Metin yapmak için seçeneklerle basit bir metin editörü (gedit gibi) var mı?

17

Görev listeleri oluşturmak için basit bir metin editörü (WordPad gibi) istiyorum. Gedit ile ilgili sorun, biçimlendirme seçenekleri için eklenti olmamasıdır. Öte yandan, Bluefish ve Sublime çok ağır.

    
sordu Arun Mohan 03.02.2015 08:44

6 cevap

8

2 uçlu bir devamlılık var:

  • Özel TODO yönetim yazılımı (otomatik kaydetme, cihazlar senkronizasyonu, hatırlatıcılar, anahatlar, bitmiş / eski görevlerin arşivlenmesi vb.). Notlarınızı sık sık bazı belirsiz veritabanında / formatta / bulutta depolar.
  • Düz metin dosyaları, sizin tarafınızdan yönetilen, düz metin düzenleyiciyle düzenlenmiş.

"Kendi dosyamımı yöneteceğim, sadece bana bir editör vereceğim" ile rahatsanız, zaten ona yakınsınız. WordPad benzeri (ör. Abiword) rotasına, .rtf veya .doc gibi dağınık formatlarla gitmem. Kalan nispeten küçük bir adımı, çok fazla güç veren düz metne götürün. Notlarda sürüm kontrolü veya grep gibi unix araçlarını kullanabilir ve çok daha geniş editör seçimine sahip olursunuz.

Bunun, metin stilinden vazgeçtiğiniz anlamına gelmediğini unutmayın! Diğerlerinin önerdiği gibi, Markdown gibi bir hafif biçimlendirme kuralı # Heading veya *italic text* yazmanıza izin verir ( Ctrl + I italic text Ctrl + I ) ve birçok düzenleyici uygun şekilde vurgulayabilir.

Ancak bir adım daha ileri gidebilir ve Zim ile zengin metinleri düzenlediğinizi varsayalım:

alttaki metin hala düz metin dosyalarıyken + basit sözdizimi ör. % Co_de%.
Çoğu stilini hem zengin bir metin editöründe (seç, menü veya kısayol) hem de sadece yazarak uygulayabilirsiniz. sözdizimi .

Ve Zim'in görevleri düzenlemek için birkaç kullanışlı özelliği ve eklentisi var: birbirine bağlı sayfalar, günlük sayfalara sahip takvim , onay kutuları, son tarihlerdeki görevler ...

    
verilen cevap Beni Cherniavsky-Paskin 10.02.2015 01:16
55

Metin düzenleyicisini istiyorsanız, kalın gibi bir şey yoktur.

Düz metin düz metin. % Co_de%, gedit , geany gibi bir programlama düzenleyicide gördüğünüz kalın, italik, renkli şey, programların okunmasını ve yazılmasını kolaylaştırmak için editör tarafından eklenen sözdizimsel vurgudır. metin ile saklanmaz.

Şimdi, bunu kate dosyasında see kalın olarak kaldırabilirsiniz. Örneğin, dosyanızı bir işaretleme gibi kaydettiyseniz ( gedit uzantılı) şunu görürsünüz:

... güzel soru ve cevaplar vermek için Ubuntu'ya sorduğunuz aynı sözdizimini kullanarak. Daha sonra, örneğin .md gibi, oldukça basmak için birçok araç kullanabilirsiniz.

Aksi takdirde, tamamen başka bir tür canavar olan bir kelime işlemci arıyorsunuz. burada bir kısmi listeniz var; Ted hakkında çok iyi yorum yaptım, ancak hiç denemedim.

    
verilen cevap Rmano 03.02.2015 08:53
20

Zengin biçimlendirmeyle kaynak koduna bakmak istiyorsanız, Geany veya Kate en iyi seçimdir.

Ancak, temelde bir Zengin Metin Düzenleyicisi istediniz. Bu durumda Abiword veya Calligra’ya gitmelisiniz. sözcükler .

Abiword, WordPad gibi. Abiword 'ı yükleyin:

sudo apt-get install abiword

    
verilen cevap meskobalazs 03.02.2015 08:47
9

Emacs , yaygın olarak kullanılan ve muhtemelen diğer açık kaynak metinlerden daha fazla özellik içeren, kolayca özelleştirilebilir bir metin düzenleyicisidir. orada editör.

Yüklemek için, klavyenizde Terminali açmak için Ctrl + Alt + T tuşlarına basın. Açıldığında, aşağıdaki komutları çalıştırın:

sudo apt-get install emacs

Kalınlaştırmak istediğiniz şeyi vurguladıktan sonra:

    
verilen cevap Mitch 03.02.2015 08:51
6

Birisi daha önce emacs 'den bahsetmişti, ben de bundan bahsedeceğim --- bekle --- vim !

Verilmiş, bu "özel efektleri" vim'e eklemek için, dosyanın işaretleme biçiminde olması gerekir (eşleşen .markdown veya .md uzantısıyla, inanıyorum). Ama varsayılan olarak var.

text-editor