Kendi Depolarımı nasıl başlatabilirim

18

Ben hevesli bir geliştiriciyim ama aslında kendi PPA'mı kurmak için hiçbir zaman uğraşmamıştım - birisi bunun hakkında nasıl olurdu? Sık karşılaşılan sorunlar? Kaynak kodumu PPA'daki paketlere nasıl derlenecek?

    
sordu Marco Ceppi 14.08.2010 02:54

3 cevap

15

Txwikinger gibi Launchpad'e kaydolun, sonra bir GPG anahtarı oluşturmanız gerekir

gpg --gen-key

ve Ubuntu'nun ana sunucusuna yükleyin

gpg --keyserver keyserver.ubuntu.com --publish-keys $KEYID

$KEYID değerini "sec" satırındaki eğik çizgi ile değiştirerek:

gpg -K --fingerprint

Profilinizin GPG anahtar bölümünün yanındaki yeşil + işaretini tıklayın ve önceki komuttan anahtar parmak izini verin. Şifreli bir e-posta alacaksınız. Şifresini çözme (bunu daha kolay hale getirmek için GPG anahtarınızı posta istemcinizde kurun), ardından anahtarın sahibi olduğunuzu doğrulamak için içerideki bağlantıyı tıklayın.

Yeni bir PPA oluşturmak için launchpad.net sayfanıza tıklayın

Kaynak Laboratuvarı bağlı olan ambalaj kılavuzlarını izleyin, ancak Txwikinger’in söylediklerinden farklı olarak, bir deb yükleyemezsiniz. Bunun nedeni, deb'ın ikili bir paket olması ve PPA'ların kaynak paketleri almasıdır. Kaynak dizininizde gerekli 4 dosya (/ debian / rules / debian / changelog / debian / control ve / debian / copyright) ve bunun dışındaki bir orijinal tarball dosyası varsa, çalıştırın

debuild -S -sa

Bir .debian.tar.gz (kaynak biçimi 3.0 kullanılıyorsa) veya .diff.tar.gz .dsc ve .changes dosyasıyla birlikte bir kaynak paket oluşturulacaktır. .Dsc ve .changes'in imzalanması gerekir, bu yüzden GPG parolanızı iki kez girmeniz gerekecektir. % Co_de%, yalnızca bu paketi PPA'ya ilk kez yüklediğinizde gereklidir. Daha sonraki revizyonlar, bunu yaşayabilirsin.

Sonra koşacaksın:

dput ppa:youruser/ppa *.changes

Açıkça kendi kullanıcı adınızı doldurun ve PPA için özel bir ad seçtiyseniz, eğik çizgiden sonra koyun. PPA'nın Launchpad'deki sayfası size tam olarak ppa: sözdizimi verecektir.

    
verilen cevap maco 14.08.2010 04:10
4

Başlatma tabağındaki PPA'nıza kaynak tarballs + debian kontrol dosyalarını yüklemenize yardımcı olacak bazı araçlar var. Ve bu size nasıl yapacağınızı söyleyecektir. Ama paketi yüklemek çok küçük bir parçası ...

Yapılandırma ortamı ve debian paketi (.deb) altyapısı basit bir şey değil! Paket yapısını ve farklı türdeki komut dosyalarının nasıl çalıştığını (özellikle de Make ve Shell komut dosyaları) iyi bir şekilde anlamasını gerektirir.

Paketleme yaparken bu iki kılavuzun çok yararlı olduğunu keşfettim .deb's
Ubuntu ambalaj rehberi
Debian yeni bakım kılavuzları

Tüm Ubuntu ambalaj rehberini iyice okumanıza ve zafere doğru ilerlemeniz için dikkatli olmalısınız!

    
verilen cevap LassePoulsen 14.08.2010 03:25
0

Ana sayfanızda İşte 'de bir hesaba kayıt yaptırırsanız kendi ppa'nızı başlatabilirsiniz. Ppa, launchpad'de barındırılıyor.

Kaynaklarınızı .deb paketi ve yükleyerek % co_de ile ppa'nıza yüklersiniz. % komutu. Paket daha sonra launchpad'in derleme grubu tarafından otomatik olarak derlenecek ve birkaç platformda mevcut olacak.

Paketleme hakkında daha fazla bilgi paketleme hakkındaki wiki 'de bulunabilir.

    
verilen cevap txwikinger 14.08.2010 03:23

Etiketlerdeki diğer soruları oku