wiki'si. İşte

Bir CD'den bir oyun oynamak istiyorsanız, Ubuntu yazılım merkezinde de bulunan linux'da oynatma 'yı yükleyebilirsiniz. umarım bu yardımcı olur

    
verilen cevap jnut 25.10.2010 15:10
17

Önce Şarap Uyumluluk Katmanı'nı yüklemeniz gerekecek, Ubuntu'da Windows uygulamalarını çalıştırmanıza izin verecek:

 1. Ubuntu Yazılım Merkezini Aç
 2. " Şarap " için ara
 3. "Microsoft Windows Uyumluluk Katmanı'nı Kur" uygulamasını yükleyin

Sonra Ubuntu'ya bunun bir program olduğunu söylemelisiniz.

 1. .exe dosyasını sağ tıklayın ve Özellikler 'i seçin.
 2. İzinler 'e gidin ve Dosyayı program olarak çalıştırmaya izin ver ' i kontrol edin

Şimdi programı çalıştırabilirsiniz

 • .exe dosyasını sağ tıklayın ve Şarap Windows Program Yükleyici ile Aç 'ı seçin.

Hepsi bu, program şimdi iyi çalışıyor olmalı. Bunu, Mono'nun Windows sürümü dahil olmak üzere çeşitli Windows yazılımları kullanarak test ettim.

    
verilen cevap Stefano Palazzo 06.08.2011 19:30
15

Şarapta çalışmayan uygulamalar için, sanal makinede bir Windows yükleyerek Virtualbox'ı kullanabilirsiniz. 3D hızlandırma Virtualbox'ta desteklenir.

Ayrıca şu sorulara da göz atın:

verilen cevap iugamarian 26.10.2010 21:16
13

Şarap, pek çok uyumluluk problemi yaşayacağından mükemmel bir cevap değildir. Öncelikle uygulamanızı WineHQ.org adresinden kontrol etmeyi düşünebilirsiniz. Platin en iyi seviyedir, sonra Altın, Gümüş, Bronz ve nihayet Çöp.

Oyun oynamak istiyorsanız, PlayOnLinux (ücretsiz) veya CrossOver (ücretli) gibi Wine'ın özel sürümlerini deneyebilirsiniz. Aksi takdirde, yaygın uygulamalar küçük bir yapılandırma ile yeterince iyi çalışmalıdır.

    
verilen cevap Lyrositor 25.10.2010 16:39
11

Öncelikle bir .EXE dosyası Windows Executable dosyasıdır. Linux ve diğer * nix tabanlı sistemlerde .EXE'yi program çalıştırılabilirleri için dosya uzantısı olarak kullanmıyoruz. Bunun yerine, programın chmod komutunu kullanarak çalıştırılabilir olmasını istiyoruz.

İkincisi, sorunuz çok geniş. Bir Windows uygulaması çalıştırmaya çalıştığınızı sanıyorum hangi '.EXE dosyası' çalıştırmaya çalışıyorsunuz? Windows Programlarını çeşitli düzeylerde çalıştırabilen WINE adlı bir program var.

Ancak, yerel bir alternatif uygulama kullanmanız şiddetle önerilir çünkü masaüstüyle daha iyi ve daha iyi bir şekilde performans gösterecektir.

    
verilen cevap LFC_fan 25.10.2010 15:27
11

Ubuntu'nun Windows için tamamen farklı bir işletim sistemi olduğunu bilmelisiniz. Dosya yapıları uyumsuz. Yani .exe dosyaları, Linux için değil, Windows için tasarlanmıştır. Bu yüzden işe yaramayacaklar.

Bunu söyledikten sonra, .exe adlı bir program aracılığıyla Linux'ta (Ubuntu) iyi çalışan bazı wine dosyaları vardır. En son kararlı sürüm yazılım merkezinde olmalıdır.

En güçlü tavsiyem - wine uygulamasını yüklemeden önce - geliştiricilerin web sitesine gitmek ve ne yapabileceğini ve yapamayacağını öğrenmek ve bununla birlikte hangi pencere programlarının çalıştığı bilinmelidir.

Son olarak, windows uygulamalarının yaptığı şeylerin aynısını yapan Linux için tasarlanmış 1000 uygulama var. Birçoğu VLC, Firefox gibi bir platformun adıdır.

    
verilen cevap Baldrick 22.02.2013 10:09
9

Pencerelerin exe 'dosyası, farklı işletim sistemi türü olan linux üzerinde çalışmayacaktır. Şarabı yükleyebilir ve tekrar deneyebilirsiniz. Çoğu durumda çok iyi çalışır.

Ve ubuntu'ya adil bir şans verin, çoğu durumda Windows'a ihtiyacınız yok. Bunun, bilgisayar deneyiminin gerekli bir parçası olduğu izlenimi altındasınız.

verilen cevap Robert Jakubowski 22.02.2013 10:04
7

WINE uygulamasının yanı sıra, pencerelerin bir kopyasını aldığınızda, VirtualBox veya başka bir sanallaştırma teknolojisine de bakmak isteyebilirsiniz.

İşte kurulum için bağlantı: İşte

Bir VM (sanal makine) kullanma konusundaki bir con, genellikle işletim sisteminizin içinde ek OS kaynakları alan bir OS olduğundan üst uç makineler için ayrıldıklarıdır.

Bir profesyonel, bir felaket yazılım hatası durumunda yedeklemeyi ve yeniden yerleştirmeyi kolaylaştıracaklardır.

Wikipedia'nın hem Sanal Kutu hem de Sanallaştırma ile ilgili bir makalesi var. Ben daha serin noktalar elde edinceye kadar sadece bir link gönderebilirim, bu yüzden kısa bir açıklama olduğu için öğreticinin daha iyi bir bağlantı olacağını düşündüm

    
verilen cevap aggitan 05.08.2010 13:49
6

Çalıştır:

sudo apt-get install wine

Ardından exe

'ye çift tıklayın.     
verilen cevap Extender 25.10.2010 15:34
5

şarabı denemelisiniz:

wine msiexec /i your_msi_file.msi
    
verilen cevap Jakub Šturc 05.08.2010 09:26
5

Yukarıda belirtilen Wine PPA yararlıdır, ancak PPA kullanıyorsanız beta paketleri kullanmanız gerekmeyeceğini belirtmek isterim. % Co_de% paketi size en yeni beta paketini verecektir, ancak wine1.5 paketi sizi kararlı Wine 1.4 sürümünde tutacak ve sizi regresyonlara maruz bırakmayacaktır. Ayrıca, en son kararlı sürüm için wine1.4 paketini de yükleyebilirsiniz.

    
verilen cevap Scott Ritchie 30.09.2010 10:58
4

Ayrıca, daha fazla Windows yazılımının desteklenmesi için Şarap geliştiricilerinden güncellemeler almak isterseniz, Sistem -> Yazılım Kaynakları bölümüne gidin ve diğer Yazılımlar sekmesine gidin. Ekle düğmesini tıklayın ve kopyalayın + bunu buna yapıştırın: ppa: ubuntu-wine / ppa

    
verilen cevap Bhamid 05.08.2010 13:10
4

Evet, diğerlerinin söylediği gibi, Windows programlarını çalıştırmak için şarap kullanabilirsiniz.

Şarap yüklendikten sonra, bir Windows çalıştırılabilir dosyasını sağ tıklatıp 'şarap Windows program yükleyiciyle aç' veya yukarıda açıklandığı gibi terminali kullanarak çalıştırabilirsiniz.

Programın şarabın çalıştırılıp çalıştırılamayacağını görmek için burayı kontrol etmelisiniz. Çok sayıda program mükemmel şekilde çalışmayacak veya çalıştırmak için fazladan yapılandırmaya ihtiyaç duyacaktır. Winetricks adlı bir program (bkz. İşte ), işleri biraz daha kolaylaştırabilir.

Mümkünse her zaman yerel yazılımı veya ücretsiz alternatifleri kullanmaya çalışın. Ubuntu Yazılım Merkezi'ndeki uygulamaları arayabilirsiniz - buradan programlar çok daha iyi çalışacak ve çok az yapılandırmaya ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca bu siteye de bakabilirsiniz: Tescilli ürünlere yönelik ücretsiz yazılım alternatifleri için İşte .

    
verilen cevap dv3500ea 05.08.2010 16:08
4

Diğerleri söyledikleri gibi, Şarap genellikle en iyi seçenek, ancak bazı durumlarda Mono kullanarak daha iyi performans görebilirsiniz. Ancak, programın Mono altında çalışabilmesi için, programın bir .NET uygulaması olmalı ve bu bile programın bazı el tutma olmaksızın çalışacağının garantisi değildir.

Özetlemek gerekirse, Wine güvenli bir bahistir, ancak Mono Ubuntu'da varsayılan olarak yüklenir ve .NET uygulamaları olan birçok basit .exe dosyasını işleyebilir.

    
verilen cevap Michael Curran 25.10.2010 19:36
4

Belki de uygun bir hata mesajı, .exe dosyalarının özellikle Windows ortamında çalışacak şekilde oluşturulduğunu söylemelidir. Bu durumla başa çıkmak için çok heyecan verici yollar var, ancak hepsinin bilinçli ve anlayışlı olmak için biraz zamana ve çabaya ihtiyacı var. Zaten mükemmel olan Windows kullanmayı planlıyorsanız, o zaman size özgür seçeceğiniz için o zaman Windows yüklemenizi beklemek ve sonra .exe dosyalarını çalıştırabilirsiniz tavsiye edilebilir.

Farklı bir şekilde karar verdiğinizde ve Ubuntu hakkında daha fazla bilgi edinmek ve yürütülebilir dosyaları nasıl çalıştırmanız gerektiğini öğrenmek istediğinizde

 • Ubuntu'da yerel olarak çalıştırılacak farklı dosya biçimleri
 • ubuntu'da kurulumu çok kolay olan yerel programlar olabilir
 • Ubuntu'da pencere programını çalıştırmak için çözümler (şarap gibi)

İyi şanslar ve dikkatlice karar verin!

    
verilen cevap NilsB 22.02.2013 10:07
2

sudo apt-get install wine dosyasını çalıştırın ve ardından winecfg komutunu kullanarak şarayı yapılandırın

Bu, şarap yükleyiciyle açmak için herhangi bir .exe dosyasını sağ tıklamanıza izin verir.

    
verilen cevap nikhil 01.01.2011 17:59

Etiketlerdeki diğer soruları oku