Ubuntu deposunun yapısı nedir?

25

Ubuntu deposundaki dosyalar nasıl düzenlenir? Bir depodaki önemli dosyalar nelerdir? Bir depo tutarsız, bozuk veya senkronize olduğunda ne olur?

    
sordu apoorv020 27.02.2011 20:23

2 cevap

15

apt kaynağınızdaki borç satırına göre, apt getirilecek:

Release.gpg'nin Release dosyası için geçerli bir imza olup olmadığını ve Packages.gz içeriklerinin Release dosyasında bulunan bütünlük sağlama toplamıyla eşleşip eşleşmediğini doğrular. Bir uyumsuzluk varsa, bir depo imza bütünlüğü hatası bildirilir.

İstenen paketin paket dosya adı daha önce alınan Packages.gz içeriklerinden belirlenir. İndirilir ve içerik sağlama toplamı Packages.gz sağlama toplamı içeriğiyle eşleşmelidir veya bir bütünlük hatası bildirilir.

Son sorunuz, ayna yapısıyla ilgili değildir, aynalama işlemine bağlı olan ayna senkronizasyonu ile ilgilidir. Senkronizasyon sırasında arşiv bütünlüğünü bozmadan geçici bir konum kullanarak senkronize etmek mümkündür. Tüm Ubuntu aynalarının bunu yapıp yapmadığından emin değilim.

    
verilen cevap João Pinto 28.02.2011 00:26
14

Joao, sorumun ikinci yarısını yanıtladı, bu yüzden ilk yarıyı kendi başıma araştırdım. Kök düzeyinde, dört dizin ve bir dosya var.

root
| -- dists
| -- pool
| -- indices
| -- project
| -- ls-lr.gz

(Ayrıca benim üniversite repo da, sadece ilk iki giriş vardı. Bu yüzden son 3, repo'nun işleyişi için esas değildir.)

ls-lr.gz dosyası, depo kök dizinde çalıştırılan ls -lr komutunun çıkışını içerir.

dists dizini, paketlerin tümünü imzalayan tüm package.gz dosyası (paketlerin bir listesini içerir) ve Release.gpg / Release de dahil olmak üzere meta verilerin çoğunu içerecek gibi görünüyor. (Bilgi için Joao'ya teşekkürler)

pool dizini gerçek .deb dosyalarını içerir. Kuruluş /pool/[section]/[letter]/[group]/packagename.deb . Bu nedenle, python-subversion paketinin gerçek konumu /pool/main/s/subversion/python-subversion_1.3.2-3ubuntu2%7edapper1_amd64.deb 'dir, çünkü subversion, python-subversion paketinin grubudur ve s, subversion'un ilk harfidir.

projects dizini, aynanın orijinal repo ile nasıl senkronize edildiğini gösteren birkaç dosya içerecek gibi görünüyor.

indices dizini çoğunun boş olduğu birçok dosya içeriyor. Boş olmayan dosyalar paketler için fazladan meta veriler sağladı.

    
verilen cevap apoorv020 28.02.2011 06:07

Etiketlerdeki diğer soruları oku