“./configure; Yapmak; yükleme yap ”mı?

25

./configure ne işe yarar? Neden make sonra make install ? % Co_de% 'nin nerede olduğunu nasıl biliyor? (hepsi orada ve yüklü ama onları bulamıyorlar.) Derleyici derlemesi gerekiyorsa libs neden gerekir?

    
sordu david 07.08.2012 20:08

1 cevap

28
./configure

, uygulamayı oluşturmaya hazır olup olmadığınızı söyler. Uygulamayı oluşturmak için gereken her şeye sahip olup olmadığınızı kontrol eder ve eğer kritik hataları görürse sizi bilgilendirir.

make

kaynak kodunu oluşturur (derler). Derleyici kodu derler, ancak çoğu zaman kod tek başına duramaz, harici kütüphanelerin (genellikle ubuntu paketleri tarafından) kurulmasını gerektirir. Bu adımdan sonra, yüklemeye çalıştığınız bu özel uygulamanın yürütülebilir (ler) i oluşturulacaktır.

sudo make install

, uygulama dosyaları için gereken tüm dosyaları uygun sistem dizinlerine taşır. Bunun make değerinden sonra yapılması gerekir, çünkü uygulamanın çalıştırılabilirleri oluşturulmuştur ve daha sonra kullanmak için uygun sistem dizinine (ör. / Usr / bin /) taşınabilmektedir.

Kütüphaneler gereklidir, çünkü bir programcının belirli şeyler elde etmek için diğer kişilerin yaptığı kodu kullanmasına izin verirler. Programımda bazı disk biçimlendirme yapmak isteseydim, biçimlendirmeyi yapmak için yazmış olan lib'leri kullanabilirdim ve programımı bu kitaplıklar olarak adlandırmam gerekiyor. Bu kişi kitaplığında bir sorun bulursa, onu düzeltebilir ve programımda da düzeltecektir. Açık kaynaklı yazılım bu kadar hızlı yazılabilir ve bu kadar kararlı olabilir.

    
verilen cevap hytromo 07.08.2012 20:15

Etiketlerdeki diğer soruları oku