LVM nedir ve ne için kullanılır?

197

Linux / Ubuntu'nun yeni üyesi olarak LVM nedir ve ne için kullanılır?

Bir web sunucusu kurulumu açısından, ne gibi faydalar sağlıyor?

Kullanmayı önerir misiniz?

    
sordu Matthew Blackford 04.09.2010 14:33

5 cevap

187

Yararları

LVM'yi "dinamik bölümler" olarak düşünebilirsiniz. LVM "bölümleri" oluşturmak / yeniden boyutlandırmak / silmek ("Mantıksal" olarak adlandırılırlar) Linux sisteminiz sırasında komut satırından "LVM-konuşan" birimleri çalışıyor : çekirdeği tanımak için sistemi yeniden başlatmaya gerek yok yeni oluşturulmuş veya yeniden boyutlandırılmış bölümler.

LVM "Mantıksal Hacimleri" nin sağladığı diğer güzel özellikler şunlardır:

  1. Birden fazla sabit diskiniz varsa, Logical Volumes genişletebilir  birden fazla disk üzerinde: yani,  toplam tekil boyutta bir tek disk.

  2. "Çizgili" LV’leri ayarlayabilirsiniz, böylece G / Ç’ye dağıtılabilir.  LV'yi barındıran tüm diskler paralel olarak. (RAID-0'a benzer, ancak  ayarlanması biraz daha kolay.)

  3. Herhangi bir LV’nin (salt okunur) anlık görüntüsünü oluşturabilirsiniz. Geri alabilirsiniz  daha sonra anlık görüntüye orijinal LV veya silin  artık ihtiyacınız yoksa anlık görüntü. Bu sunucu için kullanışlıdır  örneğin (tüm uygulamalarınızı durduramazsınız)  yazma, böylece bir anlık görüntü oluşturur ve anlık görüntüyü yedeklersiniz.)  ama aynı zamanda bir kritikten önce bir "güvenlik ağı" sağlamak için de kullanılabilir  sistem yükseltmesi (root bölümünü klonla, yükseltme, geri al  bir şeyler ters gitti.

Sunucu sistemlerinde en kullanışlı olmakla birlikte, bu özellikleri düşünüyorum 1. ve 3. LVM'nin LV'leri oluşturma / yeniden boyutlandırma / silme yeteneği ile birleştirilmiştir. sinek, masaüstü sistemlerde de oldukça kullanışlıdır. (Özellikle eğer sistemle çok şey denersiniz.)

Downsides

Elbette, bunların hepsi bir fiyata geliyor: LVM'nin ilk kurulumu Bir diski ayırmaktan daha karmaşık ve kesinlikle LVM terminolojisini ve modelini (Mantıksal Hacimleri, Fiziksel Birimleri, Hacim Gruplarını) kullanmadan önce başlatabilirsiniz . (Kurulduktan sonra, kullanmak çok daha kolay olsa da.)

Ayrıca, sabit sürücüler arasında LVM kullanıyorsanız, yalnızca bir sürücü başarısız olduğunda tüm verilerinizi kaybedebilirsiniz.

Önerilen okuma

verilen cevap Riccardo Murri 07.09.2010 22:39
21

Bu iş parçacığının eski olduğunu ve OP'nin bunu daha iyi anladığını biliyorum, ancak LVM ile bir şeyler ararken ve 2c'yi içeri sokacağımı düşündüğümde bu konuya rastladım.

Kısa cevap, diskteki bir bölümün boyutunu artırmak bir acıdır.

Yedeklemeler için kullandığım bir AWS (EC2) sunucum var (rsnapshot kullanarak). Daha fazla sunucu yedeklemeye başladığımda veya veriler daha sık değiştikçe daha fazla alana ihtiyacım var.

Yedekleme sürücüm şu anda 250 GB'lık bir EBS birimidir ve şu anda 350GB'lık bir boyuta yükseltmek istiyorum. Böylece AWS kontrol paneline gittim, sürücünün bir anlık görüntüsünü oluşturdum, yeni bir EBS birimi oluşturdum. anlık görüntü ve ona bağlı. Şimdi 350GB'lık bir sürücüde 250 GB'lık bir EXT4 bölümü var. Ubuntu'ya daha geniş alanı kullanmasını söylemek istiyorum ama bölüm boyutunu büyütmek için resize2fs kullanamıyorum ve fdisk de bölüm boyutunu değiştirmeme izin vermiyor. Bunun yerine, yalnızca bölümü silmem, daha büyük bir boyutta yeni bir tane oluşturmama izin veriyor ve daha sonra sabit komutları kopyalamak için dosyaları doğru komut satırıyla birlikte Rsync'e göndermem gerekiyor.

Bu çok iş var, bu yüzden kısa bir süre önce LVM kullanarak kurdum ve şimdi yeni, daha büyük EBS diskini alabilir ve üzerindeki LVM hacmini kolayca artırabilir, sonra EXT4 dosya sisteminden bazılarını aldığını hızlı bir şekilde resize2fs yeni alan ve bam, problem yüzlerce gigabayt veri kopyalamak zorunda kalmadan çözüldü. LVM bir kurtarıcıdır. Alternatif olarak, başka bir EBS hacmini sadece LVM'yi buna göre genişletebilirim ve şimdi birden fazla diske yayılıyor ama sadece bir bölüm olarak görülüyor, tatlı!

    
verilen cevap Michael Kubler 18.11.2014 06:42
12

LVM'yi kullanmanın en önemli avantajı birden fazla sabit sürücünüz varsa. LVM ile zorluları büyük bir grupta gruplayabilirsiniz. Daha fazla harddrives eklerseniz, bu gruba daha fazla alan ekleyebilirsiniz.

LVM ile, sadece tek bir büyük sabit sürücünüz gibi basit bir iş yapabilirsiniz. LVM, birçok uzman özelliğini desteklese de.

    
verilen cevap aatdark 04.09.2010 23:43
7

Ne tür uygulamalar veya içerik barındırmayı planlıyorsunuz? Kişisel bir sunucu ya da küçük bir organizasyon için bir şey varsa, muhtemelen LVM kullanmadan alabilirsiniz.

LVM'ler, birden fazla diskte bölümlere vb. ihtiyaç duymanız durumunda kullanışlıdır. Bu konuda burada sorduğun için, ihtiyacın olduğundan şüphe edeyim:)

    
verilen cevap Abhinav 04.09.2010 16:32
7

Sorunuzu doğrudan yanıtlamadan (diğer posterlerin zaten yaptığı gibi), LVM'ye ihtiyacınız olup olmadığına dair kolay bir cevap vardır: Kurulum sırasında bazı özellikleri ayrıntılı olarak bilmiyorsanız, varsayılan ayarında bırakın. Varsayılan yapılandırma çoğu kullanıcı için iyi olacaktır (benim ve muhtemelen siz dahil). :)

    
verilen cevap Bananeweizen 05.09.2010 14:26

Etiketlerdeki diğer soruları oku